Dārzeņi

Krieviete māca dāņus ekonomēt pārtiku

53
(atjaunots 16:14 10.10.2017)
Piecu gadu laikā Dānijai izdevies samazināt pārtikas produktu zudumus par 25%. Lielā mērā tie ir vienas Dānijas iedzīvotājas nopelni – stimuls ekonomēt radās Maskavā 90. gados, kad viņas ģimenei trūka pārtikas.

RĪGA, 9. oktobris — Sputnik. Selina Jūla Dānijā protestē pret pārtikas zudumiem. Viņa iesaka sekot lielveikalu piemēram un leduskapī redzamākajā vietā nolikt produktus, kuru derīguma termiņš iet uz beigām, stāsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz somu avīzē "Ilta-Sanomat" publicēto materiālu.

Rakstā minēti pāris šausminoši skaitļi: trešā daļa visā pasaulē ražoto pārtikas produktu nenokļūst uz galda. Cilvēki ik gadus izmet atkritumos 1,3 miljardus tonnu produktu. Tos iznīcina, lai arī iedzīvotāju skaits pasaulē pieaug un daļa no viņiem cieš badu. Pārtikas atkritumi kaitē klimatam.

Apmeklētājs lielveikalā
© Sputnik / Константин Чалабов

Taču Dānijā notikušas pozitīvas pārmaiņas: piecu gadu laikā izdevies samazināt produktu zudumu par 25%. Lielā mērā tas ir Krievijā dzimušās aktīvistes Selinas Jūlas nopelns. Savu dzīvi viņa veltījusi cīņai pret pārikas iznīcināšanu. Selina pati stāsta, ka stimulu devusi dzīve Maskavā 90. gados, kad sabruka PSRS.

"Reiz mana vecmāmiņa atgriezās no pārtikas veikala un teica: "Selina, veikalā nekā nebija, tur ir tukšs. Mums jāsāk taupīt ēdamais." Situācija bija briesmīga," — Selina Jūla pastāstīja seminārā Nordic Business Forum.

Pirms 25 gadiem, kad Jūla kopā ar māti pārcēlās uz dzīvi Dānijā, produktu pārpilnība veikalos viņu zināmā mērā šokēja.

Pirms 9 gadiem Selina sāka domāt, kā iespējams atrisināt produktu pārražošanas problēmu. Jūla nodibināja kustību Stop Wasting Food, kas drīz vien piesaistīja mediju uzmanību.

Rūpniecības pārstāvji neiebilst

Patlaban organizācija sadarbojas ar valdības un ES projektiem ar mērķi samazināt produktu zudumu, sniedz praktiskus padomus patērētājiem un restorāniem, turklāt sadarbojas ar ražošanas uzņēmumiem. 800 restorāni Dānijā pievienojušies kustībai Stop Wasting Food un izmanto kartona konteinerus pārtikas atliekām. Jūla ir laidusi klajā arī pavārgrāmatu par ēdienu pagatavošanu no pārpalikušiem produktiem.

Dānija jau ir kļuvusi par produktu racionālas izmantošanas paraugu, taču Jūla min daudzus piemērus, kuri ir ierasti citviet, piemēram, Somijā. Iepriekš veikalos Dānijā netika izpārdoti produkti, kuru lietošanas termiņš tuvojās beigām. Somijā tas ierasts jau sen. Mobilie pielikumi, ar kuru palīdzību dāņu restorānos iespējams ar atlaidi nopirkt pārpalikušos ēdienus, laisti klajā arī Somijā.

Jūla stāsta, ka nesen organizācija saņēmusi līdzekļus projekta īstenošanai ar mērķi ražot jaunus pārtikas produktus no produktu atliekām.

"Pārtikas rūpniecībā ir liela pārprodukcijas problēma. Ēdienus izdala bez maksas, un tas, protams, ir ļoti cēlsirdīgi. Taču ražotāji aizvien biežāk pārdomā, kā neizmantotos produktus pārvērst par produkciju, kas nestu peļņu," — viņa norādīja.

Pie tam Stop Wasting Food nav sastapusies ar pārtikas rūpniecības nozares pārstāvju iebildumiem. Organizācija sadarbojas ar lielām kompānijām, piemēram, Unilever un Nestle.

Jūlas padomi mājsaimniecībai

1. Kad ienākat virtuvē, izmantojiet to, kas jums ir. Nevajag domāt par bērniem Āfrikā — domājiet par to, cik daudz laika un naudas patērētājs tērē neizmantotajiem produktiem. Aprēķināts, ka ģimene Eiropā tiem vidēji tērē 20 stundas un 900 eiro gadā.

2. Sekojiet lielveikalu piemēram. Sakārtojiet redzamā vietā ledusskapī produktus, kuru derīguma termiņš tuvojas beigām.

3. Nesasaldējiet produktus, ko neviens neēdīs (tādus produktus Selina dēvē par "NLO" — "nepazīstamiem ledainiem objektiem").

4. Pirms doties uz veikalu, nofotografējiet sava ledusskapja saturu, lai nenopirktu neko lieku.

5. Gatavojiet mazāku daudzumu ēdiena. Dažkārt tā ir pārāk daudz.

6. Nelieciet svētku galdā visus ēdienus uzreiz. Sadaliet tos visam vakaram un pasniedziet nelielos servējamos traukos.

53
Pēc temata
Vai Latvijā darbojas "pārtikas aparteīds"
Veikalu tīkla Lidl paradokss: zemas cenas kaitē pircējam
Izgāztuves vērts: Eiropas Savienībā aicina saudzēt ēdienu
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

3
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

3
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
Svetlana Tihanovska

Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā

3
(atjaunots 07:47 15.08.2020)
Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska vērsusies pie Eiropas valstīm ar lūgumu palīdzēt viņai "organizēt dialogu ar Baltkrievijas valdību".

RĪGA, 15. augustsSputnik. Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska paziņoja, ka iniciēs Koordinācijas padomes izveidi republikā varas nodošanas nodrošināšanai, un uzsvēra, ka viņa ir gatava dialogam, vēsta RIA Novosti.

"Šajā padomē var strādāt pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, cienījami un pazīstami baltkrievi, profesionāļi savā nozarē. Uzdodu savai pilnvarotajai personai Olgai Kovaļkovai un advokātam Maksimam Znakam pieņemt pieteikumus par padomes locekļu izvirzīšanu no organizācijām un pilsoņu apvienībām," politiķe atklāja paziņojumā, kas publicēts Tihanovskas, Viktora Babariko un Valērija Cepkalo štābu preses dienestu Telegram kanālos.

Tihanivska aicināja atbrīvot protesta akciju laikā aizturētos cilvēkus un apturēt asinsizliešanu.

"Es esmu sajūsmā par baltkrieviem. Paldies, mani dārgie! Mēs esam paveikuši neiespējamo. Mēs parādījām, ka esam vairākumā. Un šī valsts pieder mums, Baltkrievijas tautai, ne vienam cilvēkam," piezīmēja Tihanovska.

Svētdien republikā notika prezidentka vēlēšanas. Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko saņēmis 80,1% balsu, otrajā vietā – Svetlana Tihanovska ar 10,12%. Opozīcija neatzīst balsošanas rezultātus, pati Tihanovska ir pametusi valsti un atrodas Lietuvā.

Valstī notiek nesankcionētas protesta akcijas, taču likumsargi tās izkliedē. Pret akciju dalībniekiem tiek izmantota asaru gāze, ūdensmetēji, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Oficiālie dati rāda, ka aizturēti aptuceni septiņi tūkstoši cilvēku. Republikas IeM informēja, ka nekārtībās cietuši simtiem cilvēku, viņu vidū – 103 tiesībsargājošo iestāžu darbinieki. Pēc IeM datiem, viens protestu akcijas dalībnieks gājis bojā – viņš mēģināja izmantot pret miliciju paštaisītu spridzekli.

3
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Viņa ir možā noskaņojumā: par ko Tihanovska runāja ar Lietuvas varasiestādēm
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā