Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins

Andrejs Mamikins: Eiropas Parlamentam nav nekāda viedokļa Katalonijas jautājumā

64
(atjaunots 17:04 09.10.2017)
Eiropas Parlamentam nav ko piedāvāt Katalonijai un Spānijai, situācija abās pusēs tikai saasinās, un ar laiku separātisma problēma skars visas Eiropas valstis.

RĪGA, 8. oktobris — Sputnik. Vladimirs Dorofejevs. Par to, kā Katalonijas referenduma problēma tiek saskatīta no Briseles Sputnik Latvija pastāstīja eirodeputāts no Latvijas Andrejs Mamikins.

- Andrej, kāda ir Eiropas Parlamenta reakcija par Katalonijā notiekošo?

— Domas dalās. EP nav vienota viedokļa, jo parlaments ir liela kūts, un katra vista kladzina savu dziesmu. Galvenokārt nosoda separātiskus noskaņojumus, spriež par referenduma nelikumību. Stāsta, ka biļetenus varēja nest no mājām, ka nebija nekādas to aizpildīšanas kontroles, tātad runā par balsošanas pārkāpumiem.

- Tātad neviens neatbalsta katalāņus?

— Mazākums. Lieta tāda, ka Spānija ir liela valsts, un Eiropas Parlamentā to pārstāv 54 deputāti. Viņi strādā daudzās frakcijās, un lielākā daļa no viņiem iestājas pret referendumu. Kristiešu demokrāti un konservatori pilnībā atbalsta Spānijas centrālo valdību, Spānijas sociālisti, kuri tradicionāli oponēja daudzos jautājumos Spānijas valdībai, ir vienoti ar Madridi katalāņu jautājumā. Spānijas sociālistiem teritoriālā nedalāmība ir svētā govs, tāpēc viņi arī ir pret referendumu un nostājas valdības pusē. Par Katalonijas neatkarību iestājas daži deputāti no Katalonijas un neatkarīgie deputāti, kuri par nozīmīgākajām uzskata nācijas pašnoteikšanās tiesības.

- Dīvaini, bet kā tad ir ar demokrātijas atbalstu…

— Dubultos standartus neviens nav atcēlis. Ja pašvaldību vēlēšanās Maskavā, teiksim, kāds Navaļnijs iemestu mājās parakstītus biļetenus, tas, visticamāk, nemaz nepatiktu Putinam. Un viņš arī spertu kādus soļus. Taču šajā gadījumā reakcija, protams, būtu citāda. Visi bļautu par totalitārismu un diktatūru. Taču, ja spēka metodes pielieto savējais eiropietis, pret to izturas… ar sapratni, teiksim tā.

- Tātad Eiropas Parlaments atbalsta Madrides rīcību?

— Eiropas Parlamentam nav vienotas nostājas. Sacerēja rezolūciju, turklāt ļoti ilgi atlika debates par to, vairākkārt pārcēla. Pēc tam pasniedza kaut ko neskaidru un nesaprotamu. Sak, ir nepieciešamas konfliktējošo pušu miera sarunas.

Tai paša lakā mēs — Eiropas Parlaments, reāli neko nevaram piedāvāt iesaistītajām pusēm. Pirmkārt, Eiroparlamentam nav pilnvaru piespiest puses sākt sarunas. Otrkārt, mums nav nedz zināšanu, nedz pieredzes šīs unikālās situācijas noregulēšanā. Un treškārt, lai ko mēs piedāvātu, konflikta pusēm būtu nospļauties. Katram ir sava patiesība, un viņi ir gatavi cīnīties par to ielās. Un tas ir pats briesmīgākais.

Eiropas Padomes Parlamenta Asambleja. Foto no arhīva
© Sputnik / Vladimir Fedorenko

- Bet kāpēc tas ir briesmīgi?

— Tas ir briesmīgi tāpēc, ka abas konflikta puses seko radikāļiem. Kad es klausījos Spānijas premjera Mariano Rahoja un katalāņu administrācijas vadītāja Karlesa Pudždemona skaļos vārdus, biju pārliecināts, ka viņiem ir slepenās separātisma vienošanās. Tie bija pārlieku pārdroši, patiesībā tā nenotiek, tā bija acīmredzama izrāde. Diplomātijā tas notiek bieži: videokamerā saka vienu, bet patiesībā sarunājas aiz vēlētāju muguras. Vieni veido politisko kapitālu uz vienu, citi uz citu, bet asinis nav vajadzīga nevienam.

- Bet kas ir patiesībā?

— Tagad man šķiet, ka viņi neizliekas. Abas puses uzsver, ka nekādu slepenu sarunu nav bijis un nekad nebūs. Ja tas viss ir godīgi, tad priekšā ir lielas asinis. Šobrīd sākusies abu pušu radikalizācija: gan no Madrides, gan no Katalonijas puses. Pašlaik abi politiķi veido sev kapitālu uz pūļa simpātiju rēķina. Bet, kad viņu atbalstītāji sadursies ielās, neviens no viņiem nespēs kontrolēt situāciju. Pagaidām neviens nav nošauts. Taču pašreizējā situācijā var iet bojā cilvēki.

- Un kas notiks tad?

— Tad nekāds Eiropas Parlaments ar savu impotento pozīciju neko nevarēs ietekmēt. Tad viņi varēs turpināt murmulēt par cilvēktiesībām. Tiem, kuri cīnīsies ielās, šīs sarunas būs bezjēdzīgas. Ielās nav konstitūcijas tiesu. Tur ir akmens un gumijas ložu, iespējams, arī ieroču dialogs. Un tas būs briesmīgi. Kad tas notiks, nekas nebūs tā, kā stāsta politiķi. Tas būs labs piemērs pārējiem Eiropas separātistiem, piemēram, Flandrijai, kas pat sapņos redz, kā izstāties no Beļģijas Karalistes. Tādas vēlmes ir pat ļoti stabilās valstīs, piemērām, Vācijā — šeit īpašu statusu vēlas Bavārija. Arī mūsu Latgale nav apmierināta ar valdību.

- Vai tad karstās galvas atdzesēs tikai asinis?

— Gluži otrādi, vēl vairāk satracinās. Ielās nejauši nogalinātie uzreiz kļūst par svētajiem. Asinis vienmēr ir izdevīgas radikāļiem abās pusēs. Taču viens no politiķiem, kuri iedzīvojas šajā konfliktā, pie varas nepaliks — nogalinās pūlis, bet atbildēs politiķi.

- Vai tad tur vispār nav kompromisa atbalstītāju?

— Ir gan, un pat ļoti autoritatīvi. Piemēram, Spānijas karalis, kuru valstī ļoti ciena. Viņš piedāvāja savu starpniecību sarunās. Bija arī citas nozīmīgas figūras. Tikai ļaudīm sarunas nav vajadzīgas. Tur katram ir sava patiesība, un neviens negrasās piekāpties.

- Tad varbūt prātīgāk būtu nogaidīt un ļautu Spānijai pašai tikt skaidrībā par to?

— Tā ir mūsu prezidenta Vējoņa pozīcija, kurš teicis, kā tā esot valsts iekšējā lieta. Bet patiesība ir tāda, ka šodien Vējonis apgalvo, ka Madrides un Katalonijas konflikts ir Spānijas iekšējā lieta, bet rīt Rahojs teiks, ka Rīgas un Latgales pretrunas ir iekšējā Latvijas lieta. Kā būs, tā būs. Tālu un neinteresanti.

- Taču tagad tas ir tālu no mums un tiešām nekas nav saprotams!

— Katalonijas lielākās briesmas ir tās, ka domino efekts var izplatīties visā Eiropā. Eiropas Savienībā ir daudz reģionu, kuri ir neapmierināti ar savu stāvokli valstī. Tā pati Flandrija, Skotija, Bavārija un ducis citu. Ja uzliesmos visur, pat mūsu miegainā Latgale var pamosties. Tagad no šīs problēmas novēršas, bet tā nobriedīs, ja ne tagad, tad pēc piecdesmit gadiem. Eiropas Savienība pievēršas valstu vadītāju un valdību viedoklim. Tie tur rokās finanšu plūsmas no ES. Šajos resoros nav pārstāvēti reģioni, to vienkārši nav. Tajā pašā Beļģijā Flandrija un Valonija ļoti atšķiras, lai cik glīts karalis sēdētu Briselē. Arī pie mums Latgale no Kurzemes krasi atšķiras, lai ko Vējonis teiktu par nepilsoņiem.

- Kas, jūsuprāt, ir svarīgi pašlaik?

— Svarīgi ir nepieļaut asinsizliešanu. Pēc tam visi, kuri domā, ka pārvalda situāciju, pilnībā zaudēs kontroli. Tad sekas būs traģiskas, un tas neapšaubāmi kaitēs visai Eiropas Savienībai.

64
Temats:
Katalonijas referendums (52)
Pēc temata
Katalonijas vadītājs nosaucis referenduma rezultātus par iespaidīgiem
Katalonijā sadursmēs ar policiju cietuši vairāk nekā 400 cilvēki
Referendums Katalonijā: policija iecirkņos un helikopteri debesīs
Katalonija: Referendums notiks, "par spīti visam"
Stoltenbergs

Baltija, Krima un tālāk: NATO satrauc Krievijas militārā spēka pieaugums

24
(atjaunots 11:25 16.01.2021)
Ziemeļatlantijas alianse satraukti un vērīgi seko, kā Krievija pastiprina militāro klātbūtni vairākos reģionos, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Krievijas militārās klātbūtnes pastiprināšanās no Baltijas līdz Ziemeļāfrikai rada NATO satraukumu, paziņoja alianses ģenerāldirektors Jenss Stoltenbergs.

Viņš informēja, ka NATO novēro Krievijas nostiprināšanos ne tikai Āfrikā, bet arī Tuvajos Austrumos, Sīrijā, Melnās jūras reģionā, Krimā, Baltijas jūras rajonā, galējos Ziemeļos. "Esam par to nopietni satraukušies, mēs ļoti uzmanīgi sekojam Krievijas militārā spēka pieaugumam," uzsvēra alianses ģenerālsekretārs.

Stoltenbergs atzīmēja, ka Krievija ne tikai paplašina militāro klātbūtni reģionā, bet arī principiāli pastiprina savas militārās iespējas. "Šī iemesla dēļ citu starpā NATO audzē savas iespējas," norādīja Ziemeļatlantijas bloka ģenerālsekretārs.

NATO nerimstoši paplašina savu klātbūtni Baltijas reģionā, aizbildinoties ar it kā augošo Krievijas agresiju. ASV aizsardzības ministrs Marks Esperts iepriekš paziņoja, ka Pentagons pēta iespējas pārvietot daļu savu spēku no Vācijas uz Baltijas valstīm, Rumāniju vai Bulgāriju un dislocēt uz ilgstošu laika periodu. Espers klāstīja: jo tālāk uz austrumiem Eiropā atrodas valsts, jo vairāk ASV tur varot darīt sabiedroto sirdsmieram.

Savukārt Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško uzsvēra, ka Maskava vērīgi seko ASV plāniem pārvietot savus karavīrus Eiropā un vērtē šo soļu iespējamās militārās sekas no reģionālās drošības viedokļa.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu jau vairākkārt norādījis, ka NATO jau dislocējusi Baltijas reģionā virkni daudznacionālo bataljonu, bet mācību laikā alianses karavīru skaits Krievijas robežu tuvumā pieaug vairākkārt. Šoigu norādīja, ka Maskava ir spiesta spert adekvātus atbildes soļus Rietumu stratēģiskajā virzienā, kas rada lielākos drošības riskus Krievijai.

24
Tagi:
Stoltenbergs, bruņojums, drošība, aizsardzība, Krievija, NATO
Pēc temata
ASV eskadras kuģis "ganās" Baltijā: eksperts paskaidroja, kādu labumu no tā gūst Krievija
Rokas par īsām. Kāpēc NATO noder tikai Krievijas provocēšanai
"Audzē bruņojumu, izturas nekaunīgi un agresīvi": Krimā norāja NATO
ASV Jūras spēkiem pavēlēts agresīvāk rīkoties pret Krieviju
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

48
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

48
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

"Ņemti vērā visi riski": kāds būs Krievijas GKS jaunais bruņojums

0
(atjaunots 16:53 16.01.2021)
Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 un Tu-95 joprojām ir Krievijas kodolriādes svarīgākais arguments gaisā, tomēr, neskatoties uz regulāro modernizāciju, to resursi ir ierobežoti.

Šo lidaparātu vietā stāsies tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (TA PAK). Krievijas Aizsardzības ministrija jau pieņēmusi lēmumu par tā aprisēm, dzinēja izmēģinājumi sāksies šogad. Par jauno "stratēģi" portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Lidojošais spārns

Krievijas AM plāno, ka TA PAK nonāks bruņotajos spēkos pašreizējās valsts programmas ietvaros, tas ir, līdz 2027. gada beigām. AM apstiprinājusi jaunās lidmašīnas skici, saskaņojusi tā īpatnības un parakstījusi ražošanai nepieciešamo dokumentāciju. Ziņas par bumbvedēja izmēģinājumu parauga būvdarbu sākumu tika sniegtas pērnā gada maijā, decembrī kļuva zināms, ka tapis pirmais tā dzinējs. Uzņēmuma "ODK Kuzņecov" direktors Aleksejs Soboļevs pastāstīja, ka spēkiekārta ir izgatavota un gada sākumā ieplānoti tās izmēģinājumi stendā.

Paralēli turpinās darbs arī pie citiem dzinējiem – tos pārbaudīs gan stendā, kas atdarina apstākļus lielā augstumā, gan arī lidojošajā laboratorijā.

Projekts ir slepens, pagaidām pieejams pavisam neliels informācijas apjoms. Zināms, ka perspektīvajā lidmašīnā plaši pielietotas tā saucamās stealth tehnoloģijas. Jaudīgi un ekonomiski dzinēji ar lielu atdevi palilinās lidojuma ilgumu līdz 30 stundām (Tu-160 – 25).

Konstruktori izraudzījušies citu fizelāžas shēmu – DA PAK top pēc "lidojošā spārna" principa. Tas paplašinās iespējas cīņā un manevrētspēju. Krievijas Nopelniem bagātais lidotājs Vladimirs Popovs sarunā ar RIA Novosti paskaidroja, ka tamlīdzīga aprise mazina arī lidaparāta pamanāmību.

"Fizelāžas kā tādas vispār nav, slodze vienmērīgi sadalīta pa spārnu, - viņš teica. – Piekaramo iekārtu nebūs, gaisa savācēji būs dziļi paslēpti, spārna platā aizmugures daļa piesegs karstās izpūtes gāzes. Pie tam kontrukcija ļauj uzņemt lielāku daudzumu degvielas, munīcijas un radioeolektronisko iekārtu."

Mūsdienīgas iekārtas

TA PAK būs mūsdienīgākā elektronika, pie tam ar desmitiem gadu ilgām modernizācijas iespējām.

"Tā bija arī agrāk, mūsu "stratēģi" Tu-95 lido jau vairāk nekā pusgadsimtu, tomēr vēl aizvien risina visus nospraustos uzdevumus," uzsvēra Popovs. Elektroniskās iekārtas un automatizētās sistēmas būtiski uzlabos lidmašīnas manevrētspējas un atvieglos vadību.

"Britiem savulaik bija stratēģiskais bumbvedējs "Vulkāns", būvēts pēc "lidojošā spārna" shēmas, - atgādināja Popovs. – Taču no tā atteicās, arī sarežģītās pilotāžas dēļ. Tolaik taču bija tikai manuālā vadība. Toties TA PAK daudzas operācijas izpildīs automāti."

Fizelāžai plānots izmantot jaunākos kausējumus un kompozītus. Pēdējo gadu desmitu laikā zinātnieki ir aizgājuši tālu uz priekšu mazāk pamanāmu un izturīgāku aviācijas materiālu jomā – tas ir ļoti svarīgi, ja jāpaceļ gaisā vairāki simti tonnu metāla, jālido ar tādu kravu, jāizpilda manevri un jāiztur liela slodze.

Vienlaikus eksperti ir pārliecināti, ka perspektīvais bumbvedējs būs zemskaņas lidaparāts, domājams, tā kreisēšanas ātrums nepārsniegs 1000 km/h, maksimālais – aptuveni skaņas ātrums.

"Kad nav stabilizatora, ir grūti kompensēt dažus pikēšanas vai kabrēšanas momentus, - paskaidroja Popovs. – Tomēr konstruktori ir nonākuši pie kompromisa. "Lidojošā spārna" lielā platība ļaus strādāt nelielā augstumā un saglabāt manevrētspēju, toties 20 kilometru augstumā, kur gaiss ir izretināts, spārns radīs pietiekamu pacelšanas spēku. Bumbvedējs varēs pārvietoties minimālā augstumā, apliecot reljefu, izdarīt triecienu no "slēpņa" un sekmīgi uzbrukt pretiniekam no stratosfēras ešelona."

Aukstā kara veterāni

Tiesa, pagaidām būtu pāragri diskutēt par perspektīvā "stratēģa" sērijveida ražošanu un masveida piegādi BS. Pagaidām turpinās laika pārbaudi pārvarējušo raķešnesēju pilnveidošana. Piemēram, 2021. gadā plānots sākt dziļi modernizēto bumbvedēju Tu-160M piegādes GKS. Tuvāko septiņu gadu laikā šo mašīnu parks pieaugs pusotru reizi.

Atjaunotos "Baltos gulbjus" rada uz pasaulē spēcīgāko un lielāko virsskaņas lidmašīnu Tu-160 bāzes. Tās bija izstrādātas 70. gados atbildei uz amerikāņu virsskaņas bumbvedēju B-1 Lancer. 1992. gadā PSRS Gaisa kara spēkos bija 35 tādi lidaparāti. Pēc PSRS sabrukuma 19 no tiem dabūja Ukraina. Tikai astoņus izdevās atgūt – pārējos Kijeva utilizēja.

Krievijas bumbvedējs Tu-95MS
© Sputnik / Владислав Белогруд

Tu-160 ražošanas atjaunošanas programma Krievijā sākās 2015. gadā. Pirmais izmēģinājumu raķešnesējs, būvēts uz ierindas bumbvedēja bāzes, pacēlās gaisā pērnā gada februārī. Visus nākamos būvēs "no nulles". Tie saņems jaunos dzinējus NK-32-02, kas palielina lidojuma attālumu par 1000 kilometriem. Izstrādātas arī modernas aviācijas sistēmas, kontroles un navigācijas līdzekļi, radioelektroniskās cīņas kompleksi un bruņojuma kontroles sistēma.

Stratēģiskās aviācijas "ilgdzīvotājs" ir arī bumbvedējs Tu-95. Par "Lāci" Ziemeļatlantijas aliansē iedēvētā lidmašīna strādā jau kopš 50. gadu vidus. Modernizēto Tu-95MS laiž klajā no 1981. gada. Tā pati ātrākā turbopropelleru lismašīna pasaulē. Raķešnesēja maksimālais ātrums – 830 km/h. Spēj uzņemt vairāk nekā 20 tonnas lietderīgās kravas un nogādāt to 10 000 km attālumā.

Vasarā pirmajā lidojumā devās modernizētais "Lācis" Tu-95MSM. Tāpat kā virsskaņas Tu-160, arī tam bus mūsdienīgs bruņojuma komplekss un iekārtas. Lidmašīna būs nodrošināta ar vēl jaudīgākām spēkiekārtām ar palielinātu resursu. Izstrādātāji apliecināja, ka pēc modernizācijas Tu-95 cīņas īpatnības pieaugs divkārt.

0
Tagi:
aizsardzība, gaisa kara spēki, Krievija
Pēc temata
Krievijas stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 veikuši 15 stundas ilgu lidojumu
"Nosvīdu kā pirtī": šo operāciju piloti uzskata par bīstamāko
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Vienkārša recepte ASV un NATO savaldīšanai – Krievijas stratēģisko kodolspēku mācības