Piena Ceļa galaktika

Zemei tuvojas visā novērojumu vēsturē lielākais asteroīds

258
(atjaunots 13:47 20.08.2017)
Asteroīds Florence tika atklāts 1981. gadā, gaidāmā pietuvināšanās Zemei kļūs par ievērojamāko kopš 1890. gada, nākamreiz Florence pietuvosies Zemei līdzīgā attālumā ne agrāk kā 2500. gadā.

RĪGA, 20. augusts – Sputnik. Lielākais asterioīds, kāds jebkad pietuvojies Zemei visā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas novērojumu vēsturē, lidos garām mūsu planētai 1. septembrī, vēsta Sputnik Igaunija ar atsauci uz NASA.

Pēc kosmiskās aģentūras datiem, asteroīds Florence, kura diametrs sastāda ap 4,4 kilometru, nolidos drošā attālumā no Zemes, jeb apmēram 7 miljonu kilometru attālumā – tas ir, 18 reizes tālāk nekā attālums no Zemes līdz Mēnesim.

"Kaut arī daudzi asteroīdi lidojuši garām mūsu planētai tuvākā attālumā, nekā Florence 1. septembrī, tie visi bijuši mazāku izmēru. Florence ir vislielākais asteroīds, kurš jebkad tuvojies Zemei visā NASA Zemes tuvumā esošo asteroīdu novērošanas programmas pastāvēšanas laikā," — paziņoja ASV kosmiskās aģentūras pārstāvis Pols Hodass.

NASA parādīja asteroīda un Saules sistēmas planētu kustības trajektorijas, kurās redzams kā debesu ķermenis pietuvosies Zemei.

Relatīvi nelielais attālums, kurā Florence nolidos gar Zemi, sniedz astronomiem iespēju labāk izpētīt asteroīdu. NASA grasās izmantot radarus Kalifornijā un Puertoriko, lai novērotu debesu ķermeni, astronomi cer noteikt tiešāk garām lidojošā asteroīda izmērus, tiek ziņots, ka, iespējams, zinātnieki spēs iegūt asteroīda virsmas attēlus, kuri spēs parādīt 10 metrus lielas detaļas.

Asteroīdu Florence 1981. gada 2. martā atklāja amerikāņu astronoms Šelte Bass observatorijā Saidingspringā. Atklāšanas brīdī tas tika apzīmēts ar numuru 1981ET3. 1993. gada 6. aprīlī to nosauca par godu Anglijas žēlsirdības māsai un sabiedrības aktīvistei Florensai Naitingeilai. 

Pietuvošanās Zemei, kura notiks 1. septembrī, kļūs par visnozīmīgāko šim asteroīdam kopš 1890. gada. Nākošreiz Florence pietuvināsies Zemei līdzvērtīgā attālumā ne agrāk kā 2500. gadā. Vairākas naktis laikā to varēs novērot mazos teleskopos, ar neapbruņotu aci to pamanīt nebūs iespējams.

Asteroīds mājas lielumā un tuvu

Iepriekš Eiropas Kosmiskā aģentūra (EKA) paziņoja par citu asteroīdu, kurš pietuvosies Zemei šoruden – tas ir ievērojami mazāks savos izmēros, nekā Florence, taču tas nolidos ievērojami mazākā attālumā no mūsu planētas.

Pēc EKA datiem, asteroīds nav liels: tā diametrs nepārsniedz 15-30 metrus. Efekts no šāda izmēra asteroīda ienākšanas Zemes atmosfērā varētu būt vienlīdzīgs tam, ko radīja 2013. gadā Čeļabinskas meteorīts, atzīmē Eiropas Kosmiskā aģentūra.

Pēc EKA datiem, asteroīds nolidos 44 tūkstošu kilometru attālumā no Zemes.

"Tas ir ellīgi tuvu," — paziņoja aģentūrai France Press Eiropas Kosmosa lidojumu pārvaldes centra direktors Rolfs Densings. Taču viņš atzīmēja, ka attālums līdz Zemei, kurā asteroīds atrodas šobrīd, ir "diezgan drošs".

Kamēr asteroīds būs redzams, astronomi grasās "izpētīt to tik detalizēti, cik vien tas iespējams, piemēram, iegūt informāciju par tā sastāvu," — atzīmē EKA.

258
Pēc temata
ASV gatavojas asteroīda sadursmei ar Zemi
Dmitrijs Medvedevs

Dmitrijs Medvedevs pastāstīja par galvenajiem izaicinājumiem, kas sagaida ANO

2
(atjaunots 11:01 25.10.2020)
Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs ir pārliecināts: nevienu globālo problēmu nav iespējams atrisināt, ja netiks atjaunota starptautisko tiesisko normatīvu virsvadība uz valstu saskaņotās gribas pamata.

RĪGA, 25. oktobris - Sputnik. Krievija atbalsta vispārēju atteikšanos no tirdzniecības un finansiālo ierobežojumu attiecināšanas uz humanitārajām piegādēm – vispasaules pandēmijas apstākļos ir jānodrošina netraucētas pārtikas produktu, iekārtu un tehnoloģiju piegādes visvairāk cietušajām teritorijām, uzskata Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, vēsta RIA Novosti.

"Krievija konsekventi ierosina pilnībā atteikties no tirdzniecības un finansiālo ierobežojumu attiecināšanas uz humanitārajām piegādēm. Nekādi politiskie apsvērumi nedrīkst likt šķēršļus sadarbībai dzīvību glābšanas nolūkos," politiķis pastāstīja rakstā, kas veltīts ANO 75. gadu jubilejai. To publicēja telekanāls RT.

Medvedevs atzīmēja, ka nevienu globālo problēmu nav iespējams atrisināt, ja netiks atjaunota starptautisko tiesisko normatīvu virsvadība uz valstu saskaņotās gribas pamata.

"Starptautisko tiesību normas var smelties leģitimitāti tikai nacionālo konstitūciju paredzētajās demokrātiskajās procedūrās, nepārprotami paustā nāciju vēlmē pievienoties tiem vai citiem starptautiskajiem dokumentiem. Šodien vairāk nekā jebkad nepieciešams sekot šīm pieejām, saglabāt ANO unikālo arhitektūru, ņemt vērā vienam otra nacionālās īpatnības un cienīt tās," konstatēja politiķis.

Medvedevs atgādināja, kāda ir Krievijas sadarbība ar virkni valstu: pēc sprādziena Beirutā 2020. gada augustā Libānā nekavējoties ieradās glābēji no Krievijas, lai sniegtu palīdzību cietušajiem, savukārt pandēmijas laikā Krievija palīdzēja Venecuēlai, Irānai un vairākām citām valstīm, piegādājot medicīniskās iekārtas un individuālās aizsardzības līdzekļus.

Pie tam, atzīmēja Medvedevs, Krievijas karavīri nodrošināja medicīnisko palīdzību Itālijā, humanitārie pasākumi turpinās Sīrijā. Politiķis atgādināja arī par prezidenta Vladimira Putina piedāvājumu ANO darbiniekiem bez maksas saņemt Krievijā izstrādāto koronavīrusa vakcīnu "Sputnik V".

"Jāpatur prātā, ka ANO tika radīta kā organizācija, kam jāatrod asāko globālo problēmu risinājumi. Kam jāstāv miera un drošības interešu sardzē. Tās mērķis ir atbrīvot nākamās paaudzes no kara nelaimēm, stiprināt ticību cilvēka pamattiesībām, nodrošināt starptautisko tiesību normu ievērošanu un uzlabot cilvēku dzīves apstākļus. Galu galā, šo augsto ideālu sasniegšanai tika izveidota Apvienoto Nāciju Organizācija," raksta Medvedevs.

Plaisas radīšana sabiedrībā un atbalsts opozīcijai leģitīvo valdību gāšanai, aizbildinoties ar "demokrātiskajām vērtībām" – tāds ir nelikumīgas iejaukšanās citu valstu lietās tipisks scenārijs, un tas joprojām atkārtojas, uzskata KF Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks.

"Joprojām atkārtojas tipiskais scenārijs par nelikumīgu iejaukšanos valstu iekšējās lietās: plaisas uzspiešana sabiedrībā, atbalsts opozīcijai un tās apbruņošana valdības gāšanai ar formālu atsauci uz demokrātiskajām vērtībām," Medvedevs konstatēja rakstā.

Viņš atgādināja, kā 2003. gadā starptautiskā koalīcija ASV vadībā iebruka Irākā. "Aizbildinoties ar cīņu pret starptautisko terorismu un masveida iznīcināšanas ieroču meklējumiem, tika gāzts un sodīts ar nāvi valsts likumīgais prezidents Sadams Huseins, sagrauta "autoritārā valsts" un radīta "patiesi demokrātiska". Visiem ir labi zināms, kas no tā iznācis, norādīja politiķis.

Kā piemēru viņš minēja arī to, ka no 2012. gada "ASV sadarbībā ar NATO valstīm slepus militāri atbalstīja dumpiniekus Sīrijā". "Tas noveda tikai pie plašas asinsizliešanas un iekšējās krīzes šajā valstī," atgādināja Medvedevs.

Tāpat viņš pauda cerību uz ANO Drošības padomes piecu pastāvīgo locekļu tikšanos, kas ļautu apspriest aktuālākās problēmas – ir svarīgi turpināt dialogu jautājumā par kodolieročiem, uzsvēra Dmitrijs Medvedevs. Savā rakstā viņš atgādināja, ka 1978. gadā izveidotās Atbruņošanās konferences ietvaros tika pieņemta virkne svarīgu starptautisko līgumu. To mērķis bija parūpēties par tautu drošību, mazināt starptautisko spriedzi un stiprināt uzticēšanos valstu starpā kodolieroču pielietojuma jomā.

"Īpaša loma šajā procesā bija PSRS. Šodien mums nekavējoties jāturpina darbs šajā virzienā. ceram, ka ANO Drošības padomē notiks Krievijas ierosinātais "kodolpiecnieka" valstu samits cilvēces aktuālāko problēmu apspriešanai," uzsvēra Medvedevs.

2
Tagi:
Medvedevs, ANO, Krievija
Pēc temata
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
ANO Drošības padomi vēlas paplašināt. Ko mainīt, ko atstāt, lai saglabātu mieru
Bašars Asads: karš Sīrijā vēl nav beidzies
Eiropa jāpiespiež sākt savstarpējas cieņas pilnu dialogu ar Krieviju
Džo Baidens

Baidenam norādīja uz kļūdu, kuras dēļ vēlēšanās cieta sakāvi Džordžs Bušs seniors

5
(atjaunots 10:26 25.10.2020)
Prezidenta kandidātu debatēs Džo Baidens pieļāva kļūdu, kas savulaik maksāja prezidenta posteni Džordžam Bušam vecākajam.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Tīmekļa lietotāji pievērsuši uzmanību tam, ka ASV prezidenta kandidāts Džo Baidens debatēs atkārtojis Džordža Buša vecākā kļūdu, kurš vēlāk zaudēja vēlēšanās, stāsta RIA Novosti.

Debašu laikā Baidens atbīdīja krekla piedurknes malu un paskatījās pulkstenī brīdī, kad debašu vadītāja uzdeva jautājumu par klimata pārmaiņu problēmu.

"Kāpēc Džo Baidens nupat ieskatījās pulkstenī?" apjautājās republikānis no Arizonas Pols Gossards.

Blogeriem un analītiķiem radās iespaids, ka šis prezidenta kanditāta solis norāda uz viņa satraukumu, nogurumu un nepacietību un sekas nevar būt īpaši lielas.

Twitter lietotāji atsauca atmiņā līdzīgu situāciju Džordža Buša vecākā debatēs ar Bilu Klintonu un miljardieri Rosu Pero no Teksasas 1992. gadā. Bušu vecāko asi kritizēja par šo žestu. Kad viņam apjautājās, vai viņš ir priecīgs, ka "šī nepatīkamā lieta" ir beigusies, viņš atbildēja apstiprinoši.

Iepriekš Nešvilā (Tenesijas štats) notika Donalda Trampa un Džo Baidena fināla debates pirms prezidenta vēlēšanām. Pārsvarā tika apspriests koronavīruss, cīņa pret rasismu, nacionālā drošība, imigrācija un iejaukšanās vēlēšanās ASV, kā arī korupcijas skandāls, kurā iejaukts Džo Baidena dēls Hanters.

5
Tagi:
prezidenta vēlēšanas, Džo Baidens
Pēc temata
RT piedāvāja darbu Trampam. Kas no tā iznācis
ASV specdienesti: ja Baidenam atkal misēsies, vainīgs Putins
Tramps un Putins sagatavojuši "oktobra pārsteigumu"
Politologs: Tramps faktiski apsolījis "asiņainu slaktiņu" sakāves gadījumā