Pārtikas produkcija. Foto no arhīva

Izgāztuves vērts: Eiropas Savienībā aicina saudzēt ēdienu

19
(atjaunots 14:30 17.05.2017)
Katru gadu ES bez vajadzības tiek saražoti aptuveni 88 miljoni tonnu pārtikas, precīzāk sakot ēdienu klani tiek izmesti izgāztuvēs, tai skaitā dēļ "derīguma termiņa" marķējuma.

RĪGA, 17.maijs — Sputnik. Eiropas Parlaments apstiprināja rezolūciju, kura aicina kārtīgi izpētīt produktu marķējumu ar uzrakstiem "derīgs līdz" un "ieteicams līdz", lai neizmestu lieki ēdienu tonnas, vēsta Sputnik Igaunija ar atsauci uz Eiropas Parlamenta mājas lapu.

88 miljoni tonnu ēdiena izgāztuvē

Pēc savas būtības, rezolūcijai nav likumdošanas rakstura, taču par tās atbalstu nobalsoja vairākums deputātu, kuri aicina Eiropu nopietni aizdomāties par paviršu attieksmi pret produktiem, kā rezultātā ES katru gadu tiek izniekoti 88 miljoni tonnu pārtikas.

Turklāt šo produktu ražošana un iznīcināšana noved pie CO2 izmetumiem 170 miljonu tonnu apmērā.

Deputātu apstiprinātās rezolūcijas galvenais mērķis ir panākt, lai līdz 2025.gadam par 30% samazināt neizmantoto produktu daudzumu, un līdz 2030.gadam samazināt pārtikas izniekošanu ES par 50%.

Nost ar etiķetēm

Tāpat dokuments piedāvā uzmanīgi izpētīt jautājumu, kas skar marķējumu "ieteicams līdz" un "derīgs līdz", lai ieviestu skaidrību šo etiķešu nozīmē un paziņot pareizu informāciju sabiedrības plašajām rindām.

Vēl viens Eirokomisijas uzdevums būs atcelt esošos ierobežojumus pārtikas ziedošanai, kura nepieciešamības dēļ ir jāizdara atbilstošus likuma grozījumus aprites nodoklim.

"Attīstītās valstīs pārtikas produkti tiek izniekoti, visbiežāk tas notiek, pārtikas piegādāšanas patērētājiem līmenī. Atbildība par šīs problēmas risināšanu gulstas uz mūsu visu pleciem. Mans ziņojums aicina koordinēt darbību marķēšanas jomā, jo lielākā daļa patērētāju nesaprot tik labi frāžu "ieteicams līdz" un "derīgs līdz" nozīmi. Tāpat mums ir jānovērš noteikumu nepilnības, kuras padara sarežģītu pārtikas ziedošanas procesu, " paziņoja deputāte no Horvātijas Btļana Borzana.

Beigās par "pārtikas" rezolūciju nobalsoja 623 deputāti, 20 atturējās un 33 bija pret.

Tagad Eiropas Komisijai nāksies izvērtēt, vai derīguma termiņu uzrakstu atcelšana uz pārtikas produktiem varēs nest jūtamu labumu rūpīgākai attieksmei pret ēdienu, neradot draudus cilvēku veselībai.

Eiropa "ēd" pesticīdus

Kā iepriekš ziņoja Sputnik Igaunija, gandrīz visa lauksaimniecības produkcija, kura tiek pirkta un apēsta Eiropā, tostarp Igaunijā, satur veselībai kaitīgo pesticīdu atlieku daudzumu.

Saskaņā ar 2015.gada datiem, zinātnieki veica rūpīgu ķīmisko analīzi tādiem produktiem kā: banāni, baklažāni, brokoļi, pirmā spieduma olīveļļa, apelsīnu sula, zirņi, pipari, rozīnes, kvieši, sviests un olas.

Beigu beigās visnepatīkamākais rezultāts bija konstatēts banānos un rozīnēs: gandrīz 60% eksemplāros tika konstatētas pesticīdu atlieku pēdas.

19
Pēc temata
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Kučinskis sola nepalielināt PVN
Nejauki laikapstākļi Spānijā noveduši pie augļu un dārzeņu cenu kāpuma Baltijā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

3
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

3
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
Svetlana Tihanovska

Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā

3
(atjaunots 07:47 15.08.2020)
Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska vērsusies pie Eiropas valstīm ar lūgumu palīdzēt viņai "organizēt dialogu ar Baltkrievijas valdību".

RĪGA, 15. augustsSputnik. Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska paziņoja, ka iniciēs Koordinācijas padomes izveidi republikā varas nodošanas nodrošināšanai, un uzsvēra, ka viņa ir gatava dialogam, vēsta RIA Novosti.

"Šajā padomē var strādāt pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, cienījami un pazīstami baltkrievi, profesionāļi savā nozarē. Uzdodu savai pilnvarotajai personai Olgai Kovaļkovai un advokātam Maksimam Znakam pieņemt pieteikumus par padomes locekļu izvirzīšanu no organizācijām un pilsoņu apvienībām," politiķe atklāja paziņojumā, kas publicēts Tihanovskas, Viktora Babariko un Valērija Cepkalo štābu preses dienestu Telegram kanālos.

Tihanivska aicināja atbrīvot protesta akciju laikā aizturētos cilvēkus un apturēt asinsizliešanu.

"Es esmu sajūsmā par baltkrieviem. Paldies, mani dārgie! Mēs esam paveikuši neiespējamo. Mēs parādījām, ka esam vairākumā. Un šī valsts pieder mums, Baltkrievijas tautai, ne vienam cilvēkam," piezīmēja Tihanovska.

Svētdien republikā notika prezidentka vēlēšanas. Centrālās vēlēšanu komisijas dati liecina, ka valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko saņēmis 80,1% balsu, otrajā vietā – Svetlana Tihanovska ar 10,12%. Opozīcija neatzīst balsošanas rezultātus, pati Tihanovska ir pametusi valsti un atrodas Lietuvā.

Valstī notiek nesankcionētas protesta akcijas, taču likumsargi tās izkliedē. Pret akciju dalībniekiem tiek izmantota asaru gāze, ūdensmetēji, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Oficiālie dati rāda, ka aizturēti aptuceni septiņi tūkstoši cilvēku. Republikas IeM informēja, ka nekārtībās cietuši simtiem cilvēku, viņu vidū – 103 tiesībsargājošo iestāžu darbinieki. Pēc IeM datiem, viens protestu akcijas dalībnieks gājis bojā – viņš mēģināja izmantot pret miliciju paštaisītu spridzekli.

3
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Viņa ir možā noskaņojumā: par ko Tihanovska runāja ar Lietuvas varasiestādēm
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā