Kviešu novākšana

Financial Times pastāstīja par Krievijas lauksaimniecības bumu

94
(atjaunots 16:57 19.04.2017)
Izdevums atzīmē, ka lauksaimniecības produkti ir kļuvuši par otru eksporta svarīgāko nozari Krievijā pēc naftas un gāzes.

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Krievijā ir sācies lauksaimniecības bums, kas pierāda, ka tirgū pastāv daudzas iespējas investoriem, raksta RIA Novosti ar atsauci uz Financial Times.

Pēc Rietumu 2014. gadā ieviestajām sankcijām un tās atbildes pasākumiem daudzi Krievijā pamanīja vietējo uzņēmumu attīstības iespējas un importa aizvietošanas perspektīvas, atgādina raksta autors Nils Baklijs. Daži rietumu analītiķi un investori neticēja, ka no tā kaut kas varētu sanākt. Taču, piemēram, lauksaimniecības nozarē optimisms izrādījās attaisnots, teikts rakstā

Pērn Krievija kļuva par lielāko graudaugu eksportētāju pasaulē. Kopējais to ražošanas apjoms, pēc FT datiem, sasniedza 119 miljonus tonnu, no kurām 34 tonnas bija eksportētas.

Krievijas kompānijas guva panākumus arī citās lauksaimniecības jomās: iekšējā cūkgaļas un vistas gaļas ražošana noveda līdz nulles nepieciešamību to importēt. Turklāt, Krievija kļuva par vadošo cukurbiešu piegādātāju, bet siltumnīcas dārzeņu saražotie apjomi pērn pieauga par 30% salīdzinājumā ar 2015.gadu.

Sarkanais laukums
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Krievija aktīvi izmanto sava ģeogrāfiskā izvietojuma iespējas. Valsts centrālo un dienvidu reģionu auglīgā zeme atrodas diezgan tuvu Melnās jūras eksporta termināļiem. Caur tiem Krievijas kvieši nokļūst pie tādiem lieliem importētājiem kā Turcija un Ēģipte.

Agrārais sektors visdrīzāk turpinās attīstīties arī turpmāk, jo ienākumu palielināšana ļauj lauksaimniekiem ieguldīt vairāk līdzekļu tehnoloģijā un iepirkt vairāk mēslojumu mazāk attīstītu agronomijas kompleksa jomu uzlabošanai.

Piemēram, uz Ķīnas un Krievijas robežas ir visas iespējas sojas audzēšanai. Tiesa, šī virziena attīstībai ir nepieciešami gadi. "Taču arī bez tā Krievijas lauksaimniecības bums rāda, ka neskatoties uz sankcijām un Rietumu attiecību problēmām ar Austrumiem, tirgū ir vairums iespēju," — secina Baklijs.

94
Pēc temata
Standard: 400 tūkstoši eiropiešu zaudējuši darbu sankciju kara rezultātā
Nošķaudīties: Krievijas vicepremjers komentēja baumas par jaunām sankcijām
Ukrainas prezidents ierosina pastiprināt sankcijas pret Krieviju
Forbes: Krievijas sankciju radītie zaudējumi
Eksperts: sankcijas draudzību nemaitā
BelAES, foto no arhīva

Eksperts paskaidroja, no izbijusies Lietuva pirms BelAES palaišanas

14
(atjaunots 16:32 28.10.2020)
Lietuva ir aptvērusi, jo zaudējusi: reģiona valstu piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas ir viens no svarīgākajiem faktoriem ekonomikas atjaunošanā pēc pandēmijas.

RĪGA, 28. oktobris – Sputnik. Lietuva nosūtījusi Baltkrievijas Ārlietu ministrijai protesta notu jautājumā par Baltkrievijas AES pirmā bloka gaidāmo startu, vēsta Sputnik Lietuva. Viļņa nosauca to par "sasteigtu" un "bīstamu lietuviešiem, baltkrieviem un ES pilsoņiem".

Baltkrievijas atomelektrostacijas palaišana ir ļoti svarīga visa reģiona ekonomikai, ieskaitot Krieviju, Baltkrieviju un Baltijas valstis, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja ekonomists Vladislavs Giņko.

"Patlaban reģiona ekonomika ir nokļuvusi tuvu zemākajam attīstības punktam, pie tā novedusi koronavīrusa pandēmija. Visu reģiona valstu ekonomikas ir saskārušās ar vērienīgiem izaicinājumiem, bijušas spiestas pārveidoties. Tas attiecas gan uz sašķidrināto gāzi, gan elektroenerģijas piegādēm, gan valstu tirdzniecisko apgrozījumu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka darbu sāks Baltkrievijas AES, – kad reģiona valstu ekonomika sāks augt, elektroenerģijas pieprasījums būs viens no svarīgākajiem," paskaidroja Giņko.

