Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievija ASV triecienus Sīrijā uzskata par agresiju pret suverēnu valsti

45
(atjaunots 15:16 07.04.2017)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins ASV triecienus Sīrijā nosauca par agresiju pret suverēnu valsti un starptautisko tiesisko normu pārkāpumu, turklāt ar izdomātu ieganstu, paziņoja Krievijas līdera preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

RĪGA, 7.aprīlis — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ASV triecienus Sīrijā uzskata par agresiju pret suverēnu valsti un starptautisko tiesisko normu pārkāpumu, turklāt ar izdomātu ieganstu, paziņoja Krievijas galvas preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RIA Novosti.

"Prezidents Putins uzskata amerikāņu triecienus Sīrijā par agresiju pret suverēnu valsti, pārkāpjot starptautiskās tiesiskās normas, turklāt ar izdomātu ieganstu," — teica žurnālistiem Peskovs.

Naktī uz piektdienu ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka pavēlējis veikt raķešu triecienu Sīrijas lidlaukam, no kura it kā esot uzbrukumi ar ķīmisko ieroču pielietojumu. Pentagons paziņoja, ka raķešu trieciena mērķis bija Šairatas lidlauks Homsas provincē. Tiek ziņots, ka triecienam izmantotas spārnotās raķetes, ar kurām bruņoti ASV JKS kuģi. Pēc Pentagona datiem, kopumā tika palaistas 59 raķetes.

Pie tam Sīrijas armijas virspavēlnieki noraidīja jebkādas apsūdzības par ķīmisko ieroču pielietojumu Idlibas provincē un par vainīgajiem ķīmisko uzbrukumu veikšanā uzskata kaujiniekus un to atbalstītājus. Krievijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka Sīrijas aviācija izdarīja triecienu teroristu munīcijas noliktavai Han-Šeihūnas apdzīvotās vietas apkaimē Idlibas provincē, kur atradās uz Irāku nogādājamo ķīmisko ieroču arsenāli. Incidentu jau izmeklē ANO un Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācija, taču pagaidām viņi nav publicējuši nekādus secinājumus par iespējamiem notikušā vaininiekiem.

Preses sekretārs uzsvēra, ka "Sīrijas armijai nav ķīmisko ieroču krājumu". "Visu Sīrijas bruņoto spēku ķīmisko ieroču krājumu iznīcināšanas fakts ir fiksēts un apstiprināts OPCW, specializētā ANO specvienībā," — viņš atgādināja.

"Turklāt, pēc Putina domām, situāciju pasliktina tas, ka ķīmisko ieroču izmantošana no teroristu puses tiek pilnībā ignorēta," — paziņoja preses sekretārs.

"Tāpat Putins ASV triecienos Sīrijā saskata mēģinājumu novērst pasaules sabiedrības uzmanību no lielā upuru skaita Irākas civiliedzīvotāju vidū," — paziņoja Peskovs.

Homsas pilsēta Sīrijā
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pēc Krievijas prezidenta preses sekretāra teiktā, Putins uzskata, ka ASV triecieni Sīrijā rada nopietnas sekas attiecībās ar Krieviju un nopietnu šķērsli starptautiskās koalīcijas izveidei terorisma apkarošanai.

"Šāds Vašingtonas solis rada nozīmīgu kaitējumu Krievijas un Amerikas attiecībām, kuras jau tāpat ir bēdīgā stāvoklī," — teica žurnālistiem Peskovs, komentējot ASV gaisa triecienu.

"Bet galvenais, pēc Putina domām, ir tas, ka šis solis neved mūs pie galamērķa starptautiskā terorisma apkarošanā, bet, tieši otrādi, rada nopietnus šķēršļus starptautiskas koalīcijas izveidošanai tā apkarošanai un efektīvai cīņai pret šo vispasaules ļaunumu, ko, starp citu, ASV prezidents Donalds Tramps uzskatīja par vienu no galvenajiem uzdevumiem vēl savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā," — uzsvēra Peskovs.

Divi civliedzīvotāji gājuši bojā un vēl septiņi ir cietuši ASV raķešu trieciena rezultātā militārajam lidlaukam Homsas piepilsētā, paziņoja aģentūrai provinces gubernators Tala Barazi.

"Amerikāņu agresija pret Šairatas lidostu Homsas apkaimē novedusi pie divu civiliedzīvotāju nāves, vēl septiņi cilvēki no Šairatas apdzīvotās vietas ir guvuši ievainojumus," — viņš uzsvēra.

Pēc gubernatora vārdiem, apdzīvotajai vieta ir radīti nopietni materiālie zaudējumi.

45
Pēc temata
Kremlis un Krievijas ĀM snieguši komentārus par ķīmiskajiem uzbrukumiem Idlibas pilsētā Sīrijā
ASV kongresmene Sīrijā tikusies ar Asadu
Sīrijā izveidota vienota PGA sistēma, informē Krievijas AM
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

35
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

35
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

30
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

30
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO
Aptieka

Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek

0
(atjaunots 12:06 22.09.2020)
Pēc kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtības izmaiņām paziņojumu skaits par medikamentu blaknēm praktiski dubultojies, un Veselības ministrijā cer, ka tas turpinās pieaugt; kādā gadījumā pacients var saņemt kompensāciju par dārgāka medikamenta iegādi.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, kad receptē tiek norādīts nevis medikamenta nosaukums, bet gan aktīvā viela, ļauj ietaupīt ne vien pacientiem, bet arī valstij, taču budžeta naudas medikamentu iegādes līdzfinansēšanai vienalga nepietiek, raksta Neatkarīgā.

Lētāku zāļu kompensēšana prasa arī mazāk līdzekļu no valsts puses. Taču, kā atzīst Veselības ministrijā, budžeta deficīts zāļu iegādei saglabāsies arī šogad, jo lielāks pacientu skaits izjūt kompensējamo zāļu nepieciešamību un ir tiesīgi tās saņemt.

Pacienti maksā mazāk

Zāļu valsts aģentūra apkopoja datus par to, kā strādā jaunā medikamentu izrakstīšanas kārtība. Galvenais secinājums ir šāds: mēnesī pateicoties tai pacienti ietaupa vairāk nekā miljonu eiro – kopumā 5,05 miljoni eiro pirmajos piecos mēnešos kopš jaunās kārtības ieviešanas.

Vidēji pacienta maksājums par vienu recepti ir samazinājies par 1,6 eiro. Ja salīdzina ar to pašu mēnesi pērn, jūnijā maksājums par vienu recepti samazinājās par 45%, jūlijā – par 46%, augustā – par 48%.

"Brīdī, kad tapa zināms, ka no 1. aprīļa stāsies spēkā jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, 250 kompensējamajiem medikamentiem ražotājs samazināja cenu, tai skaitā 50 medikamentiem, kuriem jau pirms tam bija zemākā cena," pastāstīja Zāļu valsts aģentūras speciāliste Dita Okmane.

No 2020. gada 1. maija cenas samazināja vēl 18 medikamentiem, 1. jūlijā – vēl 75 zālēm, savukārt no 1. septembra – vēl 45 medikamentiem.

Zāļu saraksts un blaknes

Pirms recepšu izrakstīšanas jaunās kārtības pastāvēja bažas, ka tā veicinās kompensējamo zāļu saraksta samazināšanu. Līdz izmaiņu ieviešanai sistēmā, no 2019. gada 1. februāra līdz 1. jūlijam, no saraksta izsvītroja 81 medikamentu, savukārt laika posmā no 2020. gada 1. februāra līdz 1. jūlijam – 99 medikamentus, toties iekļāva tajā 70 jaunas zāles.

Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Māris Pļaviņš
из личного архива автора

Savukārt paziņojumu skaits par novērotajām blaknēm pieaudzis gandrīz par divām reizēm: no 2020. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam no ārstiem un farmaceitiem saņemti 175 paziņojumi par zāļu trūkumiem, un vēl 20 paziņojumi tika saņemti no pacientiem. 2019. gadā tika saņemts vien 61 šāds paziņojums no ārstiem un farmaceitiem un 48 – no pacientiem. Šo paziņojumu analīze liecina, ka cilvēki bieži vien informē par blaknēm, kuras jau ir norādītas zāļu lietošanas instrukcijā.

"Lai arī ziņojumu skaits palielinājies, blakņu ziņošanas aktivitāte Latvijā joprojām ir vērtējama kā zema, salīdzinot ar tādām valstīm kā Francija, Dānija un Nīderlande, kur saņemto blakņu ziņojumu skaits uz 1000 iedzīvotājiem vairākkārt pārsniedz ik gadu Latvijā saņemtos ziņojumus."

Zāļu valsts aģentūra un Veselības ministrija aicina iedzīvotājus arī turpmāk ziņot par blaknēm ārstam, farmaceitam vai arī pašai Zāļu valsts aģentūrai un atgādina, ka ar medicīnisku pamatojumu ārsts joprojām 30% gadījumu var izrakstīt recepti konkrētām, iespējams, dārgākām kompensējamajām zālēm, norādot tā komerciālo nosaukumu.

Ievēro jauno kārtību

Statistika liecina, ka 2020. gada aprīlī, maijā un jūnijā mediķi receptēs norādīja aktīvo vielu (starptautisko nepatentēto nosaukumu) 90% gadījumu. Martā, kad šī kārtība vēl nebija stājusies spēkā, ārsti norādīja aktīvo vielu tikai 16% gadījumu.

Veselības ministrija aicina visus ārstus turpināt informēt iedzīvotājus par jauno kārtību, tostarp neklātienes recepšu izrakstīšanas gadījumos.

"Ārsti visefektīvāk var gan sniegt nepieciešamo informāciju, gan atspēkot dažādus iedzīvotāju vidū iesakņojušos mītus, piemēram, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir iedarbīgāki, jo zāļu jomā augstāka cena nenozīmē labāku kvalitāti," uzsvēra Okmane.
0
Pēc temata
Latvijā apturēta Rigvir preparātu reģistrācija
Ūdens ar citrona garšu: laboratorija pārbaudījusi ārstniecības līdzekli Rigvir
"Terapiju nedrīkst pārtraukt": vēža pacienti pieprasa atgriezt Rigvir
Aptieku uzcenojumu līderis: kāpēc zāles Latvijā ir dārgas