Kompānijas Gazprom logotips. Foto no arhīva

Polija apturējusi gāzes piegādes no Krievijas

29
(atjaunots 10:39 22.06.2017)
Polijas operators Gaz-System paskaidrojis, ka gāzes piegāde pārtraukta no cauruļvada "Jamala-Eiropa" piegādātās gāzes zemās kvalitātes dēļ.

RĪGA, 22. jūnijs — Sputnik. Polija apturējusi no cauruļvada "Jamala-Eiropa" piegādātās gāzes saņemšanu savā transporta sistēmā, taču turpina tās tranzītu, aģentūrai RIA Novosti pavēstīja Polijas gāzes operatora Gaz-System pārstāvis.

"Runa ir par to, ka Krievijas gāzes zemās kvalitātes dēļ apturēta tās pieņemšana Polijas gāzes transporta sistēmā," — paskaidroja uzņēmuma pārstāvis.

Viņš precizēja, ka Krievijas gāzes tranzīts uz Eiropu tiek nodrošināts parastajā režīmā.

Iepriekš Gaz-System informēja, ka patlaban gāze cauruļvadā "Jamala Eiropa" neatbilst kvalitātes parametriem, kas norādīti gāzes transporta sistēmas ekspluatācijas instrukcijā (IRiESP). Gaz-System pārtrauca gāzes pieņemšanu 21. jūnijā, ieplānotais ierobežojumu noslēguma laiks — 23. jūnijs pl. 6.00. Pie tam operators solīja, ka situācija neietekmēs Gaz-System pārvaldītās gāzes transporta sistēmas drošību.

Trešdien Polija informēja, ka apturējusi Krievijas gāzes saņemšanu no Vācijas pa cauruļvada "Jamala-Eiropa" pēc reversās darbības principa.

"Maģistrālo gāzes vadu operators Gaz-System informē, ka gāzes zemās kvalitātes dēļ nevar saņemt degvielu (no Jamalas gāzes vada — red.) nacionālās gāzes transporta sistēmas vajadzībām," — teikts Polijas uzņēmuma paziņojumā.

Gaz-System oficiālais pārstāvis Tomašs Petrasenskis paskaidroja, ka runa ir par "Krievijas gāzi", kas tiek saņemta reversā.

"Gazprom" informēja, ka tiek veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai atrisinātu jautājumus, kas saistīti ar sistēmā "Jamala-Eiropa" padotās gāzes kvalitāti.

"20. jūnija vakarā radās īslaicīga tehniska problēma, kas saistīta ar sistēmā "Jamala-Eiropa" padotās gāzes kvalitāti. "Gazprom" grupas iesaistīto kompāniju speciālisti veic visus nepieciešamos pasākumus, lai pēc iespējas ātrāk atrisināt šo jautājumu un nodrošinātu atbilstošas kvalitātes gāzi. Mūsu kompānijas speciālisti ir spēruši visus soļus, lai šī situācija neietekmētu "Gazprom eksport" saistību izpildi un Eiropas gāzes apgādes drošību," — uzsvēra kompānijas pārstāvis.

Transnacionālais gāzes vads "Jamala-Eiropa" izvilkts četru valstu — Krievijas, Baltkrievijas, Polijas un Vācijas teritorijā. Pirms dažiem gadiem Polija panāca tiesības izmantot gāzes vada iecirkni Polijā fiziskā reversa režīmā, lai diversificētu piegādes avotus un mazinātu atkarību no Krievijas piegādātās degvielas.

29
Pēc temata
Ukraina lūdz ASV sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2"
Baltijas valstu premjerministri tikās gāzes jautājumu apspriešanai
Poliju sarūgtinājuši "Gazprom" piedāvājumi
BelAES, foto no arhīva

Eksperts paskaidroja, no izbijusies Lietuva pirms BelAES palaišanas

3
(atjaunots 16:32 28.10.2020)
Lietuva ir aptvērusi, jo zaudējusi: reģiona valstu piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas ir viens no svarīgākajiem faktoriem ekonomikas atjaunošanā pēc pandēmijas.

RĪGA, 28. oktobris – Sputnik. Lietuva nosūtījusi Baltkrievijas Ārlietu ministrijai protesta notu jautājumā par Baltkrievijas AES pirmā bloka gaidāmo startu, vēsta Sputnik Lietuva. Viļņa nosauca to par "sasteigtu" un "bīstamu lietuviešiem, baltkrieviem un ES pilsoņiem".

Baltkrievijas atomelektrostacijas palaišana ir ļoti svarīga visa reģiona ekonomikai, ieskaitot Krieviju, Baltkrieviju un Baltijas valstis, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja ekonomists Vladislavs Giņko.

"Patlaban reģiona ekonomika ir nokļuvusi tuvu zemākajam attīstības punktam, pie tā novedusi koronavīrusa pandēmija. Visu reģiona valstu ekonomikas ir saskārušās ar vērienīgiem izaicinājumiem, bijušas spiestas pārveidoties. Tas attiecas gan uz sašķidrināto gāzi, gan elektroenerģijas piegādēm, gan valstu tirdzniecisko apgrozījumu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka darbu sāks Baltkrievijas AES, – kad reģiona valstu ekonomika sāks augt, elektroenerģijas pieprasījums būs viens no svarīgākajiem," paskaidroja Giņko.

Eksperts norādīja, ka valstīs, kam ir droša piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas, ekonomika atjaunosies ātrāk.

"BelAES dāvās jaunas enerģētiskās iespējas Baltkrievijas un Krievijas ekonomikai, bet Lietuva saprot, ka tādēļ cietīs sakāvi," akcentēja Giņko.

Kad Krievijas un Baltkrievijas enerģētisko kopprojektu cenšas nepamatoti un nelaicīgi kritizēt, skaidrs, ka tas notiek politisku apsvērumu dēļ, norādīja eksperts. "Tādējādi cenšas aizskart arī Krieviju," viņš piebilda.

Pirmā atomstacija Baltkrievijā ir lielākais Maskavas un Minskas kopprojekts kodolenerģētikas nozarē. Stacija ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo noteikto jaudu 2400 MW apjomā uzbūvēta Astravjecas pilsētā Grodņas apgabalā saskaņā ar mūsdienīgu Krievijā izstrādātu 3+ paaudzes projektu, kas atbilst visām starptautiskajām normām un IAEA rekomendācijām drošības jomā.

Kopš Baltkrievijas AES būvdarbu sākuma Lietuva turpina plašu kampaņu – tās politiķi apgalvo, ka stacija nav droša. Viļņa uzskata, ka atomstacija apdraudot Lietuvu, un aicināja kaimiņus boikotēt Baltkrievijā ražoto elektroenerģiju. Oktobrī BelAES pirmajā blokā tika aizsākta ķēdes reakcija minimāli kontrolējamā līmenī. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka AES pirmā energobloka starts ieplānots 7. novembrī.

3
Tagi:
Krievija, Baltkrievija, elektroenerģija, Lietuva, BelAES
Pēc temata
BelAES saņēma atļauju pirmā energobloka palaišanai
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
"Krievija izrakstīs latviešiem sertifikātus": Lietuvā strīdas par BelAES boikotēšanu
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas
Krievijas zemūdens raķešnesējs Orel, foto no arhīva

Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"

14
(atjaunots 15:41 28.10.2020)
Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma informācijas avots no valsts Jūras kara spēkiem.

RĪGA, 28. oktobris - Sputnik. Atlantijas ziemeļu daļā strādājošo Krievijas zemūdeņu skaits ir krasi palielinājies, saviem lasītājiem vēsta britu izdevums Daily Mail, stāsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma datiem, Apvienotās Karalistes krastu tuvumā manītas Krievijas grūti fiksējamās daudzfunkcionālās atomzemūdenes "Schuka B" (NATO klasifikācijā – "Akula").

"Ziemeļatlantijā ieejošo Krievijas zemūdeņu skaits ir satriecošs," Daily Mail citēja savu informācijas avotu no Lielbritānijas Jūras kara spēkiem.

Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma sarunbiedrs. Pēc viņa domām, situācija esot "nopietna".

Jūlijā avīze Wall Street Journal, atsaucoties uz NATO pārstāvjiem un militārajiem analītiķiem, informēja, ka patlaban Krievija izvērš lielāku skaitu zemūdeņu uz ilgāku laiku tajos Atlantijas okeāna rajonos, kur tās var apdraudēt NATO kara kuģus un svarīgus ASV infrastruktūras objektus.

Iepriekš amerikāņu militārpersonas jau vairākkārt sūkstījās par to, ka Krievijas zemūdenes atņēmušas viņu flotei "kluso ostu". Piemēram, viceadmirālis Endrjū Vudijs Luiss paziņoja, ka Pentagons jau zaudējis neapstrīdamo līdera vietu Atlantijā. Pēc viņa vārdiem, Maskava izmanto tehniku ar "nāvējošākām bruņojuma sistēmām", tāpēc amerikāņu flotes sagatavošanās dažādām operācijām kļūst aizvien sarežģītāka. Viņš piebilda, ka aiz ASV Jūras spēku Atlantijas flotes galvenās jūras kara bāzes robežām karavīri nejūtoties drošībā.

14
Tagi:
zemūdenes, Krievija
Pēc temata
Krievijas JKF papildinājis jaunākais raķešu zemūdens kreiseris
Amerikāņu admirāli satraukušas Krievijas zemūdenes Vidusjūrā
Jaudīgi kuģi, neredzamas zemūdenes un ātras raķetes: Krievija atzīmē JKF dienu
"Tie ir tikai pirmie soļi": kāpēc ASV pārvieto zemūdenes Krievijas krastu tuvumā