Piemineklis par godu padomju armijas un Polijas armijas karavīriem Polijā

Polijā iecerēts nojaukt ap 500 padomju pieminekļu

56
(atjaunots 10:11 22.03.2017)
Pēc Polijas valdošās partijas "Likums un taisnība" piedāvājuma ap 500 pieminekļu tiks demontēti, taču likuma grozījumi neskars objektus, kas ir uzstādīti kapsētās, un neatrodas publiskās vietās.

RĪGA, 22. marts – Sputnik. Ap 490 padomju laiku pieminekļu var tikt likvidēti Polijā, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz aģentūru RIA Novosti.

2016. gada aprīlī Polijā stājās spēkā dekomunizācijas likums, kurš paredz totalitāro režīmu propagandas aizliegumu ēku, ceļu, ielu, tiltu vai laukumu nosaukumos. Par propagandu tiek uzskatīta "komunismu vai jebkuru citu totalitāro režīmu simbolizējošo" uzvārdu, organizāciju nosaukumu, notikumu vai datumu izmantošanu.

Saskaņā ar jaunajiem grozījumiem, kurus sagatavoja valdošās partijas "Likums un taisnība" senatori, nojaukšanai paredzēti arī "komunismu slavējošie" pieminekļi un piemiņas akmeņi.

Pēc vojevodistu datiem valstī ir uzstādīti 490 šāda veida monumenti. Paredzams, ka pieminekļus demontēs pēc konsultācijas ar Nacionālās atceres institūtu, likums neskars tos objektus, kuri ir uzstādīti kapsētās un neatrodas publiskās vietās.

Jautājuma vēsture

2016. gada vasarā pēc Polijas Republikas Nacionālās atceres institūta iniciatīvas aptuveni 500 padomju pieminekļus, tostarp pateicības monumentus Sarkanai Armijai, tika plānots izvest no visiem valsts reģioniem un savākt tās kopā pilsētā Borne Sulinovo (Rietumpomožes vojevodiste).

Pēc Borne Sulinovas vietējo varu domām, pilsētas viesi gūs patiesu prieku no vecajiem, bieži vien pussabrukušiem pieminekļiem ar sarkanām zvaigznēm, un nauda par brīvdabas muzeja apmeklēšanu papildinās pieticīgo vietējo budžetu.

Polija nav veikusi konsultācijas ar Krieviju par muzeja izveidi.

Viens no Nacionālās atceres institūta vadītājiem Pāvels Ekeļskis atzīmēja, ka "poļu sabiedriskā telpa ir Polijas suverenitātes elements, un nav nekādas nepieciešamības šāda tipa darbības saskaņošanā ne ar vienu no mūsu kaimiņiem".

"Likuma un taisnības" senators Ježijs Červiņskis piedāvāja likvidēt tai skaitā "citu totalitāro režīmu" slavējošos pieminekļus, konkrēti "fašismu, vācu nacismu, ukraiņu un lietuviešu nacionālismu, prūšu, krievu un vācu militārismu". Ukraiņu un lietuviešu nacionālisma salīdzinājums ar fašismu izraisīja asu kritizējošu reakciju Kijevā un Viļņā.

56
Pēc temata
SS veterāni nojaukuši padomju jūrniekiem veltīto pieminekli Limbažos
Polijā sākusies padomju karavīriem veltītā pieminekļa restaurācija
UNESCO tiks lūgta aizsargāt padomju pieminekļus Polijā
Nacionālisti pieprasa Uzvaras pieminekļa demontāžu
Polijā pieteikts karš padomju laiku pieminekļiem
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

10
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

10
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību
Gaisa uzraudzības lidmašīna Tu-214 (Atvērtās debesis)

Militārais eksperts: Krievija kompensēs izlūkošanas iespējas bez ADL

10
(atjaunots 12:41 12.05.2021)
Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma denonsāciju. Militārais eksperts atklāja, kādu iemeslu dēļ Krievijas dalība līgumā kļuvusi bezjēdzīga.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma (ADL) denonsāciju. Par to liecina parlamenta apakšpalātas datu bāze.

Aprīlī Krievijas delegācijas vadītājs pārrunās Vīnē militārās drošības un bruņojuma kontroles jautājumos Konstantīns Gavrilovs paziņoja, ka Krievija līdz maija beigām noslēgs visas procedūras, kas paredzētas pirms izstāšanās no ADL.

Žurnāla "Nacionalnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko radio Sputnik ēterā uzsvēra, ka pēc ASV lēmuma izstāties no līguma Krievijas tālāka dalība tajā kļuvusi bezjēdzīga.

"Atklāto debesu līgums bija ārkārtīgi svarīgs, tam bija stabilizējoša loma starptautiskajā militāri politiskajā situācijā. Taču diemžēl Vašingtonas politika, kas ņem vērā šauri egoistiskas intereses, novedusi tiktāl, ka šis līgums zaudējis spēku – tas nav dzīvotspējīgs. Un Krievija tikai konstatēja šo situāciju. Pamatojoties uz mūsu valsts interesēm, tālāka dalība šajā līgumā bez ASV ir vienkārši bezjēdzīga.

Mūsu izlūkošanas iespējas tiks kompensētas uz satelītu un radioelektroniskās izlūkošanas līdzekļu rēķina," konstatēja militārais eksperts.

Atvērto debesu līgums bija parakstīts 1992. gadā un stājās spēkā no 2002. gada. Tas bija viens no pasākumiem ar mērķi stiprināt uzticību militārajā jomā pēc aukstā kara beigām. Līguma dalībvalstis saņēma tiesības aplidot viena otras teritoriju, izmantojot noteiktām prasībām atbilstošu aparatūru. Līgumam pievienojās 34 valstis, taču 2020. gada 22. novembrī ASV no tā izstājās. 2021. gada janvāra vidū Krievija informēja, ka iniciēta analoģiska procedūra.

10
Tagi:
Krievija, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Lidojumu vairs nebūs: Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma
Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma