Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Antonijs Mačerevičs

Polija bloķē Jauno Zīda ceļu

54
(atjaunots 08:05 19.01.2017)
Eksperts komentē Polijas nacionālās aizsardzības ministra Antonija Mačereviča centienus bloķēt Ķīnā ražoto preču plūsmu valstī.

RĪGA, 19. janvāris — Sputnik. Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Antonijs Mačerevičs paudis paradoksālu domu par to, ka lielais starptautiskais projekts Jaunais Zīda ceļš viņa valstij draud pat ar nacionālās neatkarības zudumu, informē Sputnik Lietuva.

Viņš aizliedzis dzelzceļa termināla celtniecību Lodzā, kur bija plānots apkalpot vilcienus ar Eiropas Savienības valstīm paredzētajām precēm no Ķīnas.

Savu viedokli intervijā Sputnik Polija pauda Sabiedrisko zinātņu un drošības institūta darbinieks doktors Cēzars Kaļita.

- Kāda, pēc jūsu domām, ir Jaunā Zīda ceļa nozīme Polijai? Kāpēc pret to iebilst ir nacionālās aizsardzības ministrs, kādi ir viņa argumenti?

— Vēsture liecina, ka valsts attīstības galvenais princips ir sakaru attīstība, tirdzniecības ceļi ar citām valstīm, kas sekmē reģionu attīstību. Ko patiesībā nozīmē jēdziens "civilizācija"? Man ir nācies atbildēt uz šo jautājumu, kad taujāja studenti. Meklēju labāko skaidrojumu un nonācu pie secinājuma: civilizācija ir ostas, tilti un ceļi! Un pašlaik nozīmīgākie spēles dalībnieki no Eiropas valstu viedokļa ir Ķīna, Indija, Turcija, Irāna un, protams, Krievija.

Ja kāds mēģinās stāties ceļā preču brīvai kustībai, viņam nekas neizdosies, nebūs nekādu iespēju noturēties kājās! Atgādināšu, ka XIX gs. Eiropā mēdza teikt: "Kamēr preces pārvietojas no vienas valsts uz otru, karavīri paliek uz vietas!" Brīvā tirdzniecība mazina militāro draudu līmeni.

Toties mūsu ministrs apgalvo pretējo, pie tam viņš rūpējas par drošību. No vēstures zināms, ka lielākā daļa karu ir sākušies, ja kāds aizliedzis citiem pārvadāt preces, un tad sabrūk visi tirdznieciskie sakari… Acīmredzot, aizsardzības ministrs to ir piemirsis. Kā lai citādi saprotam viņa neparasto paziņojumu? Starp citu, es dzīvoju netālu no dzelzceļa, pa kuru preces no Ķīnas tiek nogādātas Eiropas valstīs.

Es redzu, kā pilsētās līdzās maģistrālei, piemēram, Belska Podlaskā vērojama paātrināta struktūru attīstība. Savukārt pilsētās, kas atrodas tālu no dzelzceļa, vērojama palēnināta attīstība. Atcerēsimies sakāmvārdu "Visi ceļi ved uz Romu!"

Galu galā, tieši ceļi un tirdzniecība kļuva par Senās Romas labklājības pamatu. Tomēr Polijas nacionālās aizsardzības ministrs, kam vajadzētu raizēties par valsts drošību, sludina bīstamu tēzi par tirdzniecības kaitīgumu. Šis apgalvojums pēc būtības nav racionāls. Diemžēl citādi vienkārši nevaru teikt…

- Vai iespējams teikt, ka Polija izvēlējusies NATO paplašināšanos nevis dalību lielā starptautiskā tirdzniecības projektā?

— Es uzskatu, ka vispirms mums jāattīsta sakari ar kaimiņiem, pēc tam — ar pārējo pasauli. Tā būs mūsu valsts drošības galvenā ķīla. Kāpēc Polija iestājās ES? Un kāpēc tika izveidota šī starptautiskā organizācija? Tieši atsevišķu valstu miera un drošības garantiju nodrošināšanai, lai nerastos konflikti, kas varētu paraugt karā. Mums jākļūst par vienu no kopējās sistēmas elementiem, nevis tik dīvainā veidā jāapliecina sevi un savas individuālistiskās politiskās idejas!

