Piena Ceļa galaktika

Zemei tuvojas visā novērojumu vēsturē lielākais asteroīds

256
(atjaunots 13:47 20.08.2017)
Asteroīds Florence tika atklāts 1981. gadā, gaidāmā pietuvināšanās Zemei kļūs par ievērojamāko kopš 1890. gada, nākamreiz Florence pietuvosies Zemei līdzīgā attālumā ne agrāk kā 2500. gadā.

RĪGA, 20. augusts – Sputnik. Lielākais asterioīds, kāds jebkad pietuvojies Zemei visā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas novērojumu vēsturē, lidos garām mūsu planētai 1. septembrī, vēsta Sputnik Igaunija ar atsauci uz NASA.

Pēc kosmiskās aģentūras datiem, asteroīds Florence, kura diametrs sastāda ap 4,4 kilometru, nolidos drošā attālumā no Zemes, jeb apmēram 7 miljonu kilometru attālumā – tas ir, 18 reizes tālāk nekā attālums no Zemes līdz Mēnesim.

"Kaut arī daudzi asteroīdi lidojuši garām mūsu planētai tuvākā attālumā, nekā Florence 1. septembrī, tie visi bijuši mazāku izmēru. Florence ir vislielākais asteroīds, kurš jebkad tuvojies Zemei visā NASA Zemes tuvumā esošo asteroīdu novērošanas programmas pastāvēšanas laikā," — paziņoja ASV kosmiskās aģentūras pārstāvis Pols Hodass.

NASA parādīja asteroīda un Saules sistēmas planētu kustības trajektorijas, kurās redzams kā debesu ķermenis pietuvosies Zemei.

Relatīvi nelielais attālums, kurā Florence nolidos gar Zemi, sniedz astronomiem iespēju labāk izpētīt asteroīdu. NASA grasās izmantot radarus Kalifornijā un Puertoriko, lai novērotu debesu ķermeni, astronomi cer noteikt tiešāk garām lidojošā asteroīda izmērus, tiek ziņots, ka, iespējams, zinātnieki spēs iegūt asteroīda virsmas attēlus, kuri spēs parādīt 10 metrus lielas detaļas.

Asteroīdu Florence 1981. gada 2. martā atklāja amerikāņu astronoms Šelte Bass observatorijā Saidingspringā. Atklāšanas brīdī tas tika apzīmēts ar numuru 1981ET3. 1993. gada 6. aprīlī to nosauca par godu Anglijas žēlsirdības māsai un sabiedrības aktīvistei Florensai Naitingeilai. 

Pietuvošanās Zemei, kura notiks 1. septembrī, kļūs par visnozīmīgāko šim asteroīdam kopš 1890. gada. Nākošreiz Florence pietuvināsies Zemei līdzvērtīgā attālumā ne agrāk kā 2500. gadā. Vairākas naktis laikā to varēs novērot mazos teleskopos, ar neapbruņotu aci to pamanīt nebūs iespējams.

Asteroīds mājas lielumā un tuvu

Iepriekš Eiropas Kosmiskā aģentūra (EKA) paziņoja par citu asteroīdu, kurš pietuvosies Zemei šoruden – tas ir ievērojami mazāks savos izmēros, nekā Florence, taču tas nolidos ievērojami mazākā attālumā no mūsu planētas.

Pēc EKA datiem, asteroīds nav liels: tā diametrs nepārsniedz 15-30 metrus. Efekts no šāda izmēra asteroīda ienākšanas Zemes atmosfērā varētu būt vienlīdzīgs tam, ko radīja 2013. gadā Čeļabinskas meteorīts, atzīmē Eiropas Kosmiskā aģentūra.

Pēc EKA datiem, asteroīds nolidos 44 tūkstošu kilometru attālumā no Zemes.

"Tas ir ellīgi tuvu," — paziņoja aģentūrai France Press Eiropas Kosmosa lidojumu pārvaldes centra direktors Rolfs Densings. Taču viņš atzīmēja, ka attālums līdz Zemei, kurā asteroīds atrodas šobrīd, ir "diezgan drošs".

Kamēr asteroīds būs redzams, astronomi grasās "izpētīt to tik detalizēti, cik vien tas iespējams, piemēram, iegūt informāciju par tā sastāvu," — atzīmē EKA.

256
Pēc temata
ASV gatavojas asteroīda sadursmei ar Zemi
BelAES

BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā

4
(atjaunots 07:40 08.08.2020)
Ceturtdien Baltkrievijas ĀSM Radiācijas un kodoldrošības departaments deva atļauju degvielas ielādei reaktorā. Tā aktīvajā zonā plānots ielādēt 163 sildelementu kompleksus.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Piektdien uzsākta kodoldeglvielas ielāde Baltkrievijas AES 1. energobloka reaktorā – tiek sāktas tā palaišanas operācijas, vēsta Krievijas valsts korporācija "Rosatom".

"Baltkrievijas AES energoblokā Nr. 1 sākusies kodoldegvielas ielāde," korporācijas ziņojumu citēja RIA Novosti.

Atzīmēts, ka pirmais sildelementu komplekss ielādēts reaktora aktīvajā zonā pl. 11:24.

Ceturtdien Baltkrievijas ĀSM Radiācijas un kodoldrošības departaments deva atļauju degvielas ielādei reaktorā. Tā aktīvajā zonā plānots ielādēt 163 sildelementu kompleksus. Darbs tiks pabeigts līdz augusta beigām, informēja "Rosatom".

Vēlāk, pēc vairākām tehnoloģiskajām operācijām, kas ilgs zinamu laiku, ņemot vērā nepieciešamību ievērot visas reaktora drošības prasības, sekos fiziskais starts – vadāmas pašuzturošās ķēdes kodolreakcijas sākums reaktora aktīvajā zonā un ķēdes reakcijas kontrolei pietiekama minimālā jaudas līmeņa panākšana reaktora iekārtā. Pēc tam reaktora iekārtas jauda tiks pakāpeniski palielināta.

Fiziskā starta posmam seko enerģētiskā starta posms, kurā energolbloks pirmo reizi sāks ražot elektrību un nodot to tīklā. Saskaņā ar plānu, tam jānotiek rudenī. Tālāk seko energobloka izmēģinājumu rūpnieciskā ekspluatācija ar pakāpenisku projektētās jaudas sasniegšanu. Iepriekš Baltkrievijas Enerģētikas ministrija informēja, ka BelAES energolbloka Nr. 1 rūpnieciskās ekspluatācijas starts ieplānots 2021. gada sākumā.

Kodoldegvielas ielādes sākums gan nozīmē energobloka fiziskā starta posma sākumu, taču tas nav nozīmīgs notikums atomelektrostaciju būvdarbu projektos, kas būtu jāatspoguļo Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) oficiālajā datu bāzē PRIS. Šajā datu bāzē, kas satur informāciju par AES visā pasaulē, fiksēti konkrēto energobloku būvdarbu, reaktora fiziskās palaišanas, elektroenerģijas ražosanas un rūpnieciskās ekspluatācijas sākuma datumi.

Baltkrievijas AES ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo jaudu 2400 MW apmērā tiek būvēta Astravjecā, Grodņas apgabalā. Pirmajai AES valstī izraudzīts moderns Krievijas 3+ paaudzes projekts, kas pilnībā atbilst starptautiskajām normām un IAEA drošības rekomendācijām. Otrā energobloka rūpnieciskās ekspluatācijas sākums ieplānots 2022. gadā.

4
Tagi:
BelAES
Pēc temata
Danusēvičs paskaidrojis, kāpēc Latvija neatteiksies no BelAES enerģijas
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
BelAES piegādāta kodoldegviela: rudenī Latvija varēs nopirkt elektrību
Ziemeļu straume 2

Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"

16
(atjaunots 17:56 07.08.2020)
Trīs ASV senatori adresējuši vēstuli ostas operatoram "Sassnitz GmbH", kurā draud ar finansiālu sabrukumu Zasnicas ostai.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Nilss Annens asi kritizēja ASV Senāta locekļu vēstuli, kurā politiķi draud Zasnicas pilsētas ostai ar sankcijām "Ziemeļu straumes 2" dēļ, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ziņu aģentūras rīcībā nokļuva trīs ASV senatoru vēstule, kas adresēta ostas operatoram "Sassnitz GmbH". Tajā stāstīts par sankcijām, ko ASV valdība gatavo pret kompānijām, kas atbalsta gāzesvada būvdarbus. Cita starpā vēstulē teikts, ka darbu turpināšanas gadījumā Zasnicas ostai draud "finansiāls sabrukums".

"ASV eksteritoriālo sankciju politika attiecībās ar tuviem partneriem un sabiedrotajiem ir nopietns uzbrukums mūsu nacionālajai suverenitātei," Annens norādīja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politiķis norādīja, ka vācu kompānijām adresēto draudu vēstuļu tonis un saturs ir absolūti nepieņemams.

"Mēs likām skaidri saprast mūsu partneriem ASV, ka nepieļausim spiedienu pret mūsu kompānijām," atzīmēja valsts sekretārs. Viņš atgādināja, ka Vācijas un Eiropas enerģētikas politika tiks izlemta tikai Berlīnē un Briselē, nevis Vašingtonā.

Annens pastāstīja, ka Vācija izmantos savu prezidentūru ES Padomē, lai stiprinātu Eiropas suverenitāti, un piebilda, ka Eiropa nedrīkst pakļautties šantāžai.

"Ziemeļu staume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi no Krievijas uz Vāciju.

Krievijas projektu atbalsta Berlīne un Vīne, jo tās ir ieinteresētas saņemt stabilas gāzes piegādes. Gāzesvadu atbalsta arī Norvēģija – tās valdībai pieder 30% kompānijas "Kvaerner", būvdarbu apakšuzņēmēja, akciju.

Pret "Ziemeļu straumi 2"  iebilst Lietuva, Latvija, Polija un Ukraina, kam ir savas intereses. Projektu kritizē arī ASV – tās vēlas piegādāt Eiropai pašas savu sašķidrināto dabas gāzi.

Pērnā gada beigās Savienotās Valstis pieņēma aizsardzības budžetu, kurā iekļāva sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu dalībniekiem. Rezultātā projekta īstenošana apstājās, tomēr Krievijas koncerns "Gazprom" informēja, ka varēs patstāvīgi noslēgt būvdarbus.

16
Tagi:
Ziemeļu straume 2, sankcijas, ASV, Vācija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Uzņēmēji Vācijā plāno atbildi ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Eksperts: ASV rīcība pret "Ziemeļu straumi 2" ir jezuītiska, Eiropā valda pasivitāte
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

0
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

0
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"