Mančestrā tiks uzstādīta Engelsa statuja no Ukrainas

The New York Times: Mančestrā tiks uzstādīta Engelsa statuja no Ukrainas

25
(atjaunots 10:04 19.09.2017)
Piemineklis komunisma pamatlicējam Frīdriham Engelsam Ukrainā tika nojaukts, taču atradis jaunas mājas Mančestras pilsētā Lielbritānijā.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Frīdriham Engelsam veltītie pieminekļi tiek demontēti visā pēcpadomju teritorijā, taču viens no tiem tagad uzstādīts Mančestrā, raksta The New York Times.

Mančestrā, kur XIX gs. 40. gados pētīja strādnieku klases dzīves apstākļus, Engelss atgriezās, pateicoties angļu māksliniekam Filam Kolinsam. Aptuveni pirms desmit gadiem Kolinss sāka rūpnieciskās revolūcijas un sociālisma vēstures pētījumus Mančesterā un ieraudzīja vietējās mērijas darbinieka ierosinājumu – nogādāt pilsētā Engelsa pieminekli no Ukrainas.

Lielākā daļa padomju ēras pieminekļu bija gāzti no pjedestāliem un iznīcināti pēc 1989. gada, turklāt Engelss nebija tik populārs kā visuresošais Ļeņins, tāpēc nebija nemaz tik viegli sameklēt pieminekli. Kolinss aptuveni gadu braukāja pa Austrumeiropu, līdz beidzot sameklēja to Malaja Pereščepina ciemā Ukrainas austrumos.

3,5 metrus augstais piemineklis bija sagriezts uz pusēm un izmests, taču 15. maijā Kolinss iekrāva abas pieminekļa daļas kravas mašīnā un devās uz Mančestras pusi. Pa ceļam tas apstājās Engelsa dzimtajā pilsētā Bārmenē Vācijas ziemeļrietumos.

"Projektu Engelss" (pieminekļa ceļojums tika uzņemts video) finansēja Mančesteras pilsētas padome, un tas kļuva par Starptautiskā mākslas festivāla noslēdzošo notikumu. Pilsētnieku saucienu pavadībā piemineklis tika uzstādīts pie mākslinieciskā teātra HOME.

 

Ceremonija notika 1917. gada revolūcijas 100 gadu jubilejas gadā, ko iedvesmoja Marksa un Engelsa "Komunistiskā manifesta" idejas, un tā pamatā savukārt bija Engelsa darbs "Strādnieku klases stāvoklis Anglijā".

Mančestra joprojām glāba Engelsa piemiņu. Salfordas universitātē netālu no Engelsa darba vietas uzstādīts piemineklis – Engelsa galva, pa kura bārdu iespējams uzrāpties augšā.

Pilsētā joprojām ir dzīvs sociālisma gars.

Grūti ir atrast tos, kas iebilstu pret pieminekli. Uz jautājumu par to, vai būtu vērts slavināt cilvēku, kura dzīve saistīta ar politiskajiem režīmiem, kas izpostījuši miljoniem dzīvju, vietējie atbildēja, ka viņi nevis slavē Engelsu, bet gan izpauž savu cieņu pret pagātni.

Tikai 70 gadus veca sieviete apšaubīja nepieciešamību uzstādīt Mančestrā Engelsa pieminekli. Viņa atsauca atmiņā citu pazīstamu personu, kurš reiz trīs gadus nostrādāja vietējā avīzē.

"Kāpēc gan neuzstādīt Džordža Orvela pieminekli?" – viņa pavaicāja.

25
Pēc temata
"Viņi apturēja tankus": Ankarā atklāts piemineklis apvērsuma mēģinājuma upuriem
Lucavsalā pagodināja bojāgājušo krievu kareivju piemiņu
Taškentā atgriezies piemineklis ģimenei, kas kara gados adoptēja 15 bērnus
Sanktpēterburgā uzstādīts piemineklis latviešu strēlniekiem
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

20
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

20
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"