Sēnes

Latviete par sēņu vākšanu Īrijā: mitrums, alerģija un verga stāvoklis

184
(atjaunots 19:37 27.12.2017)
Latvijas iedzīvotāja, kura pirms dažiem gadiem devās atpakaļ uz Īriju uz sēņu vākšanu, pastāstīja par šādas nodarbinātības zemūdens akmeņiem.

RĪGA, 27. decembris — Sputnik. Latgales iedzīvotāja, kura nostrādāja sēņu vākšanas nozarē Īrijā, pastāstīja par to, cik patiesībā grūts ir šis smagais darbs, un kā darba devēji, noalgojot darbiniekus, slēpj svarīgus darba līguma aspektus, vēsta rus.tvnet.lv.

Īrijas šampinjonu ražošanas kooperatīva CMP Mushroom pārstāvji decembra sākumā sarīkoja tikšanās vairākās Latvijas pilsētās, aicinot iedzīvotājus doties peļņā uz ārzemēm. Par sēņu vākšanu un iepakošanu viņi apsolīja ne mazāk par 9,25 eiro stundā un garantēja 40-50 stundu darba nedēļu pēc slīdošā grafika. Tādējādi, bruto alga varēs sasniegt 2 tūkstošus eiro mēnesī. Turklāt angļu valodas zināšanu prasības nav nepieciešamas. Sakarā ar tika augstas algas piedāvājumu Latvijas Darba devēju konfederācija pat sāka uztraukties, ka uz Īriju varētu aizbraukt arī kvalificēti darbinieki.

Vairāk nekā 200 kilogrami dienā

Taču, kā izrādījās, šāds darbs tikai izklausās pievilcīgs. Latgales iedzīvotāja, kura strādāja šajā uzņēmumā 2005. gadā, pastāstīja, ka tas ir ļoti smags fizisks darbs ar augstu risku veselībai. Neskatoties uz to, ka oficiāli maksimālā darba diena sastāda 8 stundas, latvietei bieži nācās aizkavēties vēl uz 2-4 stundām, lai izpildītu ievākšanas normu — 26 kilogramus stundā, tātad 208 kilogramus dienā. Paspēt savākt tik daudz sēņu atvēlētajās astoņās stundās izdevās nebūt ne vienmēr.

"Izpildīt normu ir ārkārtīgi grūti, savukārt bez tās tu nesaņemsi apsolīto summu. Un sanāca tā, ka dažiem nācās palikt un pabeigt nepieciešamā kilogramu daudzuma vākšanu jau pēc oficiālās darba dienas beigām, un pēc tam, kad tu reģistrēji kartiņu (kura fiksē ierašanās un aiziešanas laiku — red.), visas šī liekās 2-4 stundas netika apmaksātas. To it kā nebija," pastāstīja Latgales iedzīvotāja.

Tāpat viņa pastāstīja, ka savāktā apjoms bija atkarīgs no sēņu šķirnes, kuras bija jāsavāc, — ar lielajām bija vieglāk, ar mazajām — svara normu savākt bija daudz grūtāk.

"Varēja atstādināt no darba uz vairākām dienām, ja slikti pildīji darbu," piebilda sieviete.

Pēc viņas sacītā, nopelnīt traucēja arī neparedzētās brīvdienas.

"Sēnes bieži slimo, jo ķīmija ir aizliegta. Tad visu siltumnīcu izravē, un pēc tam no jauna iestāda sēnes. Šo laiku nākas gaidīt. To, protams, neviens neapmaksā. Sanāk, ka tu patiešām dažkārt strādā 2-3 dienas nedēļā. Taču arī darba samaksa attiecīgi samazinās," paskaidroja bijusī CMP Mushroom darbiniece.

Drauds veselībai

Sēņu vākšana mitrā siltumnīcā var nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai, paziņoja Īrijā strādājusī latviete, pēc izglītības mediķe.

"Sēņu audzēšanai siltumnīcā ir izveidota attiecīga vide — tur ir ļoti mitrs. No tās rodas daudzas slimības. Taču visbriesmīgākie gadījumi — tā ir drausmīgākā alerģija uz sēņu sporām. Dažiem nācās aizbraukt, jo turpināt strādāt vienkārši būtu veselībai bīstami," pastāstīja sieviete.

Viņa piebilda, ka pat fiziski stipriem cilvēkiem tas ir smags darbs — vairākas stundas nākas stāvēt pustumsā, nesaliecoties, un jāgriež sēnes.

"Un tas, ka tu vienalga nopelnīsi tikai minimumu, arī nepielika klāt optimismu. Nomāca arī vadītāju attieksme pret mums — kā pret vergiem. Varbūt tagad kaut kas arī ir mainījies, taču tad tieši tā tas arī bija," pastāstīja latviete.

Nopelnīt tomēr izdevās

Neskatoties uz visām grūtībām, nopelnīt uz sēņu vākšanas Latvijas iedzīvotājai vienalga izdevās — katru nedēļu viņa sūtīja uz mājām summu, kura bija vienāda ar vairākām viņas algām dzimtenē.

"Dzīvošana Īrijā nebija dārga (jo dzīvoja laukos aiz pilsētas), produkti tur arī maksāja lētāk, nekā Latvijā," paskaidroja bijusī sēņu vākšanas strādniece.

Neskatoties uz finanšu attiecībā izdevīgu darbu, latviete aicina līdzpilsoņus kārtīgi padomāt, pirms piekrišanas šādam darbam.

"Protams, mēs tur esam nepieciešami tikai un vienīgi kā lēts un strādīgs darba spēks, un neviens mūs tur negaida ar izplestām rokām, lai dotu mums "zelta kalnus" tāpat vien. Arī tur naudu nopelnīt ir grūti. Un tas ir jāņem vērā," noslēgumā pateica sieviete.    

184
Pēc temata
Latvijas pārtikas ražošana gaida viesstrādniekus no Ukrainas un Baltkrievijas
Bēgšana no Baltijas: Latvija un Lietuva zaudē labākos kadrus
Aizbraukt uz visiem laikiem nevar atgriezties
Latvija gaida viesstrādniekus
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

12
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

12
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Pludmale Turcijā, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par atpūtas īpatnībām Turcijā šajā sezonā

14
(atjaunots 18:36 01.07.2020)
Turcija paziņojusi, ka ir gatava tūristu pieņemšanai, neskatoties uz to, ka katru dienu valstī tiek atklāts vairāk nekā tūkstotis jaunu Covid-19 gadījumu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievija pandēmijas apstākļos neatjaunos aviācijas satiksmi ar Turciju no 15. jūlija, kā iepriekš par to ziņoja atsevišķi mediji, paziņoja KF transporta ministrs Jevgēņijs Dītrihs. Turklāt varasiestādes nesniedz prognozes attiecībā uz starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu kopumā: viss būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, uzvēra ministrs.

Turcija jau jūnijā paziņoja, ka ir gatava pieņemt tūristus, atgādināja radio Sputnik ēterā KF Tūrisma aģentūru alianses prezidija loceklis Aleksans Mkrtčans.

Viņš pastāstīja, ka valsts sagatavojusies tūristu pieņemšanai pandēmijas apstākļos.

"Koronavīrusa testi tiek veikti visās Turcijas lidostās, kur ierodas tūristi, – Stambulā, Antālijā, Marmarisā un Bodrumā. Visi pasažieri ar negatīvu rezultātu tiek pielaisti kūrortiem. Gandrīz visas viesnīcas jau ir atvērtas, ūdens temperatūra ir patīkama. Tātad Turcija ir gatava tūristu pieņemšanai," sacīja Mkrtčans.

Turcijas tūrisma un kultūras ministrs Mehmets Ersojs iepriekš paziņoja ka izziņa par neslimošanu ar Covid-19 atpūtai Turcijā nav nepieciešama. Tāpat tūristiem nav jāievēro divu nedēļu karantīna.

Mkrtčans atzīmēja, ka uz Turciju jau ir devušies pirmie reisi ar tūristiem no Kazahstānas, startam gatavojas Baltkrievijas un Ukraina. Taču Krievija atjaunos gaisa satiksmi ar Turciju ne ātrāk kā augusta beigās, piebilda Mkrtčans.

Kemeras pludmale, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Krievijas vēstnieks Ankarā Aleksejs Jerhovs aizritējušajā nedēļā paziņoja, ka Turcija izdarījusi ļoti daudz, lai nodrošinātu tūrisma objektu drošību koronavīrusa apstākļos, atsevišķi atzīmējot nacionālo droša tūrisma sertifikācijas sistēmu. Jūra un saule Turcijā joprojām ir maiga un viesmīlīga, piebilda diplomāts.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Turcijā ir atklāti 199 906 Covid-19 gadījumi, no tiem 5131 letāls, 173 111 cilvēks izveseļojies. Pēdējo dienu laikā vidējais saslimušo skaita pieaugums dienā svārstās 1,2-1,4 tūkstošu cilvēku robežās. Varasiestādes atzīmē, ka vairums gadījumu tiek reģistrēts rajonos, kas nav tradicionāli tūristu galamērķi. Tā, Antālijā ar 2,4 miljoniem iedzīvotāju saslimuši vien 472.

Saskaņā ar Turcijas Tūrisma un kultūras ministrijas informāciju, maijā valstī iebrauca aptuveni 30 tūkstoši atpūtnieku pret četriem miljoniem viesu pērn. To vidū visvairāk tūristu ieradās no Bulgārijas, Gruzijas, Ukrainas, Rumānijas un Serbijas.

14
Tagi:
tūrisms, Turcija
Pēc temata
Rīga – viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Uzmanies ārzemēs! Jauni noteikumi un aizliegumi dažādās valstīs

Balsojums par grozījumiem Krievijas Konstitūcijā: tas notika tuvo ārzemju valstīs

0
(atjaunots 20:27 02.07.2020)
Vispārējais Krievijas balsojums par grozījumiem Krievijas Konstitūcijā beidzās 1.jūlijā. Pirmo reizi vēsturē tas norisinājās veselas nedēļas garumā – no 25.jūnija.

Vēlēšanu iecirkņi bija atvērti visā valstī, taču iespēja nobalsot bijusi arī Krievijas pilsoņiem, kuri atrodas ārzemēs, tai skaitā bijušās PSRS valstīs. Koronavīrusa pandēmijas dēļ visu bija spēkā papildu sanitārās kontroles pasākumi. Aizsargmaskas un cimdi bija obligāti visiem, kā arī sociālās distances ievērošana. Kā balsošana norisinājās tuvo ārzemju valstīs – mūsu video.

0
Tagi:
balsojums, Konstitūcija, Krievija
Pēc temata
Kā Latvijā notiek balsojums par grozījumiem Krievijas Konstitūcijā
Par spēcīgu Krieviju: KF pilsoņi Latvijā balso par grozījumiem Konstitūcijā