Mazulis

Karš par burtiem: vecāki Francijā tiesā cīnās par bērna vārdu

26
(atjaunots 17:15 16.09.2017)
Vecāki Francijā spiesti cīnīties par katru burtu savu bērnu vārdos, savukārt Tadžikistānā laimīgs vectētiņš jau audzina Putinu un Šoigu.

RĪGA, 15. septembris — Sputnik. Tiesa Francijā pieņēmusi lēmumu par to, ka burts ñ bērna vārdā neatbilst valsts likumiem, vēsta The Local.

Laulātie draugi no Bretaņas nolēma savu jaundzimušo nosaukt par Fañch — tas ir tradicionāls bretoņu vārds, "Fransuā" variants. Burts ñ ar tildi (tipogrāfijas zīme viļņotas līnijas veidā) tiek bieži izmantots gan spāņu, gan bretoņu valodās.

Vispirms Kemperas pilsētas varasiestādes atteicās ierakstīt vārdu Fañch bērna dzimšanas apliecībā, taču dažas dienas vēlāk viedokli mainīja. Maijā dzimušajam bērnam jau ir personas apliecība un pase, kurā viņa vārds ierakstīts ar tilde.

"Princips, saskaņā ar kuru mātes un tēvi izvēlas vārdu saviem bērniem, ir jāierobežo, ja tiek izmantots franču valodā neesošs burts," — nolēma Kemperas tiesa.

Sašutušais tēvs paziņoja, ka cīņā nav galā, un viņš panāks, lai viņa dēlam būtu tiesības uz tildes zīmi vārdā.

Līdz 1993. gadam vecākiem Francijā nācās izvēlēties bērna vārdu no gara, varasiestāžu sastādīta saraksta. Taču Fransuā Miterāna prezidentūras laikā šie saraksti tika atcelti, un vecāki ieguva tiesības likt lietā fantāziju.

Tomēr tiesa var aizliegt vārdu, ja uzskatīs, ka tas parkāpj bērna tiesības vai kaitē viņa interesēm.

Dažkārt vecākiem ienāk prātā ļoti neparasti vārdi. The Local apkopoja Francijas tiesu aizliegto vārdu sarakstu.

2000. gadā dzīvesbiedriem tika liegts nosaukt meitu gluži ikdienišķā vārdā — par Meganu, jo viņu uzvārds ir Reno. Tiesa nosprieda, ka vārds, kas sakrīt ar populāras automašīnas markas nosaukumu, var negatīvi ietekmēt bērna dzīvi, taču galu galā vecāki panāca savu.

Bretaņā ļoti populāra ir burāšana, taču, kad jaundzimušos dvīņus tika ierosināts nosaukt par Babord un Tribord ("labais borts" un "kreisais borts"), tiesa nolēma, ka tas ir par traku.

Noraidīts tika arī vecāku lūgums, kuri gribēja jaundzimušo nosaukt par "Zemenīti".

Taču ne tikai Francijas iedzīvotāji vien vēlas saukt bērnus neparastos vārdos. Piemēram, kāds vectētiņš saviem mazdēliem devis vārdus Putins un Šoigu, par godu Krievijas prezidentam un aizsardzības ministram, ziņoja Sputnik Tadžikistāna.

Tadžiks Rahnoms Džurajevs pamatoja lēmumu piešķirt bērniem politiķu vārdu ar savu vēlmi pateikties Putinam un Šoigu par visu, ko viņi darījuši pasaules labā. Džurajevs atzina, ka viņa mazdēlu vārdi ļoti interesē paziņas ne tikai Krievijā, bet arī Tadžikistānā.

Vectētiņš pastāstīja, ka viņa mazdēlu vārdi sacēluši īstu ažiotāžu pasu kontroles darbinieku vidū, kad zēni vasarā devās ciemos pie radiem Tadžikistānā. Putinu un Šoigu sagaidīja mašīnas ar signāliem un pavadīja viesus no lidostas līdz pat mājām.

Viņš ir pārliecināts, ka neparastie vārdi zēniem nesīs laimi un veiksmi. Džurajevs ir pārliecināts  — bērni noteikti iepazīsies ar Krievijas prezidentu.

Tagad viņš sapņo par mazmeitu — viņa tiks nosaukta par godu Kievijas Federācijas Padomes spīkerei Valentīnai Matvijenko. Vēl vairāk, Džurajevs plāno pats vēlreiz kļūt par tēvu, un dēlam dot Emomali vārdu — par godu Tadžikistānas prezidentam Rahmonam Emomali.

26
Pēc temata
Bērziņš, Kazlauskas un Ivanovs - populārākie uzvārdi Baltijā
Marks, nevis Mark – ģimenei nav izdevies nosargāt pareizrakstību
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

37
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

37
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Pludmale Turcijā, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par atpūtas īpatnībām Turcijā šajā sezonā

19
(atjaunots 18:36 01.07.2020)
Turcija paziņojusi, ka ir gatava tūristu pieņemšanai, neskatoties uz to, ka katru dienu valstī tiek atklāts vairāk nekā tūkstotis jaunu Covid-19 gadījumu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievija pandēmijas apstākļos neatjaunos aviācijas satiksmi ar Turciju no 15. jūlija, kā iepriekš par to ziņoja atsevišķi mediji, paziņoja KF transporta ministrs Jevgēņijs Dītrihs. Turklāt varasiestādes nesniedz prognozes attiecībā uz starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu kopumā: viss būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, uzvēra ministrs.

Turcija jau jūnijā paziņoja, ka ir gatava pieņemt tūristus, atgādināja radio Sputnik ēterā KF Tūrisma aģentūru alianses prezidija loceklis Aleksans Mkrtčans.

Viņš pastāstīja, ka valsts sagatavojusies tūristu pieņemšanai pandēmijas apstākļos.

"Koronavīrusa testi tiek veikti visās Turcijas lidostās, kur ierodas tūristi, – Stambulā, Antālijā, Marmarisā un Bodrumā. Visi pasažieri ar negatīvu rezultātu tiek pielaisti kūrortiem. Gandrīz visas viesnīcas jau ir atvērtas, ūdens temperatūra ir patīkama. Tātad Turcija ir gatava tūristu pieņemšanai," sacīja Mkrtčans.

Turcijas tūrisma un kultūras ministrs Mehmets Ersojs iepriekš paziņoja ka izziņa par neslimošanu ar Covid-19 atpūtai Turcijā nav nepieciešama. Tāpat tūristiem nav jāievēro divu nedēļu karantīna.

Mkrtčans atzīmēja, ka uz Turciju jau ir devušies pirmie reisi ar tūristiem no Kazahstānas, startam gatavojas Baltkrievijas un Ukraina. Taču Krievija atjaunos gaisa satiksmi ar Turciju ne ātrāk kā augusta beigās, piebilda Mkrtčans.

Kemeras pludmale, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Krievijas vēstnieks Ankarā Aleksejs Jerhovs aizritējušajā nedēļā paziņoja, ka Turcija izdarījusi ļoti daudz, lai nodrošinātu tūrisma objektu drošību koronavīrusa apstākļos, atsevišķi atzīmējot nacionālo droša tūrisma sertifikācijas sistēmu. Jūra un saule Turcijā joprojām ir maiga un viesmīlīga, piebilda diplomāts.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Turcijā ir atklāti 199 906 Covid-19 gadījumi, no tiem 5131 letāls, 173 111 cilvēks izveseļojies. Pēdējo dienu laikā vidējais saslimušo skaita pieaugums dienā svārstās 1,2-1,4 tūkstošu cilvēku robežās. Varasiestādes atzīmē, ka vairums gadījumu tiek reģistrēts rajonos, kas nav tradicionāli tūristu galamērķi. Tā, Antālijā ar 2,4 miljoniem iedzīvotāju saslimuši vien 472.

Saskaņā ar Turcijas Tūrisma un kultūras ministrijas informāciju, maijā valstī iebrauca aptuveni 30 tūkstoši atpūtnieku pret četriem miljoniem viesu pērn. To vidū visvairāk tūristu ieradās no Bulgārijas, Gruzijas, Ukrainas, Rumānijas un Serbijas.

19
Tagi:
tūrisms, Turcija
Pēc temata
Rīga – viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Uzmanies ārzemēs! Jauni noteikumi un aizliegumi dažādās valstīs

Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti

0
(atjaunots 13:18 03.07.2020)
Latvijā visā epidēmijas laikā analīzes ir nodevuši 155 599 cilvēki, atklāti 1122 inficētie, 997 izveseļojās, 30 nomira.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijā diennakts laikā veikti 1105 Covid-19 testi, jauni inficēšanās gadījumi nav atklāti, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kopumā Latvijā epidēmijas laikā analīzes ir nodevuši 155 599 cilvēki, atklāti 1122 inficētie, 997 izveseļojās, 30 nomira.

Aizritējušajā diennaktī netika stacionēts neviens cilvēks ar Covid-19. Stacionāros turpina ārstēties četri pacienti: trīs no viņiem ir vidēji smaga slimības gaita, viens cilvēks atrodas smagā stāvoklī. Kopumā no slimnīcām ir izrakstīts 181 pacients, kurš ārstējies no Covid-19.

Uztrauc vīrusa "imports"

Labvēlīgās situācijas ar Covid-19 izplatību fonā Latvijā atcēluši praktiski visus ierobežojumus, kas tika ieviesti pandēmijas dēļ. Tomēr saglabājas uztraukums saistībā ar iespējamo vīrusa "importu" no citām valstīm, paziņoja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Pēc viņa sacītā, ar vislielāko risku ir saistīti cilvēku braucieni uz valstīm ar augstiem saslimstības rādītājiem, piemēram, Lielbritāniju vai Zviedriju. Tomēr ir skaidrs, ka pilnam aizliegumam šiem braucieniem radītu negatīvas sekas ekonomikas nozarē.

"Jāsaprot, ka mēs tiešām riskējam, bet mēģinām to darīt dozēti. Ārkārtīgi svarīgi būtu atcerēties, ka cilvēkiem, kuri atlido, pirmkārt, jāievēro pašizolācija, otrkārt, viņi var veikt bezmaksas testus. Radiniekiem un sabiedrības locekļiem atkal būtu svarīgi sekot, lai šie cilvēki neiet sabiedrībā 14 dienas," sacīja Dumpis.

Viņš brīdināja ceļotājus, ka plānojot braucienu šodien nav iespējams paredzēt epidemioloģisko situāciju izvēlētajā valstī vai pilsētā faktiskā brauciena laikā. Var gadīties tā, ka galamērķis vīrusa izplatības dēļ tiks slēgts.

Neskaitot pārējo, infektologs uzsvēra, ka, saskaņā ar aktuālākajiem pētījumiem, Covid-19 izslimojušo pacientu imunitāte pret jauno koronavīrusu pazūd diezgan ātri.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 11 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 524 tūkstoši cilvēku ir miruši, vairāk nekā 6,1 miljons izveseļojās.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi