Ludzas iedzīvotāja ar suni. Foto no arhīva

ANO eksperti: vecu cilvēku skaits pieaugs trīskārt

41
(atjaunots 14:53 08.07.2017)
ANO eksperti veikuši demogrāfiskās dinamikas analīzi līdz 2100. gadam un nonākuši pie slēdziena, kas nepavisam neiepriecina pēcpadomju valstu iedzīvotājus.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Jūnija sākumā publicētais ANO Ekonomisko un sociālo lietu departamenta ziņojumā fiksēts liels skaits demogrāfisko paradoksu, vēsta Sputnik Igaunija. Piemēram, vidējais mūža ilgums Krievijā ir ievērojami palielinājies: no 66,6 gadiem 90. gadu sākumā līdz 71,2 gadiem 2017. gadā. Līdz gadsimta beigām rādītājs pieaugs līdz 83,4 gadiem.

Savukārt, runājot par Igaunijas demogrāfiskajām perspektīvām, pēc ANO ekspertu domām, valsts iedzīvotāju skaits pastāvīgi samazināsies un līdz 2050. gadam saruks līdz 1,145 milj, cilvēku, bet līdz 2100. gadam — līdz 891 tūkstošiem. Fertilitātes koeficients (bērnu skaits uz vienu sievieti) nepārsniegs 2, un vidējais mūža  ilgums 2050. gadā sasniedz 83 gadus.

Ukrainas pilsoņi starptautiskajā caurlaides punktā pie Ukrainas un Polijas robežas
© Sputnik / Стрингер

Kopš PSRS sabrukuma vidējais dzīves ilgums visās pēcpadomju valstīs ir pieaudzis. Šāda parādība vērojama vairāku iemeslu dēļ, taču galvenais ir dzīves kvalitātes pieaugums.

Tā ir globāla tendence: šāda dinamika vērojama visās pasaules valstīs. Iespējams, slēdziens varētu būt pozitīvs: dzīves apstākļi kļūst komfortablāki, pasaule — drošāka. Taču pārmaiņas neizbēgami novedīs pie iedzīvotāju novecošanas un — dzimstības sarukuma fonā — pie izmiršanas. Ekspertu secinājumi ir šokējoši: jau līdz 2050. gadam par 80 gadiem vecāku cilvēku skaits uz Zemes trīskāršosies (425 miljoni).

Kur slēpjas paradokss

Planētas iedzīvotāju skaits strauji pieaug. 2017. gadā uz Zemes dzīvos 7,55 miljardi cilvēku. Vidējais mūža ilgums uz Zemes sasniedzis 71,9 gadus, un pieaudzis arī fertilitātes koeficients, kas sastāda 2,47.

Pie tam lielākajā daļā pēcpadomju valstu iedzīvotāji izmirst: nopietnas bažas rada situācija Latvijā, Lietuvā, Moldovā un Ukrainā. Pozitīva dinamika saglabājas tikai Centrālās Āzijas valstīs un Azerbaidžānā.

Padomju gados bija vērojama pretēja tendence. 80. gadu otrajā pusē visu republiku (izņemot Baltkrieviju, Igauniju, Latviju, KPFSR un Ukrainu) iedzīvotāju skaits pieauga. 90. gados demogrāfiskā situācija kardināli mainījās, kad visu bijušās PSRS valstu iedzīvotāju skaits krasi saruka. XXI gs, sākumā pozitīva dinamika saglabājas tikai Centrālās Āzijas valstīs un Azerbaidžānā.

41
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju skaits joprojām katastrofiski sarūk
Dabiskais iedzīvotāju pieaugums visās Baltijas valstīs bijis negatīvs
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

24
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

24
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē