Plaisa ledājā

Antarktīdā okeāna sasilšanas rezultātā atšķēlies gigantisks aisbergs

109
(atjaunots 12:06 04.05.2020)
Aisbergs A23A neapdraud kuģniecību, taču tā kušana varētu ilgt gadu desmitiem.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Gigantiska aisberga atšķelšanās no ledāja Larsens C Antarktīdā notikusi Dienvidu okeāna sasilšanas rezultātā — izskalots šelfa ledājs dibenā, pavēstīja Vispasaules savvaļas dabas fonda (WWF) Krievijas klimatiskās programmas vadītājs Aleksejs Kokorins.

Pingvīns. Foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Daļa no Larsena ledāja — viena no lielākajiem šelfa ledājiem Antarktīdā — atšķēlusies, veidojot lielāko leduskalnu vērojumu vēsturē. Aisbergs, kam piešķirts nosaukums "A23A", ir 44 jūras jūdzes garš un 40 jūras jūdzes plats (tā platība sasniedz 5,8 tūkstošus kvadrātkilometru).

"Aisbergs atšķēlies no šelfa ledāja. No dibena to izskaloja sasilušais ūdens," — Kokorina teikto citēja Sputnik Baltkrievija.

Speciālisti informē, ka aisbergs A23A neapdraud kuģniecību, taču tā kušana varētu ilgt gadu desmitiem. Pie tam daži speciālisti pauž viedokli, ka tas varētu sašķelties vairākās daļās.

​Gigantiskās plaisas rašanās Larsena C ledājā tika fiksēta 2016. gada decembrī — tā bija 112 kilometrus gara un aptuveni 100 metrus plata. Šī gada jūlijā plaisas garums sasniedza 200 kilometrus.

109
Pēc temata
Baikāls var izzust tāpat kā Arāla jūra
ANO ģenerālsekretārs: Arāla jūra – cilvēka graujošo darbību simbols
Eksperts: izmeši atmosfērā ASV ieņem otro vietu pasaulē – pēc Ķīnas
MiG-29SMT

Sīrija saņēmusi Krievijas iznīcinātāju MiG-29 otro partiju

7
(atjaunots 17:44 04.06.2020)
MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts darbam pret visu tipu gaisa mērķiem vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. Sīrijas armija saņēmusi no Krievijas pilnveidoto iznīcinātāju MiG-29 otro partiju, vēsta Krievjas vēstniecība Sīrijā savā lapā Twitter.

Lidmašīnas nodotas Sīrijai abu valstu militāri tehniskās sadarbības ietvaros, informēja diplomātiskā misija.

Diplomāti precizeja, ka Tuvo Austrumu valsts piloti jau sākuši lidojumus ar šiem iznīcinatājiem.

Laikā, kad Sīrijā sākās militārais konflikts, valsts Gaisa spēku bruņojumā bija vairāki desmiti MiG-29, to piegādes turpinājās kopš 80. gadu sāuma. Bez tam Krievijas Gaisa Kosmiskie spēki izmantoja vairākus MiG-29SMT operācijā pret teroristiem Arābu republikā.

MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs. Tas paredzēts visu tipu gaisa mērķu likvidācijai ar vadāmo raķešu un borta lielgabala palīdzību vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, brīvā telpā un zemes fonā, arī traucējumu apstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai ar nevadāmiem lādiņiem vizuālas redzamības apstākļos.

MiG-29 pirmo reizi pacēlās gaisā 1977. gadā. Piecus gadus vēlāk to saņēma Bruņotie spēki, zināmu laiku tas bija Krievijas Gaisa kara spēku galvenais iznīcinātājs. Patlaban lielākā daļa šo lidmašīnu GKS aizvietota pret jaunāka tipa mašīnām.

7
Tagi:
Sīrija, Krievija
Pēc temata
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Krievijas GKS iznīcinātāji un trieciennieki sacensībās "Aviadarts"
MiG-31 maksimālā ātrumā un augstumā: pārtveršana stratosfērā
Kādiem nolūkiem Krievijai tālā darbības rādiusa raķešu bumbvedēji Tu-22M3
ASV

Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā

21
(atjaunots 13:49 04.06.2020)
Notikumi ASV liecina, ka valsts nemaz nav tik visspēcīga un nevainojama, kā cenšas parādīt, raksta Polijas izdevums.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. ASV imidžs "grūst acu priekšā" valstī notiekošo nekārtību fonā, raksta viens no lielākajiem poļu izdevumiem Rzeczpospolita.

Notikumi ASV liecina, ka valsts nemaz nav tik visspēcīga un nevainojama, kā cenšas parādīt, uzskata materiāla autori. Pie tam vienkāršie iedzīvotāji, tāpat kā varas pārstāvji, patlaban nejūtas drošībā, stāsta RIA Novosti, atsaucoties uz izdevumu.

ASV pastāv milzīga sociālā nevienlīdzība, un tuvākajā nākotnē tā tikai padziļināsies, konstatēja poļu žurnālisti.

Virkne pilsētu Savienotajās Valstīs saskārās ar protestu un nekārtību vilni pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves no policistu rokām Mineapolē. Internetā parādījies video ieraksts, kurā redzams, kā policisti uzlika Floidam rokudzelžus, nogāza viņu no kājām un trijatā uzgāzās viņam virsū, pie tam viens no viņiem ar ceļgalu saspieda vīrieša kaklu. Ierakstā dzirdams, ka Floids vairākas reizes iesaucās, ka viņam trūkst elpas. Pēc tam viņš apklusa. Vīrietis mira reanimācijā. Pēc nekārtību sākuma četri policisti tika atlaisti no darba, vienam no viņiem izvirzīta apsūdzība slepkavībā.

21
Tagi:
protesti, Polija, ASV
Pēc temata
"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā
Protesti ASV: kā amerikāņi cenšas uzvelt vainu Krievijai
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis