Mazulis

Karš par burtiem: vecāki Francijā tiesā cīnās par bērna vārdu

26
(atjaunots 17:15 16.09.2017)
Vecāki Francijā spiesti cīnīties par katru burtu savu bērnu vārdos, savukārt Tadžikistānā laimīgs vectētiņš jau audzina Putinu un Šoigu.

RĪGA, 15. septembris — Sputnik. Tiesa Francijā pieņēmusi lēmumu par to, ka burts ñ bērna vārdā neatbilst valsts likumiem, vēsta The Local.

Laulātie draugi no Bretaņas nolēma savu jaundzimušo nosaukt par Fañch — tas ir tradicionāls bretoņu vārds, "Fransuā" variants. Burts ñ ar tildi (tipogrāfijas zīme viļņotas līnijas veidā) tiek bieži izmantots gan spāņu, gan bretoņu valodās.

Vispirms Kemperas pilsētas varasiestādes atteicās ierakstīt vārdu Fañch bērna dzimšanas apliecībā, taču dažas dienas vēlāk viedokli mainīja. Maijā dzimušajam bērnam jau ir personas apliecība un pase, kurā viņa vārds ierakstīts ar tilde.

"Princips, saskaņā ar kuru mātes un tēvi izvēlas vārdu saviem bērniem, ir jāierobežo, ja tiek izmantots franču valodā neesošs burts," — nolēma Kemperas tiesa.

Sašutušais tēvs paziņoja, ka cīņā nav galā, un viņš panāks, lai viņa dēlam būtu tiesības uz tildes zīmi vārdā.

Līdz 1993. gadam vecākiem Francijā nācās izvēlēties bērna vārdu no gara, varasiestāžu sastādīta saraksta. Taču Fransuā Miterāna prezidentūras laikā šie saraksti tika atcelti, un vecāki ieguva tiesības likt lietā fantāziju.

Tomēr tiesa var aizliegt vārdu, ja uzskatīs, ka tas parkāpj bērna tiesības vai kaitē viņa interesēm.

Dažkārt vecākiem ienāk prātā ļoti neparasti vārdi. The Local apkopoja Francijas tiesu aizliegto vārdu sarakstu.

2000. gadā dzīvesbiedriem tika liegts nosaukt meitu gluži ikdienišķā vārdā — par Meganu, jo viņu uzvārds ir Reno. Tiesa nosprieda, ka vārds, kas sakrīt ar populāras automašīnas markas nosaukumu, var negatīvi ietekmēt bērna dzīvi, taču galu galā vecāki panāca savu.

Bretaņā ļoti populāra ir burāšana, taču, kad jaundzimušos dvīņus tika ierosināts nosaukt par Babord un Tribord ("labais borts" un "kreisais borts"), tiesa nolēma, ka tas ir par traku.

Noraidīts tika arī vecāku lūgums, kuri gribēja jaundzimušo nosaukt par "Zemenīti".

Taču ne tikai Francijas iedzīvotāji vien vēlas saukt bērnus neparastos vārdos. Piemēram, kāds vectētiņš saviem mazdēliem devis vārdus Putins un Šoigu, par godu Krievijas prezidentam un aizsardzības ministram, ziņoja Sputnik Tadžikistāna.

Tadžiks Rahnoms Džurajevs pamatoja lēmumu piešķirt bērniem politiķu vārdu ar savu vēlmi pateikties Putinam un Šoigu par visu, ko viņi darījuši pasaules labā. Džurajevs atzina, ka viņa mazdēlu vārdi ļoti interesē paziņas ne tikai Krievijā, bet arī Tadžikistānā.

Vectētiņš pastāstīja, ka viņa mazdēlu vārdi sacēluši īstu ažiotāžu pasu kontroles darbinieku vidū, kad zēni vasarā devās ciemos pie radiem Tadžikistānā. Putinu un Šoigu sagaidīja mašīnas ar signāliem un pavadīja viesus no lidostas līdz pat mājām.

Viņš ir pārliecināts, ka neparastie vārdi zēniem nesīs laimi un veiksmi. Džurajevs ir pārliecināts  — bērni noteikti iepazīsies ar Krievijas prezidentu.

Tagad viņš sapņo par mazmeitu — viņa tiks nosaukta par godu Kievijas Federācijas Padomes spīkerei Valentīnai Matvijenko. Vēl vairāk, Džurajevs plāno pats vēlreiz kļūt par tēvu, un dēlam dot Emomali vārdu — par godu Tadžikistānas prezidentam Rahmonam Emomali.

26
Pēc temata
Bērziņš, Kazlauskas un Ivanovs - populārākie uzvārdi Baltijā
Marks, nevis Mark – ģimenei nav izdevies nosargāt pareizrakstību

Arktikā fiksēts temperatūras pieaugums, kāds nav redzēts pēdējos 3000 gadus

6
(atjaunots 17:56 25.10.2020)
Zemāko temperatūru zinātnieki fiksējuši intervālā starp 1400. un 1600. gadu mūsu ērā – šo laiku vēsturnieki dēvē par mazo ledus laikmetu. Augstākie rādītāji konstatēti pēdējo desmit gadu laikā.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Zinātnieki no ASV un Kanādas fiksējuši klimata pārmaiņu vēsturi, pētot dibennogulumus arktiskajā ezerā Kanādā, vēsta RIA Novosti. Izrādījies, ka pēdējo trīs gadu tūkstošu laikā Ziemeļatlantijā nav bijis tik silts kā pašlaik. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Klimatologi no Masačūsetsas universitātes un Kvebekas universitātes izpētījuši nogulumus Sautsoututas ezera dibenā Kanādas Arktikā.

Šajā ezerā ideāli saglabājušies "gadu slāņi". Tie satur titāna minerālus, kas atbrīvojušies kalnu iežu gadsimtiem ilgajā erozijā. Izmērot titāna koncentrāciju slāņos, zinātnieki noteikuši ikgadējās relatīvās temperatūras un atmosfēras spiediena pārmaiņas reģionā.

Okeāna virsmas temperatūra Atlantijas ziemeļos ir pakļauta cikliskām pārmaiņām. Ar šo klimatisko parādību, kas pazīstama kā Atlantijas multidekāžu svārstība (AMS), saistīta virkne klimatisko parādību Ziemeļamerikā – sausums un vētras. Pie tam līdz šim zinātniekiem nebija izdevies noskaidrot AMS ciklu precīzu ilgumu, jo instrumentālie novērojumi sākušies tikai pirms 160 gadiem, bet viens cikls ilgst vismaz 60 gadus.

Kad Atlantijas ziemeļos valda zema temperatūra, lielākajā daļā Kanādas Arktikas un Grenlandē vērojams zems atmosfēras spiediens un otrādi. Zemas temperatūras apstākļos sniegs kūst lēnāk, titāna koncentrācija nogulumos ir augstāka, savukārt zemāks titāna saturs norāda uz augstāku temperatūru.

"Analizējot šos stabilos sakarus, mums izdevās saprast, kā mainījusies Atlantijas okeāna virsmas temperatūra pēdējo 2,9 tūkstošu gadu laikā – patlaban tie ir pilnīgākie dati," Masačūsetskas universitātes informācijā presei citēts pirmais raksta autors Fransuā Lapuants (Francois Lapointe) no Klimatisko sistēmu pētījumu centra.

"Mūsu pētījums ļaus klimatologiem labāk izprast mehānismus, uz kā balstās ilgtermiņa pārmaiņas Atlantijas okeānā," piezīmēja otrs autors Pjērs Frankuss (Pierre Francus) no Kvebekas universitātes Nacionālā zinātniski pētnieciskā institūta INRS.

Zemāko temperatūru zinātnieki fiksējuši intervālā starp 1400. un 1600. gadu mūsu ērā – šo laiku vēsturnieki dēvē par mazo ledus laikmetu. Augstākie rādītāji konstatēti pēdējo desmit gadu laikā.

Pētnieki vēsta, ka viņu iegūtie rezultāti atbilst citiem neatkarīgajiem datiem, kas saņemti Atlantijas okeāna dibennogulumus Atlantijas okeānā Islandes rajonā un pie Venecuēlas krastiem, tātad izraudzītais temperatūras vērtējuma kritērijs ir drošs.

Patlaban sasilšana Arktikā notiek divas trīs reizes ātrāk nekā citos planētas rajonos. Autori uzskata, ka tas varētu būt saistīts ar AMS siltās fāzes temperatūras korelāciju ar kopējo globālā temperatūras pieauguma tendenci.

"Pēdējos gados vasarā šajā reģionā pārsvarā vērojams augsts atmosfēras spiediens – skaidras debesis un temperatūra līdz 20 grādiem pēc Celsija skalas saglabājas vairākas dienas, pat nedēļas pēc kārtas. Tas neatgriezeniski ietekmējis sniega segu, ledājus un mūžīgo sasalumu," atzīmēja Lapuants.

Pētījuma dati rāda, ka Atlantijas okeāna virsējie slāņi kļuvuši anomāli silti aptuveni no 1995. gada. 2019. gadā ledus sega Grenlandē zaudējusi vairāk nekā 500 miljardus tonnu masas – tas ir rekordaugsts rādītājs, saistīts ar neredzēti stabilo augsto atmosfēras spiedienu.

Autori uzskata: ja tuvāko 1-2 gadu laikā AMS nepāries vēsajā fāzē, nākamvasar gaidāma vēl intensīvāka ledus kušana Kanādas Arktikā un Grenlandē. Tas savukārt draud ar tālāku Pasaules okeāna līmeņa celšānos un citām no ekoloģijas viedokļa nepatīkamām sekām.

6
Tagi:
klimata pārmaiņas, zinātnieki, Arktika
Pēc temata
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Ukrainas karogs, foto no arhīva

Ukraiņu politiķi cer piedzīt no Krievijas miljardiem dolāru

6
(atjaunots 17:52 25.10.2020)
Ukrainas parlamentā top likumprojekts, kura mērķis būs noskaidrot, kādus "zaudējumus Krievija sagādā Ukrainai".

RĪGA, 25. oktobris – Sputnik. Ukrainas Augstākā rada gatavo likumprojektu, kas paredz aprēķināt naudas kompensāciju, ko Kijeva nākotnē pieprasīšot no Maskavas par "radīto kaitējumu", vēsta RIA Novosti. Ar šādu paziņojumu Kijevas Drošības forumā nāca klajā partijas "Golos" līdere Kira Rudika.

"Vajadzīgs tāds likums – aprēķināt kādus "zaudējumus Krievija sagādā Ukrainai", jo mēs redzam, ka ir starptautiskie precedenti, kad tāda nauda ir izmaksāta," deputāte paziņoja.

Pēc Rudikas domām, Ukraina itin vienkārši var "sarēķināt" kompensāciju miljardiem dolāru apmērā, un būtu tīrais noziegums to nedarīt. "Cik pieprasīt – piecus, piecdesmit vai piecsimt miljardus dolāru? Mēs nezinām," viņa klāstīja.

Maskavas un Kijevas attiecības pasliktinājās Donbasa iekšējā konflikta fonā. Iepriekš Ukrainas valdība jau vairākkārt apsūdzējusi Krieviju par iejaukšanos valsts iekšējās lietās. 2015. gada janvārī Augstākā rada pieņēma rezolūciju, kurā nosauca Krieviju par "agresorvalsti". Krievija noraida Ukrainas apsūdzības un norāda, ka tās ir nepieņemamas. Maskava norāda, ka nav iejaukta Ukrainas iekšējā konfliktā, turklāt ir ieinteresēta panākt, lai Kijeva pārvarētu politisko un ekonomisko krīzi.

6
Tagi:
Ukraina, Krievija
Pēc temata
Putins: Krievijas un Ukrainas attiecību pasliktināšanās nesākās Krimas dēļ
Latvijas vēstnieks konstatēja: Ukraina neattīstās
"Ķersies klāt nopietni": vai briti augšāmcels Ukrainas kara floti