ES karogi

Die Welt: ES var pārvērties par Eiropas Savienotajām Valstīm

41
(atjaunots 08:56 11.12.2017)
Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājs Martins Šulcs ierosinājis pārveidot ES par Eiropas Savienotajām Valstīm; pēc Vācijas kancleres Angelas Merkeles domām, ES galvenais uzdevums ir panākt ciešāku sadarbību aizsardzības jomā.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik. Iniciatīva par Eiropas politikas jautājumiem partijas sanāksmē ir skaidri noteikusi iekšpolitiskos akcentus: Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājs Martins Šulcs vēlas līdz 2025. gadam pārveidot Eiropas Savienību par Eiropas Savienotajām Valstīm ar kopējo konstitucionālo līgumu, raksta vācu laikraksts Die Welt. Raksta tulkojumu pārpublicējis portāls InoSMI.

ES locekļi, kuri neatbalstīs šo federālo konstitūciju, automātiski pametīs organizāciju, teica 61 gadu vecais politiķis Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas sanāksmē Berlīnē. Tās ietvaros partija nobalsoja par produktīvām pārrunām ar CDU/CSU.

"Eiropa — tā ir mūsu dzīvības apdrošināšana. Tā ir vienīgā iespēja, lai mēs varētu izturēt konkurenci ar citiem lieliem reģioniem". Pēc Šulca vārdiem, federālā Eiropa nedrīkstot apdraudēt atsevišķām valstīm, taču tai jākļūst par saprātīgu papildinājumu nacionālajām valstīm. Konstitucionālais līgums ir jāsastāda konventam, kas sevī ietvertu arī civilo sabiedrību un cilvēkus. Tas būtu jāapstiprina visām dalībvalstīm, viņš teica. "Tam, kurš to neatbalstīs, būs jāatstāj Eiropas Savienība".

Ar šo reformu Šulcs vēlas apturēt nacionālistu uzbrukumu Eiropā. Viņš norādīja uz labējo populistu partiju panākumiem vēlēšanās Francijā, Nīderlandē, Somijā, Dānijā, Austrijā un Vācijā. "Ja mēs nemainīsim kursu, ja mēs neturpināsim stiprināt Eiropu ar praktiskiem un konkrētiem darbiem, šie spēki ņems virsroku".

Ar šādu metodi politiķis cenšas īstenot partijas pagājušā gadsimta prasību, jo šī ideja — izveidot Eiropas Savienotās Valstis pēc ASV parauga — pastāv daudz ilgāk nekā Eiropas Savienība. Pirmo reizi sociāldemokrāti šādu ideju ierosināja 1925. gadā. Tagad Šulcs nosaucis konkrētu termiņu, līdz kuram vajadzētu būt īstenots šīs mērķis: 100 gadi pēc tam, kad sociāldemokrāti pirmo reizi pieprasījuši spert šādu soli.

Merkele nosprauž citus mērķus

Ārpus Šulca partijas viņa priekšlikumi tika uztverti skeptiski. Kanclere Angela Merkele (CDU) paziņojusi, ka šāds "mērķa apzīmējums" viņai nešķietot sevišķi nozīmīgs uzdevums. Tā vietā viņa aicināja pārvarēt vājās vietas ES veidošanā un padarīt Eiropas ekonomikas un valūtas savienību "noturīgu pret vētrām un krīzēm". "Mums jābūt ekonomiski spēcīgiem, labāk jāsadarbojas aizsardzības jomā. Mums jāīsteno kopēja iekšpolitika un politika attīstības jomā, lai mūs nopietni uztvertu kā kontinentu vai Eiropas Savienību. Es domāju, ka par primāro uzdevumu jākļūst spējai darboties, nevis iezīmēt mērķus, — viņa sacīja. — Tāpēc uzskatu, ka mūsu galvenais uzdevums ir panākt, lai mēs līdz 2025. gadam varētu teikt, ka ir nodrošināta ciešāka sadarbība aizsardzības jomā un citos minētajos jautājumos."

CSU zemes grupas vadītājs Bundestāgā Aleksandrs Dobrinds nosauca Šulcu par "Eiropas radikāli". "Cilvēku, karš pieprasa līdz 2025. gadam izveidot Eiropas Savienotās Valstis, kurš grib tuvāko septiņu gadu laikā likvidēt nacionālās valstis un izmest no ES visus tos, kuri nevēlas pakļauties šai diktatūrai, —iespējams, vajadzētu nosaukt par Eiropas radikālu, — viņš kritizēja. — Tos, kuri negrib pakļauties viņa idejām par Eiropu, viņš grib izmest. Tomēr Eiropa funkcionē tikai kā kopprojekts, nevis kampaņa pret citādi domājošiem".

Zaļie uzskata, ka Šulca minētais gads ir izraudzīts "nejauši". Partijas eksperte ārpolitikas jautājumos Franciska Brantnere (Franziska Brantner) reaģēja atturīgi. "Būtu labi, ja Martins Šulcs vienā no nākamajām lielajām koalīcijām varētu panākt konkrētus un nepieciešamus soļus, piemēram, ekonomiskās un valūtas savienības sekmēšanu," — teica bijušā Eiropas Parlamenta deputāte, intervijā laikrakstam Die Welt.    

41
Pēc temata
SVF pareģo jaunu pasaules ekonomisko krīzi
Merkeles partija uzvarēja parlamenta vēlēšanās Vācijas rietumos
Makrons vēlas demonstrēt pārākumu pār Merkeli, uzskata politologs
Kā Angela Merkele veidos valdību pēc uzvaras vēlēšanās Vācijā
Ziemeļu straume 2

Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"

4
(atjaunots 17:56 07.08.2020)
Trīs ASV senatori adresējuši vēstuli ostas operatoram "Sassnitz GmbH", kurā draud ar finansiālu sabrukumu Zasnicas ostai.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Nilss Annens asi kritizēja ASV Senāta locekļu vēstuli, kurā politiķi draud Zasnicas pilsētas ostai ar sankcijām "Ziemeļu straumes 2" dēļ, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ziņu aģentūras rīcībā nokļuva trīs ASV senatoru vēstule, kas adresēta ostas operatoram "Sassnitz GmbH". Tajā stāstīts par sankcijām, ko ASV valdība gatavo pret kompānijām, kas atbalsta gāzesvada būvdarbus. Cita starpā vēstulē teikts, ka darbu turpināšanas gadījumā Zasnicas ostai draud "finansiāls sabrukums".

"ASV eksteritoriālo sankciju politika attiecībās ar tuviem partneriem un sabiedrotajiem ir nopietns uzbrukums mūsu nacionālajai suverenitātei," Annens norādīja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politiķis norādīja, ka vācu kompānijām adresēto draudu vēstuļu tonis un saturs ir absolūti nepieņemams.

"Mēs likām skaidri saprast mūsu partneriem ASV, ka nepieļausim spiedienu pret mūsu kompānijām," atzīmēja valsts sekretārs. Viņš atgādināja, ka Vācijas un Eiropas enerģētikas politika tiks izlemta tikai Berlīnē un Briselē, nevis Vašingtonā.

Annens pastāstīja, ka Vācija izmantos savu prezidentūru ES Padomē, lai stiprinātu Eiropas suverenitāti, un piebilda, ka Eiropa nedrīkst pakļautties šantāžai.

"Ziemeļu staume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi no Krievijas uz Vāciju.

Krievijas projektu atbalsta Berlīne un Vīne, jo tās ir ieinteresētas saņemt stabilas gāzes piegādes. Gāzesvadu atbalsta arī Norvēģija – tās valdībai pieder 30% kompānijas "Kvaerner", būvdarbu apakšuzņēmēja, akciju.

Pret "Ziemeļu straumi 2"  iebilst Lietuva, Latvija, Polija un Ukraina, kam ir savas intereses. Projektu kritizē arī ASV – tās vēlas piegādāt Eiropai pašas savu sašķidrināto dabas gāzi.

Pērnā gada beigās Savienotās Valstis pieņēma aizsardzības budžetu, kurā iekļāva sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu dalībniekiem. Rezultātā projekta īstenošana apstājās, tomēr Krievijas koncerns "Gazprom" informēja, ka varēs patstāvīgi noslēgt būvdarbus.

4
Tagi:
Ziemeļu straume 2, sankcijas, ASV, Vācija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Uzņēmēji Vācijā plāno atbildi ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Eksperts: ASV rīcība pret "Ziemeļu straumi 2" ir jezuītiska, Eiropā valda pasivitāte
Dmitrijs Ļitovkins

Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas

2
(atjaunots 17:39 07.08.2020)
ASV tikai nesen sākušas savu kodolieroču modernizāciju, tāpēc Vašingtona nevēlas pēc iespējas ātrāk parakstīt līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu, uzskata militārais eksperts Dmitrijs Ļitovkins.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo komentēja Krievijas un ASV pārrunu gaitu jautājumā par bruņojuma kontroli. Viņš konstatēja, ka puses panākušas zināmu progresu. Pompeo kārtējo reizi pauda cerību, ka pārrunās iesaistīsies Ķīna.

Krievija un ASV patiešām vairākkārt tikušās un apspriedušas kosmosa militarizāciju, taktisko kodolieroču iekļaušanu starptautiskajos līgumos, Ķīnas iesaistīšanu pārrunās par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu.

Taču nekādus praktiskus rezultātus pārrunas pagaidām nav devušas, norādīja militārais eksperts Dmitrijs Ļitovkins.

"Parunāt parunāja, bet rezultāta pagaidām nekāda. Amerikāņi neapspriež šī līguma (NEW START – red.) pagarināšanu nopietni.

To var skaidrot ar to, ka patlaban viņi nodarbojas ar savu kodolieroču modernizāciju, un viņiem tagad būs neizdevīgi kaut kādā veidā saistīt sev rokas. Visam vajadzētu parādīties pie viņiem apmēram 2027. gadā, iespējams, tad viņiem radīsies iespaids, ka ir spēcīgāki par Krieviju kaut kādās jomās, tātad būs vairāk iemeslu piespiest partnerus," Ļitovkins teica sarunā ar Sputnik Latvija.

Eksperts uzsvēra, ka ASV ir aizkavējušās ar savu kodolspēku modernizāciju, un tagad tikai Krievijai ir progresīvākie ieroči. Tomēr Vašingtona ieguldījusi kodolspēku modernizācijā aptuveni miljardu dolāru, un tagad cenšas  atgūt savu.

Eksperts atzīmēja, ka Ķīna pagaidām vispār nepiedalās pārrunās – tās kodolpotenciāls ir daudz mazāks nekā Krievijai un ASV. Ja parakstīt trīspusēju līgumu ar paritātes noteikumiem, vai nu KF un ASV būs spiestas ierobežot savu arsenālu, vai Ķīnai to nāksies audzēt, taču tās ir milzu izmaksas.

"Kodolpotenciāls – tas ir miris kapitāls, tas ir bruņojums, kas garantē drošību, taču tas nekad netiks likts lietā, tāpēc tas ir ļoti dārgi," atzīmēja eksperts.

Литовкин: США отстали от РФ в развитии ядерного вооружения, новый СНВ им не нужен
2
Tagi:
NEW START līgums, Maiks Pompeo, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas Federācijas Padome atteikusies iekļaut NEW START līguma jaunos ieročus
ASV ultimāts New START jautājumā
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus