ASV Valsts departaments. Foto no arhīva

Valsts departamenta atklājums: patiesība tomēr pastāv

37
(atjaunots 12:54 26.04.2017)
Oksfordas angļu valodas vārdnīca pasludināja par 2016. gada vārdu "post-truth" (pēcpatiesība). Tas apzīmē situāciju, kurā patiesība nav vajadzīga, jo tā ir nepatīkama.

Nav vajadzības lamāties ar amerikāņu diplomātiem, spriež starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" komentētājs Dmitrijs Kosirevs. Var jau arī piekrist, it īpaši, ja viņi nonākuši pie filozofiska atklājuma: patiesība (par to, kas notiek mūsu pasaulē) tomēr pastāv. Turpināsim tā: vajag kopīgiem spēkiem atklāt šo patiesību, piemēram, par to, vai Sīrijā bijis uzbrukums ar ķīmiskajiem ieročiem un kas pie tā vainīgs, ja tas ir bijis.

Neapbēdiniet cilvēkus ar tiem saviem faktiem


Pašlaik ASV ārpolitikas resoram radušās lielas problēmas — tā gandrīz nav. Nozīmīgākie posteņi tajā nav aizņemti un nav pat apstiprināti. Pat mūsu varonis — Brūss Vortons — saucas "ASV valsts sekretāra publiskās diplomātikas un sabiedrisko sakaru vietnieka vietas izpildītājs". Un joprojām nav skaidrs, vai viņš kļūs par pilnvērtīgu vietnieku.

Tiesa, tas gan netraucē viņam strādāt un uzstāties. Tā nu viņš uzstājās arī Stenfordas universitātes Hūvera institūtā (Kalifornija) seminārā "Publiskā diplomātija pēcpatiesības sabiedrībā". Runāja par to pašu pēcpatiesību. Viņa uzrunu saņēmu uz papīra. Žēl, jo tādus dokumentus gribētos piedāvāt lasītājiem pilnā apjomā.

Vārdu "post-truth" (pēcpatiesība) Oksfordas angļu valodas vārdnīca pasludināja par 2016. gada vārdu. Tā vārdu definē kā "apstākļus, kuros sabiedriskā viedokļa veidošanas procesā objektīviem faktiem ir mazāka nozīme nekā emocijām un personiskajai pārliecībai".

Tulkojumā no Oksfordas valodas tas nozīmē situāciju, kurā patiesība nav vajadzīga, jo tā ir nepatīkama. Ja zināmai iedzīvotāju daļai jau izveidojusies sava pārliecība, nelieniet tai virsū ar savu patiesību (tas ir, ar tiem jūsu faktiem). Velti cilvēkus apbēdināsiet.

Kaut ko tamlīdzīgu vērojam pat ne no Krievijas "diplomātisko partneru" puses, bet gan to valstu sabiedriskajā viedoklī. Piemēram: Krievija iejaucas valstu vadītāju vēlēšanās visās rietumvalstīs. Vai: Bašars Asads ir diktators, kurš iznīcina pats savu tautu un indē to ar ķīmiskajiem ieročiem. Krievija par atbildi saka: dodiet faktus. Atbilde skan: kādus vēl faktus? Priekš kam? Nu, nevēlas mūsu cilvēki labprātīgi atsaukt atmiņā to, kas var kaitēt viņu pašreizējai parliecībai. Pārliecībai, ko mēs paši esam viņiem izveidojuši.

Brūss Vortons, protams, savā uzrunā pieminēja Krieviju, kas esot vainojama "pēcpatiesības" uzspiešanā. Taču lielākoties viņš runāja par to, kā cīnīties ar džihādistu ekstrēmistu propagandu visā pasaulē. Stāstīja par savu pieredzi, par to, kā iepriekšējās republikāņu administrācijas laikos viņš kopā ar savu propagandistu komandu izlējuši informācijas straumi tur, kurp iepriekš bijusi pavērsta "ugunsdzēsēju šļūtene ar melu straumēm", lai "vestu mērķa auditoriju konstruktīvākā virzienā". Runa ir par Tuvajiem Austrumiem. Un vēl par to, ka Brūsa iestādījumam un projektiem vajag vairāk naudas darbības turpināšanai.

Abām rokām atbalstu viņa pūles: dodiet Brūsam vairāk naudas. Vismaz par to, ka viņš savā ziņojumā saka: patiesība tomēr pastāv, lai arī valda pēcpatiesības laikmets.

Dzīvosim draudzīgi

Nav jābūt īpaši lielam optimistam, lai piebalsotu Brūsam: "Fakti patiesībā pastāv. Tie ir, un mēs bez tiem neiztiksim… Šajā Atlantijas okeāna pusē sabiedriskā viedokļa aptaujas liecina, ka amerikāņi vēlas patiesību, kuras pamatā ir fakti."

Ja jau amerikāņi vēlas dzirdēt patiesību un "kaut kur līdzās" esošos faktus, kas gan varētu būt vienkāršāk — atliek tikai dot viņiem faktus un patiesību.

Tā kā runa ir par ASV ārpolitikas resoru, tātad, par starptautiskām lietām, acīs krīt skaidri saskatāms iemesls atrast patiesību — stāsts par ķīmiskajiem ieročiem Sīrijā.

Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pēcpatiesība (sk. augstāk) ir sakārtots personiskais viedoklis, ko ne ar kādiem faktiem malā nepabīdīsi. Bet patiesība… nu, sākumam nekaitētu noskaidrot, vai 4. aprīlī Šeihūnā, bruņotās opozīcijas kontrolētajā teritorijā patiešām pielietoti ķīmiskie ieroči.

Ja faktu nav, iznāk, ka arī ķīmiskie ieroči nav pielietoti. Taču, ja tie ir bijuši un to apstiprina lietiskie pierādījumi, tad — turpinājumā — nāktos noskaidrot, kurš tos izmantojis. Tieši tāpat — ar lietiskajiem pierādījumiem rokās. Piemēram, var doties uz Sīrijas GKS lidostu Šairatā (kurp ASV jau palaida 59 "Tomahaukus") un sameklēt tur ķīmisko ieroču pēdas.

Dokumentēt tās, salīdzināt ar tām, kas savāktas (ja vispār savāktas) domājamā uzbrukuma vietā. Patiesībā tas arī ir viss.

Tālāk atkārtosim nesenās ziņas. Krievija (un Ķīna, un citas valstis) iesaka Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai (OPCW) nosūtīt uz iespējamā nozieguma vietu komisiju, kurā darbosies neitrāli eksperti (kuru sabiedrību nav inficējusi pēcpatiesība). Organizācija nevēlas. Tas ir, amerikāņi neļauj.

Sīrijas prezidents Bašars Asads sūta vēstuli ANO ar lūgumu nosūtīt ekspertus incidenta izmeklēšanai Šeihūnā. Pagaidām vēl neviens neko nav nosūtījis.

Krievijas pārstāvis OPCW (šeit ir pilns viņa uzrunas teksts) demonstrē tās pašas fotogrāfijas, kuras profesionālie falsifikatori demonstrē, lai pierādītu zarīna pielietojumu. Fotogrāfijās skaidri redzams, ka tas nav nekāds zarīns (piemēram, acu zīlītes ir paplašinātas, nevis sašaurinātas).

Amerikāņu eksperts, Masačūsetas Tehnoloģiskā institūta profesors Teodors Postols pēta citus uzņēmumus no tās pašas nez no kurienes ņemtu "pierādījumu" sērijas un redz tajās dzelžu gabalu, ko nekādi nav varējuši nomest no gaisa (tas ir, no Sīrijas lidmašīnas), tā nepārprotami ir uzspridzināta uz zemes.

Eksperti nevēlas nekur braukt. Droši vien, negrib skumdināt pēcpatiesības laikmeta upurus: viņiem fakti nav vajadzīgi, ja tie neatbilst viņu tēraudcietajai pārliecībai par to, ka pie visa vainīgs Sīrijas prezidents un vēl arī Krievija.

Godātais Brūsa Vortona kungs, jūs sakāt, ka amerikāņi vēlas patiesību, kas balstītos uz faktiem. Tā klājas ne tikai amerikāņiem. Mēs vēlamies to pašu. Nu, ja tā patiešām ir, varbūt sāksim draudzēties un darīsim kopīgo darbu.

37
Pēc temata
Lielbritānijas ārlietu ministrs uzaicinājis Krieviju iesaistīties koalīcijas cīņā pret ISIS
New York Times saņēmusi Pulicera prēmiju par materiāliem, kas veltīti "Krievijas ietekmei"
Tramps nosodījis Krievijas atbalstu Sīrijas valdībai
Jana Toma nodēvējusi Igaunijas ārlietu ministru par muļķi
"Londonai nekas nav sakāms": Lielbritānijas ārlietu ministrs atcēlis vizīti Krievijā
Protesti Mineapolisā

"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"

54
(atjaunots 08:52 01.06.2020)
ASV dzīvojošie latvieši kļuva par nekārtību aculieciniekiem tautas nemieru laikā un masveidā publicē Internetā vietējā vājprāta videoierakstus.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Mineapolisā un citās ASV pilsētās izcēlās nekārtības. Par tautas nemieru iemeslu kalpojusi afroamerikāņa Džordža Floida nāve.

Ir video, kur likumsargi uzvilka vīrietim roku dzelžus un nogāza uz zemes, un pēc tam viens no policistiem uzspieda viņam uz kakla ar celi. Neraugoties uz to, ka Floids vairākas reizes atkārtoja, ka nevar elpot, likumsargs celi nenoņēma.

Rezultātā Floids nodzīvoja tikai līdz reanimācijai. Četrus policistus atlaida no darba, bet vienu apsūdzēja slepkavībā aiz neuzmanības.

Протестующие в Миннеаполисе. Протесты проходят в городах США в связи со смертью при задержании полицией афроамериканца Джорджа Флойда в Миннеаполисе.
© Sputnik / Стрингер
Protesti Mineapolisā

Savukārt Amerika izrādījās grautiņu un haosa varā. Spēku pielieto gan protestētāji, gan likumsargi. Mineapolisā un kaimiņu Sentpolā brīvdienās tika ieviesta komandantstunda.

ASV esošie latvieši bijuši šokēti ar šādu lietu pavērsienu un publicē Internetā nekārtību video. Tai skaitā Latvijas jurists Erlends Baļķens publicēja savā Twitter mikroblogā veselu videoierakstu sēriju ar izdemolētiem veikaliem un cilvēkiem maskās.

Vienā no video satraukta sieviete komentē notiekošo: "Viss, pat maizes veikals ir sagrauts, pat maize zog. Absolūtākā muļķība. Noteikti veikalu ar telefoniem aptīrīs. Veikals būs tukšs. Muļķi. Tāda tā brīvība. Visu posta."

​Citā videoierakstā komentētājs tikpat uztraukti konstatē, ka iznīcināti visi veikali.

​Protesti nonāca arī līdz Ņujorkai. Tur notika vēl viens sašutumu raisošs incidents. Policists norāva masku no protestētāja sejas un mērķtiecīgi apsmidzināja viņu ar piparu gāzi, lai gan cilvēks pacēla rokas.

Tika arī RIA Novosti korespondentam, kurš izgaismoja notiekošo. RIA Novosti ziņo, ka Mineapolisas policija mērķtiecīgi pielietoja asaru gāzi pret žurnālistiem – telekanāla VICE filmēšanas grupas locekļiem un RIA Novosti korespondentu Mihailu Turgijevu. Taču viņi strādāja jau pēc protesta akcijas padzīšanas.

Maskavā to izvērtēja kā nepamatotas nežēlības izpausmi un gaida, ka Amerikas atbildīgās iestādes veiks rūpīgu notikušā izmeklēšanu, par ko teikts KF ĀM oficiālajā notā.

54
Tagi:
protesti, ASV
Pēc temata
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

27
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

27
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

0
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

0
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem