Apmeklētāji Pavasara ziedu tirdziņā

Svētki, taču ne brīvdiena: kur pasaulē svin 8. martu

494
(atjaunots 12:57 08.03.2017)
Latvijā 8. marts vairs nav brīvdiena kopš 1991. gada, pēc republikas izstāšanās no PSRS, taču 2007. gadā tā kļuva par svētku dienu. Kur pasaulē svin Starptautisko Sieviešu dienu – mūsu izziņa.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Starptautiskā Sieviešu diena Latvijā nav izejamā diena kopš 1991. gada, pēc republikas izstāšanās no PSRS. 2007. gadā Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par svētku, piemiņas un svinamajām dienām", kas noteica, ka Starptautiskā Sieviešu diena Latvijā ir svinama diena, taču brīvdiena tā nav.

8. martā visā pasaulē tiek atzīmēti sieviešu sasniegumi neatkarīgi no nacionālajām robežām, etniskajām, valodas, kultūras, ekonomiskajām un politiskajām atšķirībām.

Pirmo reizi ideja svinēt Starptautisko Sieviešu dienu radās XX gs. sākumā.

Tulpes
© Sputnik / Sergey Melkonov

Pirmā nacionālā sieviešu diena sakaņā ar Amerikas Sociālistiskās partijas lēmumu tika svinēta visā ASV teritorijā 1909. gada 28. februārī. ASV sievietes svinēja šos svētkus februāra pēdējā svētdienā līdz 1913. gadam.

Starptautiskā Sieviešu diena pirmo reizi tika svinēta 1911. gada 19. martā Austrijā, Vācijā, Dānijā un Šveicē — mītiņos piedalījās vairāk nekā miljons vīriešu un sieviešu. Viņi pieprasīja balsstiesības sievietēm, tiesības uz darbu, profesionāltehnisko apmācību, tiesības ieņemt vadošus amatus un diskriminācijas pārtraukšanu darba vietās.

Sievietes Krievijā savu pirmo Starptautisko Sieviešu dienu svinēja februāra pēdējā svēttdienā 1913. gadā mieram veltītās kustības ietvaros, kas dzima Pirmā pasaules kara priekšvakarā, bet 1914. gada 8. martā citās Eiropas valstīs sievietes organizēja mītiņus, solidarizējoties ar sievietēm visā pasaulē.

1917. gadā Krievijas iedzīvotājas nolēma rīkot streiku "par maizi un mieru" 23. februārī pēc vecā stila — daudzās pasaules valstīs šī diena iekrita 8. martā.

PSRS 8. marts kļuva par oficiālu svētku dienu no 1956. gada.

Ilgu laiku 8. marts bija valsts svētki tikai Padomju Savienībā.

Starptautisko Sieviešu dienu svin arī ANO. Patlaban to atzīmē Azerbaidžānā, Armēnijā, Gruzijā, Kazahstānā, Kirgīzijā, Moldovā, Uzbekistānā, Tadžikistānā, Ukrainā, Abhāzijā, Dienvidosetijā un Baltkrievijā.

Tadžikistānā pēc valsts prezidenta iniciatīvas no 2009. gada šos svētkus sauc par Mātes dienu.
Turkmenistānā Starptautiskā Sieviešu diena netika svinēta līdz 2008. gadam, līdz valsts prezidents ieviesa grozījumus Darba likumu kodeksā un atkal atjaunoja 8. marta svētkus.

Gruzijā svin Starptautisko Sieviešu dienu 8. martā un Mātes dienu — 3. martā. Mātes dienas svētki tika izveidoti 1991. gadā ar mērķi aizvietot 8. marta svētkus, taču līdz pat šim laikam tiek svinēti abi svētki.

Starptautiskā Sieviešu diena — 8. marts ir nacionālie svētki vairākās citās valstīs: Angolā, Gvinejā-Bisavā, Zambijā, Kambodžā, Kenijā, KTDR, Madagaskarā, Mongolijā, Ugandā un Eritrejā.

Materiāls sagatavots, izmantojot RIA Novosti sniegto informāciju un brīvi pieejamos avotus.

494
Pēc temata
Ražots Latvijā: desmit dāvanas 8. Martā
Staņislavs Bišoks

Analītiķis paskaidroja, kādēļ ASV nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī"

8
(atjaunots 15:34 26.05.2020)
Krievija vispār var neko nedarīt militārajā ziņā, taču Rietumi nepārstās runāt, ka tā ir NATO pastāvēšanas un aktivitātes iemesls, paziņoja politiskais analītiķis Staņislavs Bišoks.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Par "dunci Eiropas sirdī" KF Kaļiņingradas apgabalu nosauca ASV prezidenta padomdevējs nacionālās drošības lietās Roberts Obraiens. Politiķis paziņoja Vācijas izdevumam Bild, ka Kaļiņingradu ir pārvērtuši "slēgtā militārajā bāzē, kas ir piebāzta ar mūsdienīgiem ieročiem un raķetēm".

Rietumi tradicionāli vērtē jebkādu Krievijas militāro aktivitāti kā nedraudzīgu, paziņoja Sputnik Latvija politiskais analītiķis, Starptautiskās monitoringa organizācijas CIS-EMO izpilddirektors Staņislavs Bišoks.

Kaļiņingrada ir viens no nedaudziem reģioniem, kurš, neskaitot Pēterburgu un Maskavu, ir zināms rietumu elitei. Jau kopš bruņojuma sacīkšu laikiem Rietumi padara par vainīgo spriedzes rosināšanā Krieviju un tai skaitā Krievijas eksklāvu Eiropā. Ne tikai jebkādas plānveida KF mācības pie rietumu robežām, bet arī pati bruņoto spēku klātbūtne Kaļiņingradas apgabalā tiek vērtēta kā nedraudzīgs solis. Krievija šajā ziņā vispār var neko nedarīt, taču Rietumi nepārstās sludināt to kā NATO aktivitātes iemeslu," atzīmēja Bišoks.

Rietumu stratēģiskais virziens šobrīd rada lielākos drošības draudus KF, paziņoja aizritējušajā nedēļā KF aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Krievija ir spiesta palielināt savas saturēšanas iespējas un bruņoto spēku kaujas potenciālu situācijā, kad NATO palielina klātbūtni pie Krievijas robežām.

Pēc Polijas un Baltijas valstu lūguma reģionā ir izvietoti četri starptautiskie NATO spēku bataljoni, kuru kopējais skaits ir virs 4,8 tūkstošiem cilvēku. Mācību laikā alianses militārpersonu skaits pie KF rietumu robežām pieaug vairākas reizes, atzīmēja Šoigu. NATO ir labi informēta par to, ka Maskavai nav nekādu uzbrukuma plānu, taču tā turpina novirzīt pie KF rietumu robežām militāro kontingentu un kaujas tehniku ar izdomātu "Krievijas draudu" ieganstu.

Бышок объяснил, как Калининград оказался "кинжалом в сердце Европы"
8
Tagi:
draudi, drošība, Krievija, ASV
Pēc temata
Lietuvas specdienesti uzskata Krieviju par lielāko apdraudējuma faktoru
Ierobežojuma zona NATO: Kaļiņingradu plānots nostiprināt ar jaunu divīziju
Eksperts: Lietuvai jāsaprot, ka tā rada draudus Krievijas nacionālajai drošībai
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".
Gincburgs

Gripa vai masalas? Akadēmiķis aprakstījis SARS-CoV-2 evolūcijas scenārijus

11
(atjaunots 13:13 26.05.2020)
Cilvēkam nāksies samierināties ar jauno kaimiņu – koronavīrusu SARS-CoV-2: runa var būt par vakcīnu uz visu mūžu vai ikgadējiem jaunas vakcīnas meklējumiem.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Koronavīrusa SARS-CoV-2 mijiedarbība ar imūnsistēmu var evolucionēt saskaņā ar vairākiem scenārijiem, brīdināja Krievijas zinātņu akadēmijas akadēmiķis, Gamaleja Epidemioloģijas un mikrobioloģijas ZPC direktors Aleksandrs Gincburgs videokonferences gaitā starptautiskajā ziņu aģentūrā "RIA Novosti".

"Tas var būt gripas vīrusa evolūcijas scenārijs, kura ietvaros ik gadus nākas radīt jaunus vakcīnu štammus un faktiski aizsargāties no jauna vīrusa. Cits scenārijs būs gadījumā, ja vīruss ilgu laiku nemainīsies, kā tas notiek ar masalu vīrusu. Visā cilvēces vēsturē tas nemainās. Masalu vakcīna ieļauta nacionālajā kalendārā, un mēs šo infekciju nemanām. Šajā gadījumā jautājums būs par revakcinācijas biežumu, iespējams, tā būs vakcīna uz visu mūžu," pastāstīja Gincburgs.

Akadēmiķis atzina, ka pagaidām pētniekiem nav skaidrs, pa kādu ceļu ies vīrusa evolūcija.

"Pašlaik nav tādu instrumentu, kas ļautu prognozēt vīrusa un saimnieka organisma imūnsistēmas mijiedarbības evolūciju," detalizētāk paskaidroja Gincburgs.

Koronavīrusa pandēmija, kas laikā kopš gada sākuma izplatās no Ķīnas, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 5,4 miljoni Covid-19 infekcijas gadījumu, no tiem vairāk nekā 345 tūkstoši beigušies letāli. Jaunās koronavīrusa infekcijas vidējais mirstības līmenis pasaulē sastāda 6,3%.

Гинцбург предупредил о двух сценариях эволюции коронавируса
11
Tagi:
epidēmija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Nav saprotams, kā tas izturēsies". Zinātnieks pastāstīja par jauno koronavīrusu
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Krievijas infektologs novērtēja risku atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Atklāta koronavīrusa spēja skart visus orgānus
Dzintars

Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas

0
(atjaunots 17:45 26.05.2020)
Pārdošanai piedāvāti aptuveni 800 vienību. To vidū ir gan kosmētikas ražošanai paredzētās iekārtas, gan uzņēmuma transporta līdzekļi.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Uzņēmuma "Dzintars" administrators Jānis Ozoliņš izstādījis pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas, vēsta Press.lv.

Noskaidrojis, ka pārdošanai izstādītas 749 vienības. To vidū ir ražošanas iekārtas, transporta līdzekļi un cits uzņēmuma īpašums.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Visa īpašuma kopējā vērtība – aptuveni 534 300 eiro, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19.jūnijam, visi interesenti var to apskatīt pirms pirkuma.

Iepriekš tika ziņots, ka 30.martā sāksies maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" ražošanas un administratīvo ēku izsole.

Ēkas izstādītas izsolei ar sākumcenu 6,9 milj. eiro apmērā.

Iespējams iegādāties objektu Rīgā, Mālu ielā 30 – zemes gabalu 65 300 kvadrātmetru platībā ar apbūvi, kā arī kustamo īpašumu – inženiertīklus, ofisa tehniku, iekārtas un mēbeles.

Par agrāk slavenā zīmola bēdīgo stāvokli kļuva zināms 2019.gada oktobrī. Jau 12.novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāja maksātnespēju un iecēla Jāni Ozoliņu maksātnespējas procesa administratora amatā.

0
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
Rokas nost no vietēja biznesa! VID represijas iedzinušas stūrī Latvijas uzņēmējus