ANO karogs

Šodien Pasaules diena pret cilvēku tirdzniecību

30
(atjaunots 13:56 30.07.2017)
Eksperti lēš, ka cilvēku tirdzniecība gadā ienes vairāk nekā 150 miljardus ASV dolāru. Divas trešdaļas šīs summas ienes seksuālā ekspluatācija.

RĪGA, 30. jūlijs — Sputnik. Saskaņā ar ANO Ģenerālās asamblejas lēmumu, kas pieņemts 2013. gada 18. decembrī, šodien tiek atzīmēta Pasaules diena pret cilvēku tirdzniecību, vēsta Sputnik Lietuva.  

Datums un termins

Šī diena nav izraudzīta nejauši, jo 2010. gada 30. jūlijā ANO Ģenerālā asambleja vienbalsīgi pieņēma darbības plānu cilvēku tirdzniecības apkarošanai.

Saskaņā ar šo dokumentu jau 171 pasaules valsts ir apvienojusies, lai novērstu un apkarotu cilvēku tirdzniecību.

Pie tam viena no Globālā plāna galvenajām tēzēm ir ANO mērķa fonda izvēle brīvprātīgām iemaksām par labu cilvēku tirdzniecības upuriem, it īpaši sievietēm un bērniem.

Dokuments norāda, ka termins "cilvēku tirdzniecība" apzīmē "cilvēku vardarbīgu vervēšanu, pārvadāšanu, nodošanu, slēpšanu vai saņemšanu ar viņu tālākas ekspluatācijas mērķi", kas ietver ne tikai piespiedu darbu un prostitūciju, bet arī "verdzībai līdzīgas paražas, kā arī jebkuru pakļautu stāvokli un orgānu izņemšanu".

Statistikas dati

Starptautiskā Darba organizācija (SDO) vērtē, ka ar verga darbu visā pasaulē spiesti nodarboties 21 miljons cilvēku.

Viņu vidū ir 11,4 miljoni (55%) sieviešu, kuru starpā lielākā daļa (98%) tiek izmantotas seksuālā verdzībā. Paverdzināto strādnieku vidū ir 26% bērnu, turklāt pie tam katrs piektais viņu vidū pakļauts seksuālai ekspluatācijai.

Eksperti lēš, ka cilvēku tirdzniecība gadā ienes vairāk nekā 150 miljardus ASV dolāru. Divas trešdaļas šīs summas ienes seksuālā ekspluatācija.

Pirms dažiem gadiem ASV Valsts departaments publicēja cilvēku tirdzniecības monitoringu, kurā norādīts, ka arī viena no Baltijas valstīm — Lietuva — ir "lēta darba spēka tirdzniecības, sieviešu tirdzniecības (seksuālā izmantošana) centrs, kurā vervē, pārvadā, nodod un slēpj upurus," vēsta portāls "Obzor".

Lietuva ir nokļuvusi starp tādām valstīm, kā Libērija, Laosa, Gruzija un Gana, kurās cilvēku tirdzniecības apkarošanai netiek veltīta pienācīga uzmanība.

Bīstoties, ka šī informācija varētu kaitēt Lietuvas imidžam, kura tolaik ieņēma ES prezidenta vietu, atskaite netika publicēta valstī.

Lietuvas nevalstiskās organizācijas uzskata, ka 40% cilvēku tirdzniecības upuru ir meitenes un sievietes, kuras spiestas nodarboties ar prostitūciju valsts teritorijā. Lietuviešu meitenes tiek pārdotas seksuālā verdzībā Vācijā, Īrijā, Nīderlandē, Spānijā, Zviedrijā un Lielbritānijā.

30
Pēc temata
EDSO: Ukrainā pēdējo divu gadu laikā pieaugusi cilvēku tirdzniecība
Prostitūcija Latvijā: klienti var gulēt mierīgi
Sods par seksu: Francijā aizliegts pirkt seksa industrijas darbinieku pakalpojumus
Baltkrievija

"Meklē kaut kādu naudu": baltkrievu muitnieki atver kravas mašīnas no Baltijas

1
(atjaunots 11:21 24.09.2020)
Kravas automašīnu vadītāji sūdzas par to, ka nākas vairākas diennaktis stāvēt pie Baltkrievijas robežas muitas apskatei, turklāt muitnieki taujā, vai viņi kabīnē vai kravas kastē neved naudu. Kādu naudu meklē baltkrievu muitnieki?

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Jau vairāk nekā nedēļu pie Baltkrievijas robežām ar Eiropas Savienības valstīm veidojas gara kravas automašīnu rinda. Iebraucēji no Latvijas, Lietuvas un Polijas sūdzas par ilgām pārbaudes procedūrām. Dažkārt tās ilgst pat diennakti. Dažas automašīnas stāv rindā jau no piektdienas.

Iepriekš vēstīts, ka no 10. septembra starptautiskie pārvadātāji saņēma paziņojumus: kravas automašīnas ar kravu no Baltijas valstīm un Baltijas valstu reģistrācijas numuriem tiks aizturētas uz robežas rūpīgākai pārbaudei.

Kāda loģistikas kompānija Sputnik Baltkrievija pastāstīja, ka tagad pie robežas pārbauda visas kravas automašīnas, nejaušā kārtībā atver kravas. Pārstāvis konstatēja, ka tas ir jautājums – kā paveiksies: dažu palaiž ātri, citu vairākas reizes dzenā cauri rentgeniem. Loģistikas kompānija atzīmēja, ka katra kravas mašīnas dīkstāves diena nes zaudējumus 100 eiro apmērā.

Tagad noskaidrojies, ka, pārbaudot kabīnes un no Eiropas ievestās preces, muitnieki īpaši interesējas, vai tālbraucēji neved līdzi naudu. Šī informācija raisa interesi, jo nesen ES apsolīja piešķirt 53 miljonus eiro baltkrievu tautas atbalstam, bet Baltkrievijas Tieslietu ministrija norādīja, ka valsts teritorijā nereģistrētu fondu darbība ir nelikumīga. Nav gan zināms, vai starp abiem notikumiem ir kāda sakritība.

Iepriekš vēstīts, ka 2020. gada 17. septembrī Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja, ka slēgs valsts robežu no rietumiem, ar Poliju un Lietuvu, kā arī pastiprinās drošību pie Ukrainas robežas.

Šajā laikā Baltkrievijas telekanāls pastāstīja, ka redakcija saņēmusi virkni atsauksmju par "nopietno kratīšanu" uz Baltkrievijas robežas ar Poliju, Latviju un Lietuvu. Rūpīgi pārbauda kravas transportā, dažkārt pārbaude ilgstot vairākas diennaktis. Ziņots, ka daži autovadītāji, kas steigušies šķērsot robežu, izmetuši pašu nopirktās preces, lai izvairītos no ilgas kavēšanās.

1
Tagi:
automašīnas, kravas, Baltija, Baltkrievija
Pēc temata
Lietuvas prezidents draud atbildēt uz ES atteikšanos ieviest sankcijas pret Minsku
ES nosauca termiņu, kad Lukašenko "pārstās" būt prezidents
Miljardi par apvērsumu: politologs pastāstīja, kā ES pārpērk baltkrievus
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

Kremlis sniedza komentārus par Putina un Makrona sarunu par Navaļniju

12
(atjaunots 09:33 24.09.2020)
Iepriekš franču mediji stāstīja, ka Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Mediju rīcībā nevar būt precīzi dati par Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Francijas valsts vadītāja Emanuela Makrona tālruņa sarunas saturu, konstatēja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš avīze Monde, atsaucoties uz saviem avotiem, apgalvoja, ka tālruņa sarunā ar Emanuelu Makronu septembra vidū Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

"Avīzes rīcībā nevarēja būt precīza informācija. Mēs nespējam noticēt tam, ka Elizejas pils apzināti (..) "nopludināja" presē abu prezidentu sarunas ierakstu. (..) Francija nevar tā rīkoties. Mēs tam pat negribam ticēt," publikāciju komentēja Peskovs.

Komentāru viņš sniedza, atbildot uz žurnālista jautājumu par to, vai Putins teicis Makronam, ka Navaļnijs varējis saindēties pats, vai šī informācija ir nepatiesa.

Preses sekretārs piebilda, ka raksts "nepavisam ne precīzi atstāsta formulējumus".

"Patiesību sakot, diezin vai tas varēja būt precīzs, pretējā gadījumā tas nozīmētu, ka mūsu franču partneri apzināti nodevuši medijiem sarunas saturu, (..) kas nebūt neatbilst diplomātiskajai praksei. Esam pārliecināti, ka tā nav," atkārtoti uzsvēra Peskovs.

Noslēgumā viņš norādīja, ka Putins un Makrons bieži vien nepiekrīt viens otram, taču tas nekaitē konstruktīvam dialogam.

Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā. Pēc izmeklēšanas mediķi diagnosticēja vielmaiņu traucējumu, kura rezultātā strauji krities cukura līmenis asinīs. Pagaidām nav zināms, kāds bijis tā iemesls, taču nekādas indes pacienta urīnā un asinīs netika atrastas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika pārvests uz Vāciju. Drīz pēc tam Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar vielu no kaujas vielu grupas "Novičok".

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā.

Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Trešdien Navaļnijs izrakstīts no stacionāra, viņa stāvoklis ir apmierinošs, ārstējošie speciālisti pieļauj, ka viņs izveseļosies pilnībā.

12
Tagi:
Vladimirs Putins, Makrons
Pēc temata
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Krievijas vēstnieks atbildēja uz Vācijas prasību izmeklēt incidentu ar Navaļniju