Pārtikas iegāde veikalā. Foto no arhīva

Eiropas Komisija ieviesīs sankcijas par "dubultās kvalitātes" produktiem

35
(atjaunots 18:36 28.09.2017)
Eiropas Komisija grasās izbeigt "dubultās kvalitātes" produktu ražošanas praksi, kā arī norīkos katrā ES valstī atbildīgos par produktu drošību.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Eiropas Komisija 26. septembrī paziņoja par vairākām iniciatīvām pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības nodrošināšanai. Piemēram, līdz gada beigām tiks izstrādāta "dubultās kvalitātes" produkcijas testēšanas metodoloģija, turklāt katrā ES valstī varētu parādīties atbildīgais par pārtikas drošību, vēsta RIA Novosti.

"Dubultas kvalitātes" produktu problēma

Eiropas Savienības dalībvalstīs izbeigs tā saucamās "dubultās kvalitātes" produktu ražošanas praksi, paziņoja eirokomisāre tieslietu, patērētāju tiesību un dzimuma vienlīdzības jautājumos Vera Jurova.

Eirokomisāre paziņoja, ka EK piešķir ap vienu miljonu eiro, lai līdz šī gada beigām tiktu izstrādāta vispārējā ES "dubultās kvalitātes" produkcijas testēšanas metodoloģija, kā arī sniegs atbalstu nacionālajām varas iestādēm sankciju piemērošanā attiecībā pret ražotājiem, kuri izmanto "negodīgu tirdzniecības praksi".

EK piekrīt tam, ka atšķirīgās prasības, kas tiek piemērotas pret vienu un to pašu produktu kvalitāti dažādās savienības dalībvalstīs, ved pie patērētāju mānīšanas.

Atgādināsim, ka uzmanību "dubultās kvalitātes" produktu problēmai pirmās piesaistīja Višegradas četrinieka valstis. Dažādas desas, sierus, piena izstrādājumus, šokolādi, maizi, dzērienus un pat garšvielas no tīklu veikaliem Čehijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā, kā arī Bulgārijā salīdzināja ar tieši tādiem pašiem produktiem no tiem pašiem tirdzniecības tīkliem Austrijā un Vācijā. Pārbaudes rezultātā speciālisti nonāca pie secinājuma, ka kaitīgo un mākslīgo piedevu Rietumeiropas pārtikas produktos ir daudz mazāk, nekā Austrumeiropas produktos. Turklāt vācu un austriešu produkti maksāja lētāk, nekā, piemēram, čehu vai ungāru.

Arī Baltijas valstis pievienojās šīs problēmas izpētei. Piemēram, Latvijā Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti grasās atlasīt 20 produktus, par kuriem saņemts visvairāk patērētāju sūdzību, un salīdzināt to sastāvu ar analoģiskiem paraugiem no vācu veikaliem.

Produktu drošības uzraudzības pilnvarotās personas

Produktu drošības uzraudzības pilnvaroto amati parādīsies katrā ES valstī pēc skandāla ar insekticīda fipronils konstatēšanu daudzu ES putnu saimniecību olās, paziņoja veselības aprūpes eirokomisārs Vītenis Andrukaitis.

"Mēs uzlabosim informācijas apmaiņu par draudiem starp dalībvalstīm un Eiropas Komisiju, lai tā sasniegtu plašu publiku ātrāk un saskaņotāk. Mēs atvieglosim draudu izvērtēšanas veikšanu šādu situāciju rašanās gadījumā," — teica žurnālistiem eirokomisārs pēc sēdes.

Viņš atzīmēja, ka ES tāpat plāno nodrošināt esošo instrumentu mijiedarbību: Eiropas ātrās reaģēšanas sistēmas pārtikas produktu un barības kvalitātes jautājumos (RASFF) un Administratīvās palīdzības un sadarbības sistēmas (AAC), kas nodrošina datu apmaiņu par pārtikas produktu un barības likumdošanas neievērošanu.

"Mēs izskatīsim iespēju norīkot pārtikas drošības uzraudzības pilnvaroto personu katrā dalībvalstī, lai informācijas apmaiņa noritētu pēc iespējas ātrāk un efektīvāk," —paziņoja Andrukaitis. Ar šo jautājumu, pēc viņa teiktā, nodarbosies speciāla darba grupa, termiņi pagaidām nav noteikti.

Jūlija beigās kļuva zināms, ka miljoniem olu, kuras nonākušas veikalu plauktos vairākās ES valstīs, varētu būt inficēti ar insekticīdu fipronils. Šo insekticīdu izmanto perējvistu ārstēšanai no kaitīgajiem kukaiņiem. Saskaņā ar Eiropas normām fipronila izmantošana putnu saimniecībās, ko produkcija ir orientēta uz patērētāju tirgu, ir aizliegta.

Pircēja veikalā
© Sputnik / Александр Кряжев

Kopumā "olu krīze" skārusi 26 no 28 ES valstīm. Četrās valstīs tika atklātas saimniecības, kuru rīcībā bija fipronilu saturošs līdzeklis. Tās bija Nīderlande, Beļģija, Vācija un Francija. Identificēto saimniecību darbība šajās valstīs tika bloķēta. Pārējās valstis saņēma potenciāli inficēto produkciju no augstākminēto četru valstu saimniecībām.

Arī Latvija iekļuvusi to valstu skaitā, kurām tika piegādāta potenciāli bīstama produkcija. 143 kilogrami ar fipronilu saindētas omletes masas, jeb dzeltenumi, tika piegādāti Latvijā no Igaunijas. Produktu saņēmēju identitāte Latvijā un uzņēmumi, kuriem tie tika piegādāti, tika noskaidroti. Olu produktu partijas atlikumu izplatīšana ir apturēta.

35
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku vietējiem pārtikas produktiem
Uz pārtikas cenu kritumu vairs nevar cerēt, brīdina eksperts
Latvijā krītas pārtikas produktu mazumtirdzniecības apjomi
Dūklavs par Latvijā ievestajām saindētajām olām
Produkti no fipronila piesārņotajām olām varēja nonākt Latvijā
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

2
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
2
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Maiks Pompeo

Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem

3
(atjaunots 07:26 14.08.2020)
Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas talibiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piedraudējis Krievijai ar "milzīgu atmaksu", ja apstiprināsies ziņas par to, ka KF esot maksājusi talibiem par amerikāņu karavīru slepkavībām Afganistānā, vēsta RIA Novosti.

"Ja krievi piedāvā naudu par amerikāņu vai citu rietumnieku slepkavībām, nāksies samaksāt milzīgu cenu. To es norādīju ārlietu ministram Lavrovam. Es zinu, ka arī mūsu militārpersonas ir runājušas ar viņu līderiem (Krievijas militāro vadību, - red.). Mēs to necietīsim," teica Pompeo intervijā, kuras tekstu publicēja Valsts departaments.

Savukārt Krievijas zinātņu akadēmijas profesors, politoloģijas zinātņu doktors Aleksandrs Gusevs intervijā radio Sputnik pauda savu viedokli, kāda iemesla dēļ šis paziņojums nācis klajā.

"ASV ir izstrādājušas noteiktu politiku, taktiku attiecībās ar Krieviju: tagad – talibi, iepriekš bija apsūdzības par iejaukšanos vēlēšanās. Tas turpināsies. Vienkārši meklēs negatīvas tendences Krievijas aspektā. Viņi rīkojas asimetriski, nevis ārpolitiskās tendences gultnē – te kiberdrošība, te vēlēšanas, te sameklēja Skripaļus, tagad – talibi. Tāpēc varam gaidīt, ka sankciju spiediens pret Krieviju turpināsies... Viss ir vienkārši un banāli: Savienotās Valstis ir uzsēdušās sankciju zirga mugurā un jās uz priekšu ilgi jo ilgi. Paši talibi ziņoja, ka nekāda sazvērestība ar Krieviju nav bijusi, un patiesībā mums tas nav vajadzīgs. Tomēr ASV to "atrod". Pēc tam "atradīs" vēl kaut ko," teica Aleksandrs Gusevs.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP 2019 / Noorullah Shirzada

Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas ar talibiem saistītajiem kaujiniekiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

Krievijas Ārlietu ministrija nosauca rakstu par viltojumu, ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka šīs apsūdzības saistītas ar iekšpolitisko cīņu pirms vēlēšanām Savienotajās Valstīs.

Prezidents Donalds Tramps savukārt uzskata, ka raksts ir pasūtīts. Viņš atklāja, ka amerikaņu izlūkdienests nav uzskatījis The New York Times informāciju par uzticības vērtu.

Iepriekš "Taliban" pārstāvis Suheils Šahins intervijā RIA Novosti ziņas par "darījumu ar Krieviju" nosauca par kļūdainiem un nepamatotiem. Pēc viņa domām, tādu informāciju, iespējams, izplatījusi valdība Kabulā.

3
Tagi:
sankcijas, Maiks Pompeo, ASV, Krievija, Afganistāna
Pēc temata
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
"Nepamatoti apgalvojumi": Krievijas ĀM novērtēja jaunāko NYT rakstu