Latvijas policijas darbinieki

Bailes no terorisma Latvijā iet mazumā

49
(atjaunots 14:29 20.03.2017)
Pirmo reizi pēdējo sešu gadu laikā Latvijas iedzīvotāju vidū būtiski sarukušas bailes no terorisma draudiem dzimtenē.

RĪGA, 20. marts – Sputnik, Andrejs Solopenko. Pēc SKDS Tirgus un sabiedrības viedokļa izpētes centra aptaujas datiem, kura tika veikta februārī, 46% respondentu uzskata, ka Latvijai nedraud starptautiskai terorisms. 39% paliek pie pretēja viedokļa, bet 15% grūti bija atbildēt uz šo jautājumu.

Uztraukums mazinās

Doto aptauju pētījumu firma veic ik gadu jau 16 gadus pēc kārtas – katru februāri, sākot ar 2002. gadu.

"Šogad iedzīvotāju raizes par to, ka starptautiskie teroristi var izdarīt kaut ko briesmīgu arī Latvijā, ir mazinājušās. Uztraukums paliek tikai 39%," – atzīmēja savā Twitter lapā SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Tiešām, salīdzinājumā ar pagājušajiem gadiem, respondentu īpatsvars, kuri uzskata starptautisko terorismu par draudu Latvijai, ir sarucis par 11%. Un pat vairāk, ir augusi tā iedzīvotāju daļa, kura ir pārliecināta, ka mums nekas nedraud, kas liecina par sabiedrības uztraukumu un raižu mazināšanos.

Visā aptauju veikšanas laikā augstākie iedzīvotāju uztraukuma rādītāji bija 2006. gadā, kad vairāk nekā puse (55%) uzskatīja, ka Latvijai draud starptautiskais terorisms. Pats zemākas terorisma atnākšanas uztraukumu procents tika fiksēts 2012. gadā (17%), un no tā laika pārliecinoši auga līdz 2016. gadam.

Tikai esošā gada pirmajos mēnešos latvieši atkal sajūtās droši, neskatoties uz to, ka skaļu teroraktu Eiropas Savienības valstīs, diemžēl, mazāk nav kļuvis.

Perifērija – ne vienmēr ir slikti

Pagājušie gadi bija nomākti ar drausmīgiem terora aktiem. 2015. gads kļuva bēdīgi slavens ar Charlie Hebdo redakcijas apšaudi un baiso slaktiņu Parīzē, kad bojāgājušo skaits bija mērāms vairākos simtos. 2016. gadā skaļu terora aktu nekļuva mazāk. Pietiekami atcerētie martā nograndējušos sprādzienus Briseles metro un lidostā, kuri noveda pie 35. nevainīgu cilvēku nāvēm, kā arī terora akti Nicā – 2016. gada vasarā, kad nogalināto skaits bija ap simtu.

Rodas sekojošs jautājums: kāpēc tad iedzīvotāju daudzums, kuri uzskata, ka Latviju apdraud starptautiskais terorisms, sarūk? Atbilde ir acīmredzama – teroristi veic savus noziegumus bagātākās un autoritārākās Eiropas Savienības valstīs, kuru valdības var nopietni ietekmēt lēmumu pieņemšanu, kas skar pasaules politiku, savu vēlētāju spiediena rezultātā.

Latvija tostarp atrodas ES perifērijā un īpašu ietekmi uz tās politiku nerada. Līdz ar to daudzi valsts iedzīvotāji sākuši saprast – salīdzinājumā ar tādām pilsētām kā Berlīne, Parīze vai Brisele, sprādzienu varbūtība Rīgā ir daudz mazāka, un tādējādi arī starptautiska terorisma draudi Latvijai ir minimāli.

49
Pēc temata
Turcija pēc slaktiņiem: cik ātri pazudīs tūristi no pludmalēm un viesnīcām
Beļģijā izmaksāti sociālie pabalsti slaktiņu organizatoriem Briselē un Parīzē
Slaktiņš Londonas centrā: policija izvērtē terorisma versiju
"Berlīnes slaktiņa" atbalsis: Eiropas labējie pret migrantiem
Terorakts Kirgīzijas galvaspilsētā – uzbrukums Ķīnas vēstniecībai
Eiropols vēsta, ka "Islāma valsts" plāno jaunus teroraktus Eiropā
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

24
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

24
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

0
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

0
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā