Burukuģis Krūzenšterns Baltijas jūrā

Krievijas "Trojas zirgs" Somijas ostā

118
(atjaunots 13:27 07.09.2017)
Eksperti uzskata: Somija noraizējusies par to, ka uz "Krūzenšterna" slēpjas operācijai gatava Krievijas īpašo uzdevumu vienība, un aizliegusi kuģim apmeklēt ostu.

RĪGA, 31. augusts — Sputnik. Krievija "būtu maksimāli izmantojusi situāciju", ja Somija būtu ielaidusi treniņu burukuģi "Krūzenšterns" ostā Ālandu salās, paziņoja Somijas Ārpolitikas institūta eksperts Čārlijs Saloniuss-Pasternaks, vēsta Somijas izdevums Hufvudstadsbladet. Rakstu pilnā apjomā pārpublicējis portāls InoSMI.

"Krūzenšterns" — četru mastu barka, Krievijas mācību burukuģis, kas reģistrēts Kaļiņingradas ostā. Patlaban tas atrodas mācību reisā. Uz tā atrodas komanda — 70 cilvēki un 164 kursanti.

Iepriekš Somijas Galvenais štābs, nepaskaidrojot iemeslus, aizliedza "Krūzenšterna" kapteinim ieiet Mariehamnes pilsētas ostā Ālandu salās.

Somijas parlamenta Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Ilka Kanerva paziņoja, ka Ģenerālštāba lēmums atbilst valsts drošības politikas ārpolitikas vektoriem.

Čārlijs Saloniuss-Pasternaks pamatoja Somijas lēmumu ar to, ka valsts vēlējusies izvairīties no preses uzbrukumiem, kura būtu "maksimāli izmantojusi situāciju" un stāstījusi, ka somi ielaiduši salās Krievijas karaspēkus.

Zviedru eksperts drošības politikas jautājumos Tomass Riess atzīmēja, ka aizdomas izraisot Krievijas nodoms nokļūt Somijas teritorijā vienlaikus ar mācībām "Rietumi 2017".

Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības. Foto no arhīva
© Sputnik / Николай Хижняк

Vēl vairāk, Riess uzskata, ka "Krūzenšterns" varējis kļūt par Krievijas "Trojas zirgu" un atvest speciālo uzdevumu vienības, kuras "būtu ieņēmušas Ālandu salu lidostu un ostu, sagatavojot nopietnāku spēku izsēšanos". Tiesa, eksperts gan norādīja, ka tādu notikumu iespēju uzskata par maz ticamu.

Pie tam Saloniuss-Pasternaks arī iepriekš spriedelēja par to, ka Krievija varētu ieņemt Ālandu arhipelāga salas. Pēc Krimas atgriešanās eksperts rakstīja, ka gadījumā, ja Krievija ieņemtu pat tikai divas salas, tā varētu ar mūsdienu bruņojuma palīdzību kontrolēt visu Baltijas jūru.

Arī jautājumā par incidentu ar Krievijas mācību burukuģi viņš paziņoja, ka Krievijas specoperācijas īstenošanas iespēja tomēr esot bijusi, taču piezīmēja, ka šoreiz, domājams, krievu iecere "bijusi citāda".

118
Pēc temata
WSJ: somi gatavo "pazemes pilsētu" kara gadījumam ar Krieviju
Wall Street Journal: Krievijas un NATO lidmašīnu bīstamās rotaļas virs Baltijas
Somija neielaidīs Igaunijā NATO tankus un karavīrus
Igaunijas un ASV draudzība. Amerika "apskauj" aizvien ciešāk
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

10
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

10
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

14
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

14
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30