Mītiņš konstitūcijas atbalstam Madridē

Spānijas valdības sēdē tiks noteikti pasākumi attiecībā pret Kataloniju

28
(atjaunots 11:42 22.10.2017)
Valdībai beidzot ir jāapstiprina, kādā tieši veidā tā vēlas piemērot konstitūcijas 155. pantu, kurš ļauj ierobežot autonomas kopienas pašvaldību. Pēc tam panta piemērošana ir jāapstiprina senātam.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Spānijas Ministru padome sestdien no rīta sanāks ārkārtas sēdē un noteiks konkrētus pasākumus, kurus Madride izmantos Katalonijas krīzes regulēšanai, vēsta RIA Novosti.

Par to, ka 155. pants tiks piemērots, valdība paziņoja ceturtdien pēc tā, kad Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs saņēma atbildi no ženeralitātes priekšsēdētāja Karlesa Pudždemona uz "vienkāršu jautājumu" – vai tika pasludināta Katalonijas neatkarība no Spānijas. Savā vēstījumā Pudždemons atzīmēja, ka autonomās sabiedrības neatkarības no Spānijas pasludināšanas apturēšana "paliek spēkā". Taču darīja zināmu, ka Katalonijas parlaments nobalsos autonomās sabiedrības neatkarības jautājumā no Spānijas, ja valsts vadība turpinās atteikties no dialoga. Atbildot uz to, Spānijas valdība paziņoja, ka ženeralitātes vadītājs atteicās izpildīt prasības, ko viņam izvirzīja Mariano Rahojs, un solīja izmantot visas tās rīcībā esošās iespējas "ātrākai likumības un konstitūcijas kārtības atjaunošanai".

Šis pants netika izmantots kopš konstitūcijas pieņemšanas brīža 1978. gadā. Tas nozīmē, ka manevriem ir vieta, taču, neskatoties uz to, neviens Spānijā šodien nevar skaidri pateikt, cik iespējama ir tās pielietošana praksē.

Kas teikts 155. pantā

1. Ja autonoma kopiena nepilda saistības, paredzētās konstitūcijā vai citos likumos, vai arī tās rīcība rada nopietnu kaitējumu vispārējām Spānijas valsts interesēm, valdība brīdina autonomas kopienas priekšsēdētāju. Ja no viņa puses netiek saņemta atbilde, valdība drīkst, ar senāta absolūtā vairākuma piekrišanu, spert nepieciešamos soļus, lai piespiedu kārtā liktu autonomai kopienai izpildīt noteiktās saistības vai minētās vispārējās valsts intereses.

2. Iepriekšējā punktā minēto soļu īstenošanai valdība ir tiesīga sniegt atbilstošus rīkojumus jebkurai autonomas kopienas varas iestādei.

Kā uzskata eksperti, panta piemērošana varētu nozīmēt Katalonijas valdības locekļu pilnvaru daļu atņemšanu vai dažu no viņu vai visu nomaiņu ar centrālo varas iestāžu pārstāvjiem.

Turklāt Spānijas Sociālistiskā strādnieku partija paziņo, ka panta piemērošana varētu skart Katalonijas valsts telekanālu TV3, kurš atklāti atbalsta separātistus, kā arī Katalonijas policiju Mossos d'Esquadra. Jau izskan apsūdzības, ka tieši tāpēc kā Katalonijas policija neizpildīja prokuratūras un tiesu rīkojumu notika balsojums tā saucamajā referendumā par neatkarību.

Karalis atbalsta 155. pantu

Karalis Felipe VI, uzstājoties ceturtdien vakarā Astūrijas princeses prēmijas piešķiršanas ceremonijā, pēc būtības, atbalstīja valdības plānus par konstitūcijas 155. panta piemērošanu.

"Spānijai ir jāpretojas savas nacionālās teritorijas daļas nepieņemamam mēģinājumam atdalīties, un tā to atrisinās ar savu likumīgo demokrātisko institūtu pielietošanu, ar cieņu pret mūsu konstitūciju un atbilstoši mūsu parlamentārās demokrātijas vērtībām un principiem," — paziņoja valsts vadītājs.

Viņš apgalvoja, ka Katalonija paliks par nenošķiramu Spānijas daļu. " XXI gadsimta Spānijai, kuras sastāvā Katalonija ir un paliks par svarīgu daļu, ir jābalstās uz pūļu, jūtu, uzticības un projektu apvienošanas…," —paziņoja karalis.

Senāta loma

Kā teikts konstitūcijas 155. pantā, tās piemērošanas pasākumi ir jāapstiprina senātam. Tur valdošajai Tautas partijai ir absolūtais vairākums, tādēļ balsojuma rezultātā šaubīties nenākas.

Sestdien, pēc elektroniskās sēdes, Spānijas valdība nosūtīs senāta priekšsēdētājam Pio Garsijam Eskudero konkrētus piedāvājumus. Augstākajā palātā tiks izveidota speciāla komisija no 27 senatoriem, kuru vadīs Eskudero. Tās pirmā tikšanās notiks, visdrīzāk, pirmdien.

Karlesam Pudždemonam piedāvās iesniegt savus argumentus par labu tam, lai konstitūcijas 155. pants netiktu piemērots, kā arī personīgi uzstāties augstākajā palātā.

Senāta balsojuma datums pagaidām nav noteikts, taču sēde notiks ne agrāk par 27. oktobri, paziņoja RIA Novosti Augstākajā palātā.

28
Temats:
Katalonijas referendums (52)
Pēc temata
Vaidere uzskata neatkarības referendumu Katalonijā par Latvijai nevajadzīgu precedentu
Andrejs Mamikins: Eiropas Parlamentam nav nekāda viedokļa Katalonijas jautājumā
Eiroparlamentā atzīmē "dubultstandartus" ES pozīcijā Katalonijas situācijā
Nelikumīgā neatkarība: eksperts par Katalonijas krīzes risinājumu
Sikspārnis, foto no arhīva

"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi

3
(atjaunots 14:16 30.05.2020)
Ķīnas zinātnieki noskaidroja, ka tirgus Uhaņā nevarēja kļūt par Covid-19 inficēšanās avotu, taču tur vīruss guva plašu izplatību.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Ķīnas Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra zinātnieki izpētīja paraugus no Huanaņas tirgus Uhaņā, kurš tiek uzskatīts par pirmo koronavīrusa izplatības punktu, vēsta RIA Novosti.

Министерство обороны РФ

Speciālisti izpētīja dzīvnieku paraugus, kas tika pārdoti Huanaņas tirgū. Taču viņu Covid-19 testi uzrādīja negatīvus rezultātus.

Pētnieki skaidro, ka šie dzīvnieki nevarēja inficēt pircējus. Tātad, inficēšanās avots atradās nevis tirgū, bet kaut kur citur.

Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra vadītājs Gao Fu publicēja speciālistu slēdzienu: "Tirgus bija viens no inficēšanās upuriem."

Taču zinātnieki apstiprināja, ka inficēšanās pirmavots bija sikspārņi, kā jau iepriekš ziņots. Pēc tam caur "starpdzīvnieku" Covid-19 tika nodots cilvēkiem. Savukārt tirgus Uhaņā kļuva par vīrusa masveida izplatības vietu.

Cilvēki Huanaņas tirgū jau inficējās nevis no dzīvnieka, bet gan viens no otra.

Kā viss sākās

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā. Speciālisti identificēja patogēnu – tas bija jauns koronavīruss.

PVO atzina uzliesmojumu par starptautiska mēroga ārkārtas situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Vēlāk slimības izplatība pasaulē tika atzīta par pandēmiju.

Slimība izplatījusies visā pasaulē. Eiropas Savienība slēgusi robežas. Daudzās valstīs noteikta stingra karantīna. Savukārt Ķīna jau informēja, ka vīrusu valstī izdevies apturēt.

Uhaņa, no kurienes izplatījās slimība, bija slēgta gandrīz 76 dienas – no 23. janvāra. Bija aizliegts iebraukt pilsētā un pamest to, tikai ar īpašu atļauju.

Septītā aprīļa naktī varasiestādes atvēra ceļus, kas ved no pilsētas, un atļāva cilvēkiem izbraukt savās automašīnās.

Taču Covid-19 izplatījies praktiski visā pasaulē. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, kopumā ir vairāk nekā 6 miljoni inficēto, vairāk nekā 367 tūkstoši no tiem ir miruši.

3
Tagi:
Ķīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ne tikai koronavīruss. Ar ko var inficēties no savvaļas dzīvnieku gaļas
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs

Austrijā mīkstinās ar koronavīrusu saistītos ierobežojumus

1
(atjaunots 14:06 30.05.2020)
Situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Austrijas varasiestādes no 15. jūnija mīkstinās koronavīrusa izplatības novēršanas profilakses pasākumus, tai skaitā obligāto sejas masku nēsāšanas režīmu, paziņoja piektdien Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs, vēsta RIA Novosti.

Kurcs atzīmēja, ka situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus dažās jomās.

"No 15. jūnija deguna un mutes aizsegi būs jānēsā tikai trīs gadījumos: sabiedriskajā transportā, veselības aprūpes nozarē, tai skaitā aptiekās, un pakalpojumu nozares uzņēmumos, kur nav iespējams ievērot minimālo distanci. Piemēram, frizieriem un sabiedriskās ēdināšanas nozares darbiniekiem. Skolās, tirdzniecības nozarē, sabiedriskās ēdināšanas un tūrisma iestāžu klientiem sejas maska nebūs jānēsā," paziņoja preses konferencē Kurcs.

Kopš 14. aprīļa Austrija sākusi mīkstināt koronavīrusa dēļ ieviestos ierobežojošos pasākumus ar divu nedēļu soli. Kārtējais posms iestājies 29. maijā, kad kopā ar viesnīcām atļauts atvērt fitnesa centrus un citus sporta klubus, kā arī tiek pieļauta pasākumu rīkošana ar dalībnieku skaitu līdz 100 cilvēkiem.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6 miljoni saslimšanas gadījumu, vairāk nekā 367 tūkstoši ir miruši, izveseļojušies, vairāk nekā 2,6 miljoni cilvēku.

1
Tagi:
Austrija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem
Apgāzts mīts par koronavīrusu, kas varētu novest pie katastrofas