Marss. Foto no arhīva

Zinātnieki noskaidrojuši, kāpēc Marss kļuvis nepiemērots dzīvībai

130
(atjaunots 13:08 01.04.2017)
Kolorado universitātes astrobiologa Brūsa Jakoski vadītā pētījuma rezultāti liecina, ka aptuveni pirms četriem miljardiem gadu uz "Sarkanās planētas" bijusi blīva atmosfēra, kas ļāva saglabāt siltumu un valgmi.

RĪGA, 1. aprīlis — Sputnik. ASV un AAE zinātnieki secinājuši, ka, iespējams, uz Marsa bijusi tikpat blīva atmosfēra, kāda raksturīga Zemei, taču planēta to zaudējusi "Saules vēja" un ultravioletā starojuma iespaidā, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Space.com publicēto informāciju.

Pētījumā, kas Kolorado universitātes astrobiologa Brūsa Jakoski vadībā publicēts zinātniskajā žurnālā Science, ziņots, ka aptuveni pirms četriem miljardiem gadu, kad dzīvība uz Zemes tikai veidojās, uz "Sarkanās planētas" bijusi blīva atmosfēra, kas ļāva saglabāt siltumu un valgmi.

Taču vēlāk Marsa atmosfēra kļuvusi plānāka, ko argona gāzes vieglie izotopi to pametuši ultravioleto staru un "Saules vēja" — Saules izstaroto ūdeņraža plazmas megajonizēto daļiņu iespaidā, raksta portāls.

Zinātnieki uzskata, ka ar laiku Marsa atmosfēra zaudējusi 66% argona, kas atradies tā sastāvā. Gāzes koncentrācijas mazināšanās iespaidā atmosfērā samazinājies ogļskābās gāzes apjoms, kas ļauj saglabāt siltumu. Šīs izmaiņas būtiski ietekmējužas Marsa klimatu un sekmējušas tā pārvēršanos dzīvībai nederīgā tuksnesī.

Savus secinājumus pētnieki pamato ar NASA misijas MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) datu analīzi, kas īstenota ar mērķi izpētīt Marsa atmosfēru ar pavadoņa palīdzību.

Pētījuma rezultāti ļauj dot atbildi jautājumā par to, vai dzīvībai piemērots ir ne tikai Marss, bet arī citas, daudz tālākas planētas, uzsvēruši zinātnieki.

130
Pēc temata
NASA zinātnieki atraduši trīs dzīvībai piemērotas planētas
Zeme iluminatorā: startējis kuģis "Sojuz" ar jauno SKS ekipāžu
Kā Ventspils mežā klausās kosmosu
NASA publicē jaunos Plutona uzņēmumus

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

12
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

12
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

48
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

48
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Tiešraide. Uzvaras 76. gadadienai veltītā militārā parāde Sarkanajā laukumā. Tiešraide

0
(atjaunots 10:09 09.05.2021)
Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai veltītās militārās parādes Sarkanajā laukumā tiešraide.
0