Estelada, Katalonijas neoficiālais karogs

Referendums Katalonijā: policija iecirkņos un helikopteri debesīs

29
(atjaunots 20:04 02.10.2017)
Balsošana oficiāli ir sākusies, kopumā plānots atvērts 2315 vēlēšanu iecirkņus, kuros varēs nobalsot 5,3 miljoni vēlētāju.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Katalonijā sācies referendums, kurā reģiona pilsoņiem dāvāta iespēja paust viedokli par reģiona neatkarību no Spānijas.

Divas stundas pirms iecirkņu atvēršanas debesīs virs Barselonas sāka riņķot Spānijas nacionālās policijas helikopters. Pl. 9 no rīta (10 pēc Latvijas laika — red.) policija sāka iebrukumus vēlēšanu iecirkņos Katalonijā.

​Iepriekš Spānijas Konstitucionālā tiesa apturēja visus dokumentus par balsojumu neatkarības jautājumā 1. oktobrī, ko pieņēma Katalonijas parlaments un varasiestādes. Tādējādi, no Madrides viedokļa visas Katalonijas valdības tālākās darbības referenduma jautājumā ir nelikumīgas, turklāt Spānijas valdība iepriekš jau vairākkārt norādījusi, ka referendumam neesot nekāda juridiskā spēka.

Savukārt Katalonijas valdības oficiālais pārstāvis Žordi Turuls pavēstīja žurnālistiem, ka Katalonijas valdība garantē: referendums par Spānijas reģiona neatkarību notiks svētdien, neskatoties uz visiem šķēršļiem, ko cenšas radīt Madride.

Aptaujas liecina, ka Katalonijas neatkarību atbalsta 41% autonomā reģiona iedzīvotāju, 49% iebilst pret to. Referendumu par Katalonijas statusu atbalsta 80% kataloņu, taču lielākā daļa uzskata, ka balsošana ir jāsaskaņo ar Spānijas valdību.

Uz ielas pie skolas, kurā plānots atvērt vēlēšanu iecirkni, veidojas rinda — aptuveni tukstoš cilvēki gaida balsošanas sākumu referendumā par Katalonijas neatkarību. Cilvēki stājas rindās ielas abās pusēs, garāmbraucošie autovadītāji sveic viņus ar skaņas signāliem.

ASV izdevums Independent referendumam veltītā rakstā atzīmēja, ka svarīgākais nebūt nav referenduma iznākums, bet gan Spānijas un Katalonijas attiecību perspektīva. Pēc raksta autora domām, Katalonija apdraudēs ne tikai Spāniju, bet arī visu ES, ja tās nespēs atjaunot attiecības, un draudi būs lielāki nekā Brexit situācijā. Katalonija ir Spānijas ekonomiskā lokomotīve, kas subsidē visu valsti: 7,5 miljoni Katalonijas iedzīvotāju — 16% Spānijas iedzīvotāju — rada aptuveni 20% Spānijas IKP. Ja Katalonija kļūtu par valsti, no ekonomiskā viedokļa tā būtu pielīdzināma Dānijai un Somijai.

"Viena no pēdējo divu gadu mācībām ir tā, ka neprognozējama ir ne tikai politika, bet arī politisko lēmumu ekonomiskās sekas. Būtībā, 7,5 miljonu cilvēku piekrišana vai nepiekrišana nevarētu izsist Eiropu no līdzsvara. Taču pēc nedēļas tas viss varētu izskatīties citādi," — secina Independent. 

29
Temats:
Katalonijas referendums (52)
Pēc temata
Spānijas Aizsardzības ministre sola, ka Katalonijā referendums nenotiks
Kungi un kalpi. Eirokolhozā – nekādas vienprātības
Alkohola pārdošana, foto no arhīva

Dānijā plāno aizliegt alkohola tirdzniecību pēc plkst. 20:00

7
(atjaunots 16:29 27.09.2020)
Pēc Kopenhāgenas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Kopenhāgenas mērija varētu ieviest alkohola tirdzniecības ierobežojumus, lai nakts stundās padarītu pilsētas parkus un citas pilsētas zaļās zonas mierīgākas, vēsta RIA Novosti.

Врач-нарколог, суггестолог, магистр социальной психологии Борис Фальков
© Photo из личного архива Бориса Фалькова

Kopš augusta Dānijas galvaspilsētā ir spēkā nakts ballīšu aizliegums parkos, kuras bieži vien rīko tūristi. Tas tika izdarīts pēc vietējo iedzīvotāju lūgumiem, kur sūdzējās par troksni. Dabas aizsardzības organizācijas atzīmēja, ka šādu ballīšu dēļ cita dzīvnieki un pēc tām paliek atkritumi.

Neraugoties uz aizliegumu, ballīšu skaits īpaši nesamazinājās – policisti nespēj pastāvīgi patrulēt visas pilsētas zaļās zonas, kuru ir visnotaļ daudz.

Tagad mērija grasās atrisināt problēmu radikālākā veidā – aizliedzot alkohola tirdzniecību vismaz parku un dārzu tuvumā no plkst. 20:00 līdz 6:00. Pēc pilsētas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas. Vienlaikus varasiestādes varētu pacelt naudas sodus par skaļu mūzikas atskaņošanu pēc plkst. 23:00.

Galīgais lēmums tika pieņemts septembra beigās.

7
Tagi:
tirdzniecība, alkohols, Dānija
Pēc temata
Karalieni glābs alkohols. Kā pelna Elizabete II
Vispārējs alkoholisms atcelts: alkohola pārdošana ārkārtējās situācijas laikā ir kritusies
Igaunijā var aizliegt pirkt alkoholu personām līdz 21 gada vecumam
Dodas cīņā kunga prātā. Kā alkohols noved postā amerikāņu karavīrus
Flāvija amfiteātris (Kolizejs) Romā, foto no arhīva

Iemūžināja savu kaunu. Tūrists atstāja autogrāfu uz Kolizeja sienas

7
(atjaunots 16:09 27.09.2020)
Apsargi ieraudzīja, kā vīrietis "atstāja autogrāfu" arhitektūras pieminekļa pirmajā stāvā, un izsauca policiju.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Drošības dienesta darbinieki Itālijā aizturēja tūristu, kurš ieskrāpēja Kolizeja sienās savus iniciāļus, vēsta radio Sputnik ar atsauci uz avīzi Independent.

Tiek atzīmēts, ka apsargi ieraudzīja, kā vīrietis "atstāja autogrāfu" arhitektūras pieminekļa pirmajā stāvā, un izsauca policiju. Saskaņā ar medija datiem, lai ieskrāpētu 6 centimetru burtus Kolizeja sienās, tūrists izmantoja uzasinātu akmeni.

Noteikts, ka pārkāpējs ir 32 gadus vecs Īrijas pilsonis. Viņam tika izvirzīta apsūdzība par zaudējuma nodarīšanu vēsturiskās nozīmes ēkai.

Naudas soda apmēru noteiks tiesa. Izdevums atzīmē, ka tas varētu sastādīt 20 tūkstošus eiro. Turklāt šāda rīcība varētu beigties īram ar nosacītu brīvības atņemšanu.

7
Tagi:
vandalisms, Itālija, tūristi
Pēc temata
Vācieši atbrauca uz Latviju, nozaga egli un sarīkoja grautiņu Vecrīgā
Tūristi Rīgā, foto no arhīva

Nerunāt latviski var tikai tūristi: Rīgas domes deputāti nosodīja par krievu valodu

0
(atjaunots 22:57 27.09.2020)
Rīgas domē no partijas "Progresīvie" ievēlētā deputāte Antoņina Ņenaševa atzina krievu valodas svarīgumu Latvijā. Saeimas deputātam Atim Lejiņam tas ļoti nepatika – viņš saprata, kāpēc Latviju joprojām neuztver kā NATO un ES valsti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas Avīzes rakstā Saeimas deputāts no "Jaunās Vienotības" Atis Lejiņš asi nosodīja Rīgas domes deputāti no partijas "Progresīvie" Antoņinu Ņenaševu par krievu valodas svarīgās lomas atzīšanu Latvijā, vēsta Bb.lv.

"Progresīvo" līdzpriekšsēdētāja Ņenaševa intervijā medijiem paziņoja par krievu valodas lomu Latvijā. Lejiņam uzreiz radās aizdomas, ka šāds izteiciens varētu liecināt par to, ka "Progresīvie" tādējādi pārņem stafeti no bijušā Rīgas mēra Nila Ušakovs, "kurš ar krieviem runāja tikai krieviski".

Lejiņš īpaši atzīmēja, ka šādas domas viņam raisa tas fakts, ka vārdi par krievu valodas lomu izskanēja nevis no parasta partijas locekļa, bet gan no viena no tās vadītājiem.

Tāpat Saeimas deputāts pieminēja to, ka Ņenaševa atzīmēja arī angļu valodas nozīmi Latvijā, bet, sašuta Lejiņš, runa taču nav par tūristiem.

"Neviens nav teicis, ka tūristiem Rīgā jārunā latviski; bet cita lieta ir galvaspilsētas izpildvaras mērogā turpināt PSRS rusifikācijas politiku, lai arī esam 30 gadus brīvi," norādīja politiķis.

Tāpat Lejiņš atzīmēja, ka, viņaprāt, tieši šīs "rusifikācijas politikas" dēļ Latviju pasaulē joprojām neuztver kā NATO un Eiropas Savienības valsti.

Valsts valodas statuss Latvijā piešķirts tikai latviešu valodai. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, lai arī tā ir dzimtā 40% valsts iedzīvotāju.

Valsts valodas lietojumu kontrolē Valsts valodas centrs (VVC).  Tas pievērš uzmanību politiķiem, kuri ļaunprātīgi lieto krievu valodu un slikti  pārvalda  latviešu  valodu, uzņēmēji, kuri izvieto izkārtnes nelatviešu valodā, uzņēmumi un organizācijas, kas izsūta bukletus citās valodās, darbinieki, kuri ar klientiem nerunā latviski, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.

0
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda, Jaunā Vienotība, rusofobija, Rīga
Pēc temata
"Cik ilgi pieļausim?": latvietis sašutis par interviju LTV ar skolnieci krievu valodā
"Sāka kliegt virsū": latvietis nobiedējis lietuvieti pēc jautājuma krievu valodā
Kabeļtelevīzijas operatori lūdz prezidentu nediskriminēt kanālus krievu valodā
Tā ir necieņa: Parādnieks pret informāciju par Covid-19 krievu valodā