Pasaules pilsētas. Damaska

Mediji uzzinājuši par izdzēsto Daily Mail rakstu, kas veltīts ASV plāniem organizēt ķīmisko uzbrukumu Sīrijā

101
(atjaunots 13:46 08.04.2017)
Tīklā publicēta britu izdevuma nodzēstā raksta "keša" versija, kas stāsta par ASV plāniem organizēt ķīmisko ieroču uzbrukumu, lai uzkrautu par to atbildību Bašaram Asadam un aktivizētu koalīciju.

RĪGA, 8. aprīlis — Sputnik. Mediji uzzinājuši, ka britu avīze Daily Mail savā mājaslapā nodzēsusi rakstu ar nosaukumu "ASV plāno organizēt ķīmisko uzbrukumu Sīrijā, lai atbildību par to uzkrautu Asada režīmam".

2013. gadā publicēto materiālu sagatavojusi Luīza Boila. Raksts tika nodzēsts dažas dienas pēc publikācijas. Tīklā saglabājās tikai raksta "keša" versija.

ASV uzbrukums aviācijas bāzei Sīrijā
Robert S. Price/Courtesy U.S. Navy/Handout via REUTERS

Materiāla autore atsaucas uz divu augsti stāvošu Lielbritānijas militārās kompānijas Britam Defence darbinieku nopludināto saraksti. Atzīmēts, ka Vašingtona ideju atbalstījusi. Elektroniskās vēstules liecina, ka Baltais nams devis "zaļo gaismu" ķīmiskajam uzbrukumam Sīrijā, par ko atbildība tiktu uzkrauta valsts prezidentam Bašaram Asadam. Rezultātā aktīvākas kļūtu starptautiskās koalīcijas darbības, teikts rakstā.

Sarakste liecina, ka ar Balto namu saskaņoto "shēmu" varētu finansēt Katara caur pretošanās kustības dalībniekiem Sīrijā, lai izmantotu ķīmiskos ieročus.

Izdevums publicēja Britam stratēģiskās attīstības direktora Deivida Guldinga vēstules ekrānuzņēmumu, kas adresēta kompānijas dibinātājam Filipam Dautijam.

"Fil… Mums ir jauns piedāvājums. Atkal par Sīriju. Katarieši piedāvā interesantu darījumu un zvēr, ka Vašingtona ideju ir atzinusi," — teikts vēstulē.

"Mums jānogādā ķīmiskie ieroči Homsā. Tiem jābūt līdzīgiem padomju paraugiem no Lībijas, kuri ir Asada rīcībā, — teikts vēstulē. — Viņi vēlas, lai mēs pārsviestu savu ukraiņu personālu, kam jāprot runāt krieviski, un jāizdara videouzņēmums. Atklāti sakot, es neuzskatu, ka tas ir labs piedāvājums, taču viņi piedāvā milzīgu naudu. Ko teiksiet?"

Materiālā atzīmēts, ka kompānija Britam Defence vēl nav komentējusi izdevuma pieprasījumu par saraksti.

Ceturtdienas naktī ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka devis pavēli izdarīt raķešu triecienu aerodromam Sīrijā, no kura it kā esot noticis uzbrukums ar ķīmiskajiem ieročiem. Pentagons ziņoja, ka raķešu trieciens mērķēts uz Šairata aerodromu Homsas provincē. Informācija liecina, ka trieciens izdarīts ar spārnotajām raķetēm, ar ko bruņoti ASV JKS kuģi. Pentagons norādīja, ka palaistas 59 raķetes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ASV uzbrukumu Sīrijai nosauca par agresiju pret suverēnu valsti pretēji starptautiskajām tiesiskajām normām, pie tam ar izdomātu ieganstu, informēja viņa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Šis Vašingtonas solis kaitē tās attiecībām ar Krieviju un rada nopietnu šķērsli terorisma apkarošanai paredzētās starptautiskās koalīcijas izveidē, uzsvēra Peskovs.

Pie tam Sīrijas armijas virspavēlnieki noraidīja jebkādas apsūdzības par ķīmisko ieroču pielietojumu Idlibas provincē un par vainīgajiem ķīmisko uzbrukumu veikšanā uzskata kaujiniekus un to atbalstītājus. Krievijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka Sīrijas aviācija izdarīja triecienu teroristu munīcijas noliktavai Han-Šeihūnas apdzīvotās vietas apkaimē Idlibas provincē, kur atradās uz Irāku nogādājamo ķīmisko ieroču arsenāli. Incidentu jau izmeklē ANO un Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācija, taču pagaidām viņi nav publicējuši nekādus secinājumus par iespējamiem notikušā vaininiekiem.

Preses sekretārs uzsvēra, ka "Sīrijas armijai nav ķīmisko ieroču krājumu". "Visu Sīrijas bruņoto spēku ķīmisko ieroču krājumu iznīcināšanas fakts ir fiksēts un apstiprināts OPCW, specializētā ANO specvienībā," — viņš atgādināja.

"Turklāt, pēc Putina domām, situāciju pasliktina tas, ka ķīmisko ieroču izmantošana no teroristu puses tiek pilnībā ignorēta," — paziņoja preses sekretārs.

Pēc Krievijas Aizsardzības ministrijas rīcībā esošajiem datiem, tikai 23 raķetes no ASV JKS eskadras kuģiem sasniegušas Šairatas aviobāzi Sirijā. Kur nokritušas pārējās 36 raķetes, nav zināms, brīfingā paziņoja Krievijas Aizsardzības ministrijas oficiālais pārstāvis ģenerālmajors Igors Konašenkovs.

Triecienā iznīcināta materiāltehnisko vērtību noliktava, mācību korpuss, ēdamtelpa, sešas lidmašīnas MiG-23, kas atradās remonta angāros, kā ari radiolokācijas stacija.

Amerikāņu uzbrukums Sīrijas aviobāzei tika gatavots ilgu laiku pirms piektdienas notikumiem, informēja Konašenkovs.

"Jau ir nepārprotami redzams, ka amerikāņu spārnoto raķešu trieciens Sīrijas aviobāzei tika gatavots ilfu laiku pirms šīsdienas notikumiem. Tāda trieciena sagatavošanai jāveic plašs pasākumu komplekss izlūkošanas, plānošanas un lidojumu uzdevumu sagatavošanas jomās, kā arī raķešu sagatavošanai pilnai starta gatavībai," — paskaidroja ģenerālmajors. Konašenkovs uzsvēra, ka "ikvienam speciālistam ir skaidrs, ka lēmums izdarīt raķešu triecienu Sīrijā bija pieņemts Vašingtonā ilgu laiku pirms notikumiem Han Šeihūnas apdzīvotajā vietā — tie kalpoja tikai formālam ieganstam, bet militārā spēka demonstrācija veikta tikai iekšpolitisku iemeslu dēļ."

Pentagons noliedz, ka triecienā aviācijas bāzei Sīrijā mērķi sasniegušas tikai 23 raķetes.

101
Pēc temata
Krievija uzskata: ANO misijas secinājumi par ķīmiskajiem ieročiem Sīrijā nav pārliecinoši
ASV izdarījušas raķešu triecienu Sīrijas aviācijas bāzei
Sociālie tīkli, foto no arhīva

Eksperte pastāstīja, un kāpēc mūs izseko sociālie tīkli

12
(atjaunots 10:43 05.07.2020)
Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Tas nav šķitums.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Jebkuru lietotāja darbību tīmeklī iespējams aprakstīt ar mērķētās reklāmas iestatījumu algoritmiem. Par to, kā tas darbojas, radio Sputnik ēterā pastāstīja sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Ja draudzenei nosūtīta sarkanas kleitas fotogrāfija, jūs nekavējoties uzdursieties tieši tādas kleitas reklāmai Instagram?

Tas nav šķitums. Tieši tā darbojas reklāma sociālajos tīklos, lai arī neviens to atklāti nestāsta, uzskata Maskavas blogeru apvienības dibinātāja,  sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

"Skaļi neviens par to nerunā, lai arī daudzi to ir ievērojuši un par pārbaudījuši, tomēr serviss nesniedz nekādus oficiālus paziņojumus, viņi to viseim spēkiem noliedz. Tomēr eksperimenti rāda: ja, piemēram, esat noskatījušies kādus stories par to vai citu kosmētiku, teju vai nākamajā reklāmas publikācijā jums parādīsies šī pati vai konkurējošās firmas kosmētija. Nesen blogere Katja Konosova izdomāja ekspetimentu. Viņa vairākos stories pēc kārtas stāstīja par kaut kādu kosmētiku un palūdza savus lasītājus, nesakot ne vārda, nosūtīt viņai Telegram ekrānuzņēmumus – kāda reklāma viņiem parādīsies. Viņa saņēma milzum daudz ekrānuzņēmumu, kuros redzams: cilvēkiem parādījās tās pašas vai konkurējošās kosmētikas reklāma," Kuliša teikto publicēja RIA Novosti.

Viņa atzīmēja, ka ar to nenodarbojas ne paši blogeri, ne reklamējamā veikala īpašnieki – tas ir vispārējs algoritms. Tiesa, tas, kurš vēlas izplatīt savu reklāmu, var nospraust pietiekami detalizētus iestatījumus, kuri noteiks, kas tieši redzēs reklāmu. Iespējas ir atkarīgas no budžeta.

Facebook
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Ir pietiekami detalizēti mērķētās reklāmas iestatījumi. Reklāmai Instagram ir noteikti iestatījumi Facebook, tie variējas atbilstoši budžetam: jo vairāk naudas jūs paredzat reklāmai, jo precīzākus iestatījumus varat nospraust. Var par izstrādāt iestatījumus tā, lai, piemēram, reklāmu redzētu puiši ar stabilām attiecībām, kuri pie tam patlaban ir tālu no mīļotās meitenes. Tas ir vienreizējs iestatījumus ziedu salonam, kad saki: "Mīļotā ir tālu? Nosūti viņai ziedus." Vai cits variants. Var iestatījumos noteikt, ka tā jāparāda meitenēm, kas interesējas par kosmētiku. Ja meitene pie tam aizraujas ar stories par kosmētiku, šī reklāma mērķēta viņai. Jebkura jūsu darbība jebkurā sociālajā tīklā un visur tīmeklī tai vai citādi ir aprakstīta ar konkrētiem mērķa iestatījumiem atbilstošiem algoritmiem," paskaidroja Kuliša.

Pēc viņas vārdiem, tas ir universāls algoritms reklāmas izplatīšanai visos sociālajos tīklos un platformās.

"Reklāma visur strādā saskaņā ar tādu principu. Ir liels skaits visādu stāstu, kuru autori apgalvo, ka Alisa, Siri un visi pārējie noklausās, par ko runā lietotāji. Reiz es ar vīru WhatsApp apspriedos, ka vajadzētu nopirkt GoPro pašiņu nūju, taču iepriekš nekur to nemeklēju un neskatījos. Tūlīt pēc tam man Yandex Direct no visām šķirbām sāka līst GoPro aksesuāru reklāma," radio Sputnik ēterā atcerējās Kuliša.

12
Tagi:
sociālie tīkli
Pēc temata
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
Priekšvēlēšanu slaktiņš ar motorzāģi: Ingūna Sudraba pārsteidz ar savu aģitāciju
"Ārkārtīgi uzbāzīgi": iedzīvotājus kaitina sociālā reklāma piepilsētas vilcienos
Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

KF Izmeklēšanas komitejas vadītājs: Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

14
(atjaunots 10:12 05.07.2020)
Saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet tādiem noziegumiem noilgums nav paredzēts.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Krievijas Izmeklēšanas komiteja turpinās fiksēt nacisma noziegumu faktus, tostarp – arī saskaņā ar valsts Kriminālkodeksa 357. pantu, par glenocīdu, pastāstīja resora vadītājs Aleksandrs Bastrikins intervijā RIA Novosti.

"Izmeklēšanas komiteja aktīvi turpinās fiksēt noziedzīgo darbību faktus, kuru pamatā ir rasu pārākuma, nacisma idejas, un sniegs tiem atbilstošo tiesisko vērtējumu, arī saskaņā ar KF KK 357. pantu," viņš teica.

Bastrikins atgādināja, ka saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet 1968. gada 26. novembrī pieņemtā Konvencija par noilguma neatzīšanu kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci neparedz noilgumu šiem noziegumiem.

Arhīvu dati liecina, ka okupācijas gados KPFSR teritorijā tīši nogalināti vairāk nekā 2 miljoni cilvēku no civiliedzīvotāju vidus. Visi fakti vēl nav izmeklēti, vēl nav identificētas un tiesas priekšā sauktas visas vainīgās personas. Meklētāju nodaļu darbs un arhīvu atklāšana devusi iespēju noskaidrot ar civiliedzīvotāju masu slepkavībām saistīto traģisko notikumu nianses Novgorodas apgabalā, Krasnodaras novadā un Rostovas apgabalā. Pērn IK ierosinājusi krimināllietas par vairāk nekā 30 tūkstošu padomju pilsoņu slepkavībām.

Krievijas IK izmeklē nacistu noziegumus saskaņā ar valsts  un starptautiskajām tiesiskajām normām, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Krievijas izmeklēšanas pamatā ir nacionālās likumdošanas un starptautisko tiesību normas," norādīja Bastrikins, jautāts, saskaņā ar kādiem likumiem vajadzētu atbildēt par kara gados pastrādātajiem noziegumiem apsūdzētās personas.

Viņš atgādināja, ka Krievijas likumdošanā kriminālatbildība par nacistisko iebrucēju un viņu līdzskrējēju noziegumiem ieviesta saskaņā ar PSRS Augstākās padomes dekrētu no 1943 gada "Par soda mēriem vācu fašistiskajiem ļaundariem, kas vainojami par padomju civiliedzīvotāju un sagūstīto sarkanarmiešu slepkavībām un spīdzināšanu, spiegiem, Dzimtenes nodevējiem no padomju pilsoņiem un viņu līdzzinātājiem".

"Noziegumu organizētājiem un izpildītājiem dekrēts bez ierunām paredzēja augstāko soda mēru – nāves sodu pakarot. Krievijas Kriminālkodeksā ir norma par atbildību par genocīda noziegumiem, kas paredz mīkstāku pamata sodu, un ar to pieļauj krimināllikuma atgriezeniskā spēka pielietošanu," atzīmēja Bastrikins.

Nirnbergas tribunāls nesodīja visus kara noziedzniekus, dažiem izdevās paslēpties. Ir jānoskaidro visi vainīgie – gan dzīvie, gan mirušie, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Esam nosprauduši vairākus uzdevumus. Nebūt ne visus noziedzniekus tiesāka starptautiskais kara tribunāls Nirnbergā un citi pēckara procesi: daudziem nežēlīgus noziegumus pastrādājušiem nacistiem diemžēl izdevās izbēgt no tiesas un izvairīties no soda," teica Bastrikins.

Viņš atzīmēja, ka jānoskaidro visi vainīgie, īstenojot soda neizbēgamības principu.

"Vienalga, viņi ir dzīvi vai ne, mums ir jānosauc šie vārdi un jāparāda, ko šie cilvēki nodarījuši," konstatēja IK vadītājs.

Amatpersonas Rietumos cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus, spriežot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu uzvarā pār fašismu, konstatēja A. Bastrikins.

"Mēs redzam virkni mēģinājumu atainot vēsturi gluži citā interpretācijā, kad, piemēram, rietumvalstu amatpersonas, apkopojot Otrā pasaules kara rezultātus, runājot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu un tīšām ignorē PSRS galveno lomu uzvarā pār fašismu, cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus," viņš teica.
14
Tagi:
Nirnbergas tribunāls, Krievija
Pēc temata
"Simtiem brāļu kapu Latvijā - tas ir inscenējums?" Krievijas vēstnieks par reālo karu
Putins: vietējie līdzskrējēji Eiropā savā nežēlībā pārspēja nacistu saimniekus
Dzīvo nesodīti: eksperts par to, kas gaida "nepiebeigtos vectētiņus" no latviešu leģiona
Krievijas Federācijas karogs

Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par KF bruņojuma izmēģinājumiem

0
(atjaunots 11:02 05.07.2020)
Krievijas "Poseidon", "Burevestņik" un citiem ieročiem nav nekāda sakara ar incidentu. Krievijas ĀM norāda, ka pieņēmumi par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, ir absolūti izdomājumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, vēsta RIA Novosti.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs norādīja, ka visi apgalvojumi par to, ka KF veiktie perspektīvo ieroču izmēģinājumi varējuši ietekmēt radiācijas fonu, ir absolūti nepamatoti. Diplomāts savā paziņojumā izteica loģisku pieņēmumu par to, no kurienes un ar kādu mērķi tamlīdzīga ziņa varējusi parādīties.

Jāatgādina, ka iepriekš medijos parādījās informācija: jūnija sākumā Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas teritorijā atmosfērā  fiksēta mazliet paaugstināta tā saucamās reaktoru izcelsmes radioaktīvo izotopu koncentrācija.

Vēlāk Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas Sagatavošanas komisijas izpildsekretārs Lassina Zerbo savā lapā Twitter publicējis karti, kurā atzīmēts rajons, kurā konstatēti radioaktīvie izotopi cēzijs-134, cēzijs-137 un rutēnijs-103.

Norādītais rajons ietver Baltijas jūru, Eiropas ziemeļu daļu un reģionu Krievijas rietumos Sanktpēterburgas rajonā. Atzīmēts, ka izotopi atrasti 22.-23. jūnijā.

Nīderlandes Nacionālais veselības un apkārtējās vides institūts (RIVM) uzskata, ka izotopi nākuši no Krievijas teritorijas. Tur pieļāva, ka kādas AES reaktorā Krievijā notikusi degvielas elementa dehermetizācija.

Taču Krievijas atomelektrostaciju operators "Rosenergoatom" norādīja, ka nekādi incidenti Ļeņingradas un Kolas AES nav fiksēti. Visas iekārtas darbojas ierastajā režīmā, iemeslu satraukumam nav.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka nav saņemta nekāda informācija par draudiem vai avārijas situācijām, kuru rezultātā valstī varētu augt radiācijas līmenis.

Šķita, ka jautājums ir izsmelts. Nekā nebija. Atradās spēki, kuri sāka izvērst sižetu. Rietumu mediji laida klajā pavisam muļķīgus pieņēmumus par to, ka radiācijas līmenis Ziemeļeiropā pieaudzis tādēļ, ka Krievija izmēģinājusi ieročus "Poseidon" un "Burevestņik".

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs stingri atspēkoja nepamatotos pieņēmumus – viņš tos kategoriski noliedz. Tamlīdzīgu informāciju diplomāts uzskata par propagandu un amerikāņu centienu elementu ar mērķi sēt bažas, it īpaši eiropiešu vidū.

Rjabkovs uzsvēra, ka no ASV puses iespējami arī tālāka līdzīga veida ziņu noplūde, kas attiecas uz Krievijas darbu kodolsavaldīšanas jomā. Pie tam to var nodrošināt gan anonīmas personas, gan augstu stāvoši ierēdņi.

Lieta tāda, ka amerikāņi apņēmušies atbrīvoties no bruņošanās savaldīšanas važām un nevēlas apstāties nekādu šķēršļu priekšā.

Interesanti ir arī tas, atzīmēja Rjabkovs, ka ASV ir informētas par Krievijas bažām, Maskava regulāri iesaka tām nodarboties ar perspektīvo bruņojuma sistēmu tēmu plašākā kontekstā, ņemot vērā virkni faktoru, kas ietekmē stratēģisko stabilitāti, pievēršot uzmanību amerikāņu perspektīvajām sistēmām, kas ārkārtīgi destabilizē situāciju.

Tomēr pagaidām, šķiet, adekvāta reakcija uz Krievijas ierosinājumiem nav sagaidāma.

0
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija
Pēc temata
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu
Eksperts: Krievijas atbilde uz ASV aizsardzības stratēģiju būs negatīva
Kādu scenāriju izmanto ASV, lai demontētu bruņojuma kontroles sistēmu pasaulē