Ukainas pilsoņa pase

Die Presse: Eiropa ir ukraiņiem atvērta, taču tīri teorētiski

44
(atjaunots 10:10 16.06.2017)
Austrijas avīzes žurnāliste Ukrainā tikusies ar dažiem vietējiem iedzīvotājiem un apsprieda ar viņiem izveidojušos situāciju.

RĪGA, 16. jūnijs – Sputnik. RIA Novosti publicē austriešu avīzes Die Presse raksta tulkojumu. Kopš svētdienas ukraiņi var doties uz Eiropu bez vīzas, taču daudzi no viņiem nevar atļauties izceļot no valsts naudas trūkuma dēļ.

Pēc 58 gadus vecas Kijevas skolotājas Olgas Stecenko vārdiem, kad Petro Porošenko paziņoja par vīzu atcelšanu, viņa tapāt kā daudzi citi ukraiņi, nolēma "pārbaudīt viņa vārdus" un devās uz pasu galdu.

Tur viņai nācās nostāvēt garā rindā, jo braucieniem uz Šengenas zonu ir nepieciešama jaunā biometriskā ārzemju pase. Pēc mēneša, tieši pirms bezvīzu režīma stāšanās spēkā, dokuments bija gatavs.

Pase viņai izmaksāja tūkstoti grivnu (31 eiro), kas ir ceturtā daļa no oficiālajiem skolotāja mēneša ienākumiem Ukrainā. Neskatoties uz to, Olga ir priecīga, ka saņēma pasi.

"Es esmu laimīga un apmierināta ar to, ka šis etaps ir aizmugurē. Tagad es varu apceļot visu Eiropu – teorētiski," — saka viņa.

"Kā tad praksē? Prakse rāda, ka vairums ukraiņu nevar atļauties ilgus braucienus, it īpaši uz dārgajām Rietumeiropas valstīm," — raksta Die Presse.

Ukraunas pase
© Sputnik / Валерий Мельников

Izdevums atzīmē, ka ES valstis, baidoties no Ukrainas darba un parasto migrantu pieplūduma, nosaka nopietnas finansiālas barjeras šīs valsts ceļotājiem. Rumānija, Bulgārija un Grieķija robežkontroles punktos pieprasa apstiprinājumu par 50 eiro esamību katrai uzturēšanas dienai, Spānija – 70 eiro. Austrija nav uzstādījusi konkrētus tarifus, katrs gadījums tiek izskatīts atsevišķi, noskaidroja Die Presse Austrijas vēstniecībā Kijevā.

Kijevas bezspēcīgai valdībai bezvīzu režīma ieviešana izrādījusies viena no nedaudzajām veiksmīgajām iniciatīvām, it īpaši, ņemot vērā, ka pārrunas šajā jautājumā sākās vēl 2008. gadā. To reklamējošie plakāti rotā Kijevas un citu pilsētu galvenās ielas, piemēram, Pokrovskā, kas atrodas Donbasa teritorijā. Tomēr Krievija vietējiem iedzīvotājiem ir daudz tuvāka gan ģeogrāfijas, gan uzskatu ziņā.

Pokrovskā dzīvo 29 gadus vecais Nikolajs, kurš dienā remontē telefonus, un vakarā uzstājas ar repu, un viņam gribētos kādreiz aizbraukt uz Rietumiem. Taču atvaļinājums viņam paliek par sapni, turklāt nav svarīgi, kurā valstī, raksta Die Presse. Jaunajam tēvam nākas apmaksāt rēķinus par elektrību, ūdeni un gāzi pēc tarifiem, kuri ir paaugstināti sakarā ar ārvalstu kreditoru prasību.

"Runa nav par braucieniem, bet gan par izdzīvošanu," — skaidro Nikolajs.

17. maijā Eiroparlaments un ES Padome parakstīja dokumentu, kurš sniedz Ukrainai bezvīzu režīmu. 11. jūnijā tas stājās spēkā. Ukraiņi var ceļot uz Šengenas zonas valstīm, kā arī uz Norvēģiju, Lihtenšteinu, Islandi un Šveici ar uzturēšanās tiesībām līdz 90 dienām. Darba atļauju bezvīzu režīms neparedz.

44
Pēc temata
ES bezvīzu režīmu varēs izmantot tikai 10-15% ukraiņu, uzskata Timošenko
Porošenko: Ukrainas pase būs ceļotājiem pievilcīga
Eksperts: Ukrainas bezvīzu režīma treniņi notikuši Baltijā
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

10
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

10
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

9
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

9
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

0
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

0
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā