Mediji informē, kāpēc NATO un Krievijas karš būs haotisks un baismīgs

Mediji informē, kāpēc NATO un Krievijas karš būs haotisks un baismīgs

443
(atjaunots 15:40 18.01.2017)
Aukstais karš ir atgriezies, raksta rietumu mediji, komentējot amerikāņu karavīru un smagās tehnikas pārvietošanos cauri Eiropai – uz Baltijas valstīm un Poliju.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs otrdien preses konferencē paziņoja, ka NATO karaspēku izvēršana Baltijas valstīs ir slikta ideja.

Līdz ar amerikāņu karavīru ierašanos Bremerhafenā Ziemeļvācijā atgriezies aukstais karš, raksta vācu avīzes Sueddeutsche Zeitung komentētājs.

"Miers ieroču žvadzināšanas vietā" — tāds bija uzraksts uz zilā plakāta ar baloža attēlu. Tikmēr norobežotajā teritorijā no gigantiskā kuģa viens pēc otra ārā brauca kārtējie amerikāņu armijas tanki. Sācies," — materiāla autora viedokli citē portāls InoSMI.ru.

Raksta autors atgādina, ka scenārijs nav jauns.

"Šeit krastā iznāk vairāk nekā četri tūkstoši karavīru no ASV un izkrauj vairāk nekā divus tūkstošus bruņojuma vienību, lai aizsargātu Eiropu no Krievijas. Bet tur stāv vairāki demonstranti, kuri raizējas par to, ka Pentagons ar savām darbībām var izprovocēt pasaules karu. "Šeit tiek gatavots karš," — paziņoja kreisi noskaņotais Bundestāga deputāts Berenss, 62 gadus vecs," — turpina autors.

Jau vairāk kā nedēļu amerikāņu armijas tanku brigāde virzās Polijas un Baltijas virzienā — "4. kājnieku divīzijas 3. brigāde no Kārsona forta Kolorado pastiprinās Eiropas austrumu robežu uz rietumiem no Krievijas."

Norādīts, ka operācija Atlantic Resolve ir Vašingtonas atbilde uz notikumiem Ukrainas dienvidaustrumos.

"Tikpat lielā mērā Polija, Igaunija vai Latvija baidās no Vladimira Putina. Tas ir viens no lielākajiem amerikāņu armijas pārvietošanas pasākumiem pa Eiropas zemi pēdējo gadu desmitu laikā," — turpina autors.

2016. gada maijā Bremerhafenas pilsētas varas iestādes slēdza un nojauca bijušo kazarmu ēku, no kuras ASV bruņoto spēku radiostacija AFN raidīja aukstā kara laikā. Tā noslēgumā ēkā bija izmitināta amerikāņu karaspēka pēdējā nodaļa Ziemeļvācijā. Vēlāk kazarmu vietā uzcēla ostas dzelzceļa staciju.

Astoņus mēnešus vēlāk Bremerhafenā ieradās trīs gigantiski kravas kuģi, kuros parasti sūta vācu automašīnas uz ASV un Tālajiem Austrumiem vai Japānā ražotos auto — uz Eiropu. Taču šoreiz kuģi atveda tankus ar ieročiem NATO partneru aizsardzībai.

Polija svin ASV karaspēka ierašanos

Valstī ieradusies pirmā ASV tanku brigāde: 3500 karavīri un virsnieki, 87 tanki, 400 automašīnas Humwee. Vienības mērķis — stiprināt NATO austrumu flangu operācijas Atlantic Resolve ietvaros.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pēdējo reizi lielākā daļa poļu ārzemju karavīrus savā zemē sveica vairāk nekā pirms 200 gadiem. Tā bija Napoleona armija, atgādina InoSMI.ru.

Militārie eksperti atzīmēja: ja Krievija uzsāks militāro kampaņu pret vienu no Baltijas valstīm, tā varēs bez grūtībām izolēt to no NATO sabiedrotajiem, jo pa Suvalkas koridoru norit alianses sauszemes komunikācijas ar Baltijas valstīm. Neskatoties uz savu bruņoto spēku nostiprināšanos, Latvija, Lietuva un Igaunija vēl joprojām ir viegli ievainojamas, brīdina izdevums.

Pēc PSRS sabrukuma NATO apgalvoja Maskavai, ka neizvietos lielas bruņotas vienības uz austrumiem no Vācijas. Tomēr NATO samitā Varšavā tika pieņemts lēmums par austrumu flanga ārkārtēju nostiprināšanu.

"Tomēr pēc tam, kad kļuva zināms, ka Obamas vietā ASV prezidenta posteni ieņems Donalds Tramps, Baltijas reģionā aug bažas par to, ka nav saprotams, vai ASV jaunais prezidents atbalstīs minēto lēmumu, vai pēc vienošanās ar Maskavu vienkārši sadalīs pasauli jaunās ietekmes sfērās," — žēlojas izdevums.

Cik tālu aizlidos Krievijas ieroči

ASV izdevums The National Interest publicējis interaktīvo karti, ko sagatavojuši Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra eksperti Vašingtonā. Tajā atzīmēti raķešu "burbuļi", kas cita starpā demonstrē arī Krievijas ieroču darbības rādiusu sauszemes mērķu, zenītraķešu sistēmu un pie Krievijas robežām izvietotā jūras bāzes bruņojuma apšaudei, vēsta InoSMI.ru.

Krievijas prezidents Putins. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев
"Krievijas ballistiskās raķetes "Iskander M" ar fugasu elementiem, var nolidot vairākus simtus kilometru Polijas teritorijā. Protams, Baltijas valstis pilnībā ir to darbības rādiusā," — raksta izdevums.

NATO bāze Žaganā atrodas pašā "Iskander M" darbības rādiusa malā.

2015. un 2016. gadā no Krievijas karakuģiem vairākkārt startēja spārnotās raķetes SS-N-30 "Kalibr" no Kaspijas jūras uz Sīriju, tas ir, raķetes pārvarēja vismaz tūkstoš jūdžu attālumu. Ja raķetes "Kalibr", kas ļoti līdzinās amerikāņu spārnotajām raķetēm "Tomahawk", palaist no Melnās jūras, tās bez grūtībām sasniegs lielāko daļu Eiropas valstu.

"Kopš PSRS sabrukuma laikiem Krievijas flote ir lielā mērā novājināta, un tagad tā vislabāk piemērota krasta apsardzei un spēka projicēšanai reģionā, taču šo uzdevumu izpildei liela flote Kremlim nav vajadzīga. Kaspijas jūrā Krievija ir izvietojusi nelielus "Bujan" klases raķešu kuģus, no kuriem var palaist raķetes "Kalibr", turklāt tās ir arī tās (Krievijas — red.) Baltijas flotes bruņojumām" — atzīmē NI.

Krievijas rietumu robežu ieskauj pretraķešu aizsardzības objekti. Zenītraķešu kompleksu S-300 un S-400 darbības rādiusā ir puse Polijas teritorijas un visa Baltijas valstu teriotorija, tātad konflikta gadījumā NATO nāksies neitralizēt šīs sistēmas, lai pēc tam alianses lidmašīnas varētu nodrošināt Lietuvas, Latvijas un Igaunijas aizsardzību.

Izdevums apliecina, ka kartē redzamas arī Krievijas vājās vietas.

"NATO karakuģi ar raķetēm "Tomahawk" var bez grūtībām izdarīt uzbrukumu lielākajām Krievijs pilsētām, tostarp galvaspilsētai, atrodoties lielā attālumā no tām," — paskaidro izdevums.

"Militārais konflikts Krievijas un NATO starpā būs haotisks, cietsirdīgs un baismīgs," — secina mediji.

443
Tagi:
NATO, karaspēks, aizsardzība, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Tanku tetris: Latvijā ierodas ASV armijas smagās bruņutehnikas rota
Krievijas marionetes
Grenlande aicina Dāniju atbrīvot salu no "amerikāņu atkritumiem"
NATO ievieš pastiprināta dienesta režīmu vairākiem simtiem tūkstošu karavīru
Ziemeļu straume 2

"Acīmredzama viltība": Vācijas un ASV strīda par "ZS 2" jaunais posms

35
(atjaunots 09:53 20.01.2021)
Bundestāgā noraidīja Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumes 2" likteni. Politologs Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā pastāstīja par situāciju ar Krievijas gāzes vada būvniecību.

Bundestāga Enerģētikas komitejas vadītājs Klauss Ernsts nosauca par nepiedienīgu Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumi 2".

Nikolass Bērnss, kas iepriekš konsultēja ASV prezidentu, piedāvāja Vašingtonai uz laiku atcelt sankcijas pret gāzes vadu, bet Eiropas uzņēmumiem ‒ apturēt tā būvniecību. Tas tiek ierosināts, lai puses varētu saskaņot pozīcijas.

"Es joprojām uzskatu, ka tas ir nepiedienīgi, lai mēs apspriestu ar ASV mūsu enerģētikas politiku. Tāpēc es noraidu šo priekšlikumu... "Ziemeļu straumes 2" būvniecība tā ir vienīgi Eiropas lieta, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tai jābūt ātri pabeigtai," norādīja Ernsts.

Politologs un žurnālists Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā novērtēja to, kas pašreiz notiek amerikāņu un eiropiešu diskusijā par Krievijas gāzes vada būvniecību.

"Ir tāda laba paruna: lai tur vai plīst, vai lūst. Amerikāņu mērķis ir par katru cenu apturēt "Ziemeļu straumes" celtniecību. Un šajā ziņā demokrāti un republikāņi neatšķiras. Viņi grib iespiest Eiropas tirgū savu sašķidrināto gāzi, kas ir daudz dārgāka. Un tagad izdomāja jaunu paņēmienu: "runāsim par to". Taču kas ir galvenais? "Apturēsim to (būvniecību ‒ red.), tad runāsim." Tātad tā ir tāda acīmredzama viltība," uzskata Jurijs Svetovs.

Pēc viņa vārdiem, turpmāka situācijas attīstība daudzējādā ziņā ir atkarīga no Vācijas pozīcijas.

"Tas, ka tagad par Kristīgo demokrātu apvienību ievēlēja (Armīnu) Lašetu ‒ cilvēku, kurš ir ne vien politiķis, bet vada valsts lielāko federālo zemi un saprot Vācijas reālās ekonomikas vajadzības, dod cerību, ka viņš turpinās (kancleres Angelas) Merkeles līniju, proti, ka "Ziemeļu straume 2" ir nepieciešama Vācijai ekonomisku apsvērumu dēļ un tas jāpabeidz," domā Jurijs Svetovs.

Sestdien Ziemeļreinas-Vestfālenes premjerministrs Armīns Lašets tika ievēlēts par jauno Vācijā valdošās Kristīgo demokrātu savienības līderi. Tagad Lašets tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem kandidātiem kanclera amatam.

"Ziemeļu straume 2" piegādās gāzi no Krievijas uz Eiropu pa Baltijas jūras gultni. Gāzesvada jauda ir 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā. Tā nav pirmā reize, kad ASV ievieš sankcijas pret projekta dalībniekiem, lai izgāztu tā realizāciju. Krievijā un Eiropā uzskata, ka tādējādi amerikāņi vēlas uzspiest ES savu dārgāko sašķidrināto gāzi.

1. janvārī ASV Senāts nobalsoja par budžetu 2021. finanšu gadam. Dokuments tai skaitā paredz pirms gada ieviesto sankciju paplašināšanu pret "Ziemeļu straumi 2".

Decembrī tika pabeigta 2,6 kilometru cauruļvada būvniecība Vācijas ūdeņos.

35
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Norvēģu kompānija DNV GL atteikusies no "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas
Analītiķis ierosinājis risinājumu "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas problēmai
"Ziemeļu straumes 2" pēdējo posmu sāks būvēt 15. janvārī
Eksperts paskaidroja, kāpēc Eiropa nevar atteikties no "Ziemeļu straumes 2"
Mihails Hazins

Ekonomists: ASV jaunā administrācija pat necentīsies saglabāt valsts varenību

36
(atjaunots 16:19 19.01.2021)
Ne Trampam, ne Baidenam nav nekādas konstruktīvas pozīcijas par to, kā rīkoties krīzes apstākļos, uzskata ekonomists Mihails Hazins.

RĪGA, 19. janvāris – Sputnik. Uzbrukums Kapitolijam parādīja, ka ASV iestājas jauna ēra, kurā vairs noteikti nebūs "tāpat kā agrāk", radiostacijas "Govorit Moskva" ēterā konstatēja ekonomists Mihails Hazins.

"ASV jaunā administrācija pat nepūlēsies saglabāt Savienoto Valstu varenību. Vienīgais, kas tai ir vajadzīgs, ir vispasaules dolāru sistēma, kas ļauj iekasēt no visiem nodevas," Hazina viedokli citēja Sputnik Baltkrievija.

Viņš atgādināja, ka sākotnēji amerikāņu sistēmas pamatā bija globālā konservatīvā projekta idejas. Tomēr vispirms varu ASV pārtvēra liberāļi, pēc tam 1913. gadā radīja modeli ar Federālo rezervju sistēmu pamatā, un 1944. gadā pacēla vispasaules līmenī Rietumu darba dalīšanas sistēmu.

"Ne Trampam, ne Baidena nav ne jausmas, ko darīt krīzes apstākļos. Paši Baidens un Tramps ir veidojušies pirms 1975. gada, bet visi viņu padotie – jau pēc tam, kad visu sistēmu, arī ekonomiku jau pārtvēra baņķieri. Un cilvēki nesaprot, kā darīt kaut ko atšķirīgu no šī liberālā modeļa," uzskata eksperts.

