FIB logo

Vārda brīvība grozās zārkā: Simoņana par FIB rīcību pret Sputnik

27
(atjaunots 11:58 13.09.2017)
Sputnik Galvenā redaktore nosauca par "vairāk nekā riebīgu" attieksmi pret vārda brīvību sakarā ar informāciju, ka FIB nopratināja bijušo darbinieku un ieguva pieeju aģentūras darba sarakstei.

RĪGA, 12. septembris – Sputnik. Krievija simetriski atbildēs uz ASV Federālās izmeklēšanas biroja izmeklēšanu attiecībā pret Sputnik, paziņoja RIA Novosti Starptautiskās informācijas aģentūras galvenā redaktore Margarita Simoņana.

Iepriekš mediji paziņoja, ka FIB nopratināja bijušo Sputnik darbinieku Endrjū Fainbergu ziņojumu izmeklēšanas ietvaros par to, ka aģentūra, pārkāpjot likumu par ārvalstu aģentiem, darbojoties kā Krievijas propagandas iestāde. Pēc mediju datiem, FIB ieguva piekļuvi Sputnik darba sarakstei no Fainberga un Džozefa Džona Fiondas – cita bijušā aģentūras Vašingtonas biroja darbinieka.

"Nav nekādu šaubu, ka Krievija atbildēs uz FIB izmeklēšanu ar to pašu, un šobrīd sāks pārbaudīt amerikāņu žurnālistu darbu Maskavā. Tas viss ir vairāk nekā riebīgi. Vārda brīvība grozās zārkā. To nogalināja tie, kas to izdomāja," — paziņoja Simoņana.

FIB neatbildēja uz oficiālo pieprasījumu sakarā ar izmeklēšanu pret aģentūru, paziņoja Vašingtonas Sputnik biroja Galvenais redaktors Mindija Gavašeli. Pēc viņa vārdiem, pieprasījums tika nosūtīts Tieslietu ministrijas nacionālās drošības pārvaldei sestdien.

"Diemžēl mediju dati par to, ka pret mums notiek izmeklēšana, neizbrīna, jo valstī ir izveidota histērijas atmosfēra attiecībā pret visu, kas attiecas uz Krieviju. Savukārt viss ar vārdu "krievu" tiek skatīts caur spiegošanas mānijas prizmu," — teica Gavašeli.

Viņš uzsvēra, ka amerikāņu Sputnik darbinieki, lielākoties tie ir amerikāņi, uzskata jebkuru pieņēmumu par to, ka viņi nodarbojas ar kaut ko, izņemot žurnālistiku, par absolūtiem meliem un fabricēšanu. Iepriekš ASV kongresa pārstāvju palātā tika iesniegts likumprojekts par prasību grozīt ārvalstu aģentu reģistrācijas procesu, ko reglamentē likums ar līdzīgu nosaukumu (FARA). Saskaņā ar dokumentu, ASV Tieslietu ministrija iegūst papildus pilnvaras, kas ļauj meklēt un tiesiski vajāt organizācijas, kuras "nelikumīgā ceļā" mēģina ietekmēt valsts politiskos procesus.

Tai pašā laikā telekanāls RT paziņoja, ka kompānija, kas nodarbojas ar RT America apkalpošanu ASV, ieskaitot tās pašreizējo darbību un televīzijas darbu, saņēma vēstuli no ASV Tieslietu ministrijas, kurā norādīts, ka kompānijai ir pienākums reģistrēties likuma "Par ārvalstu aģentu reģistrāciju" ietvaros, sakarā ar to, ka tā darbojas RT labā.

ASV Centrālās izmeklēšanas pārvalde iepriekš publicējusi ziņojumu par "Krievijas iejaukšanos" amerikāņu vēlēšanās. Pielikums ar nosaukumu "Kremļa TV mēģina ietekmēt politiku un palielināt neapmierinātību ASV", veltīts aģentūras Sputnik un telekanāla RT darbam, aizņema sešas no 14 ziņojuma lappusēm. Simoņana ironiski atsaucās uz ziņojuma publikāciju, atzīmējot, ka "tēma nav vispusīgi izskatīta" un viņai "nāksies uzņemties draudzīgu šefību" pār amerikāņu izlūkdienestu.

Sputnik un RT darbība ASV regulāri tiek pavadīta ar nepamatotiem uzbrukumiem. Piemēram, Džeimss Klepers, bijušais ASV Nacionālā izlūkošanas dienesta vadītājs, ziņoja par dziļām raizēm par RT darbību ASV. Pēc ģenerāļa viedokļa, telekanāls aktīvi virza noteiktu viedokli, ar neiecietību izturas pret ASV valsts sistēmu, vaino valsti liekulībā pret cilvēktiesībām. Tāpat Klepers paziņoja, ka telekanāls RT publicējot viltus ziņas un izmanto sociālos tīklus kā cita veida Maskavas informācijas darbību pret ASV. Turklāt nekādu pierādījumu nacionālā izlūkdienesta vadītājs nav sniedzis.

"ASV Nacionālā izlūkošanas dienesta vadītājs stāsta, ka RT grauj amerikāņu sistēmu, vienkārši informējot par valstī notiekošo," — savukārt teica Simoņana.

Pērnā gada beigās Washington Post bija spiesta atzīt, ka nevar apstiprināt savā rakstā sniegtās informācijas patiesīgumu par aģentūras Sputnik un telekanāla RT objektivitātes trūkumu un "nepatiesu ziņu" izplatīšanu.

"Smieklīgākais ir tas, ka "pirmšķirīgie" žurnālisti no Washington Post, ko mums norāda par piemēru, pirms divām nedēļām publicēja melus par RT un citām vietnēm. Kad mēs līdz ar simtiem citu cilvēku sociālajos tīklos norādījām uz to, viņi bija spiesti atzīt: viņu informācija ir safabricēta," — teica toreiz Simoņana.

© Ruptly
Starptautiskās informācijas aģentūras "Rossija segodņa" galvenā redaktore Margarita Simoņana telekanāla "Rossija 1" ēterā atbildēja uz Makrona apvainojumiem pret Sputnik un RT.
27
Temats:
Sputnik demokrātijas žņaugos (63)
Pēc temata
Margarita Simoņana: CIP vadītājs uzslavējis Sputnik un RT
Krievijas ĀM kritizējusi Die Welt par Sputnik apmelošanu
Simoņana par Makrona vārdiem par Sputnik un RT: melus apliecinošu faktu nav un nevar būt
Peskovs: Kremlis nepiekrīt Makrona kritiskajiem izteikumiem par Sputnik un RT
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

9
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

9
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

8
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

8
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

0
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

0
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā