Ziemeļu straume 2

Lavrovs atteica ES tiesībās pieņemt lēmumus sakarā ar "Ziemeļu straumi 2"

34
(atjaunots 08:17 01.11.2017)
Krievijā uzskata, ka jaunu likuma normu ieviešanu tieši "Ziemeļu straumei 2" nozīmē šī projekta investoru diskriminēšanu pēc politiskiem motīviem, paziņoja Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 1. novembris — Sputnik. Eiropas Savienībai nav eksteritoriālu tiesību Baltijas jūras ūdeņos pieņemt lēmumus sakarā ar "Ziemeļu straumi 2", savukārt jaunu likuma normu ieviešana tikai un vienīgi attiecībā uz šo projektu nozīmētu diskrimināciju pēc politiskiem motīviem, paziņoja Krievijas ĀM vadītājs, stāsta RIA Novosti.

Otrdien, 31. oktobrī, Lavrovs tikās ar Eiropas biznesa asociācijas locekļiem, kurā, tostarp, apsprieda arī ES un Krievijas mijiedarbību enerģētikas jomā.

Pēc ministra teiktā, Maskava uzskata par absolūti nepamatotiem Eirokomisijas mēģinājumiem iegūt mandātu pārrunās gāzes vada "Ziemeļu straume 2" pārrunās.

"Raizes izraisa sīki mantkārīgo spēku mēģinājumi ES iedragāt energodialogu starp Krieviju un Eiropas Savienību…tiek īstenoti mēģinājumi diskreditēt savstarpējus projektus, tādus kā "Ziemeļu straume 2", kaut arī tā realizācija ir aicinājums ievērojami samazināt tranzīta riskus, nostiprināt Eiropas Savienības energodrošību," teica Lavrovs.

ĀM vadītājs atzīmēja, ka "dažu Eirokomisijas (EK) locekļu iecere uzspiest tai lēmumu par nepieciešamību iegūt pārrunu mandātu vienošanās noslēgšanā šajā projektā ar Krievijas speciālistiem izraisa nesaprašanu".

"Tas ir nepamatoti. Nav iemeslu ES eksteritoriālai tiesību piemērošanai Baltijas jūras ūdeņos, uz to skaidri norādīja arī EK juridiskais dienests. Pavisam nesen pie tāda secinājuma nonāca ES Padomes juridiskais dienests," uzsvēra Lavrovs.

Viņš paziņoja, ka Krievijā uzskata, ka jaunu likuma normu ieviešana tikai un vienīgi "Ziemeļu straumei 2" nozīmē šī projekta investoru diskriminēšanu pēc politiskiem motīviem.

"Dānijā to arī nemēģina slēpt, viņi pēc politiskiem motīviem pieņem lēmumu šajā projektā. Tā, Dānija atbalstīja atbilstošo likumu. Domāju, ka tas ir unikāls likumdošanas praksē attiecībā pret ekonomiskajiem un enerģētiskajiem projektiem," teica ministrs.

"Ziemeļu straume 2" paredz divu gāzes vadu cauruļu izbūvi ar kopēju jaudu 55 miljardu kubikmetru gāzes gadā no Krievijas piekrastes pa Baltijas jūru līdz Vācijai.

Uz "Ziemeļu straumi 2" neattiecas visi Eiropas Savienības iekšējā tirgus noteikumi, Trešās energopaketes, jo cauruļvads neies pāri ES sauszemes daļai, bet gan pa jūras dzelmi. Tādēļ EK pauž vēlmi panākt vienošanos ar Krieviju attiecībā uz vairākiem pamatprincipiem, kurus tā vēlētos izplatīt uz šī gāzes vada darbu.

Šo principu vidū ir gāzes vada funkcionēšanas caurredzamība, nediskriminēta tarifu noteikšana gāzes piegādei, trešo personu piekļuve iespējai pārpumpēt gaišzilo degvielu, kā arī gāzes pārdošanas un transportēšanas darbības sadalīšana.

Sakarā ar to Eirokomisija vērsās pie savienības valstīm pēc mandāta gāzes vada "Ziemeļu straume 2" projekta apspriešanai ar Krieviju. Pagaidām šis mandāts nav izsniegts, jo ne visas Eiropas Savienības valstis atbalstīja ideju.

Eirokomisija izskaa iespēju ieviest grozījumus ES gāzes direktīvā, kuras varētu izplatīt Trešās energopaketes noteikumua uz nākotnes gāzes vada jūras posmiem, šobrīd tie netiek izskatīti šo noteikumu ietvaros. Pēc avīzes Deutsche Wirtschafts Nachrichten daiem, Eirokomisija mēģinās pārklasificēt gāzes vadu "Ziemeļu straume 2" tā saucamajā interkonektorā. "Savukārt tā kā līdzīgi inrekonektori iekļūst ES likumā par karteļiem, Eirokomisija  varēs iejaukties ne tikai jebkurās pārrunās sakarā ar "Ziemeļu straumi 2", bet arī tā celtniecības procesā," paziņoja izdevums.

Gazprom uzskata, ka mēģinājumi izplatīt ES Trešo enerģētisko paketi uz jūras gāzes vadu "Ziemeļu straume " ir noteikti ar politiskiem mērķiem, tostarp, Ukrainas interesēm, kura projekta "Ziemeļu straume 2" realizācijas gadījumā riskē zaudēt budžeta ienākumus no Krievijas gāzes tranzīta.    

34
Temats:
Ziemeļu straume 2 (256)
Pēc temata
Zviedrija atzina, ka nevarēs bloķēt "Ziemeļu straumi 2"
Lietuva un Dānija kopīgiem spēkiem pretosies "Ziemeļu straumei 2"
Eiropas Komisija: "Ziemeļu straume 2" var kaitēt gāzes tranzītam
Solitaire

Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu

26
(atjaunots 16:17 24.02.2021)
Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai "pēc padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Krievijas valdības Finanšu universitātes eksperts, Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs nosaucis gāzesvada "Ziemeļu straume 2" nodošanas ekspluatācijā provizorisko termiņu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai pēc "padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

Juškovs atzīmēja, ka tie ir tikai Ukrainas izlūkošanas aģentūras minējumi.

Eksperts precizēja, ka "Ziemeļu straumes 2" ieviešana ekspluatācijā norisināsies četros posmos. Pirmajā posmā jāpabeidz cauruļvadu izbūve Vācijas ūdeņos. Otrajā - Dānijas zonā. Trešais posms ietver regulēšanas un palaišanas darbus, tostarp kompresijas pārbaudi, bufera gāzes iesūknēšanu, cauruļvada dažādu darbības režīmu pārbaudi. Ceturtais posms ir projekta komerciāla palaišana.

"Palaišana ekspluatācijā notiks ne ātrāk kā septembrī, nevis 12. jūnijā," viņš atzīmēja.

Juškovs paskaidroja, ka "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu pabeigšana netiks saistīta ne ar kādu kalendāra dienu.

"Ukraina cenšas radīt iespaidu, ka Krievija ir Padomju Savienības mantinieks, kur bija pieņemts saistīt kārtējās būves pabeigšanu ar svētku datumu," viņš secināja.

Projekts paredzēts divu gāzesvada cauruļu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Cauruļvads tiek izbūvēts caur Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālajiem ūdeņiem vai ekskluzīvajām ekonomiskajām zonām.

Pret "Ziemeļu straumi 2" iebilst Ukraina, kas nevēlas zaudēt Krievijas gāzes tranzīta nestos ienākumus, ASV, kas aktīvi cenšas pārdot ES savu sašķidrināto dabasgāzi, kā arī Polija, Latvija un Lietuva, kas to uzskata par politisku projektu.

26
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2 (256)
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Vācija varētu "izpirkt" "Ziemeļu straumi 2", lai izvairītos no ASV sankcijām
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju
Krievijas armijas karavīri, foto no arhīva

The National Interest: kara gadījumā Krievija saraus NATO gabalos

86
(atjaunots 22:52 22.02.2021)
Eksperti atzīmē, ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības".

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Amerikāņu izdevuma The National Interest analītiķis Džons Rosomando pastāstīja, kas sagaida NATO konflikta gadījumā ar Krieviju Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atgādināja par manevriem "Ziema 20" Polijā – to gaitā domājamais pretinieks no austrumu puses sakāva valsts armiju tikai piecu dienu laikā. Polijas armija tika sagrauta, lai arī teorētiskajā konfliktā tika ņemti vērā tādi faktori, kā piektās paaudzes lidmašīnas F-35, ko Polijas Bruņotie spēki vēl nav saņēmuši, pretraķešu aizsardzības sistēmas Patriot un zalves uguns reaktīvās sistēmas HIMARS.

"Mācības parādīja, ka Ziemeļatlantijas alianses austrumu flangs ir viegli ievainojums Krievijas iebrukuma gadījumā," raksta eksperts.

Viņš atzīmēja ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības", kas bruņotas ar mūsdienīgajiem tankiem T-90, T-72B3M, bruņutransportieriem BTR-82, BMP-3, kā arī sarežģītām pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas ietver zenītkompleksus "Tunguska", "Pancir S1" un S-400.

Speciālists uzskata, ka Krievijas spēku grupējums ātri sakaus NATO vienības Polijā un Baltijā, ja ASV nepaplašinās savu klātbūtni šajā flangā.

"Kara gadījumā Krievijas un Baltkrievijas armijas ieņems NATO teritoriju gar robežu un tādējādi saraus alianses spēkus uz pusēm, pārraujot loģistikas mezglus, kas savieno Poliju un Lietuvu," uzskata raksta autors.

Autors piedāvā ASV palīdzēt Polijai nomainīt novecojušo bruņojumu pret mūsdienīgiem ieročiem, kas atbilst alianses standartiem. Turklāt sabiedrotajiem NATO ir jāatjauno sagādes līnijas, kas pastāvēja Rietumeiropā līdz aukstā kara beigām, viņš secināja.

Maskava jau vairākkārt uzsvērusi, ka nelolo agresīvus nodomus pret citām valstīm, pie tam konstatē ASV un NATO bloka augošo militāro aktivitāti pie savām robežām. Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu norāda, ka Ziemeļatlantijas alianses darbībām raksturīgi Krievijai naidīgi soļi. Viņš uzsvēra, ka resors dara visu iespējamo, lai robežas būtu droši aizsargātas.

86
Tagi:
militārās mācības, NATO, Krievija
Pēc temata
NATO uzveļ Krievijai atbildību par konfrontāciju
Diplomāts paskaidroja, kādi NATO soļi demonstrē Krievijai naidīgo noskaņojumu
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens
Juris Jansons

Pacientu šķirošana un policijas iejaukšanās: kas satrauc Latvijas iedzīvotājus

0
(atjaunots 08:27 25.02.2021)
Tiklīdz tiek ieviests jauns Covid-19 ierobežojums Tiesībsarga biroja saņemto sūdzību skaits divreiz pieaug, paziņoja Juris Jansons.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Pacientu šķirošana, policijas iejaukšanās privātajā dzīvē, tirdzniecības ierobežojumi – šādi jautājumi visvairāk satrauca Latvijas iedzīvotājus, kuri Covid-19 pandēmijas laikā vērsās Tiesībsarga birojā, ziņo tvnet.lv.

24. februārī tiesībsargs Juris Jansons piedalījās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē.

Tikšanās laikā Jansons pastāstīja, ka pandēmijā Birojs ir saskāries ar lielu darba apjomu, daļēji tas saistīts ar komunikācijas trūkumu ar iedzīvotājiem un ar valdības neloģiskajām rīcībām, ieviešot dažādus ierobežojumus. Pēc viņa vārdiem, tiklīdz tiek ieviests jauns ierobežojums vai tiek apspriesta tā lietderība, sūdzību skaitu, kas nonāk Biroja, pieaug divreiz. Cilvēki grib saprast, kāpēc tiek ieviests tāds vai citāds ierobežojums, un daudzi norāda uz to neloģiskumu.

Jansons pastāstīja arī, ka bija diezgan daudz satraucošu zvanu no cilvēkiem par pacientu šķirošanu pandēmijas laikā. "Šādās krīzes situācijās bija jābūt krīzes komunikācijai, un mēs to vairākkārt uzsvērām valdībai," pauda Jansons.

Viņš uzsvēra, ka bieži vien tas, ko saka premjers pēc valdības sēdēm, atšķiras no tā, ko runāja nozaru ministri. Attiecīgi pieaug neuzticība valdības lēmumu leģitimitātei.

Tiesībsarga biroja ziņojumā par 2020. gadu teikts, ka sākotnēji pieauga iesniegumu skaits par darba devēja noteiktu dīkstāvi, bezalgas atvaļinājumiem, darba devēju izvirzītām īpašām prasībām vai gluži pretēji – nepietiekamu piesardzību Covid-19 apstākļos, policijas pārlieku iejaukšanos pašizolācijā esošo cilvēku privātajā dzīvē, skolēnu brīvpusdienām un pārtikas pakām.

Savukārt rudenī cilvēki interesējās, vai prasības nēsāt aizsargmasku un ierobežojumi ekonomikā un tirdzniecība neaizskar iedzīvotāju pamattiesības.

0
Tagi:
Jansons, tiesībsargs, tirdzniecība, ierobežojumi, policija, valdība, koronavīruss
Pēc temata
Cilvēki salst: aptiekas lūdz mainīt ierobežojumus
Latvijas valdība – "pasaules aizkulišu" sazvērestības rezultāts, jeb Galva uz plauktiņa
"Kur jūs esat mūs noveduši?" Bāra īpašnieks raud policistu priekšā
No 1. marta Latvijā atkal būs pieejami frizieru pakalpojumi, manikīrs un pedikīrs