Korejas tautas armijas starpkontinentālo ballistisko raķešu palaišanas iekārtas

Klusums pārtraukts: Ziemeļkorejā veikts ballistiskās raķetes izmēģinājums

27
(atjaunots 09:02 29.11.2017)
Ziemeļkoreja informē, ka noritējis sekmīgs ballistiskās raķetes "Hvason 15" izmēģinājums, kura spēj sasniegt mērķi visā ASV teritorijā.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Trešdien agri no rīta pl. 03.18 (pēc Latvijas laika – pl 22.18 otrdien) Ziemeļkoreja pārtrauca divarpus mēnešus ilgo klusēšanu un veica kārtējo ballistiskās raķetes izmēģinājumu, vēsta RIA Novosti. ASV, Japānas un Dienvidkorejas bruņotie spēki informē, ka jaunās raķetes tehniskās īpašības pārspēj visas KTDR agrāk izmēģinātās ballistiskās raķetes.

Draudi Vašingtonai

Raķetes lidojums ilga 53 minūtes. Raķete nokritusi 250 km attālumā no Japānas krastiem, ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā Aomori prefektūras rajonā. Radari fiksēja tās sadalīšanos trijos elementus, tāpēc eksperti secināja, ka tās bija raķetes pakāpes un kaujas galviņas modelis.

Raķete tika palaista vertikāli, lai ar nodomu samazinātu lidojuma tālumu. Ja tā būtu startējusi parastajā trajektorijā, tās lidojuma tālums varētu sasniegt 13 tūkstošus kilometru. Tas nozīmē, ka raķetes darbības rādiusā atrastos Vašingtona.

Ziemeļkoreja vēstīja, ka izmēģinātā ballistiskā raķete spēj sasniegt mērķus visā ASV teritorijā. Šī informācija izskanēja valsts televīzijas ēterā.

"Raķete "Hvason 15" ir jaudīga starpkontinentālā ballistiskā raķete. Raķete, ko iespējams aprīkot ar jaunākā tipa kodolgalviņu un izdarīt triecienu visā ASV teritorijā," – uzsvērts ziņojumā.

Sabiedroto reakcija

Pēc ballistiskās raķetes izmēģinājuma ASV aizsardzības ministrs Džeimss Metiss paziņojis, ka KTDR "rada raķetes, kas var apdraudēt gandrīz visu pasauli", kā arī "neapšaubāmi, ASV". Valsts prezidents Donalds Tramps vēstīja, ka ASV "tiks ar to galā" un uzsvēra, ka viņa valsts pieeja problēmai nemainās.

"Nekas nemainīsies. Mēs ar to nodarbosimies. Tā ir situācija, ar kuru mēs tiksim galā," – apsolīja Tramps. Viņš piebilda, ka ASV pieeja problēmai ir ļoti nopietna.

Vienlaikus ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons paziņoja, ka pagaidām Savienotās Valstis joprojām ir gatavas diplomātiskam dialogam.

Japāna un Dienvidkoreja nosauca raķetes izmēģinājumun par provokatīvu un nepieņemamu, kā arī izteica protestu. Abas valstis pieprasa ANO Drošības padomes ārkārtas sasaukšanu. Tās sēde notiks trešdien vakarā pl. 16.30 (pl. 01.30 pēc Latvijas laika). KTDR izmēģinājumu nosodīja arī Kanāda, Francija, Lielbritānija un citas valstis.

Dienvidkoreja, atbildot uz kaimiņvalsts izmēģinājumu, sarīkoja savu raķešu izmēģinājumus uz sauszemes, jūrā un gaisā. No pl. 03.23 līdz 03.44 pēc vietējā laika tika organizētas sauszemes, jūras un gaisa kara spēku raķešu mācības.

Raķešu "Hvason" saime

Domājams, KTDR izmēģinājusi starpkontinentālo raķeti. Pie šāda slēdziena nonākuši japāņu ekskperti. Dienvidkoreja uzskata, ka izmēģināta "Hvason 14" – liela darbības rādiusa ballistiskā raķete. Divas tāda tipa raķetes tika izmēģinātas šī gada jūlijā. Arī šiem mēģinājumiem tika izmantota vertikālā trajektorija.

Raķetes izmēģinājums notika pēc divarpus mēnešus ilgas Ziemeļkorejas klusēšanas pēc vidēja darbības rādiusa raķetes "Hvason 12" izmēģinājumiem 29. augustā un 15. septembrī. Abas raķetes šķērsoja Japānas teritoriju.

Krievijas Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas priekšsēdētājs Konstantins Kosačovs aģentūrai RIA Novosti pauda viedokli, ka visu šo laiku KTDR gaidījusi, ka tādu pašu savaldību demonstrēs arī ASV un to sabiedrotie.

"Diemžēl tas nav noticis. Un šīsdienas starts, iespējams – atkārtoju, iespējams, — demonstrē vilšanos par ASV un to sabiedroto elastīgas pozīcijas trūkumu," – uzskata Kosačovs.

Arī Japānā vairāki eksperti uzskata, ka raķešu izmēģinājumu atsākšana, iespējams, ir reakcija pēc ASV lēmuma no jauna iekļaut KTDR starp valstīm, kas atbalsta terorismu.

Iepriekš Krievija un Ķīna ierosināja KTDR izsludināt kodolizmēģinājumu un raķešu palaišanas moratoriju, bet Dienvidkorejai un ASV – atturēties no mācībām reģionā, lai stabilizētu situāciju pussalā, taču Vašingtona šo iniciatīvu ignorēja.

27
Temats:
ASV un Ziemeļkorejas attiecību saasināšanās (53)
Pēc temata
Ziemeļkorejas raķete startējusi Japānas virzienā
Kims Čenuns: Ziemeļkorejai nepieciešami kodolieroči atbildes uzbrukumam ASV
ASV apgalvo, ka neviens nav pieteicis karu Ziemeļkorejai
Tramps atzinās, ka nevēlas karot ar Ziemeļkoreju

Vara mainās: Tramps ir gatavs nodot pilnvaras Baidenam

3
(atjaunots 12:53 24.11.2020)
Pēc 20 dienām kopš ASV prezidenta vēlēšanām sākas varas nodošana Džo Baidenam – viņš saņems valsts līdzekļus un drošus sakarus.

RĪGA, 24. novembris – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps devis rīkojumu ASV Galveno dienestu administrācijai "darīt, kas jādara" pēc "sākotnējiem protokoliem" varas nodošanai Džo Baidenam, paziņoja viņš savā Twitter lapā.

ASV Galveno dienestu administrācijas (GSA) vadītāja Emīlija Mērfija, kuru iecēla Tramps, līdz pēdējam brīdim neparakstīja dokumentus, saskaņā ar kuriem Baidena štābam bija jāsaņem vairāk nekā 6 miljoni dolāru varas nodošanas nodrošināšanai. Štāba pārstāvji sūdzējās, ka šo līdzekļu neesamība neļauj viņiem nodrošināt Baidenam drošus sakarus, kuram zvana ar apsveikumiem ārvalstu līderi. Turklāt Baidena pārstāvji paziņoja, ka viņiem nav sniegtas drošas telpas darbam ar slepenu dokumentāciju.

Šonedēļ ievēlētā viceprezidente Kamala Harisa izsludināja līdzekļu vākšanu varas nodošanai Baidenam.

​Vakar vakarā Mērfija atzina Baidenu par vēlēšanu uzvarētāju un paziņoja par gatavību uzsākt varas nodošanu.

​Tāpat Tramps paziņoja, ka Mērfija tika pakļauta "uzmākšanām, draudiem un izrēķināšanām" par savu "ciešo uzticību" ASV.

"Es nevēlos, lai tas notiek ar viņu, viņas ģimeni, vai GSA darbiniekiem," paziņoja Tramps.

Tādējādi, pašreizējais ASV prezidents atkal atteicās atzīt zaudējumu vēlēšanās, lai gan pieļāva formālu varas nodošanas procedūru uzsākšanu.

ASV Aizsardzības ministrija apstiprināja, ka saņēmusi paziņojumu par varas nodošanas procedūras uzsākšanu Džo Baidena administrācijai un īstenos attiecīgo plānu ministrijas līmeni – teikts Pentagona paziņojumā.

"Mēs nekavējoties sāksim īstenot mūsu atbalsta sniegšanas plānu (Baidena štābam)," piebilda Pentagonā.

Baidens jau ir nosaucis pirmos augstāko amatu kandidātus savā administrācijā.

​ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Amerikas vadošie mediji, balstoties uz to rīcībā esošajiem datiem, paziņoja par Demokrātu partijas kandidāta Džo Baidena uzvaru. Daudzi pasaules līderi jau ir apsveikuši viņu ar uzvaru, taču Krievijas prezidents Vladimirs Putins pagaidām to nav izdarījis. Pēc viņa sacītā, viņš gaida politiskās pretestības noslēgumu ASV.

Nākamais ASV prezidents dos prezidenta zvērestu 2021. gada 20. janvārī.

3
Tagi:
ASV, prezidenta vēlēšanas, Džo Baidens, Donalds Tramps
Pēc temata
Padodies vai mirsti: Trampa piekritējus gaida krievu liktenis
Kremlis cer izveidot dialogu ar ASV pēc aizritējušajām vēlēšanām
Vēlēšanu rezultāts ASV: sakāvi cietis vairākums
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
Preču vilciens, foto no arhīva

Aicinājumus diversijām ņems vērā: Baltkrievija strādā pie kravu novirzīšanas no Baltijas

28
(atjaunots 20:16 23.11.2020)
Veidojot savu kravu loģistiku, Baltkrievija ņems vērā Lietuvas un Polijas uzvedību, paziņoja Baltkrievijas ĀM vadītājs Vladimirs Makejs.

RĪGA, 23. novembris – Sputnik. Baltkrievija vēlas uzturēt drošu tranzītu caur Lietuvu un Polija, taču, ja Minska redzēs partneru nedrošumu, tiks sperti atbilstoši soļi. Jau šodien rit darbs pie Krievijas ostu izmantošanas Baltkrievijas preču eksportam, paziņoja ĀM vadītājs Vladimirs Makejs intervijā telekanālam "Belarus 1".

Makejs atzīmēja Lietuvas un Polijas politiķu nedraudzīgos paziņojumus pēc prezidenta vēlēšanām, kuri atspoguļo dubultos standartus.

"Pie tam, tiek izteikti ne vien paziņojumi, bet arī veikti konkrēti soļi, kas saistīti ar absolūtu, acīmredzamu iejaukšanos Baltkrievijas iekšlietās. Piemēram, tie pašie Telegram kanālu norādījumi attiecībā uz teju diversiju sarīkošanas uz dzelzceļiem un tā tālāk un tamlīdzīgi," atzīmēja Makejs.

ĀM vadītājs piebilda, ka Minska grasās piesaistīt uzmanību šim jautājumam, tostarp starptautiskās platformās.

Pēc ministra sacītā, šāda kaimiņvalstu politika tiks ņemta vērā, kad Minska plānos savu preču loģistiku.

"Vēlreiz atkārtošos: mēs uzskatām, ka tie ir mūsu kaimiņi. (…) Mēs gribētu, lai mums ir drošs tranzīts caur šīm valstīm. Esam ieinteresēti mūsu gan importa, gan eksporta piegāžu diversifikācijā caur šīm valstīm. Bet ja mēs redzēsim mūsu partneru, kaimiņu nedrošumu, tad, protams, mēs spersim atbilstošus soļus," sacīja Makejs.

Ministrs atzīmēja, ka baltkrievu eksportētāji jau šobrīd veic soļus "konkrētā pasākumu īstenošanā mūsu produkcijas piegādēs caur Krievijas ostu".

Cisternas ar naftas produktiem dzelzceļa stacijā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Protam, mēs skatīsimies, vai tas mums ir vai nav izdevīgi. Mēs pieņemsim galīgo lēmumu, vadoties pēc šāda lēmuma izdevīguma Baltkrievijai. Bet jebkurā gadījumā diversifikācijas jautājums ir mūsu dienas darba kārtībā, un, protams, mēs ņemsim vērā mūsu rietumu kaimiņu uzvedību šajā jomā," sacīja ministrs.

Iepriekš prezidents Aleksandrs Lukašenko, komentējot Baltijas sankcijas pret viņu un vēl virkni Baltkrievijas amatpersonu, paziņoja, ka Minska izstrādā atbildes ekonomiskos lēmumus, ar to domājot arī Baltkrievijas kravu tranzīta novirzīšanu uz Krieviju.

28
Tagi:
Baltija, tranzīts, Baltkrievija
Pēc temata
Kaļiņingrada ir gatava pieņemt kravas no Baltkrievijas un sagaida Lietuvas šantāžu
Apturēt kravu plūsmu caur Baltiju: kā KF izpilda uzdevumu un vai tā palīdzēs Baltkrievijai
Eksperts: Minskai ir divi varianti, kā apturēt tranzītu no Lietuvas
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū