Olas. Foto no arhīva

Neskatoties uz "olu krīzi", Beļģijā uzceps ikgadējo "draudzības omleti"

15
(atjaunots 11:01 13.08.2017)
Omletes cepšanā aiziet 10 tūkstoši olu, kuru sasišanas process aizņem apmēram stundu, kā arī 35 kilogrami bekona, 8 kilogrami piedevu un 4 kilogrami zaļumu.

RĪGA, 13.augusts — Sputnik, Aleksandrs Šišlo. Eiropā izveidojusies "olu krīze" nekādā veidā neietekmēs uz ikgadējo 15.augusta milzu omletes cepšanas tradīciju no 10 tūkstošiem olu Malmedi pilsētā, Beļģijas dienvidaustrumos, paziņoja sestdien RIA Novosti "omletes draudzes" vadītājs Benedikts Matī.

Eiropas Savienībā uzņem apgriezumus skandāls, kas saistīts ar dažās Beļģijas un Holandes putnu fermu saimniecībās atrasto fipronila insekticīdu. To izmanto perējvistu ārstēšanai no utīm, taču pēc Eiropas normām, izmantot fipronilu putnu saimniecībās, kuru produkcija orientēta uz patērētāju tirgu, aizliegts. Eksperti brīdina, ka bieža šo insekticīdu saturošu olu lietošana ir veselībai bīstama. Neskatoties uz to, miljoniem ar fipronilu inficēto olu nonāca ES valstu veikalu plauktos.

"Svētki netiek atcelti, omlete tiks uzcepta. Mēs izmantojam vietējo ražotāju olas. Produkcija jau izgājusi pārbaudi un ir absolūti droša. Mūs vairāk uztrauc laika prognoze, kura varētu ietekmēt tūristu pieplūdumu, " teica Matī.

Ikgadējais tā saucamās "draudzības omletes" cepšanas rituāls un recepte paliek nemainīgi, savukārt pati tradīcija notiek līdz ar Dievmātes nāves piemiņas dienu. Omletes cepšanā aiziet 10 tūkstoši olu, kuru sasišanas process aizņem apmēram stundu, kā arī 35 kilogrami bekona, 8 kilogrami piedevu un 4 kilogrami zaļumu. Ar gatavošanu nemainīgi nodarbojas 80 Malmedi "omletes draudzes" locekļi.

Pirms ēdiena pagatavošanas uzsākšanas katrs no viņiem dod zvērestu saglabāt tradīciju, kuras mērķis ir saliedēt cilvēkus svētku atmosfērā un tikai un vienīgi bezmaksas cienāt ar ēdienu visus gribētājus. "Zvēru palikt uzticīgs un glabāt mūsu omletes pagatavošanas tradīciju, kuru es nodošu saviem bērniem un mazbērniem! " saka lūgšana.

Pie improvizētās virtuves vietas, par kuru ik gadu kļūst Malmedi centrālās ielas braucamā daļa, omletes pannu 4,5 metru diametrā nogādā ar traktoru. Pirms tam uz asfalta iededz ugunskuru no nelielu koku stumbriem, savukārt olas sakuļ ar pienu un miltiem alumīnija kannās ar lielu mikseru palīdzību.

Tieši pusdienlaikā orķestra skaņu pavadījumā omleti no sākuma cep no 6 tūkstošiem olu, un pēc tam no 4 tūkstošiem. Ēdienu gatavo divreiz gadījumam, ja sanāks maz skatītāju, taču tas nekad vēl nav noticis.

Pēc degustācijas beigām Malmedi "Omletes draudzes" locekļi tradicionāli vada riņķa deju ar dziesmām apkārt ogļu pelniem.

Milzu omletes cepšanas tradīciju saista ar Napoleona vārdu. Saskaņā ar leģendu, kad viņa armija gāja cauri Francijas dienvidiem, Besjēras pilsēta, kur apmetās imperators, viņu sveica ar omleti. Tā tik ļoti iepatikusies Napoleonam, ka nākamajā dienā viņš lika pilsētniekiem pagatavot šo ēdienu lielā daudzumā viņa gvardei.

Pasaulē ir izveidotas septiņas "milzu omletes draudzes". Izņemot Beļģiju, vēl divas šādas biedrības darbojas Francijā un pa vienai Kanādā, Argentīnā, ASV un Jaunkaledonijā.    

15
Pēc temata
Putnu gripa mūs nebiedē: mājputnus ļauts izlaist no telpām
Lietuvā konstatēta putnu gripa
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

0
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

0
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

10
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

10
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV