Pazemes tunelis Helsinkos

WSJ: somi gatavo "pazemes pilsētu" kara gadījumam ar Krieviju

107
(atjaunots 11:33 17.09.2017)
Somu karavīri organizē mācības Helsinku pazemes tuneļu tīklā – "Krievijas agresijas" gadījumam. Mācībās tiek iesaistītas arī civilās organizācijas, tostarp biznesa pārstāvji un veselības aprūpes darbinieki.

RĪGA, 17. jūlijs — Sputnik. Somija aktīvi sakārto pazemes tuneļus un komunikāciju sistēmas gadījumam, ja sākšoties karš ar Krieviju, informē Sputnik Igaunija, atsaucoties uz "InoTV" tulkoto Wall Street Journal rakstu.

Подземелья Хельсинки
© Foto : City of Helsinki
Pazemes tunelis Helsinkos

Izdevums vēsta, ka somu karavīri regulāri organizē mācības, kas dos iespēju nodrošināt valdības un Helsinku iedzīvotāju drošību tuneļos, pārejās un patvertnēs, kuru kopējais garums sasniedz aptuveni 200 kilometrus.

iela daļa šī tīkla tika uzcelta 60. gados, un pēdējos gadu desmitos pielāgota aizsardzības vajadzībām. Ieejas slēdz izturīgas durvis, pārejas iekārtotas tā, lai karavīri varētu aizturēt "ienaidnieka spiegus", raksta izdevums. Tehnoloģiskie gaiteņi un pazemes tuneļi nodrošina komunikāciju sistēmu, ūdens apgādi un bezvadu internetu. Uzbrukuma vai dabas katastrofas apstākļos pazemes telpās pietiek vietas visiem pilsētas iedzīvotājiem – vairāk nekā 600 tūkstošiem cilvēku, teikts rakstā.

Подземелья Хельсинки
© Foto : City of Helsinki
Pazemes tunelis Helsinkos

"Pazemes labirints" zem Helsinkiem savieno sistēmā tirdzniecības centrus, metro tuneļus, autostāvvietas, elektrības un ūdensvada sistēmas. Dažas pārejas izmanto tikai karavīri. Tās saistītas ar salu, kur dislocēta par Somijas galvaspilsētas aizsardzību atbildīgā armijas vienība.

Somi aktīvi gatavojas izmantot "pazemes pilsētu" pirms gaidāmajām Krievijas un Baltkrievijas militārajām mācībām "Rietumi 2017", uzsver izdevums. Somijas Aizsardzības ministrijas bijušais darbinieks atzīmēja: karavīri vēlas būt pārliecināti par to, ka iegūs priekšrocības pazemē, ja "Krievija reiz ieradīsies pie viņiem ar karu".

Mācībās pazemē tiek iesaistīti ne tikai karavīri, bet arī civilās organizācijas, tostarp biznesa pārstāvji un veselības aprūpes darbinieki, kuri tiek apmācīti darbībām krīzes situācijā. Somijas varasiestādes apgalvo, ka šāda civilās aizsardzības sistēma garantē nacionālo drošību visos līmeņos.

Схема подземелий Хельсинки
© Foto : City of Helsinki
Helsinku pazemes tunelis shēma

Ar mācībām saistītā histērija

NATO un it īpaši Baltijas valstis ir visai satrauktas par Krievijas un Baltkrievijas mācībām "Rietumi 2017", kas ieplānotas septembrī. Jau ir izteikti pieņēmumi par to, ka pēc manevriem Krievijas karavīri varētu palikt Baltkrievijas teritorijā. Krievijas vēstnieks Baltkrievijā Aleksandrs Surikovs informēja, ka Krievijas karavīru dislokācija valstī pēc mācībām nav paredzēta.

Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālleitnants Riho Terrass
© Sputnik / Сергей Степанов

Tāpat izteikti dažādi viedokļi arī par mācībās "Rietumi 2017" iesaistīto karavīru skaitu. Piemēram, Lielbritānijas aizsardzības ministrs Maikls Felons paziņojis, ka mācībās tiks iesaistīts daudz lielāks karavīru skaits nekā ziņots.

Arī Pentagons paudis satraukumu par mācībām "Rietumi". ASV sauszemes spēku komandieris Eiropā Bens Hodžess informēja, ka mācību "Rietumi 2017" laikā ASV nosūtīs uz Baltijas valstīm lielāku skaitu karavīru. Ģenerālleitnants paziņojis, ka ASV gan Baltijas valstu robežām izvietos trīs desantnieku vienības, kuru skaitliskais sastāvs sasniegs 600 cilvēkus.

Sakarā ar gaidāmajiem manevriem ziņots, ka Pentagons, iespējams, nosūtīs uz Baltijas valstīm kompleksus Patriot, kuri pastiprinās Igaunijas, Latvijas un Lietuvas aizsardzību Krievijas un Baltkrievijas mācību laikā. Uzsvērts, ka kompleksi netiks atstāti Baltijas valstīs uz visiem laikiem – pēc manevriem "Rietumi 2017" tie tiks izvesti.

Krievijas un NATO Padomes sēdē Briselē 13. jūlijā galveno vietu ieņēma pušu militāro mācību jautājums. Lai pārtrauktu dažādas insinuācijas, Krievija organizēja alianses pārstāvjiem brīfingu, kurā informēja par mācībās iesaistītajiem spēkiem, kā arī lidmašīnām un kuģiem, kuri piedalīsies manevros "Rietumi 2017". Pēc sēdes NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs paziņoja, pēc alianses domām, mācībās "Rietumi 2017" piedalīsies lielāks skaits karavīru, nekā norādīts oficiālajā ziņojumā.

"Ar agrākajām mācībām saistītā pieredze liecina, un mums ir pamats domāt, ka piedalīsies daudz lielāki spēki, nekā ziņots oficiāli," – paziņoja Stoltenbergs.

Krievijas vēstnieks Baltkrievijā Aleksandrs Surikovs iepriekš norādīja, ka mācībās piedalīsies līdz 13 tūkstoši karavīru, kuru vidū būs 3 tūkstoši Krievijas Bruņoto spēku pārstāvju.

107
Pēc temata
Times: Lietuvā tiek apmācīti partizāni "Krievijas okupācijas" gadījumam
Afganistānas veterāns: partizāni mūsdienu Igaunijā - absurds
Igauņi gatavojas partizānu karam
WSJ "saskaitījusi" pusmiljonu Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību dalībnieku
National Interest: Baltijas militārās ambīcijas dārgi izmaksās ASV
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs, foto no arhīva

Eksperts: divu kuģu ekspluatācija paātrinās "Ziemeļu straumes 2" būvdarbus

7
(atjaunots 10:49 07.07.2020)
Dānijas lēmums liecina, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržas, uzskata eksperts Igors Juškovs.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs intervijā radio Sputnik atzīmēja, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržu "Fortuna".

"Tā jau atrodas Mukranas ostā Vācijā, "Ziemeļu straumes 2" apgādes bāzē. Turpat stāv arī "Akademik Chersky". Patiesībā tagad iespējams izmantot abus kuģus, un darbam vajadzētu ritēt ātrāk. Abi šie kuģi ir lēnāki nekā Šveices kompānijas Allseas kuģi, kas līdz šim būvēja Dānijas iecirkni. Tur patiesībā šveiciešiem bija ātrākais cauruļvadu izbūves kuģis pasaulē. (..) "Akademik Chersky" var izbūvēt divus kilometrus diennaktī, ne vairāk, bet barža "Fortuna" vēl mazāk. Tomēr patiesībā abu iecirkņu kopējais garums tur nepārsniedz simt kilometrus. Protams, divu kuģu ekspluatācija būtiski paātrinās būvdarbu procesu. Jautājums ir tikai par to, kad sāksies "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas darbi," viņš teica.

Juškovs piezīmēja, ka Dānijas atbilde ir tikai viens no elementiem lēmumā par gāzesvada būvdarbu atsākšanu. Otrs – sagādes kuģu ierašanās.

"Vācijas ostā būs iespējams iekraut caurules, un tālāk viņi visi var iet uz noteikto vietu un pabeigt "Ziemeļu straumi 2". Pilnīgi iespējams, ka rudenī viņi būvdarbus pabeigs. Pagaidām pat nav nekādu papildu sankciju," piebilda analītiķis Igors Juškovs.

7
Tagi:
Dānija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem, foto no arhīva

Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem

22
(atjaunots 23:07 06.07.2020)
Projekts tiks īstenots atbilstoši būvdarbu atļaujai un apkārtējās vides ietekmes vērtējumam, informēja gāzesvada operators "Nord Stream 2 AG".

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Atbildot uz Nord Stream 2 AG pieprasījumu, DEA nolēmusi veikt grozījumus noteikumos par cauruļvadu būves kuģu ar dinamisko pozicionēšanu ekspluatāciju "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu atļaujā, ko aģentūra izsniedza kompānijai 2019. gada 30. oktobrī. Izmaiņas nozīmē, ka kompānija var izmantot cauruļvadu būves kuģu ar enkuru pozicionēšanu gan atsevišķi, gan kopā ar kuģiem, kas aprīkoti ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu," informēja regulators.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

"Kā jau gaidījām, DEA izpildīja mūsu pieprasījumu... Projekts tiks īstenots saskaņā ar būvdarbu atļauju un apkārtējās vides ietekmes vērtējumu. Mēs joprojām izskatām dažādus variantus tā noslēgšanai un atbilstošajā laikā ziņosim par saviem plāniem," Nord Stream AG komentēja Dānijas lēmumu.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā Baltijas jūrā tika nogremdēti aptuveni 50 tūkstoši tonnu ķīmiskās munīcijas. Lielākais arsenāls nogremdēts Gotlandes un Bornholmas salu apkaimē, kuru tuvumā izvilkts "Ziemeļu straumes 2" maršruts. Ņemot vērā risku, ko rada saskaršanās ar lādiņiem, Dānija aizliedz izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu.

Pie tam iespējamais "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas variants ir darbs ar tieši šādu cauruļvadu izbūves kuģi, ko pavadītu cits kuģis – ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu, kas var noturēt kuģi vajadzīgajā punktā bez enkuriem un pietauvošanas. Viens no kuģiem, kas varētu pabeigt gāzes vada "Ziemeļu straume 2" būvdarbus, ir enkuru barža "Fortuna" ar 12 punktu pozicionēšanas sistēmu. Otrs kandidāts – cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Chersky" ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu. Patlaban abi kuģi atrodas Mukranas ostā - "Ziemeļu straumes 2" loģistikas bāzē.

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz divu cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru gāzes gadā. Jaunais cauruļvads tiks izbūvēts līdzās esošajam - "Ziemeļu straume". Tas vedīs pa Baltijas jūras dzīlēm un šķērsos Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņus vai ekskluzīvās ekonomiskās zonas.

21. decembrī ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu par militāro budžetu, kurā bija iekļauta prasība ieviest sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" un "Turcijas straumes" būvdarbu apakšuzņēmējiem. Pēc tam Šveices kompānija, kas izvilka caurules Baltijas jūrā, paziņoja, ka aptur būvdarbus Dānijas

22
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Dānija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts par "Ziemeļu straumi 2": ASV vēl nav sapratuši Vācijas smalkos mājienus
Analītiķis paskaidroja, kad Merkelei nāksies sastrīdēties ar ASV par "Ziemeļu straumi 2"
Nord Stream 2 AG nolēmusi, ar kādiem kuģiem pabeigs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi
Krievija pabeigs "Ziemeļu straumi 2", paziņoja eksperts – pastāv iespēja apiet sankcijas
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins

Pēc cik ilga laika tiks sadalīta Krievija? NA deputāts rāda KF "jauno karti"

0
(atjaunots 18:28 07.07.2020)
Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins piedāvājis diskusijai Krievijas "jauno karti".

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Ar skandalozajiem Krievijai naidīgajiem izlēcieniem pazīstamais Aleksandrs Kiršteins nesēž, rokas klēpī salicis – šoreiz viņš atkal nolēmis apspriest Krievijas iespējamo sairšanu.

Atgādināsim, ka sapnis par Krievijas sadali jau sen neliek politiķim mieru – pirms pāris gadiem viņš Twitter tīklā drosmīgi paziņoja, ka miers Eiropā iestāsies tikai pēc Krievijas sabrukšanas.

Nesen viņš atkal atgriezās pie savas iemīļotās tēmas un parādīja lasītājiem kaut kāda vācu ģeogrāfa zīmējumu, kurā Krievija saskaldīta atbilstoši tuvējām valstīm. spriežot pēc visa, politiķis ir sajūsmā par šo karti.

"Kā jums liekas, pēc cik ilga laika šādi tiks sadalīta Krievija?" Aleksandrs Kiršteins lūdza lasītājus atklāt savas domas.

Tomēr viņa ideja, šķiet, nav radusi aktīvu atbalstu. Vien daži sapņotāji stāstīja, kā tikšot dalīta Krievija un kas viņus šajā ziņā biedē.

"Nekad, te vienkārši parādīta tuvākā ārvalsts attāluma ziņā Krievijas teritorijas daļām. Dalīšanās notiks pēc citiem principiem," uzskata lasītājs ar lietotājvārdu Bezkompromisa Tiesiskums.

"Igaunijai tā būtu liela nelaime - dabūt uz kakla pāris miljonus krievu," spriedelē Sandris Metuzāls.

"Šādi – diezin vai. Ķīna ņems vairāk," uzskata Vents Krauklis.

"Nez, es gan labāk iestātos par to, lai Krievija paliek tāda, kāda tā ir tagad. Ja milzīgu gabalu noraus Ķ, tas var beigties tikai ar katastrofu visos līmeņos," skumju prognozi izteica "Ļarvmutīte Epilepsijas gaisma".

"Nekad un nemūžam. 13.Saeima drīzāk pašu Latviju padirsīs. Skaidrs, ka ķīnieši  savāks Krieviju, bet pie vien arī Latviju, ja turpināsiet šādā stilā! Vai Latvijai vajag krievu teritorijas? Nē! Jo jau tagad līnija - Ludza, Jēkabpils, Bauska, Auce mierīgi varētu tikt poļiem atdota," par pašas Latvijas vienotību uztraucas lasītājs Es Pats.

Daži komentētāji pat pauda šaubas, vai tāda tēma vispār būtu jāapspriež.

"Pilnīgs murgs. Labāk sāciet domāt par to, vai  pēc ATR Latvijas nomalēs vispār kāds paliks dzīvot.  Vēl pāris stulbas reformas un Latvija no valsts pārvērtīsies par teritoriju," autoram attrauca Andrejs.

2018. gada vasarā Kiršteins jau klāstīja, ka Krievija būtu jāsadala.

"Tikai, kad Krievija sadalīsies mazākās valstīs, atbilstoši etniskajam sastāvam, ar rāvienu izbeigsies militārie konflikti un Eiropā iestāsies ilgstošs miera periods!" Kiršteins uzrakstīja savā Twitter.

​Tas ir tikai viens no daudziem deputāta neordinārajiem izteicieniem: iepriekš viņš piedāvājis atņemt pilsonību tiem naturalizācijas pilsoņiem, kuri balsoja par krievu valodas atzīšanu par otru valsts valodu vai piedalās krievu skolu aizstāvības mītiņos, nosauca krievu valodu par "starptautiskā sionisma valodu" un vainoja VDK par Rīgas "Dinamo" sliktajiem rezultātiem.

0
Tagi:
rusofobija, nacionālpatrioti, nacionālisms, Latvija
Pēc temata
Kiršteins: par Baltijas okupāciju atbildīgi ir Čērčils un Rūzvelts
Deputāts Kiršteins piedāvā sadalīt Krieviju
Time of Israel pieķēra deputātu Kiršteinu antisemītismā