Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs

Krievijas ārlietu ministrs pastāstījis par militāro situāciju Baltijā un iedzīvotāju apstulbošanu

160
(atjaunots 15:57 20.10.2017)
Baltijas reģionā notiekošos procesus Maskava uzskata par Rietumu stratēģiskās līnijas elementu Krievijas ierobežošanai, taču cer uz dialogu ar aliansi par militāri politisko situāciju Eiropā, paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Maskava ir noraizējusies par NATO klātbūtnes paplašināšanos Baltijas reģionā un uzskata to par apzinātu stratēģiju ar mērķi apturēt Krieviju. Savukārt rietumvalstu ziņas par to, ka Krievija it kā esot atstājusi karaspēkus Baltkrievijā pēc mācībām "Rietumi" – tā ir vēlētāju apstulbošana, pastāstīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

19. oktobrī Arhangeļskā politiķis piedalījās Barenca/Eiroarktikas reģiona padomes ministru sēdē, pēc kuras sniedza preses konferenci. Lavrovs novērtēja Krievijas un NATO pašreizējās attiecības, situāciju militārās aviācijas lidojumu jomā reģionā, kā arī kārtējo reizi komentēja izdomas par militārajām mācībām "Rietumi 2017", vēsta RIA Novosti.

NATO Baltijā

Maskava ir noraizējusies par militāri politiskās situācijas attīstību Baltijas reģionā, informēja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

"Protams, mūs satrauc militāri politiskās situācijas attīstība Baltijas reģionā, tostarp NATO klātbūtnes paplašināšanās šajā reģionā," – uzsvēra politiķis preses konferencē.

Sergejs Lavrovs pavēstīja, ka Baltijas reģionā notiekošos procesus Maskava uzskata par Rietumu stratēģiskās līnijas elementu Krievijas ierobežošanai, turklāt atgādināja, ka Ziemeļatlantijas alianses vadība un ASV šo stratēģiju neslēpj.

"Tā tiek konsekventi īstenota un cita starpā izpaužas arī vētrainā spēku palielināšanā ar mērķi izveidot globālu pretraķešu aizsardzības sistēmu, kam, pēc būtības, nav nekāda sakara ne ar Irānu, ne Ziemeļkoreju, — tai, principā, ir sakars ar Krievijas un Ķīnas Tautas Republikas apturēšanu," – norādīja Lavrovs.

Pie tam politiķis pauda cerību, ka NATO izpratīs, cik nozīmīgs ir dialogs ar Krieviju un sadarbība militāri politiskās situācijas jomā Eiropā. Ministrs norādīja, ka nepieciešams apspriest reālo situāciju Eiropā militāri politiskajā jomā, ņemot vērā konkrētus datus par militāro potenciālu un aizsardzības izdevumiem.

Lidojumu drošība

Rietumvalstis cenšas runāt kā par pierādītu faktu par "Krievijas līniju militārās spriedzes pastiprināšanai", taču, piemēram, jautājumā par kaimiņvalstu gaisa telpas pārkāpumu gadījumiem jāpiebilst, ka pēdējā laikā šāda situācija radusies tikai vienu reizi, atgādināja Sergejs Lavrovs.

"Kā apgalvots, Krievijas puse novērota tikai vienu reizi, kad divas mūsu lidmašīnas vienu minūti atradās Zviedrijas gaisa telpā uz austrumiem no Gotlandes salas," – norādīja ministrs.

Pie tam NATO aviācija un kuģi vairākkārt pārkāpuši citu valstu robežas.

"Esmu saņēmis statistiku. Kopš šī gada sākuma NATO dalībvalstu lidaparāti un kuģi pārkāpuši, piemēram, Zviedrijas robežas deviņas reizes," – atzīmēja Krievijas politiķis.

Šajā jautājumā Lavrovs atgādināja, ka Krievija joprojām ir gatava dialogam saskaņā ar Somijas iniciatīvu par lidojumu aizliegšanu virs Baltijas jūras ar izslēgtiem transponderiem. 

NATO un KF GKS lidmašīnu tuvināšanās gadījumi Baltijas jūras gaisa telpā pēdējā laikā kļuvuši daudz biežāki. Nereti Baltijas valstis pārmet Krievijas GKS gaisa telpas pārkāpumus. Taču Krievijas Aizsardzības ministrija uzsver: visi KF GKS lidaparātu lidojumi tiek izpildīti virs neitrālajiem ūdeņiem atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem, nepārkāpjot citu valstu robežas.

Iedzīvotāju apstulbošana

Visi Krievijas karavīri, kuri piedalījās mācībās "Rietumi 2017" Baltkrievijas teritorijā, ir atgriezušies savās armijas daļās, un Rietumu apgalvojumi par pretējo ir iedzīvotāju apstulbošanas paņēmiens, paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

"Ko vērta ir pasaka par Krievijas spēkiem, kuri palikšot Baltkrievijā pēc mācībām. Smieklīgākais ir tas, ka pēc mācību beigām, kad Krievijas spēki, kuri tajās piedalījās, jau sen ir atgriezušies pastāvīgās dislokācijas vietās, joprojām turpinās apgalvojumi par to, ka kaut kādi karavīri tomēr esot palikuši," – teica Lavrovs Arhangeļskā.

"Saprotiet, ir bēdīgi, ka pieauguši cilvēki nodarbojas ar tādu, rupji sakot, savu vēlētāju apstulbošanu," – piebilda ministrs.

Viņš piezīmēja, ka Krieviju samulsinājusi ar mācībām saistītās situācijas attīstība, kam Rietumos tika "pielīmēta uzbrukuma un nepārskatāmības etiķete", lai arī KF un Baltkrievija uzaicināja novērotājus.

"Taču šis ideoloģiskais uzbrukums, centieni iedzīt vienkāršo iedzīvotāju galvās tēzi par Krievijas Federācijas agresivitāti, turpinās. Gandrīz neviens medijs neuzrakstīja godīgi, kāda bija ar mācībām saistītās situācijas pārskatāmība," – atzīmēja Lavrovs.

160
Pēc temata
Lavrovs par Krievijas un ES attiecībām: "Es noklusēšu"
Lavrovs: NATO aktivizēšanās pie Krievijas robežām — destabilizējošs faktors
Lavrovs: NATO un Eiropas Savienība ar pūlēm pārvar aizvainojumu pret Krieviju
Ziemeļu straume 2

Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"

12
(atjaunots 17:56 07.08.2020)
Trīs ASV senatori adresējuši vēstuli ostas operatoram "Sassnitz GmbH", kurā draud ar finansiālu sabrukumu Zasnicas ostai.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Nilss Annens asi kritizēja ASV Senāta locekļu vēstuli, kurā politiķi draud Zasnicas pilsētas ostai ar sankcijām "Ziemeļu straumes 2" dēļ, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ziņu aģentūras rīcībā nokļuva trīs ASV senatoru vēstule, kas adresēta ostas operatoram "Sassnitz GmbH". Tajā stāstīts par sankcijām, ko ASV valdība gatavo pret kompānijām, kas atbalsta gāzesvada būvdarbus. Cita starpā vēstulē teikts, ka darbu turpināšanas gadījumā Zasnicas ostai draud "finansiāls sabrukums".

"ASV eksteritoriālo sankciju politika attiecībās ar tuviem partneriem un sabiedrotajiem ir nopietns uzbrukums mūsu nacionālajai suverenitātei," Annens norādīja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politiķis norādīja, ka vācu kompānijām adresēto draudu vēstuļu tonis un saturs ir absolūti nepieņemams.

"Mēs likām skaidri saprast mūsu partneriem ASV, ka nepieļausim spiedienu pret mūsu kompānijām," atzīmēja valsts sekretārs. Viņš atgādināja, ka Vācijas un Eiropas enerģētikas politika tiks izlemta tikai Berlīnē un Briselē, nevis Vašingtonā.

Annens pastāstīja, ka Vācija izmantos savu prezidentūru ES Padomē, lai stiprinātu Eiropas suverenitāti, un piebilda, ka Eiropa nedrīkst pakļautties šantāžai.

"Ziemeļu staume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi no Krievijas uz Vāciju.

Krievijas projektu atbalsta Berlīne un Vīne, jo tās ir ieinteresētas saņemt stabilas gāzes piegādes. Gāzesvadu atbalsta arī Norvēģija – tās valdībai pieder 30% kompānijas "Kvaerner", būvdarbu apakšuzņēmēja, akciju.

Pret "Ziemeļu straumi 2"  iebilst Lietuva, Latvija, Polija un Ukraina, kam ir savas intereses. Projektu kritizē arī ASV – tās vēlas piegādāt Eiropai pašas savu sašķidrināto dabas gāzi.

Pērnā gada beigās Savienotās Valstis pieņēma aizsardzības budžetu, kurā iekļāva sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu dalībniekiem. Rezultātā projekta īstenošana apstājās, tomēr Krievijas koncerns "Gazprom" informēja, ka varēs patstāvīgi noslēgt būvdarbus.

12
Tagi:
Ziemeļu straume 2, sankcijas, ASV, Vācija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Uzņēmēji Vācijā plāno atbildi ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Eksperts: ASV rīcība pret "Ziemeļu straumi 2" ir jezuītiska, Eiropā valda pasivitāte
Dmitrijs Ļitovkins

Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas

7
(atjaunots 17:39 07.08.2020)
ASV tikai nesen sākušas savu kodolieroču modernizāciju, tāpēc Vašingtona nevēlas pēc iespējas ātrāk parakstīt līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu, uzskata militārais eksperts Dmitrijs Ļitovkins.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo komentēja Krievijas un ASV pārrunu gaitu jautājumā par bruņojuma kontroli. Viņš konstatēja, ka puses panākušas zināmu progresu. Pompeo kārtējo reizi pauda cerību, ka pārrunās iesaistīsies Ķīna.

Krievija un ASV patiešām vairākkārt tikušās un apspriedušas kosmosa militarizāciju, taktisko kodolieroču iekļaušanu starptautiskajos līgumos, Ķīnas iesaistīšanu pārrunās par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu.

Taču nekādus praktiskus rezultātus pārrunas pagaidām nav devušas, norādīja militārais eksperts Dmitrijs Ļitovkins.

"Parunāt parunāja, bet rezultāta pagaidām nekāda. Amerikāņi neapspriež šī līguma (NEW START – red.) pagarināšanu nopietni.

To var skaidrot ar to, ka patlaban viņi nodarbojas ar savu kodolieroču modernizāciju, un viņiem tagad būs neizdevīgi kaut kādā veidā saistīt sev rokas. Visam vajadzētu parādīties pie viņiem apmēram 2027. gadā, iespējams, tad viņiem radīsies iespaids, ka ir spēcīgāki par Krieviju kaut kādās jomās, tātad būs vairāk iemeslu piespiest partnerus," Ļitovkins teica sarunā ar Sputnik Latvija.

Eksperts uzsvēra, ka ASV ir aizkavējušās ar savu kodolspēku modernizāciju, un tagad tikai Krievijai ir progresīvākie ieroči. Tomēr Vašingtona ieguldījusi kodolspēku modernizācijā aptuveni miljardu dolāru, un tagad cenšas  atgūt savu.

Eksperts atzīmēja, ka Ķīna pagaidām vispār nepiedalās pārrunās – tās kodolpotenciāls ir daudz mazāks nekā Krievijai un ASV. Ja parakstīt trīspusēju līgumu ar paritātes noteikumiem, vai nu KF un ASV būs spiestas ierobežot savu arsenālu, vai Ķīnai to nāksies audzēt, taču tās ir milzu izmaksas.

"Kodolpotenciāls – tas ir miris kapitāls, tas ir bruņojums, kas garantē drošību, taču tas nekad netiks likts lietā, tāpēc tas ir ļoti dārgi," atzīmēja eksperts.

Литовкин: США отстали от РФ в развитии ядерного вооружения, новый СНВ им не нужен
7
Tagi:
NEW START līgums, Maiks Pompeo, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas Federācijas Padome atteikusies iekļaut NEW START līguma jaunos ieročus
ASV ultimāts New START jautājumā
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus
Kunaširas sala

"Vajadzīgi kodolieroči": japāņi sašutuši par ĀSM centra atklāšanu Kuriļu salās

0
(atjaunots 07:37 08.08.2020)
Pie jaunā Ārkārtas situāciju ministrijas centra Kuriļu salās uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Interneta lietotāji no Japānas satraukti par Krievijas Ārkārtas situāciju ministrijas Avāriju un glābšanas centra atklāšanu 5. augustā Kunaširas salā Kuriļu arhipelāgā, vēsta RIA Novosti.

Centrs tika svinīgi atklāts 5. augustā. Par to informēja arī japāņu portāls Yahoo News Japan. Līdzās jaunajam centram uzstādīta piemiņas plāksne ar imperatora Nikolaja I vārdiem: "Kur reiz pacelts Krievijas karogs, tur tas nedrīkst nolaisties."

Raksta komentētāji Yahoo News Japan ir pārliecināti, ka Krievija atkal esot nodemonstrējusi, ka tai pieder Japānā par ziemeļu teritorijām sauktās Kuriļu salas.

"Uz salu atgriešanos var necerēt. Ir jāpārtrauc draudzīga sadarbība," uzskata lietotājs IKS.

"Abes diplomātija attiecībās ar Krieviju bija viena no lielākajām pēckara politikas neveiksmēm," savu viedokli pauda dda.

"Neko nevar līdzēt, Dienvidu Kuriļus kontrolē Krievija," atzīmēja sah.

"Nav nekādu izredžu, ka salas atgriezīsies, kamēr Krieviju neiznīcinās stihija," paziņoja deu.

"Ja Japāna patiešām vēlas atgūt salas, tai vajadzīgi kodolieroči," uzskata Asa.

Maskava un Tokija jau ilgus gadu desmitus pūlas noslēgt miera līgumu pēc Otrā pasaules kara. Galvenais šķērslis – dienvidu Kuriļu salas piederības jautājums: pēc konfrontācijas beigām viss arhipelāgs pārgāja Padomju Savienības sastāvā, tomēr Tokija apstrīd Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un neapdzīvojamu salu piederību – Japāna tās dēvē par "ziemeļu teritorijām".

Maskava norāda, ka Dienvidu Kuriļu salas pārgāja PSRS teritorijas sastāvā saskaņā ar kara iznākumu, un Krievijas suverenitāte par tām nav apšaubāma – tā ir atbilstoši tiesiski noformēta starptautiskā līmenī.

 

0
Tagi:
Japāna, Krievija
Pēc temata
Japāna vēlas sekmēt dialogu ar Krieviju, lai atgūtu četras salas
Japāna protestē pret raķešu kompleksu izvietošanu Kuriļu salās
Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
Japāna zaudējusi izredzes uz dienvidu Kuriļu salām, uzskata eksperts