Stratēģisko raķešu spēku dežūras vienības vadības pults

Senators Makeins pārmet Maskavai INF līguma pārkāpšanu

34
(atjaunots 14:26 16.02.2017)
Krievija savā teritorijā izvērsusi divus spārnoto raķešu bataljonus pretēji Vidēja un maza diapazona kodolspēku iznīcināšanas līguma noteikumiem, apgalvo ASV.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. ASV Senāta loceklis Džons Makeins paziņojis, ka viņa rīcībā esošā informācija ļauj secināt, ka Krievija izvērsusi divus spārnoto raķešu bataljonus pretēji Vidēja un maza diapazona kodolspēku iznīcināšanas līguma (INF) noteikumiem.

"(Krievijas prezidents – red.) Vladimirs Putins turpina pārbaudīt (ASV – red.) jauno administrāciju, taču vienlaikus Krievijas izvērstās sauszemes bāzes spārnotās raķetes ar kodolgalviņām nopietni apdraud ASV spēkus Eiropā un mūsu sabiedrotos NATO, pārkāpjot INF līgumu," – Makeina paziņojumu citē aģentūra RIA Novosti.

Politiķis aicinājis ASV administrāciju "nekavējoties rīkoties, lai nostiprinātu mūsu aizturošās pozīcijas Eiropā un aizsargātu mūsu sabiedrotos", modernizēt amerikāņu kodolspēkus un demonstrēt gatavību "stāties pretī Krievijas kodoldoktrīnai".

Iepriekš avīze New York Times, atsaucoties uz informācijas avotiem ASV administrācijā, informēja, ka Krievija izvērsusi cīņasspējīgu sauszemes bāzes "zeme-zeme" klases spārnoto raķešu vienību, kas, pēc ASV domām, neatbilst līguma noteikumiem.

Izdevuma informācijas avoti norādījuši, ka Krievijas Bruņoto spēku rīcībā ir divi spārnoto raķešu bataljoni. Viens no tiem atrodas Kapustin Jar poligonā Astrahaņas apgabalā, bet otra vienība decembrī dislocēta nezināmā atrašanās vietā.

Pentagona pārstāve Mišela Baldansa paziņoja, ka ASV Aizsardzības ministrija pieprasa pārbaudīt pieņēmumus par INF līguma pārkāpumiem no Krievijas puses, lai izvērtētu "iespējamās sekas ASV un to sabiedroto drošībai".

Līgums INF, kas tika parakstīts 1987. gadā, aizliedz sauszemes bāzes ballistiskās raķetes un spārnotās raķetes ar 500-5500 km darbības diapazonu abām pusēm. Līgumslēdzēji vienojās pilnībā iznīcināt savas vidēja (1000-5500 km) un maza (500-1000 km) darbības diapazona raķetes un to objektus.

Līdz 1991. gadam vienošanās tika īstenota. Kopš tā laika ASV militārpersonas un vadība jau vairākkārt pārmetušas Krievijai līguma pārkāpšanu.

Mērķis – spiediens pret Trampu

Krievijas senators Konstantīns Kosačovs nosaucis apsūdzības par INF līguma pārkāpumiem par kārtējo pavērsienu informācijas karā pret Krieviju un centieniem izdarīt spiedienu pret Donaldu Trampu.

"Informācijas noplūdes medijos ir banāls turpinājums informācijas karā, kas vērsts pret Krieviju un ASV jaunās administrācijas locekļiem, kuri vēlas normalizēt attiecības ar Krieviju," – uzsvēra politiķis.

Senators paskaidroja, ka šīs ieceres autori acīmredzot ir pārliecināti, ka gan politiķi, gan sabiedrība jātur pastāvīgās bailēs mītisko ārējo draudu priekšā.

"Mērķis – neļaut jaunajam prezidentam "apgriezties virs Atlantijas" – izvērtēt ASV transatlantisko politiku, kuras pamatā ir pasaules vienpola modeļa saglabāšana," – uzsvēra Kosačovs.

Politiķis atzīmēja, ka nav iespējams komentēt avīzē publicētu informāciju, kas sniegta, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, ja runa ir par konkrētām un pārbaudāmām pušu saistībām.

"Ja ASV ir jautājumi, tie jāuzdod oficiāli, IFN līgumā paredzētajā kārtībā. Tajā atrunātas visas procedūras," – norādīja Konstantīns Kosačovs.

34
Pēc temata
CNN uzzinājis par ASV senāta plāniem padarīt stingrāku pret Krieviju vērsto sankciju atcelšanas procesu
Lielbritānijas ārlietu ministrs: nekādas sankciju mīkstināšanas pret Krieviju
Runāt par sankciju atcelšanu pret Krieviju vēl ir pāragri, sacīja Tramps
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

3
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
3
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

39
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

39
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli