British passport

Vieglāk par vieglu: nopirkt ES pilsoņa pasi

235
(atjaunots 10:03 19.09.2017)
Origīnālu Lielbritānijas vai arī jebkuras citas ES valsts pilsoņa pasi var viegli un vienkārši nopirkt melnajā tirgū, samaksājot vien 500 eiro.

RĪGA, 13. septembris — Sputnik. Cenas uz ES pasēm melnajā tirgū gada laikā nokritušās no divdesmit tūkstošiem  līdz piecsimt eiro, tagad Lielbritānijas varas iestādes uzstraucas, ka jebkurš terorists varēs iekļūt karalistes teritorijā ar pilsoņa pasi kabatā, vēsta Daily Mail.

Viltoto pašu cenu krišanās iemesls ir to milzīgais skaits melnajā tirgū. Noziedznieki ievērojami vienkāršojuši dokumentu viltošanas procesu: tā vietā, lai izgatavotu labu viltojumu, krāpnieki tagad vienkārši zog pases un veikli ielīmē dokumentā jaunu fotogrāfiju.

Eiropola direktors Robs Veinraits nosauca viltojumu problēmu "par vienu no bīstamākajām kriminālajām problēmām Eiropā". Tāpat viņš izteica raizes, ka šī tendence novedīs pie tā, ka muitas dienesti vienkārši nespēs savaldīt nelegālo migrant plūsmu, kuru vidū var izrādīties liela daļa teroristu.

Britu muitas darbinieki jau atzīmējuši, ka, iespējams, vien pēdējā gada laikā robežu šķērsojuši vairāk kā tūkstotis cilvēku ar viltotām pasēm. Tāpat viņi uzsvēra, ka "drošu robežu vairs nepastāv".

Pēdējo trīs gadu laikā Lielbritānijas robežu mēģināja šķērsot vairāk kā 6 tūkstoši 500 nelegāļu ar viltotiem dokumentiem.

Kļūt par blondīnu par 500 eiro

Britu telekanāls ITV veica eksperimentu ar viltotas pases iegādāšanos, nosūtot savu žurnālistu pēc dokumentiem uz Atēnām.

Korespondents ar pseidonīmu Hašmets devās uz Grieķijas galvaspilsētu, kur sameklēja viltojumu tirgotāju, kurš pajautāja viņam, par kādas valsts pilsoni viņš vēlas kļūt. Hašmets izvēlējās Lielbritāniju.

Tad noziedznieks piedāvāja žurnālistam par 500 eiro nozagt pasi viņam līdzīgam cilvēkam vai arī vienkārši ielīmēt viņa paša bildi jebkurā britu pasē par papildus 300 eiro. Hašmetam tāpat tika piedāvāts pārkrāsot matus blondā krāsā, lai kļūtu līdzīgam cilvēkam uz fotogrāfijas vienā no noziedzniekam jau esošajām pasēm.

Turklāt, krāpnieks sniedza pircējam rekomendācijas visdrošākajiem ieceļošanas variantiem britu teritorijā ar viltotu dokumentu, kā arī ieteica Hešmetam nevilcināties un mēģināt nokļūt valstī pirms Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (Brexit).

Pēc eksperimenta rezultātiem žurnālists izdarīja secinājumus, ka viltotu pašu tirdzniecība ir ļoti izplatīts bizness, un noziedzniekiem absolūti vienalga, kādēļ un kurp jūs grasāties braukt, vajag vienkārši turēt kabatā nepieciešamo naudas summu, lai atvērtu jebkuras robežas.

Gan krāpnieki, gan arī migranti, ar kuriem žurnālists arī sarunājās, paŗliecināja Hašmetu, ka viņa iecere ar ieceļošanu britu teritorijā ar viltotu dokumentu, visdrīzāk, vainagosies ar panākumiem.

ES robežsardzes dienesti arī ir ārkārtēji noraizējušies par viltojumu problēmu: pēc viņu apgalvojumiem, Eiropā dzīvo jau vairāk kā 11 tūkstoši migrantu ar šādām pasēm, un viņu skaits turpina augt.

Divi muitas darbinieki, kuri vēlējās palikt nenosaukti, paziņoja, ka daudzi pases kontroles darbinieki atnāk darbā bez jebkādām zināšanām un pieredzes, iziet nelielu apmācības kursu un uzreiz uzsāk dienesta pienākumu pildīšanu. Par viņu pieredzes trūkuma rezultātu kļūst migrantu pieplūdums ar pasēs ielīmētām fotogrāfijām.    

235
Pēc temata
Uz robežas ar Krieviju vārna nolaupījusi Igaunijas pilsoņa pasi
Baltijas valstīs aizvien biežāk tiek konstatēti parakstu viltojumi
Britu mediji brīdina par jaunu teroraktu vilni Eiropā
Džo Baidens

Džo Baidens oficiāli kļuvis par ASV prezidentu

3
(atjaunots 09:46 21.01.2021)
Džo Baidens pēc īsa svinīgā zvēresta kļuvis par Amerikas Savienoto Valstu 46. prezidentu.

RĪGA, 21. janvāris – Sputnik. Džozefs Baidens devis zvērestu un oficiāli stājies ASV prezidenta postenī, vēsta Sputnik Baltkrievija.

"Es, Džo Baidens, svinīgi zvēru, ka godprātīgi pildīšu Savienoto Valstu prezidenta pienākumus un visiem saviem spēkiem uzturēšu, aizsargāšu un aizstāvēšu Savienoto Valstu Konstitūciju," viņš teica, uzlicis roku uz Bībeles.

Pirms Baidena amatā stājās ASV viceprezidente Kamala Harisa – pirmā sieviete ASV šajā postenī.

Jaunā prezidenta runa

"Šī ir Amerikas diena, šī ir demokrātijas diena. Vēstures un atjaunotnes cerības diena. Šodien mēs svinam nevis kandidāta, bet gan mērķa triumfu. Mērķa – demokrātijas. Tautas griba tika sadzirdēta. Mēs no jauna esam aptvēruši, ka demokrātija ir dārga, tā ir trausla," Baidens teica savā runā.

Pēc viņa domām, šī gada janvārī ASV triumfējusi demokrātija.

ASV jaunais prezidents paziņoja, ka centīšoties atjaunot vienotību valstī, un aicināja visus amerikāņus rīkoties tāpat.

"Lai tiktu galā ar visiem šiem izaicinājumiem, lai atjaunotu Amerikas dvēseli un nodrošinātu nākotni, vajadzīga vienotība, vairāk nekā vārdi… Šodien, šajā janvāra dienā, mana dvēsele tiecas saliedēt Ameriku, apvienot mūsu tautu, apvienot mūsu nāciju. Un es lūdzu katru amerikāni pievienoties man šajā mērķī," viņš teica.

Baidens atzīmēja, ka ASV nāksies daudz ko paveikt, lai pārvarētu koronavīrusa pandēmijas sekas un atjaunotos, bet ekstrēmisms un iekšējais terorisms tikšot uzvarēts.

"Mēs paātrināsimies, iesim uz priekšu, jo mums daudz kas jāpaveic šajā nelaimīgajā ziemā," viņš precizēja, ka ASV daudz ko nāksies atjaunot, uzbūvēt un atveseļot.

Prezidents apsolīja, ka Amerika atjaunos savienības un atkal komunicēs ar pasauli.

"Mēs atjaunosim savas alianses un atkal komunicēsim ar pasauli. Ne tāpēc, lai reaģētu uz vakarējiem izaicinājumiem, bet gan uz šīsdienas un rītdienas izaicinājumiem. Es ņemšu vērā nevis mūsu spēka piemēru, bet gan mūsu piemēra spēku," viņš apgalvoja.

Baidens solīja, ka ASV būs spēcīgs un uzticams partneris miera un drošības jautājumos.

Inaugurācijas runas laikā Baidens to pārtrauca klusuma brīdim, pieminot pandēmijas upurus.

"Mana pirmā darbība postenī, un es lūdzu jūs uz brīdi pievienoties klusai lūgšanai piemiņā par tiem, ko mēs esam zaudējuši pēdējā gada laikā pandēmijas dēļ. Visus šos 400 tūkstošus… amerikāņu: mātes, tēvus, vīrus, sievas, dēlus, meitas, draugus, kaimiņus, kolēģus," viņš aicināja.

78 gadus vecais demokrāts Džo Baidens ir kļuvis par 46. valsts prezidentu. Viņš uzvarēja vēlēšanās republikāni Donaldu Trampu, kurš plānoja pavadīt Baltajā namā otru prezidentūras termiņu. Tramps atteicās piedalīties sava pēcnācēja inaugurācijā.

3
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
"Mani sauc Džo. Džo Baidens": ASV jaunā prezidenta dzīves lappuses
Amerikāņu mediji saskata "pirmshitlera ēras" pazīmes ASV
Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs
Neizdevās padarīt Ameriku varenu: Donalda Trampa prezidentūras gadi
Pāvels Feldmans

Bandiniekiem laika nepietiek: Baidena prioritāšu sarakstā Latvijas nav

9
(atjaunots 07:43 21.01.2021)
Latvija, Lietuva un Igaunija pūlas pārdot Baidenam vienīgo, ko var, - savu lojalitāti un cenšas piesaistīt Vašingtonas uzmanību sev kā pēdējai robežai "agresīvās" un "bīstamās" Krievijas priekšā.

Rīga, 21. janvāris – Sputnik. Aptauja parādijusi, ka gandrīz 40% Latvijas iedzīvotāju uzskata: ASV jaunais prezidents Džo Baidens stiprinās valsts politisko pozīciju pasaulē. Pie tam vairāk nekā puse respondentu atzina, ka sekojuši notikumiem ASV, ieskaitot valsts vadītāja vēlešanas.

Diezin vai kaut kas mainīsies attiecībās ar Baltijas valstīm Džo Baidena prezidentūras pirmā gada laikā, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja Krievijas Tautu draudzības universitātes Stratēģisko pētījumu un prognožu instituta direktora vietnieks, politoloģijas kandidāts Pāvels Feldmans.

"Iemesls ir banāls – Ameriku plosa nopietnas iekšpolitiskas pretrunas. Ja arī Vašingtona pievērsīs uzmanību sadarbībai ar Rietumu partneriem, to vidū diezin vai būs Baltijas valstis, bet gan galvenie sabiedrotie – Vācija un Francija," uzsvēra Feldmans.

Pēc viņa vārdiem, Baltijas valstis Vašingtona varētu atsaukt atmiņā ASV un Krievijas attiecību saasināšanās kontekstā.

"Arī Latvija, Lietuva un Igaunija centīsies atgādināt ASV par sevi kā par Rietumu civilizācijas pēdējo robežu "agresīvās" un "bīstamās" Krievijas priekšā. Pie tam nav izslēgts, ka līdz ar Baidena nākšanu pie varas Vašingtonas un Maskavas attiecības pacelsies konstruktīvā līmenī, un tad Baltijas valstis vairs nevarēs piesaistīt sev uzmanību ar savu retoriku. Jebkurā gadījumā ASV ārpolitikas prioritāšu sarakstā tās noteikti nav pirmajās vietās," atzīmēja politologs.

© Sputnik / Артур Габдрахманов

Feldmans piebilda, ka patlaban ārpolitikā tagad rit kaulēšanās, kurā ASV ir pats lielākais pircējs, bet Baltijas valstis var piedāvāt vienīgo, kas tām ir, - savu lojalitāti.

"Šī lojalitāte ir maksimāli pieprasīta, kad pēcpadomju telpā notiek politiski satricinājumi, tādi ka sižets Baltkrievijā. Taču ne Trampam pagātnē, ne Baidenam tagadnē Baltkrievijas konflikts nav kļuvis par prioritāru virzienu ārpolitikā. Tāpēc, atkal un atkal musinot protestu tēmu Baltkrievijā, Baltija nespēs piesaistīt sev tādu uzmanību, kādu tā gribētu," sprieda eksperts.

Tas nenozīmē, ka no Vašingtonas puses nebūs finansiāla atbalsta un militāras palīdzības, norādīja Feldmans. "Tāds atbalsts saglabāsies, tomēr diezin vai palīdzēs Latvijai, Lietuvai un Igaunijai atrisināt iekšējās ekonomiskās problēmas, kas tur krājas jau vairākus gadu desmitus," paskaidroja politologs.

Viņš piezīmēja, ka ASV patīk kurināt ģeopolitiskos karus svešām rokām, iegāzt savus šķietamos sabiedrotos.

"ASV jau iegāzušas visu Eiropas Savienību, piespiežot ieviest tai neizdevīgās sankcijas. Tas pats – attiecībā uz Baltijas valstīm. ASV vēlas, lai tās uzņemtos galvenos zaudējumus Krievijas un Rietumu konfrontācijā," brīdināja politologs.

"Diemžēl Latvijas, Lietuvas un Igaunijas politilķi vēl nav aptvēruši, kādus zaudējumus cieš tāpēc, ka kļuvuši par bandiniekiem svešā lielā un ne īpaši godīgā spēlē. Tomēr pie tam Baltijas valstu iedzīvotāji apzinās, ka no civilizētām un prognozējamām attiecībām ar austrumu partneri viņi gūtu vienīgi labumu," secināja Feldmans.

Фельдман: страны Балтии в списке приоритетов Байдена не значатся
9
Tagi:
Džo Baidens, ASV, Baltija
Pēc temata
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Krievijas ĀM atbildēja uz ASV aicinājumu ES apturēt "Ziemeļu straumi 2"