Černobiļas AES ceturtā energobloka sarkofāgs

Washington Times: Ukrainai draud jaunas Černobiļas risks

56
(atjaunots 10:45 31.03.2017)
Galvenā problēma, kuras rezultātā cieš Ukrainas kodolenerģētika, ir korupcija, kas pārņēmusi visu valsti. Tā rada bezatbildību un nolaidību kodolenerģētikas infrastruktūrā, ar kuras palīdzību valstī tiek ražoti 53% enerģijas.

RĪGA, 31. marts — Sputnik. Stāvoklis Ukrainas kodolenerģētikas nozarē ir visai bīstams, un Černobiļas AES avārijai līdzīga incidenta risks ir daudz lielāks, nekā pieņemts uzskatīt, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz avīzē Washington Times publicēto rakstu.

Galvenā problēma, kuras rezultātā cieš Ukrainas kodolenerģētika, ir korupcija, kas pārņēmusi visu valsti, vēsta izdevums. Tā rada bezatbildību un nolaidību kodolenerģētikas infrastruktūrā, ar kuras palīdzību valstī tiek ražoti 53% enerģijas.

Rostislavs Iščenko
© Sputnik / Vladimir Trefilov

Visu valsts kodolobjektos notiekošo teorētiski vajadzētu kontrolēt valsts Kodolenerģētikas regulēšanas inspekcijai, kas saskaņā ar likumu ir neatkarīga iestāde. Taču pēdējo gados ieraksts, ka iestādes vadītāju amatā ieceļ valsts kompānija "Energoatom", un neatkarīgs vēlēšanu process netiek organizēts, paskaidro autors. Rezultātā veidojas situācija, kurā regulējošā iestāde faktiski ir pakļauta kontrolējamajai organizācijai, un, ja "Energoatom" vadība nespēj garantēt drošības standartu ievērošanu, tā vienkārši informē par to kontrolējošo iestādi, kas savukārt pagarina kļūmju novēršanas termiņus, ignorējot drošību.

Pie tam daudzi amati Ukrainas Kodolenerģētikas regulēšanas inspekcijā nav aizņemti. Kā piemēru raksta autors min valsts atomenerģētikas un radiācijas drošības inspektora amatu, kas nav aizņemts jau trīs gadus.

Šajā bezatbildības stāvoklī "Energoatom" neuzskata par nepieciešamu stingri ievērot Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ieteikumus un izmantot pārbaudītas kompānijas materiāltehniskās apkalpošanas darbu veikšanai. Tā vietā iestāde vēršas pie aizdomīgām firmām, kam nav nekādas darba pieredzes nozarē. Starptautisko kontroles organizāciju parbaudes notiek reti un lielākoties ir vienkārši demonstratīvas, raksta izdevums.

Pie tam rietumvalstis uzstājīgi popularizēja kompānijas Westinghouse — Japānas korporācijas Toshiba uzņēmuma — produkciju kā alternatīvo degvielu AES Ukrainā un Austrumeiropā. Tas notika nevis drošības vai rentabilitātes apsvērumu dēļ, bet gan ar mērķi kaitēt Krievijas interesēm reģionā, uzskata autors. Taču problēma ir tā, ka Ukrainas reaktoriem Westinghouse degviela ir sliktāk piemērota nekā Krievijas produkcija, tāpēc rodas avārijas risks. Piedevām 2017. gada 29. martā Westinghouse uzsāka bankrota procedūru, tāpēc tās ražotās degvielas tālāka izmantošana Ukrainas AES ir apšaubāma.

Atliek tikai cerēt, ka Kijeva apzināsies risku, ko rada valsts kodolenerģētikas nozares stāvoklis, un ar ko tas draud ne tikai valsts iedzīvotājiem, bet arī visai Eiropai, un spēs novērst Černobiļas traģēdijas atkārtošanās risku, cer raksta autors.

56
Pēc temata
Černobiļas Stokholmas sindroms
Jaunie amerikāņu karaspēki un radioaktīvie atkritumi Baltijas valstīs
Kam vajadzīga Baltkrievijas AES demonizācija?
Ukraina cels radioaktīvo atkritumu glabātuvi pie Baltkrievijas robežas
Vācieši iepērk jodu, paturot prātā avārijas iespēju tuvējā AES
Tūristi Trokadero strūklakā Parīzē, foto no arhīva

Pasaules tūrisma diena

3
(atjaunots 15:33 27.09.2020)
Ik gadu 27. septembrī pasaulē tiek atzīmēta Pasaules tūrisma diena (World Tourism Day). To nodibināja ANO Pasaules Tūrisma organizācijas Ģenerālā asambleja 1979. gadā.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Svētku mērķis ir piesaistīt starptautiskās sabiedrības uzmanību tūrisma svarīgumam un tā sociālajai, kultūras un ekonomiskajai nozīmei, vēsta RIA Novosti.

Šis datums tika izvēlēts tāpēc, ka šajā dienā 1970. gadā tika pieņemti Pasaules Tūrisma organizācijas Statūti.

Saskaņā ar ANO Pasaules Tūrisma organizācijas (UNWTO) datiem, 2019. gadā starptautiskā tūrisma plūsma palielinājās par 4%, salīdzinājumā ar 2018. gadu. Visā pasaulē tika reģistrēts aptuveni 1,5 miljardi starptautisko tūrisma braucienu. Starptautiskā tūrisma izaugsme 2019. gadā tika novērota visos pasaules reģionos: braucienu skaits uz Tuvajiem Austrumiem pieauga par 8%, uz Āziju – par 5%, uz Ameriku – par 4%, Ziemeļameriku un Dienvidameriku tūristi apmeklēja par 2% biežāk nekā pirms gada.

Ceļojumu skaits uz Eiropu samazinājās, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, taču reģions bija līderis pēc starptautisko braucienu skaita – 743 miljoni tūristu (51%).

Saskaņā ar "Rosstat" datiem, 2019. gadā Krieviju apmeklēja 24,4 miljoni ārvalstu tūristu.

2020. gadā Covid-19 pandēmija izraisīja nebijušu kritumu ceļojumu un tūrisma sektorā – gan iekšzemē, gan starptautiskajā segmentā – uz laiku slēdzot tūrisma galamērķus un izbraukšanas tirgus visā pasaulē.

Saskaņā ar datiem, kas tika sniegti UNWTO Starptautiskā tūrisma barometra septembra numurā, 2020. gada pirmajā pusgadā starptautisko braucienu skaits samazinājās par 65%, salīdzinājumā ar tā paša perioda rādītāju pērn. Braucienu skaits aprīlī samazinājās par 97%, savukārt maijā par 98% karantīnas, lidostu un nacionālo robežu slēgšanas vairākās valstīs dēļ. Straujš starptautisko pārvadājumu pieprasījuma kritums 2020. gada pirmajā pusgadā noveda pie 440 miljonu starptautisko braucienu un aptuveni 460 miljardu ASV dolāru zaudējumiem starptautiskā tūrisma ienākumos. Tas vairāk nekā piecas reizes pārsniedz ienākumu zaudējumu, kurš tika reģistrēts 2009. gadā globālās ekonomiskās un finanšu krīzes apstākļos.

Kamēr starptautiskā tūrisma atjaunošanās tempi nepriecē, pieaug iekšzemes tūrisma pieprasījums daudzos lielos tirgos, tādos kā Ķīna, kur gaisa pārvadājumu apjoms jūlijā pieaudzis aptuveni līdz 90% no 2019. gada līmeņa.

Arī Krievijā aviopārvadājumu apjomi ir palielinājušies uz iekšzemes braucienu rēķina.

Bezdarbs – vēl viens tūrisma plūsmas krituma rezultāts. Saskaņā ar statistisku, pasaulē tūrisma sektorā ir nodarbināts katrs desmitais cilvēks. Pandēmijas rezultātā patlaban tiek apdraudēti aptuveni 100-120 miljoni darbavietu. Tāpat krīze tūrisma nozarē rada draudus programmām, kuras ir paredzētas savvaļas dabas un pasaules kultūras mantojuma apsargāšanai.

Pasaules tūrisma diena sniedz iespēju pārdomāt tūrisma sektora nākotni. 2020. gadā šīs dienas temats ir "Tūrisms un lauku rajonu attīstība".

Pasaulē arvien vairāk uzmanības tiek veltīts lauku rajonu, iekšējās migrācijas un infrastruktūras attīstībai. Šajā kontekstā tūrismam piemīt spēcīgs potenciāls, lai sniegtu ievērojamu pienesumu iespēju izveidošanai ekonomisko un sociālo vērtību veidošanas ķēdes ietvaros ārpus pilsētu robežām, nodarbināšanas iespēju sniegšanā ārpus lielpilsētu robežām un kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā.

3
Tagi:
pasaule, tūrisms
Pēc temata
Koronavīrusa dēļ tūristu plūsma Kiprā pusgada laikā kritusies par 84%
Pētījums: vairāk nekā puse darbinieku atlaisti, tūrisma nozare cieš krahu
Tūrisma glābšanai Latvijā ir nepieciešamas oriģinālas idejas
Kipras varasiestādes atlīdzinās atpūtas izdevumus tūristiem, kuri saslims ar koronavīrusu
Grieķija piesaistīs tūristus ar cenu samazināšanu
Cilvēki aizsargmaskās sabiedriskā transporta pieturā Rīgā, foto no arhīva

Virusologs paskaidroja, kāpēc nav jēgas iedalīt pandēmiju viļņos

6
(atjaunots 14:16 27.09.2020)
Vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Dēvēt koronavīrusa saslimstības kāpumu par otro vilni vai pirmā viļņa turpinājumu "nav ļoti principiāla lieta", paziņoja sarunā ar "Govorit Moskva" virusologs, N. Gamaleja vārdā nosauktā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas zinātniski pētnieciskā centra profesors Anatolijs Alšteins, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

Virusologs atzīmēja, ka lielpilsētu iedzīvotāji pārstājuši nopietni uztvert profilakses pasākumu ievērošanu.

"Uztraukums, protams, ir, un saistīts tas ar to, ka iedzīvotāji atslābinājušies, pārstājuši ievērot elementārus pret epidēmiju vērstus pasākumus, tādus kā sejas maskas ļaužu pulcēšanās vietās, distancēšanās, roku mazgāšana, pašizolācija, darbs attālinātā režīmā," pastāstīja viņš. Tas viss, pēc viņa teiktā, kopā ar sezonas maiņu ietekmē saslimšanas kāpumu.

Tāpat viņš atgādināja, ka rudens ir nelabvēlīga sezona augšējo elpceļu infekcijām.

"Rezultātā mums, protams, ir acīmredzams saslimstības kāpums. Tā vairs nav nejauša lieta, pietiekami strauji pacēlās," nobeigumā sacīja viņš.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33 miljoni Covid-19 gadījumu, vairāk nekā 999 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 24,4 miljoni izveseļojās. Visvairāk saslimušo ir atklāts ASV, Indijā un Brazīlijā.

6
Tagi:
koronavīruss, pandēmija
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Zinātnieks izskaidroja, kāpēc otrais koronavīrusa vilnis Krievijā ir maz iespējams