Vitālijs Čurkins un Samanta Pauere ANO Drošības Padomē. Foto no arhīva

Samanta Pauere pastāstījusi par attiecībām ar "labo draugu" Čurkinu

18
(atjaunots 17:02 26.02.2017)
Bijusi ASV pastāvīgā pārstāve ANO Samanta Pauere veltījusi rakstu Vitālijam Čurkinam – "draugam, Krievijas vēstniekam", kurš priekšlaicīgi miris Ņujorkā 20. februārī.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Bijusi ASV pastāvīgā pārstāve ANO Samanta Pauere veltījusi savām attiecībām ar Krievijas pārstāvi ANO Vitāliju Čurkinu rakstu avīzē The New York Times ar nosaukumu "Mans draugs, Krievijas vēstnieks", kurā nodēvējusi Krievijas diplomātu par "labu draugu" un vienu no efektīvākajiem diplomātiem pasaulē.

Samanta Pauere bija ASV pastāvīgā pārstāve ANO kopš 2013. gada līdz brīdim, kad pie varas nāca ASV prezidents Donalds Tramps. Pēdējos gados viņa bija viena no galvenajiem KF vēstnieka ANO Čurkina pretiniekiem, kurš "neliekuļoti aizstāvēja" Krievijas prezidenta Vladimira Putina darbības Ukrainā un Sīrijā.

"Vitālijs bija talantīgs stāstnieks ar lielisku humora izjūtu, labs draugs un viena no labākajām cerībām, kas bija ASV un Krievijai sadarbības jomā. Esmu sāpju sagrauzta par viņa nāvi," — uzrakstīja Pauere.

Pauere paudusi nožēlu sakarā ar to, ka viņas līdzjūtības vārdi sakarā ar Čurkina nāvi tika uztverti kā " Krievijas agresijas pieņemšana".

Krievijas Federācijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vitālijs Čurkins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pauere atzinās, ka drīz pēc viņas ierašanās Ņujorkā viņas priekšgājēja Sjūzena Raisa viņu brīdinājusi: "Lūdzu, pielieciet visus spēkus, lai izveidotu labas attiecības ar Čurkinu. Viņš padarīs jūs traku, bet jūs būsiet vajadzīgi viens otram." "Vitālijs bija Krievijas Federācijas vēstnieks Apvienoto Nāciju Organizācijā sešus gadus un diplomāts gandrīz četrdesmit gadus" — viņapavēstīja. Politiķe atgādināja, ka Krievijas Federācijai ANO Drošības padomē ir veto tiesības, kas ļauj bloķēt jebkuru lēmumu, un viņai bija vajadzīgs Čurkina atbalsts, piemēram, Miera sargu nosūtīšanai vai sankciju noteikšanai pret atsevišķām privātpersonām vai valstī.

Neskatoties uz visām domstarpībām, "izdevās atrast veidu, lai uzklausītu vienam otru un saskatītu otras puses prioritātes ". "Tiklīdz mums rādās plāns, citas valstis pievienojās, uzskatot, ka arī tās spēs atrast saskares punktus, ja mums tas ir izdevies," — skaidroja Pauere.

Čurkins arī atbalstīja divpusējās attiecības starp mūsu valstīm (ASV un Krieviju — red.), norāda Pauere.

"Neskatoties uz mūsu valstu attiecību straujo pasliktināšanos, ko mēs novērojām, mums personīgi bija daudz kopīga. Mums patika sports, un vienīgā reize, kad es nevarēju sazvanīt Vitāliju, bija brīdī, kad Krievija cīnījās par olimpisko medaļu," — teica viņa.

Pauere pastāstīja, ka viņi kopā apmeklējuši hokeja un tenisa spēles, reiz — pat teātri, ko mīlēja diplomāts un viņa sieva Irina. Pauere atzinās, ka reiz uzaicinājusi Čurkinu apmeklēt mūziklu "Jautrā māja" par LGBT kopienu, kā arī iepazīstināja viņu ar seriālu "Amerikāņi" par padomju spiegiem ASV aukstā kara gados. Viņš to nosauca par "mazliet smieklīgu", taču, šķiet, skatījās ar interesi, viņa atceras.

Čurkins bija viņas vienīgais kolēģis, kuru viņa uzaicinājusi kopā ar sievu Irinu maltītē par godu Pateicības dienai viņas vecāku mājā netālu no Ņujorkas. Vienā no viņu pēdējām tikšanās reizēm Pauere, pēc viņas teiktā, piedāvājusi politiķim pēc aiziešanas pensijā kopīgi lasīt lekcijas studentiem.

"Visa Vitālija profesionālā dzīve bija veltīta viņa valsts, tās kultūras un tradīciju aizsardzībai. Lai gan viņš nekad nav bijis vienisprātis ar mani par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, man likās, ka viņš augstu vērtēja Putina paveikto Krievijas nozīmes atjaunošanos pasaules arēnā, tomēr dotu priekšroku miermīlīgām metodēm," — rakstīja Pauere.

"Viņu, visticamāk, aizstās ar kādu, kurš nebūs gatavs piekrist kompromisam, kas neapšaubāmi mazinās ANO iespējas nodrošināt mieru un drošību, un vēl vairāk pasliktinās Krievijas un ASV attiecības," — viņa sacīja.

"Laikā, kad diplomāti Ņujorkā nāca un gāja, bija viena figūra — Vitālijs Čurkins, spēkavīrs, gādīgs draugs un Krievijas valsts aizstāvis, ko viņš dievināja un centās panākt, lai ar to varētu lepoties. Ja mums nāksies atkal panākt mūsu valstu attiecību atgriešanos globālo draudu risinājuma gultnē, tas nenotiks tāpēc, ka amerikāņi ir atkāpušies no saviem principiem, bet tāpēc, ka mēs stingri pieturamies pie sava viedokļa, taču nezaudējam cilvēcīgu attieksmi pret tiem, kam mēs nepiekrītam," — noslēgumā piebildusi Pauere.

18
Pēc temata
Zaharova: ASV pārmetumi Krievijai atgādina histēriju
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

0
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

0
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV
Ballistiskās raķetes Trident II D5 palaišana

"Vajag vismaz papūlēties": eksperts uzskata, ka pārrunas par NEW START ir iespējamas

2
(atjaunots 17:46 20.10.2020)
Iespējams, Vašingtonā tomēr ir politiķi, ar ko iespējams diskutēt par līguma NEW START pagarināšanu.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Kremlis, komentējot ASV politiķu izteikumus par līguma NEW START pagarināšanu, atzīmēja, ka sarunas ar Vašingtonu stratēģiskās stabilitātes jautājumos turpināsies, neskatoties uz Baltā nama atteikšanos no Krievijas prezidenta Vladimira Putina ierosinājuma pagarināt līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu uz vienu gadu, paziņoja prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

"Mēs ceram, ka jebkurā gadījumā tiks turpināti kontakti ar ASV. Protams, kopumā, kā jau teica prezidents, līguma pagarināšana dotu mums laiku, dotu šos 12 mēnešus substantīvām un nopietnām pārrunām bruņojuma kontroles jautājumos," Peskova teikto citēja RIA Novosti.

Viņš akcentēja, ka būtu sagaidāmas visai bēdīgas sekas, ja visai pasaulei tiktu atņemts šis "visas pasaules stabilitātes un drošības stūrakmens".

"Tāpēc, protams, mēs vēlētos tomēr izdzirdēt, ka mūsu partneri ASV ir gatavi pagarināt šo dokumentu," atzīmēja prezidenta preses sekretārs.

Pagaidām, pēc viņa vārdiem, vēlamais progress nav redzams. Tomēr tāda situācija nenozīmē, ka "visi kontakti ir pilnībā jāaptur".

Krievijas Zinātņu akadēmijas Drošības problēmu pētījumu centra vadošais zinātniskais darbinieks, amerikānists, politologs Konstantins Blohins radio Sputnik ēterā pauda viedokli, ka līguma liktenis lielā mērā ir atkarīgs no tā, kas uzvarēs gaidāmajās prezidenta vēlēšanās ASV.

"Republikāņu partijas pārstāvis Donalds Tramps, pirmkārt, ienīst Ķīnu un saista NEW START ar Ķīnu. Otrkārt, Republikāņu partija tradicionāli cenšas sagraut bruņojuma kontroli. Atgādināšu, ka Džordža Buša, jaunākā administrācijas laikā amerikāņi izstājās no PRA līguma, pats Tramps izstājās no līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm un Atklāto debesu līguma. Ja viņš uzvarēs vēlēšanās, izstāšanās no NEW START ir ļoti iespējama," uzskata Konstantins Blohins.

Ja uzvarēs demokrātu pārstāvis Džo Baidens, pēc politologa domām, pastāv izredzes pagarināt līgumu.

"Demokrātiskā partija tradicionāli atbalsta dialogu ar krieviem par stratēģisko stabilitāti. Atgādināšu, ka tieši Obamas administrācija kopā ar Medvedevu pagarināja tagadējo līgumu. Tomēr, lai kas uzvarētu, ir gandrīz neiespējami noslēgt jaunu līgumu dažu mēnešu laikā. Tāpēc vismaz jāpapūlas pagarināt esošo līgumu, lai gada laikā noslēgtu jaunu. Šī ideja tomēr ir interesanta," atzīmēja politologs.

Līgums NEW START, kas parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā spēkā esošā Krievijas un ASV vienošanās par bruņojuma ierobežošanu.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

2018. gada 5. februārī pienāca galējais termiņš, līdz kuram Krievijai un ASV bija jāsasniedz kontroles rādītāji saskaņā ar līgumu. Līguma termiņš beidzas 2021. gada februārī. Vašingtona dažādos līmeņos uzsver, ka Pekina jāiesaista pārrunās ar mērķi izstrādāt jaunu trīspusēju kodolvienošanos starp Krieviju, Ķīnu un ASV. Ķīna šo ieceri noraida. Sergejs Lavrovs ne vienu reizi vien ir uzsvēris, ka Maskava atbalsta līguma NEW START pagarināšanu bez iepriekšējiem noteikumiem.

2
Tagi:
NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins ierosinājis pagarināt NEW START uz gadu bez jebkādiem noteikumiem
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START