Tādas situācijas mūsu valstī jau ir bijušas un novedušas pie daudzām nelaimēm, tostarp arī pie valsts neatkarības zaudējuma. Tāpēc mani ļoti pārsteidz, ka mūsu aizsardzības ministrs nesaprot tik vienkāršas lietas un, iespējams, neizprot globālās politikas problēmas.

- Donalds Tramps intervijā vācu avīzei "Bildt" kritizēja gan NATO, gan Eiropas Savienību. NATO viņš nosauca par novecojušu organizāciju un prognozēja Eiropas Savienības dezintegrāciju. Vai jūs gaidāt pārmaiņas ASV politikā un vispasaules politikā?

— Jā, visiem zināms, ka patlaban Eiropas Savienība pārcieš, maigi sakot, grūtus brīžus, kā arī tas, ka NATO militārais bloks tika izveidots un attīstījās citā politiskajā realitātē. Tāpēc šīm struktūrām nepieciešamas zināmas reformas.

Domāju, Tramps uz tām skatās kā biznesmenis, redz, ka tās nedarbojas pietiekami labi. Taču, kad viņš ienirs politikā, reālu reformu īstenošanā, uzskatu, ka viņam nāksies saskarties ar pretestību no ES un NATO sabiedroto puses.

Jā, viņu darbība, iespējams, tiks zināmā mērā koriģēta, taču tās nebūs sistemātiskas korekcijas. Citiem spēles dalībniekiem šajās organizācijās ir pašiem savas intereses, ar kurām ASV jaunajam prezidentam nāksies rēķināties.

54
Tagi:
NATO, ES, eksperts, Polija
Pēc temata
Vējonis uzsvēra, ka Latvijai nav savas ekonomikas
Kravas prāmji no Ventspils dosies uz Beļģijas un Lielbritānijas ostām
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

9
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

9
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

14
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

14
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV
Latvijas veselības ministre Ilze Viņķele, foto no arhīva

Viņķele atzinās, ka viņai jau sapņos rādās Covid-19

0
(atjaunots 21:17 21.10.2020)
Latvijas veselības ministre Ilze Viņķele ar nepacietību gaida koronavīrusa pandēmijas beigas, bet tikmēr stāsta sekotājiem sociālajos tīklos savus sapņus.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Latvijas veselības ministre Ilze Viņķele savā Twitter lapā pastastīja sekotājiem par to, ko redzēja savā sapnī, kurš skāra jau visiem sāpīgo tematu – koronavīrusu.

Viņķele pastāstīja, ka sapnī viņa veica kādas aptiekas inspekciju, par kuru tika saņemtas sūdzības, ka tā tirgo maskas ar defektu, it kā tām gumijas ir par īsu.

"Ja vien būtu tik daudz vārdu, lai izteiktu, cik ļoti gaidu Covid pandēmijas beigas..." noslēdz savu publikāciju ministre.

​Iepriekš Viņķele pirmajā obligātā sejas masku režīma spēkā stāšanās dienā Latvijā izbrauca ar tramvaju Rīgā un pārbaudīja, kā pilsētnieki ievēro jaunos noteikumus. Kopumā viņa bijusi gandarīta.

Atgādināsim, ka no 7. oktobra sejas maska bija jālieto tikai sabiedriskajā transportā, taču kopš pagājušās nedēļas šī prasība tiek piemērota visām sabiedriskām vietām. Pašlaik ierobežojumi ir spēkā līdz 6. novembrim, tomēr valdība neizslēdz, ka sejas masku lietošanas prasība sabiedriskās vietās var tikt pagarināta arī līdz gada beigām, kā arī var tikt ieviesti arī papildu pasākumi ar mērķi novērst Covid-19 izplatību.

0
Tagi:
koronavīruss, maska, Ilze Viņķele
Pēc temata
"Smaga laušanās ar lāčiem": Viņķele par valdības sēdi Covid-19 jautājumā
Viņķele: plānveida medicīnisko pakalpojumus neatcels pilnībā
"Aizej pa labam, citādi padzīs": Gobzems aicina Viņķeli atkāpties no ministres amata
Viņķele: visiem kopā jābūt piesardzīgiem