Manuels Valss

Valss pastāstīja par Katalonijas atdalīšanās ietekmi uz Eiropas vienotību

30
(atjaunots 12:36 19.10.2017)
Pēc bijušā Francijas premjera domām, Katalonijas atdalīšanās ir pretrunā ar šī reģiona tautas vēsturi un identitāti.

RĪGA, 16. oktobris — Sputnik. Katalonijas atdalīšanās no Spānijas izvērsīsies ne tikai reģiona "ekonomiskā katastrofā", bet arī var izjaukt Eiropu kopumā, uzskata Francijas bijušais premjers, kurš dzimis barselonā, Manuels Valss, vēsta RIA Novosti.

"Ir jābrīdina Katalonijas līderus un pašus kataloniešus: atdalīšanās no Spānijas nozīmē izstāšanos no Eiropas Savienības un no eiro zonas. Tas izvērsīsies ekonomiskā katastrofā, kura jau ir sākusies līdz ar dažu kompāniju pārstāvniecību slēgšanu," uzrakstīja Valss savā autora rakstā iknedēļas izdevumam Journal du Dimanche.

Pēc bijušā Francijas premjera domām, Katalonijas atdalīšanās ir pretrunā ar šī reģiona tautas vēsturi un identitāti un var novest ne tikai pie Spānijas, bet arī pie visas Eiropas sabrukuma.

"Šis ceļš nozīmē Spānijas sabrukumu, Eiropas sabrukumu. Tas ir pretrunā ar Katalonijas vēsturi un identitāti. Šī reģiona spēks, tā kultūras un ekonomikas spēks ir tajā, ka viņš ir vienlaikus Katalonijas, Spānijas un Eiropas spēks. Ja jūs atņemsiet vienu no šiem elementiem, jūs pazaudēsiet daļu identitātes," noslēgumā pateica Valss.

Tāpat politiķis aicināja Katalonijas varas iestādes "cienīt Spāniju" un "palīdzēt tās valdībai".

Spānijas Konstitūcijas tiesa iesaldēja Katalonijas referenduma rīkošanu vēl pirms tā sākuma. Neskatoties uz to, uzstājoties 10. oktobrī parlamentā ar referenduma rezultātiem, ženeralitāta (Katalonijas valdība) vadītājs Karless Pudždemos paziņoja, ka 1. oktobra balsojuma rezultāti sniedz iespēju paziņot par neatkarīgas valsts izveidošanu, taču piedāvāja parlamentam apturēt neatkarības pasludināšanu uz dažām nedēļām, lai sāktu dialogu ar Spānijas varas iestādēm.

Tajā pašā dienā Pudždemons, kā arī citi Katalonijas neatkarības atbalstītāji, tostarp, daļa parlamentāriešu parakstīja deklarāciju par neatkarību, kurai šobrīd nav nekāda juridiska spēka.

Spānijas Ministru padome 11. oktobrī nosūtīja Katalonijas varas iestādēm pieprasījumu ar prasību paskaidrot, vai viņi ir pasludinājuši neatkarību. Šodien Pudždemonam ir jāsniedz atbilde. Ja atbildes nebūs vai arī tā neapmierinās Spānijas varas iestādes, tad ceturtdien valdība sāks rīkoties saskaņā ar konstitūcijas 155. pantu, kura atļauj ierobežot pašvaldību autonomajā sabiedrībā.

30
Temats:
Katalonijas referendums (52)
Pēc temata
Katalonijas vadītājs parakstījis neatkarības deklarāciju
Nelikumīgā neatkarība: eksperts par Katalonijas krīzes risinājumu
Eiroparlamentā atzīmē "dubultstandartus" ES pozīcijā Katalonijas situācijā
Stomatoloģijas klīnikā, foto no arhīva

Jaunas šausmas: ASV cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, sāk izkrist zobi

3
(atjaunots 18:53 29.11.2020)
ASV vairākiem cilvēkiem, kuri iepriekš pārslimojuši koronavīrusu, sāka bez simptomiem izkrist zobi; pēc amerikāņu zobārsta Deivida Okano domām, Covid-19 var izraisīt jau esošo zobu problēmu pasliktināšanos.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Pēc pārciesta Covid-19 atsevišķi cilvēki saskaras ar nopietnām problēmām mutes dobumā, līdz pat zobu izkrišanai, raksta Mixnews.lv ar atsauci uz The New York Times. Izdevums stāsta par vairākiem gadījumiem, kad jaunā tipa koronavīrusa infekciju pārslimojušie saskārās ar zobu izkrišanu.

Piemēram, Ņujorkas iedzīvotāja Fara Hemilija pazaudēja zobu pēc atveseļošanās. Viņa atzīmēja, ka neesot sajutusi nekādas sāpes, pat asiņošanas nebija. Hemilija paziņoja par citiem līdzīgiem gadījumiem tiem, kas pārcietuši Covid-19. Kāds arī pazaudējis zobu vai pat vairākus, citiem emalja kļuva pelēka vai arī sāka parādīties robi, kā arī veidojās smaganu iekaisums.

Pēc Jutas Universitātes paradontologa Deivida Okano domām, visticamāk, koronavīrusa infekcijas fonā dažiem cilvēkiem notiek līdzšinējo stomatoloģisko problēmu saasināšanās.

Savukārt Angioģenēzes fonda prezidents un direktors medicīniskos jautājumos Viljams Lī atzīmēja, ka zobu izkrišana bez asiņošanas ir neparasta parādība un liecina par kaut kādiem procesiem smaganu asinsvados.

Tāpat The New York Times pievērš uzmanību tam, ka zobu izkrišanas gadījumi koronavīrusu izslimojušajiem cilvēkiem ir visnotaļ reta parādība.

3
Tagi:
ASV, koronavīruss
Pēc temata
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves
PVO: notiek vakcīnas pret Covid-19 izstrāde deguna aerosola veidā
"Sarkanais karogs": ārste pastāstīja, kādus simptomus ignorējuši ar Covid-19 mirušie
Ledājs un jūra, foto no arhīva

Mūžīgā sasaluma kušana var novest pie spēcīgiem cunami

3
(atjaunots 18:38 29.11.2020)
Zinātnieku pētījumi liecina, ka ledus kušana Aļaskā var izraisīt kalnu iežu noslīdēšanu, kas savukārt izprovocēs cunami.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Zinātnieki apgalvo, ka mūžīgā sasaluma kušanas rezultātā Aļaskā iespējami graujoši cumani, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz publikāciju izdevumā The Guardian.

Eksperti brīdina par saikni starp ātro temperatūras pieaugumu un noslīdeņiem, kas tagad apdraud dažādas pilsētas un kultūras pieminekļus. Jaunie pētījumi liecina, ka ledus kušana Aļaskā var izraisīt kalnu iežu noslīdēšanu, kas savukārt izprovocēs cunami.

Viena no problēmātiskajām zonām ir Barrija Arma fjorda nogāze, no kuras paveras ainava uz kruīzu kuģu populāru marštutu. Noslīdeņi kalna nogāzē netālu no Barrija ledāja sākušies pagājušā gadsimta sākumā. Pirms desmit gadiem šie procesi būtiski paātrinājušies. Šogad problēma tika fiksēta ar satelīta fotouzņēmumu palīdzību.

Ja noslīdenis nogāzīsies fjordā, vilnis var trāpīt kuģiem šajā rajonā, sasniegt simtiem metru tuvējos kalnos un noslīcināt populāru tūrisma maršrutu, sasniedzot 10 metru augstumu virs Vitieras pilsētas.

Šogad 14 ģeologi jau brīdināja, ka liels nogruvums iespējams tuvākā gada laikā un ticams tuvāko 20 gadu laikā.

2015. gadā līdzīgs noslīdzenis nogāzē, kas tāpat slīdēja lejup gadu desmitu laikā, radīja cunami, kas iznīcināja mežu 193 metru attālumā uz augšu pa Tāna fjorda nogāzēm Aļaskā.

"Kad klimats mainās, ainavai vajadzīgs laiks, lai pielāgotos. Ja ledājs atkāpjas ļoti ātri, tas var "pēkšņi pārsteigt" apkārtējās nogāzes un tās iebruks," konstatēja ģeologs Bretvuds Higmans pēc ilgstoša darba pie Tāna un Barrija Arma fjordiem.

Ģeoloģe Erīna Besseta-Kirtone, iepazinusies ar satelītu fotogrāfijām, kas tapušas 30 gadu laikā, konstatēja, ka noslīdeņi Svētā Iļjas un Gleišerbeja kalnos Aļastā notikuši siltākajos gados. Viņa piezīmēja, ka pagaidām zinātnieki vēl nav pietiekami labi izpētījuši noslīdeņu rašanās mehānismus. "Mēs zinām par korelāciju, taču pagaidām vēl neesam izpētījuši virzošo spēku," viņa paskaidroja.

Pēdējā gadsimta laikā 10 no 14 augstākajiem reģistrētajiem cunami notikuši apledojušos kalnu rajonos. 1958. gadā noslīdeņa radītais vilnis Lituijas līcī Aļaskā sasniedza 524 metrus – tas bija augstākais jebkad reģistrētais cunami. Zemestrīces laikā Aļaskā 1964. gadā lielākā daļa nāvju notikušas stihisko katastrofu rezultātā, ko radījuši zemūdens noslīdeņi.

Pateicoties detektoriem, eksperti cer prognozēt, kad nogāzes, ļoti ticams, nobruks bīstamākajās vietās. Tie varēs fiksēt tikko manāmas pārmaiņas, kas var kļūt par noslīdeņa prologu.

3
Tagi:
klimata pārmaiņas
Pēc temata
Arktikā fiksēts temperatūras pieaugums, kāds nav redzēts pēdējos 3000 gadus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus