Dzeloņstieples uz robežas

Viesstrādnieki uz starta: Ukrainu, Gruziju un Moldovu aicina uz Šengenu

44
Eiropas Parlamenta ierosinājums dāvās iespēju visiem eiropiešiem beidzot pašiem savām acīm ieraudzīt "īstu eiroremontu".

RĪGA, 12. decembris — Sputnik. Tuvākajā nākotnē Maskavā varētu rasties liels deficīts — "eiroremonta" speciālisti no Austrumeiropas jau pako čemodānus, lai steigtos uz Rietumiem, vēsta Sputnik Igaunija.

Eiropas Savienība EP Ārlietu komisijas personā ierosinājusi ieviest Moldovai, Gruzijai un Ukrainai modeli "Austrumu partnerība plus", kas dos šī valstīm iespējas pievienoties ES muitas, enerģētikas, digitālajai savienībai un pat Šengenas zonai.

Sarunā ar portālu Sputnik Moldova valsts Starptautisko attiecību institūta Starptautisko attiecību katedras vadītājs Nikolajs Afanass pastāstīja, ka Moldovas, Gruzijas un Ukrainas iestāšanās Šengenas zonā nozīmēs, ka tiks atcelti ierobežojumi šo valstu pilsoņu uzturēšanās laikam ES, kas patlaban nepārsniedz 90 dienas pusgada laikā.

"Mums ir tikai tūrisma iespējas, tas ir, mums ir tiesības uzturēties Šengenas zonā ne vairāk kā trīs mēnešus. Iestāšanās Šengenā nozīmēs šī ierobežojuma atcelšanu, un mēs varēsim tur uzturēties ilgāk. Tas ir, mūs nostāda vienā līmenī ar citu Eiropas valstu pilsoņiem," — uzsvēra Afanass.

Eksperts uzsvēra, ka tas nozīmē padziļinātu integrāciju, pietuvinātu ES dalībvalstu tiesībām.

"Tas nozīmē ļoti daudz. Tas nozīmē zināmu iekļaušanos ES bez politiskiem aspektiem. Lielākā daļa valstu tiecas uz ES tieši ekonomisko priekšrocību dēļ — tas ir muitas elements. Savukārt sociālās priekšrocības ir Šengenas zona," — paziņoja Afanass.

Tomēr ceļš pretī tik patīkamai balvai varētu būt ērkšķains un pat nepārvarams. Piedāvājot Moldovai, Gruzijai un Ukrainai privilēģijas, eiropieši nav aizmirsuši savu galveno principu attiecībās ar "Austrumu partnerības" valstīm: "vairāk — lielākajiem".

"Viņi uzskata, ka mums vajadzīga motivācija. Viņi saka: "Jo vairāk reformu īstenojat, jo lielāki ir jūsu panākumi, jo vairāk jums dod." ES vienmēr labprātāk strādā atbilstoši valstu motivācijas principam, tas ir, mums nosprauž fināla mērķi, bet pēc tam nosaka noteikumus," — piebilda eksperts.

Tāpēc ES piedāvātās privilēģijas nevajag uzskatīt par izlemtu faktu — tas ir tikai fināls. Lai nokļūtu līdz tam, ir jāizpilda virkne nepārprotamu noteikumu, ar kuriem līdz pat šim laikam nav tikušas galā pat dažas ES dalībvalstis, piemēram, Rumānija un Bulgārija. Šengena ir šo valstu sens sapnis. Tomēr kopš 2011. gada ES tām izvirza aizvien jaunas prasības: nostiprināt robežas, uzvarēt korpuciju, nodrošināt taisnīgu tiesu sistēmu.

Vai Moldova, Gruzija un Ukraina ir gatavas "pārspļaut" savus Austrumeiropas kaimiņus vērtību nostiprināšanas jomā? Laiks rādīs.

Šengenas līgumu patlaban parakstījušas 22 no 28 ES valstim. Tajā nav iekļāvušās Lielbritānija, Īrija un Kipra, bet Rumānija, Bulgārija un Horvātija joprojām iet pretī savienībai. 

44
Pēc temata
"Austrumu partnerība": astoņi gadi – rezultāts negatīvs
Rinkēvičs: ES varētu sarūgtināt Ukrainu, Gruziju un Moldovu
Polija slēdz robežas ukraiņu nacionālistiem
Baltijas ukrainizācijas draudi: migranti un represijas
Kims Čenuns

Pēc trīs nedēļas ilgas prombūtnes Kims Čenuns no jauna parādījies publikā

7
(atjaunots 08:37 25.05.2020)
Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. KTDR līderis Kims Čenuns aizvadījis paplašinātu Korejas Darba partijas Centrālās militārās komitejas sēdi, vēsta Sputnik Baltkrievija ar atsauci uz Korejas Centrālā telegrāfa aģentūru.

Informācija par sēdi tika publicēta svētdien, taču tās norises datums netiek precizēts. Bet ir zināms, ka rīkojumi, kas tika parakstīti šīs sēdes rezultātā, tika publicēti 23. maijā.

Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris. Pēc tam 1. maijā Kims Čenuns piedalījās minerālmēslojumu rūpnīcas atklāšanas ceremonijā, pēc kuras atkal uz laiku pazuda.

7
Tagi:
Kims Čenuns
Pēc temata
Kims Čenuns izmēģinājis "jaunu ieroci"
Kims Čenuns ir dzīvs: Ziemeļkorejas valsts radio pastāstīja, kas noticis
Kims Čenuns pirmo reizi 20 dienu laikā parādījies publikas priekšā
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

37
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

37
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Meitene uz gājēju pārejas

Neregulējamās gājēju pārejas modernizēs: Rīgas dome uzsākusi darbus

0
(atjaunots 10:54 25.05.2020)
Gājēju un velosipēdistu drošībai neregulējamās gājēju pārejas aprīkos ar norobežojošajiem elementiem; kur jau ir uzsākti labiekārtošanas darbi.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Ceļu satiksmes un gājēju un velosipēdistu drošības uzlabošanai Rīgas domes Satiksmes departaments izstrādājis plānu, kā padarīt drošākas neregulējamās gājēju pārejas, raksta jauns.lv.

Drīzumā gājēju pārejas aprīkos ar norobežojošajiem elementiem, savukārt braucamās daļas atsevišķās vietās tika sašaurinātas, lai maksimāli samazinātu bīstamību gājējiem.

Labiekārtošanas darbi jau ir uzsākti Mārupes, Kalnciema, Dzelzavas, Braslas, Bāriņu un Bebru ielā, kā arī Kurzemes prospektā.

Lai gājējiem un velosipēdistiem būtu vieglāk nokļūt no Vanšu tilta centrā, uzsākta neregulējamās gājēju pārejas izveidošana Citadeles ielā pie Krišjāņa Valdemāra ielas.

Neskaitot to, turpinās apmaļu nolīdzināšanas darbi, lai padarītu ērtāku pārvietošanos cilvēkiem ar kustību traucējumiem, mātēm ar bērnu ratiem un velosipēdistiem.

0
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Videonovērošana Bolderājā jau ir devusi rezultātus
Totāla kontrole: varasiestādes vēlas uzstādīt videonovērošanas sistēmas ielās