Pēc Hazina domām, ASV jaunā vadība jau tagad cenšas likvidēt vecos – konservatīvos un arhetipiskos fundamentus, jo tie nepieļauj straujas kustības. Taču bez straujām kustībām vairs nav iespējams saglabāt status quo.

36
Tagi:
ASV
Pēc temata
Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām
Impīčments Trampam un Baidena inaugurācija: kas notiek Vašingtonā
Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
CSN

Sarežģīts krustojums, retākā mašīna un roku veiklība: krāpnieki Rīgas ielās

0
(atjaunots 17:07 20.01.2021)
Ik gadu Latvijas apdrošināšanas kompānijām Latvijā izkrāp desmitiem tūkstošu eiro par tīšām izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Rīgā ir daži krustojumi, ko krāpnieki izmanto, lai sarīkotu tīšu CSN un pēc tam piepelnītos, izkrāpjot naudu no apdrošināšanas kompānijām, informē Latvijas Televīzija.

Viena no tādām vietām atrodas Brīvības pieminekļa pakājē. Ik gadu, izskatot ceļu satiksmes negadījumus šajā krustojumā, ir pamatotas bažas par krāpniecības gadījumiem.

"Tie, kuri brauc no Brīvības ielas, var veikt šeit tikai pagriezienu pa kreisi: no kreisās malējās un vidējās joslas principā var tēmēt jebkurā no trim joslām, kas ir uz Raiņa bulvāra. Šī situācija parasti izraisa konfliktu par vidējās joslas ieņemšanu," satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis.

Autovadītāji, kas brauc pa Brīvības bulvāra vidējo joslu, veicot pagriezienu uz Raiņa bulvāri, bieži ieņem vidējo joslu, arī visi autovadītāji, kas brauc pa kreiso joslu un vēlas doties uz stacijas pusi, tāpat ieņem vidējo joslu, un sākas problēmas.

"Krustojuma vidū, kad sākas manevri, sāk strādāt labās rokas princips, un principā, tas, kurš nāk no vidējās joslas, tam ir priekšroka – viņš var ieņemt jebkuru joslu, it kā gar degunu nobraucot tam, kurš atrodas kreisajā malējā joslā uz Brīvības ielas. Tā ir viena no vietām, kas ir ļoti piemērota krāpšanas gadījumu īstenošanai," stāsta Irbītis.

Rīgā ir autovadītāji, kuri dodas ielās "kā uz darbu", lai izraisītu sadursmes un vēlāk piedzītu naudu no apdrošinātājiem. Uzņēmumi katru gadu saskaras ar desmitiem šādu gadījumu, tomēr pierādīt, ka tā bija krāpniecība ir sarežģīti. No likuma viedokļa pret krāpniekiem nav jābrauc.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētāja Jāņa Abāšina vārdiem, līdzīgas vietas, ko izmanto krāpnieki, izmanto krāpnieki, ir Deglava un Stirnu ielas pagrieziens un Mūkusalas aplis.

"Parasti šīs krāpšanas notiek ar retākām mašīnām, sauksim tā – mašīnām, kādu uz mūsu ielām ir ļoti maz. Lai šādas mašīnas saremontētu, ir ļoti ilgi jāgaida rezerves daļas vai šo rezerves daļu nav, un tad apdrošinātājs ir sagatavojis tāmi – tāme ir gatava, un ir jāgaida mēnesis vai divi šīs rezerves daļas. Un klients saka – maksājiet man naudā! Tad apdrošinātājs izmaksā naudā, un tad šo automašīnu salabo nevis solīdi servisā, bet auto saremontē kaut kur garāžā pilnīgi pa lēto," paskaidroja Abāšins.

Pēc viņa vārdiem, izķert tādus krāpniekus var, kad tiek piefiksēts, ka tie ar apskaužamu regularitāti nonāk līdzīgā satiksmes negadījumā.

"Zinot to, ka tagad ļoti daudziem mašīnās ir kameras, zinot to, ka daudziem telefoni filmē mašīnās, un zinot to, ka šis cilvēks reizi trīs mēnešos parādās kā cietušais apdrošinātāju datu bāzēs, tad paiet laiciņš un šādus cilvēkus izķer," viņš teica.

Neskatoties uz to, ka Brīvības bulvāra un Raiņa bulvāra krustojums jau sen sevi ir pierādījis kā pateicīgu vietu krāpniecībai, nekādi satiksmes uzlabojumi joprojām nebija veikti.

0
Tagi:
CSN
Pēc temata
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk gūst traumas CSNg ar elektriskajiem skrejriteņiem