Apmeklētājs lielveikalā

La Vanguardia: Austrumeiropā pārdod produktus ar PSRS garšu

64
(atjaunots 09:36 10.10.2017)
Daudzi Austrumeiropas iedzīvotāji uzskata, ka lielās starptautiskās kompānijas ekspluatē viņus kā darbspēku un vienlaikus ierobežo viņu patērētāju tiesības.

RĪGA, 2. oktobris — Sputnik. Pat mūsdienās Austrumeiropas lielveikalā pirktu produktu garša var atgādināt Padomju Savienības laikus, kad sociālistiskās nometnes valstis dzīvoja aiz dzelzs aizkara, raksta spāņu avīze La Vanguardia. Rakstu pilnā apjomā pārpublicējis portals InoSMI.

Tas pats, tikai sliktāks

Te ir šķīstošā kafija, kurā ir mazāk kofeīna un vairāk cukura nekā kaimiņos — Austrijā. Vai zivju nūjiņas no mencas, kurās ir mazāk zivs nekā tā paša ražotāja produktā Vācijā. Aukstā tēja, kurā ir uz pusi mazāk dabiska tējas ekstrakta, un šokolādes krēms ar riekstiem, kurā saldā krējuma ir mazāk nekā rietumos…

Pircēji no Slovākijas, Čehijas, Ungārijas, Bulgārijas un Rumānijas jau sen sūdzas par to, ka lielie pārtikas produktu ražošanas uzņēmumi no Eiropas pārdod tām zemākas kvalitātes preces. Partneri Eiropā šīs sūdzības nekad neuztvēra nopietni. Problēma varētu šķist smieklīga, taču ne patērētājiem, ko tā skārusi. Daudzi Austrumeiropas iedzīvotāji uzskata, ka lielās starptautiskās kompānijas ekspluatē viņus kā darbspēku un vienlaikus ierobežo viņu patērētāju tiesības. Nesen Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers paziņoja, ka austrumeiropieši šajā situācijā saskata ES pilsoņu dalījumu "pirmās un otrās šķiras" cilvēkos. Pēc Slovākijas prasības šis jautājums tika apspriests ES valstu un valdību vadītāju samitā martā. Eirokomisāre tieslietu, patērētāju un dzimumu tiesību jautājumos Vera Jurova ir dzimusi Čehoslovākijā, šis jautājums viņai ir ļoti tuvs. "1990. gadā es dzīvoju netālu no Austrijas robežas. Kad krita dzelzs priekškars, devāmies turp pēc pirkumiem. Kabatā bija tikai daži Austrijas šiliņi, un mēs nopirkām šokolādi un kafiju. Mājās gaidīja radi, lai nogaršotu atvesto. Šo produktu garša ļoti atšķīrās no mūsējiem," — atcerējās eirokomisāre.

Likums aizliedz

Pēc Eiropas Komisijas domām, ar pašreizējo likumdošanu pietiek, lai lielās kompānijas nevarētu pārdot austrumeiropiešiem produktus ar to pašu zīmolu, kāds tiek tirgots rietumos, taču ar citiem ingredientiem vai zemāku kvalitāti (piemēram, ar mazāku gaļas saturu vai mākslīgām krāsvielām). ES direktīva par negodīgas komercdarbības novēršanu aizliedz pārdot preces iesaiņojumā, kas varētu maldināt pircējus, uzskata ES ierēdni. Brisele izdevusi arī instrukciju vietējām varasiestādēm par to, kā efektīvi pielietot Eiropas Savienības likumus produktu kvalitātes kontroles jomā.

Eiropas Savienība piešķīrusi līdzekļus pārtikas produktu analīzes vienotas metodikas izstrādei, tāpēc līdz 2018. gadam vajadzētu parādīties efektīviem instrumentiem, kuri palīdzēs ES dalībvalstu varasiestādēm kopīgi identificēt mahinācijas ar pārtikas produktiem. Daži ražotāji jau ir paziņojuši, ka dažādās valstīs veikto pētījumu rezultātus nav iespējams salīdzināt, tāpēc viņi atteikušies tos atzīt. Pēc Jurovas vārdiem, citas kompānijas apsolījušas palielināt dārzeņu saturu bērnu uzturā un vafelēs pievienot sviestu nevis palmu eļļu. Ja nekvalitatīvāku produktu piegādes rezultātā konstatēta patērētāja maldināšana, ražotāja pienākums ir pārtraukt piegādes vai mainīt iesaiņojumu. Uz etiķetes ir jānorāda, ka tas ir citas kvalitātes produkts. Jurova paziņoja, ka ir gatava nosaukt kompānijas, kas maldina patērētājus. "Es neaicinu pircējus sākt boikotu. Es gribu, lai cilvēki varētu izvēlēties uz ticamas informācijas pamata," — paskaidroja eirokomisāre.

Ņemot vērā augošo plaisu starp Rietumeiropas un Austrumeiropas valstīm, Eiropas Komisija ir nolēmusi iejaukties situācijā. 26. septembrī tika iesniegti piedāvājumi dubulto pārtikas standartu problēmas risināšanai. Tikai pirms vairākiem mēnešiem ierēdņi šaubījās par to, vai pretenzijas par Austrumeiropai piegādāto produktu kvalitāti ir pamatotas. Taču dažādie pētījumi pierādīja, ka problēma patiešām pastāv. "Tagad mums ir pierādījumi," — 26. septembrī paziņoja Vera Jurova. Pēc viņas vārdiem, šī situācija attiecas uz "desmitiem vai pat simtiem produktu nosaukumu". Starpības pārsniedz produktu adaptāciju vietējo iedzīvotāju gaumei — nianses, ko bieži izmanto ražotāji.

64
Pēc temata
Latvija ieņēmusi pirmo vietu pārtikas cenu pieauguma ziņā
Neeiropeisks ēdiens: Lietuva sūdzas par produktu kvalitāti
Pārtikas aparteīds: Austrumeiropa ir kļuvusi par Briseles "atkritumu spaini"
Kā Pepsi pārdeva PSRS limonādi apmaiņā pret alkoholu un ieročiem
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

9
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

9
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē
Dienvidosetija, foto no arhīva

Krievijas politiķis pamatoja Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanas motīvus

7
(atjaunots 18:59 08.08.2020)
2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Maskava atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību, jo nevarēja pieļaut, ka Aizkaukāzs pārvērstos par pulvera mucu, konstatēja Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija Krievijas prezidents, vēsta RIA Novosti.

"Šodien aprit 12 gadi kopš brīža, kad mūsu valsts atbildēja uz Gruzijas toreizējā prezidenta noziedzīgo rīcību. (..) Tieši tāpēc es toreiz pieņēmu grūtu, tomēr vienīgo pareizo lēmumu – aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju, vispirms pasargājot tās no agresijas, pēc tam, saskaņā ar pilsoņu lūgumu, atzīstot to pilnīgu neatkarību. Pretējā gadījumā Aizkaukāzs būtu pārvērties par pulvera mucu, un tas Krievijai, kas vienmēr atbalstījusi stabilu mieru kaimiņvalstīs, bija absolūti nepieņemami," viņš pastāstīja savā lapā sociālajā tīklā VKontakte.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija vienmēr ir atbalstījusi stabilitāti kaimiņvalstīs un pie tam nekad nepieļaus uzbrukumu saviem pilsoņiem.

"Mūsu atbilde vienmēr būs absolūti adekvāta situācijai ar mērķi uzturēt stabilitāti un drošību gan mūsu valstī, gan visā pasaulē," atgādināja Medvedevs.

Abhāzijas Republikas karogs
© Sputnik / Алексей Никольский

2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu. Krievija, aizsargājot Dienvidosetijas iedzīvotājus, kuru vidū daudzi pieņēma Krievijas pilsonību, ieveda karaspēkus un pēc piecas dienas ilgas karadarbības padzina Gruzijas kareivjus no reģiona.

2008. gada 26. augustā Krievija atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas suverenitāti. Krievijas valdība norādīja, ka šis lēmums atbilst pašreizējai realitātei un nav pārskatām. Tomēr Tbilisi atsakās atzīt republiku neatkarību.

 

7
Tagi:
Dienvidosetija, Abhāzija