Mežabrāļi

Mežabrāļi: NATO publicējusi video par latviešu partizāniem

1051
(atjaunots 08:16 13.07.2017)
1946. gads, divi desmiti latviešu mežabrāļu uzbrūk pieciem simtiem padomju karavīru – tāda ir informācija NATO dokumentālās filmas reklāmā.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. NATO oficiālajā lapā Twitter publicēts angļu valodā uzņemtās filmas "Mežabrāļi. Cīņa par Baltiju" treileris. Filmā tiek demonstrēts, kā "mežabrāļi" (mūsdienās Latvijā viņus dēvē par nacionālajiem partizāniem) cīnījušies par Baltijas valstu neatkarību pret PSRS.

Paraksts: "Šis ir stāsts par Mežabrāļiem, kuri cīnījās pret padomju armiju par savu dzimteni pēc Otrā pasaules kara.

​"Pēc Otrā pasaules kara partizāni no visas Baltijas pazuda mežos, lai uzsāktu asiņaināko partizānu karu Eiropā pret okupantiem — padomju karaspēku," — teikts treilerī.

Pati astoņas minūtes garā filma publicēta Youtube, kā arī Ziemeļatlantijas alianses oficiālajā kanālā. Pie tam, šķiet, nevienam nerūp fakts, ka "mežabrāļu" rindās Latvijā cīnījās liels skaits bijušo SS leģionāru un citi vācu fašistisko okupantu līdzskrējēji.

Izziņa

Mežabrāļi (lietuviešu "miško broliai", igauņu "metsavennad") — bruņotas nacionālās atbrīvošanas vienības, kas darbojās 40-50. gados PSRS republiku — Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijā. Tās protestēja pret padomju varu, pieprasīja atjaunot 1940. gadā zaudēto republiku neatkarību pēc Baltijas valstu iekļaušanas PSRS sastāvā. Kustības lielākā mēroga darbība bija vērojama Lietuvā 1944.-1947. gg.

"Mežabrāļi" izmantoja partizānu kara un terora metodes pret tiem, ko uzskatīja par "nodevējiem" un kolaboracionistiem" (it īpaši skaidri tas saskatāms 1944.-1947. gg. periodā). Piemēram, Lietuvā laikā no 1944. līdz 1958. gadam no "mežabrāļu" rokām gāja bojā vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku, viņu starpā aptuveni 23 tūkstoši — lietuviešu. Salīdzinājumam: NKVD zaudējumi pēckara periodā sasniedza aptuveni 8 tūkstošus (no tiem 4 tūkstoši gāja bojā Rietumukrainā).

Latvijā "mežabrāļos" lielākoties darbojās Latvijas SS leģiona bijušie karavīri. Republikas teritorijā rīkojās līdz 20 tūkstoši partizānu, vēl 80 tūkstoši cilvēku viņiem aktīvi palīdzēja ar pārtiku un patvērumu. Latviešu "mežabrāļi" iznīcināja no 1,5 tūkstošiem (saskaņā ar padomju avotiem) līdz 3 tūkstošiem (saskaņā ar Latvijas avotiem) padomju varas piekritēju un ierēdņu.

1946. gadā visā Baltijā rīkojās 419 nacionālistiskas pretpadomju grupas, ko kopumā veidoja aptuveni 31 300 cilvēku. Lielākais "mežabrāļu" skaits bija vērojams Lietuvā — 300 grupas, ko veidoja aptuveni 30 tūkstoši cilvēku. Latvijā — 64 grupas (aptuveni 20 tūkstoši cilvēku), bet Igaunijā — 55 grupas (aptuveni 15 tūkstoši cilvēku).

1051
Pēc temata
Igauņi gatavojas partizānu karam
Saeima noraida projektu par sociālo palīdzību visiem veterāniem
Uzvaras diena veselās un slimās valstīs
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

10
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

10
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

5
(atjaunots 15:56 20.09.2020)
Fotoizstāde, ko organizē Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar mediju grupu "Rossija segodņa", norisinās projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. KF pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa" atvēra pasaules organizācijas galvenajā mītnē fotoizstādi par Krievijas ārstu un brīvprātīgo cīņu ar Covid-19 pandēmiju. Par to, kā raksta RIA Novosti, paziņoja pastāvīgās pārstāvniecības preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

No 21. līdz 29. septembrim ANO galvenā biroja sienās notiks 75. ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļa. Vēl saglabājošos ar koronavīrusa saistīto risku apstākļos pieņemts rīkot galveno gada politisko pasākumu hibrīdā formātā. Valstu līderu un ministru uzstāšanās tiks translētas Ģenerālās Asamblejas zālē videoierakstu formātā. Telpās tajā laikā būs pa vienam pārstāvim no katras valsts.

"No 18. septembra delegātiem no visām ANO dalībvalstīm, kuri piedalās ANO Ģenerālās Asamblejas "augstā līmeņa" nedēļā, ir iespēja apskatīt galvenajā ēkā fotoizstādi, kuru organizēja Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa". Tā notiek projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros un ir veltīta Krievijas ārstu un brīvprātīgo pūliņiem cīņā ar Covid-19," teic Stržižovskis.

Ekspozīcijā ir pārstāvēti Krievijas fotogrāfu labākie darbi, kas tika uzņemti pandēmijas periodā.

"Turklāt izstādē ir prezentēti foto materiāli un informācija par pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", kas izstrādāta mūsu valstī," uzsvēra Stržižovskis.

"Neraugoties uz to, ka šogad klātienē 75. ANO ĢA sesijas atklāšanās piedalīsies tikai dalībvalstu pastāvīgo pārstāvniecību vadītāji, viņiem visiem būs iespēja novērtēt mūsu medicīnas sasniegumus un mūsu speciālistu pašaizliedzīgo darbu veselības aprūpes nozarē," piebilda viņš.

Ņujorka, kur atrodas ANO galvenais birojs, sākumā izrādījās koronavīrusa epidēmijas centrā ASV. Sliktākajās dienās Ņujorkas štatā diennakts laikā nomira vairāk nekā 700 cilvēku. Šādā epidemioloģiskajā situācijā kļuva skaidrs, ka ikgadējā ANO Ģenerālas Asamblejas augstā sesijas augstā līmeņa nedēļa nenotiks ierastajā formātā.

5
Tagi:
ārsti, Krievija, ANO
Pēc temata
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Kāpēc Rietumi zaudē vakcīnu sacīkstēs: Krievija jau ir atmaskota
Mediji: ES atpaliek no ASV un Lielbritānijas Covid-19 vakcīnas sacensībās