Eksperts norādīja, ka valstīs, kam ir droša piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas, ekonomika atjaunosies ātrāk.

"BelAES dāvās jaunas enerģētiskās iespējas Baltkrievijas un Krievijas ekonomikai, bet Lietuva saprot, ka tādēļ cietīs sakāvi," akcentēja Giņko.

Kad Krievijas un Baltkrievijas enerģētisko kopprojektu cenšas nepamatoti un nelaicīgi kritizēt, skaidrs, ka tas notiek politisku apsvērumu dēļ, norādīja eksperts. "Tādējādi cenšas aizskart arī Krieviju," viņš piebilda.

Pirmā atomstacija Baltkrievijā ir lielākais Maskavas un Minskas kopprojekts kodolenerģētikas nozarē. Stacija ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo noteikto jaudu 2400 MW apjomā uzbūvēta Astravjecas pilsētā Grodņas apgabalā saskaņā ar mūsdienīgu Krievijā izstrādātu 3+ paaudzes projektu, kas atbilst visām starptautiskajām normām un IAEA rekomendācijām drošības jomā.

Kopš Baltkrievijas AES būvdarbu sākuma Lietuva turpina plašu kampaņu – tās politiķi apgalvo, ka stacija nav droša. Viļņa uzskata, ka atomstacija apdraudot Lietuvu, un aicināja kaimiņus boikotēt Baltkrievijā ražoto elektroenerģiju. Oktobrī BelAES pirmajā blokā tika aizsākta ķēdes reakcija minimāli kontrolējamā līmenī. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka AES pirmā energobloka starts ieplānots 7. novembrī.

14
Tagi:
Krievija, Baltkrievija, elektroenerģija, Lietuva, BelAES
Pēc temata
BelAES saņēma atļauju pirmā energobloka palaišanai
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
"Krievija izrakstīs latviešiem sertifikātus": Lietuvā strīdas par BelAES boikotēšanu
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas
Krievijas zemūdens raķešnesējs Orel, foto no arhīva

Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"

21
(atjaunots 15:41 28.10.2020)
Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma informācijas avots no valsts Jūras kara spēkiem.

RĪGA, 28. oktobris - Sputnik. Atlantijas ziemeļu daļā strādājošo Krievijas zemūdeņu skaits ir krasi palielinājies, saviem lasītājiem vēsta britu izdevums Daily Mail, stāsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma datiem, Apvienotās Karalistes krastu tuvumā manītas Krievijas grūti fiksējamās daudzfunkcionālās atomzemūdenes "Schuka B" (NATO klasifikācijā – "Akula").

"Ziemeļatlantijā ieejošo Krievijas zemūdeņu skaits ir satriecošs," Daily Mail citēja savu informācijas avotu no Lielbritānijas Jūras kara spēkiem.

Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma sarunbiedrs. Pēc viņa domām, situācija esot "nopietna".

Jūlijā avīze Wall Street Journal, atsaucoties uz NATO pārstāvjiem un militārajiem analītiķiem, informēja, ka patlaban Krievija izvērš lielāku skaitu zemūdeņu uz ilgāku laiku tajos Atlantijas okeāna rajonos, kur tās var apdraudēt NATO kara kuģus un svarīgus ASV infrastruktūras objektus.

Iepriekš amerikāņu militārpersonas jau vairākkārt sūkstījās par to, ka Krievijas zemūdenes atņēmušas viņu flotei "kluso ostu". Piemēram, viceadmirālis Endrjū Vudijs Luiss paziņoja, ka Pentagons jau zaudējis neapstrīdamo līdera vietu Atlantijā. Pēc viņa vārdiem, Maskava izmanto tehniku ar "nāvējošākām bruņojuma sistēmām", tāpēc amerikāņu flotes sagatavošanās dažādām operācijām kļūst aizvien sarežģītāka. Viņš piebilda, ka aiz ASV Jūras spēku Atlantijas flotes galvenās jūras kara bāzes robežām karavīri nejūtoties drošībā.

21
Tagi:
zemūdenes, Krievija
Pēc temata
Krievijas JKF papildinājis jaunākais raķešu zemūdens kreiseris
Amerikāņu admirāli satraukušas Krievijas zemūdenes Vidusjūrā
Jaudīgi kuģi, neredzamas zemūdenes un ātras raķetes: Krievija atzīmē JKF dienu
"Tie ir tikai pirmie soļi": kāpēc ASV pārvieto zemūdenes Krievijas krastu tuvumā