Polijas karogs

Politico: Donaldu Trampu gaida silta uzņemšana Polijā

27
(atjaunots 08:47 05.07.2017)
Polijas valdība cer, ka savas vizītes gaitā ASV prezidents solīs atcelt vīzu režīmu un pieminēs NATO Statūtu 5. pantu.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV prezidenta vizīte Polijā ieplānota ļoti veiksmīgi: Trampam vajadzīgs priecīgs pūlis, kas sveiktu viņu Eiropā, bet Polijas valdība pēc pazemojošu kļūdu sērijas vēlas demonstrēt, ka Varšavai vēl ir svars pasaules politikā, raksta Politico.

Donalds Tramps Polijā varēs justies kā mājās. Valsts valdība asi kritizē imigrāciju, apšauba globālo sasilšanu un neplāno atteikties no ogļu kurināmā. Tāpat viņam patiks arī Polijas vēsā attieksme pret Eiropas Savienību un citām starptautiskām organizācijām.

Tramps ieradīsies Varšavā šovakar, pirms G20 līderu tikšanās Hamburgā, taču šīs 16 stundas būs ļoti nozīmīgas. Polijas prezidents Andžejs Duda priecāsies par iespēju uzņemt ASV vadītāju pirms viņa tikšanās ar Lielbritānijas karalieni, Vācijas kancleri un Francijas prezidentu.

Zibenīgās vizītes laikā Tramps netiksies ar Polijas premjeri Beāti Šidlo, kura pēdējā laikā kritusi valsts faktiskā vadītāja — Jaroslava Kačinska nežēlastībā. Viņš nesastaps arī opozīcijas līderus, taču, iespējams, pirms oficiālās tikšanās ar Dudu viņš pieņems Kačinski savos apartamentos viesnīcas Marriott augšstāvā.

Baltais nams ir informējis, ka Varšavā Tramps teiks "svarīgu runu". Viņa sabiedrotie NATO uzmanīgi klausīsies cerībā, ka 300 kilometru attālumā no Krievijas robežas viņš pieminēs NATO Statūtu 5. pantu, kas aicina kopīgi aizstāvēt alianses dalībvalsti uzbrukuma gadījumā. Uzrunā NATO galvenajā mītnē Briselē maijā šie vārdi neatskanēja.

Trampa vizīte ir ļoti nozīmīga Polijai un, domājams, Tramps neliks tai vilties. Informācijas avoti ASV ziņo, ka Varšava pārliecinājusi Trampu ierasties, solot siltu uzņemšanu. Pat grūti iedomājamā gadījumā, ja valdībai neizdosies sadzīt kopā priecīgu pūli, viņam nav jābaidās no protestiem, kas Trampu noteikti gaidītu citās Eiropas pilsētās

Arī valsts līderi Trampu uzņems viesmīlīgi. Aizsardzības ministrs Antonijs Mačerevičs jau nosaucis Trampa vizīti par "vēsturisku notikumu", bet viņu pašu — par "cilvēku, kas maina pasaules politiku". Mačerevičs piebilda, ka Polijas valdībai, tāpat kā Trampam, uzbrūk "liberāļi, postkomunisti un kreisie".

Domājams, Trampa vizīte nenovedīs pie lielām politiskām izmaiņām, taču tā ir simboliska. Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos ģenerālleitnants Herberts Makmāsters nesen teica žurnālistiem, ka prezidents paudīs savu viedokli "ne tikai par Amerikas un Eiropas attiecībām nākotnē, bet arī par Transatlantijas alianses nākotni".

Polija gaida patīkamus vārdus un konkrētus solījumus atcelt vīzu ierobežojumus poļiem — "aukstā kara" nepatīkamo mantojumu, kas saglabājies, lai arī visi Polijas kaimiņi var šķērsot Atlantiju bez vīzām.

"Prezidents Tramps paziņoja, ka atbalsta atteikšanos no vīzu režīma ar Poliju," — pagājušonedēļ paziņoja ASV vēstnieks Polijā Pols Džonss.

Tātad Polijas gaidas ir lielas. Mačerevičs norādīja, ka Trampa klātbūtne "Trīs jūru iniciatīvas" tikšanās laikā pavērs jaunu lappusi Polijas un visas Centrāleiropas vēsturē. Viņa vizīte Polijā "uz visiem laikiem nodzēsīs padomju okupācijas un verdzības pēdas," — ir pārliecināts Mačerevičs. 

27
Pēc temata
NATO vajag vairāk: Polijas valdību biedē Krievija
Der Spiegel: Polijas rusofobija kaitina tās sabiedrotos
Poliju sarūgtinājuši "Gazprom" piedāvājumi
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

7
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

7
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

14
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

14
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes