Ķīnas karogs

Eiropa cīnās ar dempingu ķīniešu preces varētu kļūt dārgākas

44
(atjaunots 16:23 08.10.2017)
Brisele publicējusi ārvalstu eksportētāju dempinga cenu noskaidrošanas jauno metodiku. Īpaša uzmanība veltīta Ķīnai, kurā ražotās preces varētu kļūt dārgākas.

RĪGA, 7. oktobris — Sputnik, Aleksejs Toms. Lielākais Eiropas tirdzniecības partneris, ĶTR, ir izpelnījusies īpašu ES antidempinga iestāžu uzmanību. Drīzumā varētu kļūt dārgāka liela daļa Ķīnā ražoto preču, kuru cenas tiks uzskatītas par pārāk zemām, pamatojoties uz jaunajiem ES noteikumiem, vēsta Sputnik Igaunija.

Eirokomisija sniedza Savienības valstīm jaunu importa preču noteikšanas metodiku, kas tiek pārdotas ES par dempinga cenām, no Eiropas ražotāju viedokļa. Kaut gan Briseles dokumentos ir runa par vienādu attieksmi pret visiem Pasaules Tirdzniecības organizācijas valstīm, acīmredzams ir tas, ka par ES papildus protekcijas pasākumu mērķi ir jākļūst Ķīnai.

Eiropa uzsver iespējamo dempinga gadījumu izmeklēšanas objektivitāti, tātad apņemas nespriest par Ķīnas rīcību (un runa, protams, pirmām kārtām ir tieši par Ķīnu) stingrāk, nekā pret citu valstu un pasaules reģionu piegādātāju rīcību. Eirokomisija ziņo, ka turpmāk izmantos jaunu dempinga starpību aprēķināšanas metodiku (starpība starp iekšējām un eksportētāja eksporta cenām — red.) gadījumā, ja tiks manīta acīmredzama vai pārsvaru ņemoša valsts ietekme uz ekonomiku eksportētāja valstī.

Ķīna "ievērojami izmaina" tirgu
Elektromobilis
© Sputnik / Eugene Biatov

Normālos tirgus "apstākļos" par dempingu tiek dēvēta preču vai pakalpojumu pārdošana eksportam par zemākām cenām, salīdzinājumā ar ražotāja vai piegādātāja noteiktajām cenām pašu valstī. Taču Ķīnas gadījumā ES grasās vadīties pēc "ievērojamu tirgus līdzsvara izmaiņu" principa un ļauj salīdzināt Ķīnas piegādātāju eksporta cenas ar minimālajām starptautiskajām cenām. Parasti Pasaules Tirdzniecības organizācijas kritēriji Ķīnai, pēc Briseles domām, neder, jo iekšējās cenas dažām Eiropai svarīgākajām precēm Ķīnā arī ir pārāk zemas.

ES demaršam, jādomā, ir mērķis, pirmām kārtām, pasargāt Eiropas tēraudlietuves un citus rūpniecības uzņēmumus. Taču jaunā dempinga noteikšanas metodika ļaus eiropiešiem pacelt importa nodevas arī daudzām citām ķīniešu precēm. Par ķīniešiem sūdzas ne tikai izplatītāji, bet arī, piemēram, tekstilnieki, rotaļlietu ražotāji un daudzi citi Eiropas ražotāji.

Pasargāt savus ražotājus

Iepriekš Eiropa vairākkārt pieprasījusi Ķīnai samazināt pārlieko tērauda ražošanu, kura nodrošina ķīniešiem zemas iekšzemes un eksporta cenas šai produkcijai. Ne reizi vien pret Ķīnas, kā arī pret Krievijas piegādātājiem tika ieviestas arī antidempinga soda importa nodevas. No 32 gadījumiem, ko patlaban izmeklē Eiropas Komisija jautājumā par iespējamo dempingu, vairāk nekā 20 ir sakars ar Ķīnas piegādātājiem, atgādina izdevums Euractiv.

Eiropar Komisija ziņo par plāniem sagatavot ziņojumus par lielajām valstīm, kuras ir spējīgas, pēc Briseles domām, radīt jau minēto "tirgus līdzsvara izmaiņu". Nav grūti saprast, par kādu tieši valsti ir runa. Rodas iespaids, ka visa šī iecere ar jauniem dempinga cenu noteikšanas noteikumiem ir vērsta tikai pret Pekinu. Turklāt Eiropa nevēlas piešķirt Pekinai "tirgus ekonomikas" statusu.

"Eiropa iestājas par atklātu un godīgu tirdzniecību, taču, kā jau es ne reizi vien esmu teicis, mēs neesam naivi brīvās tirdzniecības atbalstītāji… Es nedomāju ne par kādu konkrētu valsti, es vienkārši lieku skaidri saprast, ka mums ir cīņas līdzekļi ar negodīgu konkurenci…" — atzīmēja savā nesenajā runā, Strasbūrā, Eirokomisijas prezidents Žans Klods Junkers.

44
Pēc temata
Eksperti: 2018. gadā naftas cenas pieaugs līdz 70 dolāriem Ķīnas dēļ
Ķīna sola atbildēt ASV uz tirdzniecības noteikumu ierobežošanu
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

6
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
6
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

40
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

40
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli