Sintētiska olbaltumviela no gaisa

Zinātnieki iemācījušies radīt ēdienu no gaisa

34
Par galveno problēmu somu radītā bioloģiskā "mini reaktora" darbā kļuvis tā lēnais darba temps; šobrīd pētnieki cenšas atrisināt šo problēmu.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Somu zinātnieki radījuši ierīci, kas pārvērš ūdeni un gaisā esošo ogļskābi ēdamās olbaltumu granulās. Izgudrotāji cer, ka tā palīdzēs atrisināt bada problēmu uz Zemes, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz portālu qz.com.

Pēdējos gados zinātnieki aktīvi mēģina atrast veidu kā pārvērst atmosfērā esošo ogļskābo gāzi biodegvielā un citās derīgās vielās. Piemēram, pērnā gada jūlijā fiziķi no Čikāgas radīja saules bateriju, kas izmanto gaismas enerģiju CO2 sašķelšanai un oglekļa dioksīda un ūdeņraža ražošanai, savukārt oktobrī viņu kolēģi no Nacionālās laboratorijas Oukridžā radījuši katalizatoru, kas rada parastu spirtu no ogļskābi.

Juha Pekka Pitkanens no Lapēnrantas Tehniskās universitātes (Somija) kopā ar saviem kolēģiem izdomājuši veidu, kā var izveidot ierīci, kas pārvērš gaisu daudz sarežģītākos organiskos savienojumos – olbaltumvielu un cukura molekulās. Tādēļ zinātniekiem nācās rīkoties viltīgi: viņi "uzdeva" to mikrobiem, kuri spēj uzsūkt CO2 un pārvērst to savu šūnu komponentēs.

Kad mikrobu skaits ir pietiekami liels, zinātnieki palaiž strāvu caur barošanās vidi, kā rezultātā baktērijas iet bojā, savukārt to atliekas sadalās individuālās cukura un olbaltumvielu molekulās. Tātad, ja izveidojušos maisījumu izžāvē, parādīsies granulu kopums, kas bagāts ar olbaltumvielām un ogļhidrātiem.

Устройство для производства съедобных белков
© Foto : Lappeenrannan teknillinen yliopisto
Ierīce, kas pārvērš gaisu olbaltumvielu un cukura molekulās

Sistēmas galveno problēmu rada tās lēnais darba temps – viena olbaltuma grama saražošanai nepieciešamas apmēram divas nedēļas. Šobrīd Pitkanens cenšas paātrināt procesu un izstrādāt lielāku bioreaktoru, kas spētu saražot vairākus kilogramus olbaltumvielu dienā.

"Salīdzinājumā ar tradicionālo lauksaimniecību, šai ēdiena ražošanas metodei nav nepieciešama īpaša augsne un citi nosacījumi, ko prasa zemkopība. Mēs varam ražot šīs olbaltumvielas absolūti automātiskā režīmā, un to audzēšanai nav nepieciešami pesticīdi vai toksiski mēslojumi. Tas palīdzēs izvairīties no apkārtējās vides piesārņošanas unsiltumnīcefekta gāžu nonākšanas atmosfērā," – atzīmē Jero Ahola, Pitkanena kolēģis.

Pētnieki skaidro, ka nākotnē ierīces, kas izmantos viņu izstrādāto tehnoloģiju, būs iespējams uzstādīt tuksnešos un citos Zemes nostūros, kam draud bads, jo gaisā ir atrodams viss, kas nepieciešams šī olbaltumu ēdiena ražošanai.

34
Pēc temata
Izdrukāts ēdiens: Londonā atklāts pirmais 3D restorāns
Aktīvisti: ēdiens – laba iespēja veicināt lojalitāti
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

2
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

2
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

7
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
7
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa