Baltijas flote. Foto no arhīva

National Interest: Krievija noskaidrojusi, uzvarēt karā ar NATO

158
(atjaunots 12:08 18.11.2017)
Iepriekš paredzami simetriski pasākumi nenesīs Rietumiem panākumus konfrontācijā ar Maskavu, uzskata amerikāņu analītiķis.

RĪGA, 18. novembris — Sputnik. Krievija nevar līdzināties NATO no bruņoto spēku skaita un kvalitātes līmeņa, taču Maskavai ir skaidrs, kā izcīnīt uzvaru pār aliansi, raksta starptautisko attiecību eksperts Maikls Hikari Sesairs rakstā National Interest. To pilnā apjomā pārtulkojis portals InoSMI.

Nolikt Krieviju pie vietas

Autors vēsta, ka Krievijas politikai — balansēšanai uz kara robežas — nepieciešama atbilde. Taču efektīvai reakcijai pie tam nav jābūt simetriskai: uz spēku paplašināšanu nav jāatbild tāpat, un konkrētu soļu apstākļos jāveic atbildes pasākumi. Stratēģisko simetriju var veidot viens no iespējamiem instrumentiem (galu galā, ar dažām problēmām jācīnās tieši), taču tas nav vienīgais variants.

Eksperts uzskata, ka simetriska atbilde Maskavas darbībām palīdz izprast, kādēļ ASV un Eiropa savā politikā tik bieži izrādās vismaz vienu soli aiz Krievijas. Stratēģiskās simetrijas loģiskās priekšrocības ir acīmredzamas: tās apstākļos tekošais incidents vai problēma tiek risināts tieši; darbība un reakcija ir cieši saistītas; problēma tiek sadalīta kategorijās, un parasti sekas iespējams prognozēt, kas ir ļoti svarīgi risku menedžmenta aspektā.

Taču, no otras puses, šāda proporcionalitāte ļauj iepriekš paredzēt jebkuru rietumu atbildi, tātad tā ir sagaidāma un viegli apstrīdama. Brīdī, kad rietumu valdības ir identificējušas, apspriedušas un formulējušas atbildi uz Krievijas darbībām, tā paspēj pāriet pie cita karadarbības teātra vai citas sfēras.

Asimetriska stratēģija dāvātu Rietumiem iespēju atbildēt no relatīva spēka pozīcijas, tādējādi mazinot pretinieka nepārtraukto panākumu izjūtas. Iespējams, ja NATO noliks Krieviju pie vietas un panāks pārmaiņas, radīsies līdzsvara sajūta un veidosies ceļš pretī konstruktīvākām un stabilākām attiecībām, klāsta analītiķis.

Nepārprotami lemta izgāšanās

Pēc autora domām, Krievijai nav nepieciešamības palielināt bruņotos spēkus, ja aliansi var saskaldīt, ja tās locekļi nevēlas rīkoties, ja var piespiest ASV un Eiropu pieļaut virkni stratēģisku kļūdu. Analītiķis piemin Krievijas militārās operācijas Gruzijā, Ukrainā un Sīrijā, lai ilustrētu piemēru tam, kā pirmā soļa apņēmība un priekšrocības devušas Maskavai iespēju grozīt stratēģisko ainu pēc saviem ieskatiem, nepievēršot uzmanību Rietumu pretdarbībai.

Pārliekās piesardzības un neattapības dēļ Rietumu reakcija ir neveikla un pat lieka, tāpēc Maskava var nostiprināt panākumus un izraudzīties nākamo stratēģisko iespēju, uzsver Sesairs. Aukstā kara laikā valdīja uzskats, ka Padomju Savienībai ir pārsvars no dislocēto konvencionālo karaspēku viedokļa. Tieši šajā kontekstā amerikāņu militārie plānotāji izstrādāja "gaisa un sauszemes operāciju" kara doktrīnu. Tā centās kompensēt padomju sauszemes spēku priekšrocības, izmantojot NATO stiprās puses — mobilitāti un aviāciju.

Patlaban problēmas raksturs ir mainījies, raksta autors.

Domājams, Baltijas valstu nostiprināšanas stratēģijai lemta neveiksme, jo pat ideāla aizsardzība novedīs pie Krievijas atbildes citā vietā.

Analītiķis uzskata, ka tā vietā rietumvalstis varētu likt pretī Krievijas "provokācijām" labi pārdomātus pretpasākumus, tādējādi likvidējot Kremļa iniciatīvu un izjaucot tā plānus.

Šādiem nolūkiem nav noteikti vajadzīgas militāras atbildes, uzsver Sesairs. Piemēram, iespējams veidot politiskus mehānismus, kas tuvinātu NATO Gruziju un Ukrainu — tāds solis negarantētu to iestāšanos aliansē, taču kļūtu par nopietnu traucēkli Krievijai. Rietumi varētu arī efektīvāk veidot stratēģiju Arktikā, lai kaitētu Kremļa plāniem valdīt pār jūras ceļiem un minerālu bagātībām reģionā.

Kam Maskava sūta signālus

Septembrī aizritējušās Krievijas un Baltkrievijas mācības "Rietumi 2017" no jauna raisījušas diskusiju par to, kā NATO dalībvalstīm atbildēt uz šādām "provokācijām", apgalvo Sesairs. Mācību vēriens un sarežģītība piesaistīja Rietumu analītiķu un militārās vadības vērību — viņi raizējušies par to, ka "Rietumi" varētu kļūt par kārtējo Krievijas intervences priekšvēstnesi, jo tieši tāpat, pēc analītiķa domām, esot sākušies kari Gruzijā 2008. gadā un Ukrainā 2014. gadā.

Neskatoties uz ierasto informatīvo miglu, Maskavas galvenais signāls ir skaidrs, vēsta autors. Krievija ir atguvusi militāros spēkus, un Rietumu mēģinājumi to apturēt vai pretoties būs neauglīgi, lai arī NATO spēki pat piedalījās mācībās neitrālajā Zviedrijā un Baltijas valstīs dislocēti četri NATO "apdrošināšanas" bataljoni.

Krievijas "uzvara" mācību gaitā bija ne tikai tīša lielība, skaidro analītiķis. Daudzi vērtējumi apstiprina: NATO un Krievijas spēku liela mēroga konflikta apstākļos Baltija ne tikai būs viegli ievainojama, bet arī nebūs gatava aizsardzībai. Korporācijas RAND plaši pazīstamais pētījums liecina, ka Krievijas armija sasniegs Igaunijas, un Latvijas galvaspilsētas nepilnu 60 stundu laikā, un ļauni klāsies arī Lietuvai, kas saspiesta starp Kaļiņingradu ar tās lielajiem garnizoniem un Maskavas galveno sabiedroto — Baltkrieviju.

Aicinājumi izvietot pie Krievijas robežām tanku spēkus, ir saprotami, spriež autors, taču tamlīdzīgs solis var tikai palielināt konflikta risku, turklāt krievu armijas ugunī kara pirmajās stundās nokļūs liels skaits sabiedroto spēku. Lēmums pilnībā ignorēt Krievijas "ieroču žvadzināšanu" diezin vai ir īstenojams, tradicionālās apturēšanas argumenti Austrumeiropā (lai cik svarīgi tie būtu) patiesībā pakļauj jebkuru Rietumu atbildi apstākļiem un teritorijām, ko izvēlas pati Krievija, secina eksperts. 

158
Pēc temata
National Interest: Baltijas valstīm ir "viltīgs plāns" karam ar Krieviju
Global Research: 15 pazīmes, kas liecina, – NATO gatavojas karam ar Krieviju
Aizliegt nepilsoņiem izbraukt no valsts: Latvijā raizējas par kara iespējamību ar Krieviju
Trešā pasaules kara loģistika: kāpēc Eiropu gatavo karam ar Krieviju
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

13
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
13
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

42
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

42
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Swedbank

Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu

0
(atjaunots 12:56 04.07.2020)
Noziedznieki, kuri uzdodoties par Swedbank apzog cilvēkus, ir sasnieguši tādu pilnību, ka pat izmanto orģinālo bankas telefona numuru, lai piemānītu klientus.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Ludzas policijas iecirknī ir ierosinātas četras krimināllietas sakarā ar krāpšanās faktu, vēsta Rus.lsm.lv.

Krāpnieki zvana Swedbank klientiem un stādās priekšā kā bankas darbinieki. Klientu vārdus un uzvārdus, kā arī personas kodus viņi zina. Turklāt viņi zvana no orģinālā Swedbank numura.

Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes priekšnieka vietnieks Guntars Kračus pastāstīja, ka ir bijuši tādi gadījumi, kad numurs nebija noteikts. Taču lielākoties viltojumi ir bijuši tik naturāli, ka cilvēki nav spējuši tos atšķirt no oriģināla.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Swedbank klientiem zvanīja, lūdza pieslēgties ar Smart-ID palīdzību. Teica, ka viņiem esot problēmas ar kontiem. Pēc kā nauda no tiem pašiem kontiem vienkārši pazuda.

Valsts policijā atgādina, ka bankas darbinieki nekad nelūgs nosaukt jūsu personas datus. Nevajag tos sniegt arī aizdomīgiem zvanītājiem.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, krāpnieki zvanījuši no zvanu centriem, kuri atrodas Ukrainā. Policija veic izmeklēšanu. Taču tā var turpināties visnotaļ ilgi, jo noziedznieki strādā ārzemēs.

Savukārt Swedbank pastāstīja, kā krāpnieki vispār spējuši iegūt klientu numurus. Tur paskaidroja, ka bankas pieslēgšanos izmanto mijiedarbībā ar citiem servisiem. Tā ir "Latvijas Gāze", mobilo sakaru operatori, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, VID. Un kaut kādi dati var "aizplūst".

Turklāt pastāv daudz dažādu vīrusu programmu, kuras iegūst klientu datus. Un arī pašu klientu neuzmanība mēdz novest pie datu noplūdēm.

0
Tagi:
krāpnieki, nauda, Swedbank
Pēc temata
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Valsts policija brīdina: apgrozījumā parādījusies viltota nauda
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku