Radioaktīvs metāls

Deputāts: ASV zog urānu no Hilmendas raktuvēm Afganistānā

45
(atjaunots 14:53 09.07.2017)
Pēc Afganistānas varas iestāžu pārstāvju datiem, amerikāņi un viņu sabiedrotie nelegāli piesavinājās bagātākos valsts urāna un torija krājumus un izved derīgos izrakteņus.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Amerikāņi izstrādā un kā kontrabandu izved urānu, retus metālus un derīgos izrakteņus no raktuvēm, kas atrodas Hanašinas apgabala Hilmendas provincē Afganistānas dienvidos, vēsta Sputnik International.

Zemes dzīļu dārgumi

Hilmendas province, būdama viena no nemierīgākajām Afganistānas provincēm, ir derīgo izrakteņu ieguves un narkotiku kontrabandas centrs. Šīs administratīvās vienības dienvidos, pierobežas apgabalā Hanašinā, 160 kilometru attālumā no Pakistānas robežas, ir 4 atradnes: urāna, magnetīta un apatīta. Pēc iepriekš veikto ģeoloģisko izlūkdienestu pētījumu datiem, Hilmendas provincē atrodas bagātākie urāna un torija krājumi. Turklāt turpat atrodas tantala un citu retu metālu iegulas.

Pēc NASA datiem šajā Afganistānas reģionā atrodas vara, dzelzs un citu metālu atradnes, kuru aptuvenā vērtība tiek vērtēta 81 miljarda dolāru apmērā. Līdz šim Afganistānā netika veikta urāna rūpnieciskā ieguve, taču talibu valdības laikā to dabūja, izmantojot gūstekņu darba spēku. Cita urāna ieguves vieta atrodas netālu no Ferendželas ciemata Parvanas provincē.

Kara laupījums

Hilmendas provinces Vulesi džirgi (parlamenta zemākās palātas) deputāti paziņoja, ka pastāv vairāki pierādījumi tam, ka urānu no Hanašinas kontrabandā izved ar amerikāņu kravas lidmašīnām. Pēc viņu vārdiem blakus urāna raktuvēm amerikāņi atvēruši savu militāro bāzi, un urāns tiek izvests tieši ar tās palīdzību.

Kā apgalvo parlamentārieši, kopš bruņota iebrukuma sākuma amerikāņi un to sabiedrotie – angļi koncentrē savas militārās bāzes šajā provincē, jo Hanašinas rajonā atrodas vislielākie urāna krājumi valstī, tāpat šeit koncentrējas galvenais narkotiku trafiks – reģionā ir daudz magoņu plantāciju.

Taču valsts varas iestādes nekādā veidā nevar iejaukties šajā procesā. Vairums šo vietu neatrodas Afganistānas centrālās valdības kontrolē: šajā provincē koncentrējas amerikāņu militārā kontingenta galvenās apakšvienības un bāzes, kuru teritoriju kontrole ir tikai viņu rīcībā. 

Hanašinas urāna ieguves vieta vienmēr ir bijusi talibu rokās. Blakus Hanašinai, Garmsiras apgabalā izmitinājušies ārvalstu bruņotie spēki, viņiem ir aviācijas bāzes un lidostas, kas strādā diennakts režīmā. 

Vērts atzīmēt, ka tas nav pirmais gadījums, kad parādās ziņas par to, ka amerikāņi dažādos valsts reģionos paši izstrādā un ar lidmašīnām izved no valsts dabas resursus. Par to Sputnik uz anonīmiem nosacījumiem paziņoja Hilmendas provinces parlamenta loceklis, kurš apstiprināja urāna atradnes esamību Hanašinā. Viņš paziņoja, ka šai vietai ir bēdīga slava: visi, kas tur nonāk, atgriežas paralizēti. Pēc viņa viedokļa, par iemeslu tam esot urāns.

"Tur darbojās amerikāņi un angļi. Neviens tieši nezina, ar ko viņi tur nodarbojas. Viņi ieradās, lai nodrošinātu drošību, taču kļuva tikai vēl sliktāk. Mēs domājam, ka viņi tur raka urānu un aizveda to līdzi," — teica parlamenta loceklis.

Vietējie iedzīvotāji tāpat apstiprināja Sptunik, ka amerikāņu karavīri naktī ar kravas mašīnām un pēc tam ar lielām lidmašīnām izved urānu no šahtām.

"Savu klātbūtni viņi pamato ar drošības iemeslu, un aizbildinoties ar to, nodarbojas ar laupīšanu un zādzībām, "- paziņoja vietējie iedzīvotāji.

45
Pēc temata
ASV apņēmīgā bezcerība Afganistānā
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

20
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

20
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

16
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

16
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā