Katalonijas neatkarības referenduma atbalstam organizētā streika dalībnieki Barselonā

Katalonijas neatkarības piekritēji svin uzvaru vēlēšanās

14
(atjaunots 07:15 22.12.2017)
Vēlēšanu sākotnējie rezultāti liecina, ka trīs partijas, kas atbalsta Katalonijas izstāšanos no Spānijas, saņēmušas 70 vietas Katalonijas parlamentā.

RĪGA, 22. decembris — Sputnik. Katalonijas Nacionālajā asamblejā strādājošie neatkarības piekritēji parlamenta vēlēšanu rezultātus sagaidīja ar gavilēm, diskotēku un cienastu, vēsta RIA Novosti.

Vēlēšanu sākotnējie rezultāti liecina, ka trīs partijas, kas atbalsta Katalonijas izstāšanos no Spānijas, saņēmušas 70 mandātus no 135 deputātu vietām Katalonijas parlamentā.

Neatkarības piekritēji dejo nacionālās dejas, skandē lozungus Katalonijas bijušā vadītāja Karlesa Pudždemona atbalstam un apsveic viens otru ar uzvaru.

Katalonijas Nacionālās asamblejas prezidents Žordi Sančess patlaban ir arestēts līdz ar trim politķiem, kurus Madride apsūdz par nelikumīga referenduma un nekārtību sarīkošanu. Vienlaikus Sančess ieņem 2. vietu blokā "Kopā par Kataloniju". Nr. 1. šajā sarakstā — Karless Pudždemons. Apgabala bijušais vadītājs līdz ar četriem bijušajiem valdības locekļiem slēpjas Briselē no Spānijas tiesībsargājošajām iestādēm. Spānijā izrakstīts orderis viņa arestam.

Asambleja sadarbojas ar divām citām partijām — "Katalonijas kreisajiem republikāņiem", kuru līderis Oriols Žunkers atrodas cietumā Madridē, un galēji kreiso "Tautas vienotības kandidatūru". Visā Katalonijas teritorijā asambleja izveidojusi 300 tā saucamās CDR — "republikas aizsardzības komitejas", kas aģitē par Katalonijas neatkarību un republikāniskajām vērtībām. Piemēram, komitejas izplata dzeltenas lentītes, kas simbolizē protestu pret politiķu arestiem.

Ceturtdien Katalonijas Nacionālās asamblejas aktīvisti sāka pulcēties Jūras muzejā netālu no Kristoforam Kolumbam veltītā pieminekļa. Žurnālistiem un aktīvistiem sagatavots cienasts: hamons, siers, alus un vīns.

Pēc tāda cienasta saprotama ir sajūsma, ar kādu aktīvisti sagaidīja vēlēšanu pirmos rezultātus. Bloka "Kopā par Kataloniju" un "Katalonijas kreisie republikāņi" panākumus klātesošie sveica ar aplausiem. Kad ekrānā tika atskaņots Pudždemona video ieraksts, zālē sākās saucieni "Neatkarība!" un "Pudždemons!". Partijas "Pilsoņi" (bloka pretinieku) video ierakstu skatītāji uzņēma ar neapmierinātiem saucieniem.

Drīz sākās diskotēka — aktīvisti dejoja gan nacionālo dziesmu, gan popmūzikas pavadījumā.

"Jau tagad ir skaidrs, ka neatkarības piekritēji izvirzījušies priekšgalā un saņem pārliecinošu vairākumu parlamentā. Tas mūs iepriecina. Mēs turpināsim cīņu par neatkarību, tāpat kā agrāk," — paskaidroja asamblejas viceprezidents Agusti Alkoberro.

"Būs manifestācija. Pat ja atkal atbrauks (no Madrides — red.) policija, mēs rīkosimies tāpat kā agrāk, tajā pašā demokrātiskajā, mierīgajā ceļā. Mēs ceram, ka Spānijas valdība apdomāsies, atjaunos mūsu prezidenta tiesības un izlaidīs arestētos. Mēs par to cīnīsimies," — apgalvoja politiķis.

Vienlaikus analītiķi atzīmē, ka partijas gaida ilgstošs koalīciju un valdības izveides process.

14
Pēc temata
Beļģijas tiesa atbrīvoja Karlesu Pudždemonu un viņa kolēģus
Spānijas Konstitūcijas tiesa atcēlusi rezolūciju par Katalonijas neatkarību
Aptauja: trešdaļa kataloniešu iestājas par neatkarību no Spānijas
Eiropas Komisija atbalstīja Madrides pasākumus attiecībā uz Kataloniju
Ledājs un jūra, foto no arhīva

Mūžīgā sasaluma kušana var novest pie spēcīgiem cunami

3
(atjaunots 18:38 29.11.2020)
Zinātnieku pētījumi liecina, ka ledus kušana Aļaskā var izraisīt kalnu iežu noslīdēšanu, kas savukārt izprovocēs cunami.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Zinātnieki apgalvo, ka mūžīgā sasaluma kušanas rezultātā Aļaskā iespējami graujoši cumani, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz publikāciju izdevumā The Guardian.

Eksperti brīdina par saikni starp ātro temperatūras pieaugumu un noslīdeņiem, kas tagad apdraud dažādas pilsētas un kultūras pieminekļus. Jaunie pētījumi liecina, ka ledus kušana Aļaskā var izraisīt kalnu iežu noslīdēšanu, kas savukārt izprovocēs cunami.

Viena no problēmātiskajām zonām ir Barrija Arma fjorda nogāze, no kuras paveras ainava uz kruīzu kuģu populāru marštutu. Noslīdeņi kalna nogāzē netālu no Barrija ledāja sākušies pagājušā gadsimta sākumā. Pirms desmit gadiem šie procesi būtiski paātrinājušies. Šogad problēma tika fiksēta ar satelīta fotouzņēmumu palīdzību.

Ja noslīdenis nogāzīsies fjordā, vilnis var trāpīt kuģiem šajā rajonā, sasniegt simtiem metru tuvējos kalnos un noslīcināt populāru tūrisma maršrutu, sasniedzot 10 metru augstumu virs Vitieras pilsētas.

Šogad 14 ģeologi jau brīdināja, ka liels nogruvums iespējams tuvākā gada laikā un ticams tuvāko 20 gadu laikā.

2015. gadā līdzīgs noslīdzenis nogāzē, kas tāpat slīdēja lejup gadu desmitu laikā, radīja cunami, kas iznīcināja mežu 193 metru attālumā uz augšu pa Tāna fjorda nogāzēm Aļaskā.

"Kad klimats mainās, ainavai vajadzīgs laiks, lai pielāgotos. Ja ledājs atkāpjas ļoti ātri, tas var "pēkšņi pārsteigt" apkārtējās nogāzes un tās iebruks," konstatēja ģeologs Bretvuds Higmans pēc ilgstoša darba pie Tāna un Barrija Arma fjordiem.

Ģeoloģe Erīna Besseta-Kirtone, iepazinusies ar satelītu fotogrāfijām, kas tapušas 30 gadu laikā, konstatēja, ka noslīdeņi Svētā Iļjas un Gleišerbeja kalnos Aļastā notikuši siltākajos gados. Viņa piezīmēja, ka pagaidām zinātnieki vēl nav pietiekami labi izpētījuši noslīdeņu rašanās mehānismus. "Mēs zinām par korelāciju, taču pagaidām vēl neesam izpētījuši virzošo spēku," viņa paskaidroja.

Pēdējā gadsimta laikā 10 no 14 augstākajiem reģistrētajiem cunami notikuši apledojušos kalnu rajonos. 1958. gadā noslīdeņa radītais vilnis Lituijas līcī Aļaskā sasniedza 524 metrus – tas bija augstākais jebkad reģistrētais cunami. Zemestrīces laikā Aļaskā 1964. gadā lielākā daļa nāvju notikušas stihisko katastrofu rezultātā, ko radījuši zemūdens noslīdeņi.

Pateicoties detektoriem, eksperti cer prognozēt, kad nogāzes, ļoti ticams, nobruks bīstamākajās vietās. Tie varēs fiksēt tikko manāmas pārmaiņas, kas var kļūt par noslīdeņa prologu.

3
Tagi:
klimata pārmaiņas
Pēc temata
Arktikā fiksēts temperatūras pieaugums, kāds nav redzēts pēdējos 3000 gadus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Medicīnas darbinieces, foto no arhīva

Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves

15
(atjaunots 18:21 29.11.2020)
"To jūs ieraudzīsiet, kad jūsu elpošana paātrināsies līdz 40 ieelpām minūtē, bet skābekļa līmenis kritīsies līdz 80," pastāstīja Vašingtonas universitātes mediķis.

RĪGA, 28. novembris - Sputnik. Vašingtonas universitātes Medicīnas centra intensīvās terapijas nodaļas ārsts Kens Remī publicēja savā lapā Facebook video ierakstu, kurā ļoti daiļrunīgi parādīja, ko savas dzīves pēdējos mirkļos redz Covid-19 slimnieki, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka ieceri veidot tamlīdzīgu video ierakstu pamudinājusi kāda pacienta nāve – mediķis bija spiests personīgi informēt aizgājēja tuviniekus par slimnieka nāvi.

Video ieraksta sākumā Remī vairākas reizes pietuvināja un attālināja kameru no savas sejas. Viņš paskaidroja, ka tā apkārtējo redz cilvēks akūta skābekļa bada apstākļos, būdams par matu no nāves.

"To jūs ieraudzīsiet, kad jūsu elpošana paātrināsies līdz 40 ieelpām minūtē, bet skābekļa līmenis kritīsies līdz 80," precizēja Vašingtonas universitātes mediķis.

Pēc tam viņš parādīja elpošanas caurulīti un laringoskopu – tā mediķis imitēja pacienta intubāciju.

Ārsts aicināja: lai "neizbaudītu" līdzīgas izjūtas, visiem ir jāizmanto individuālās aizsardzības līdzekļi un jāievēro sociālā distance.

15
Tagi:
ārsts, koronavīruss
Pēc temata
Ļaužu pūļi TC un ballītes Rīgas centrā? Latvijā mazinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ārsts no Daugavpils: kad Rīgu noslīcinās Covid-19 vilnis, mēs būsim nākamie
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu