Mediji informē, kāpēc NATO un Krievijas karš būs haotisks un baismīgs

Mediji informē, kāpēc NATO un Krievijas karš būs haotisks un baismīgs

433
(atjaunots 15:40 18.01.2017)
Aukstais karš ir atgriezies, raksta rietumu mediji, komentējot amerikāņu karavīru un smagās tehnikas pārvietošanos cauri Eiropai – uz Baltijas valstīm un Poliju.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs otrdien preses konferencē paziņoja, ka NATO karaspēku izvēršana Baltijas valstīs ir slikta ideja.

Līdz ar amerikāņu karavīru ierašanos Bremerhafenā Ziemeļvācijā atgriezies aukstais karš, raksta vācu avīzes Sueddeutsche Zeitung komentētājs.

"Miers ieroču žvadzināšanas vietā" — tāds bija uzraksts uz zilā plakāta ar baloža attēlu. Tikmēr norobežotajā teritorijā no gigantiskā kuģa viens pēc otra ārā brauca kārtējie amerikāņu armijas tanki. Sācies," — materiāla autora viedokli citē portāls InoSMI.ru.

Raksta autors atgādina, ka scenārijs nav jauns.

"Šeit krastā iznāk vairāk nekā četri tūkstoši karavīru no ASV un izkrauj vairāk nekā divus tūkstošus bruņojuma vienību, lai aizsargātu Eiropu no Krievijas. Bet tur stāv vairāki demonstranti, kuri raizējas par to, ka Pentagons ar savām darbībām var izprovocēt pasaules karu. "Šeit tiek gatavots karš," — paziņoja kreisi noskaņotais Bundestāga deputāts Berenss, 62 gadus vecs," — turpina autors.

Jau vairāk kā nedēļu amerikāņu armijas tanku brigāde virzās Polijas un Baltijas virzienā — "4. kājnieku divīzijas 3. brigāde no Kārsona forta Kolorado pastiprinās Eiropas austrumu robežu uz rietumiem no Krievijas."

Norādīts, ka operācija Atlantic Resolve ir Vašingtonas atbilde uz notikumiem Ukrainas dienvidaustrumos.

"Tikpat lielā mērā Polija, Igaunija vai Latvija baidās no Vladimira Putina. Tas ir viens no lielākajiem amerikāņu armijas pārvietošanas pasākumiem pa Eiropas zemi pēdējo gadu desmitu laikā," — turpina autors.

2016. gada maijā Bremerhafenas pilsētas varas iestādes slēdza un nojauca bijušo kazarmu ēku, no kuras ASV bruņoto spēku radiostacija AFN raidīja aukstā kara laikā. Tā noslēgumā ēkā bija izmitināta amerikāņu karaspēka pēdējā nodaļa Ziemeļvācijā. Vēlāk kazarmu vietā uzcēla ostas dzelzceļa staciju.

Astoņus mēnešus vēlāk Bremerhafenā ieradās trīs gigantiski kravas kuģi, kuros parasti sūta vācu automašīnas uz ASV un Tālajiem Austrumiem vai Japānā ražotos auto — uz Eiropu. Taču šoreiz kuģi atveda tankus ar ieročiem NATO partneru aizsardzībai.

Polija svin ASV karaspēka ierašanos

Valstī ieradusies pirmā ASV tanku brigāde: 3500 karavīri un virsnieki, 87 tanki, 400 automašīnas Humwee. Vienības mērķis — stiprināt NATO austrumu flangu operācijas Atlantic Resolve ietvaros.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pēdējo reizi lielākā daļa poļu ārzemju karavīrus savā zemē sveica vairāk nekā pirms 200 gadiem. Tā bija Napoleona armija, atgādina InoSMI.ru.

Militārie eksperti atzīmēja: ja Krievija uzsāks militāro kampaņu pret vienu no Baltijas valstīm, tā varēs bez grūtībām izolēt to no NATO sabiedrotajiem, jo pa Suvalkas koridoru norit alianses sauszemes komunikācijas ar Baltijas valstīm. Neskatoties uz savu bruņoto spēku nostiprināšanos, Latvija, Lietuva un Igaunija vēl joprojām ir viegli ievainojamas, brīdina izdevums.

Pēc PSRS sabrukuma NATO apgalvoja Maskavai, ka neizvietos lielas bruņotas vienības uz austrumiem no Vācijas. Tomēr NATO samitā Varšavā tika pieņemts lēmums par austrumu flanga ārkārtēju nostiprināšanu.

"Tomēr pēc tam, kad kļuva zināms, ka Obamas vietā ASV prezidenta posteni ieņems Donalds Tramps, Baltijas reģionā aug bažas par to, ka nav saprotams, vai ASV jaunais prezidents atbalstīs minēto lēmumu, vai pēc vienošanās ar Maskavu vienkārši sadalīs pasauli jaunās ietekmes sfērās," — žēlojas izdevums.

Cik tālu aizlidos Krievijas ieroči

ASV izdevums The National Interest publicējis interaktīvo karti, ko sagatavojuši Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra eksperti Vašingtonā. Tajā atzīmēti raķešu "burbuļi", kas cita starpā demonstrē arī Krievijas ieroču darbības rādiusu sauszemes mērķu, zenītraķešu sistēmu un pie Krievijas robežām izvietotā jūras bāzes bruņojuma apšaudei, vēsta InoSMI.ru.

Krievijas prezidents Putins. Foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев
"Krievijas ballistiskās raķetes "Iskander M" ar fugasu elementiem, var nolidot vairākus simtus kilometru Polijas teritorijā. Protams, Baltijas valstis pilnībā ir to darbības rādiusā," — raksta izdevums.

NATO bāze Žaganā atrodas pašā "Iskander M" darbības rādiusa malā.

2015. un 2016. gadā no Krievijas karakuģiem vairākkārt startēja spārnotās raķetes SS-N-30 "Kalibr" no Kaspijas jūras uz Sīriju, tas ir, raķetes pārvarēja vismaz tūkstoš jūdžu attālumu. Ja raķetes "Kalibr", kas ļoti līdzinās amerikāņu spārnotajām raķetēm "Tomahawk", palaist no Melnās jūras, tās bez grūtībām sasniegs lielāko daļu Eiropas valstu.

"Kopš PSRS sabrukuma laikiem Krievijas flote ir lielā mērā novājināta, un tagad tā vislabāk piemērota krasta apsardzei un spēka projicēšanai reģionā, taču šo uzdevumu izpildei liela flote Kremlim nav vajadzīga. Kaspijas jūrā Krievija ir izvietojusi nelielus "Bujan" klases raķešu kuģus, no kuriem var palaist raķetes "Kalibr", turklāt tās ir arī tās (Krievijas — red.) Baltijas flotes bruņojumām" — atzīmē NI.

Krievijas rietumu robežu ieskauj pretraķešu aizsardzības objekti. Zenītraķešu kompleksu S-300 un S-400 darbības rādiusā ir puse Polijas teritorijas un visa Baltijas valstu teriotorija, tātad konflikta gadījumā NATO nāksies neitralizēt šīs sistēmas, lai pēc tam alianses lidmašīnas varētu nodrošināt Lietuvas, Latvijas un Igaunijas aizsardzību.

Izdevums apliecina, ka kartē redzamas arī Krievijas vājās vietas.

"NATO karakuģi ar raķetēm "Tomahawk" var bez grūtībām izdarīt uzbrukumu lielākajām Krievijs pilsētām, tostarp galvaspilsētai, atrodoties lielā attālumā no tām," — paskaidro izdevums.

"Militārais konflikts Krievijas un NATO starpā būs haotisks, cietsirdīgs un baismīgs," — secina mediji.

433
Tagi:
NATO, karaspēks, aizsardzība, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Tanku tetris: Latvijā ierodas ASV armijas smagās bruņutehnikas rota
Krievijas marionetes
Grenlande aicina Dāniju atbrīvot salu no "amerikāņu atkritumiem"
NATO ievieš pastiprināta dienesta režīmu vairākiem simtiem tūkstošu karavīru
Первый заместитель декана факультета мировой экономики и мировой политики ВШЭ Игорь Ковалев

Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības

13
(atjaunots 11:58 04.08.2020)
Brīvas pārvietošanās aizliegums, vienas no galvenajām ES vērtībām, – tas ir nopietns trieciens ne tikai integrācijas principiem, uz kuriem tika veidota Eiropas Savienība, bet arī ekonomikai.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Jautājumam par nacionālo robežu atvēršanu vai slēgšanu jābūt risinātam visu Eiropas Savienības dalībvalstu līmenī, paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. Ir jāsaskaņo šī pasākuma izmantošanas mehānisms, kurš vienveidīgi tiktu pielietots kā karantīnas instruments, citē Nausēdas vārdus Sputnik Lietuva.

Jauna ES robežu slēgšana novedīs pie kolosāliem zaudējumiem veselai virknei Eiropas ekonomikas nozaru, paziņoja Sputnik Latvija ekonomists, Ekonomikas augstskolas Pasaules ekonomikas un pasaules politikas fakultātes dekāna pirmais vietnieks Igors Kovaļovs.

Ковалев: новое закрытие границ ЕС может стать фатальным для экономики

"Robežu atvēršana būs atkarīga no epidemioloģiskās situācijas konkrētajā Eiropas Savienības valstī. Šeit ir iespējami visdažādākie risinājumi – no atgriešanās pie pilna pārvietošanās aizlieguma starp valstīm līdz atsevišķu izņēmumu ieviešanai. Ir acīmredzami, ka robežu slēgšana un brīvas pārvietošanās, vienas no galvenajām ES vērtībām, aizliegšana – tas ir nopietns trieciens ne tikai integrācijas principiem, uz kuru pamata tika veidota Eiropas Savienība, bet arī ekonomikai," norādīja Kovaļovs.

Eksperts atzīmēja, ka Eiropas jau ir izrādījusies nopietnas ekonomiskas krīzes situācijā.

"Daudzas ES valstis ir atkarīgas no tūrisma un saņem no tā būtiskus ienākumu. Protams, ieviestie pārvietošanās ierobežojumi liek šķēršļus tūristu plūsmai gan no Eiropas Savienības valstīm, gan no citām valstīm. Tas ir kolosāls trieciens tūrisma nozarei un ar to saistītiem ekonomikas sektoriem. Karantīnas pasākumu pastiprināšana un jauna robežu slēgšana nesīs papildu zaudējumu un var izrādīties fatāli daudziem biznesa veidiem," brīdināja Kovaļovs.

Pandēmijas fonā Eiropas Savienības valstis ieviesa ievērojamus aizliegumus sociālajā un ekonomiskajā nozarē, tai skaitā restorānu, veikalu, skaistumkopšanas salonu un sporta klubu slēgšanu un masveida pasākumu atcelšanu, kā arī pārvietošanās un tūrisma ierobežojumus. Šo pasākumu dēļ ES valstu ekonomika ir būtiski cietusi, lielus zaudējumus piedzīvojušas viesnīcas un tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un pārvadājumi. Eiropas Komisija sagaida, ka eirozonas IKP šogad kritīsies vairāk nekā par 7% atšķirībā no pērnā gada kāpuma par 1,5%.

13
Tagi:
koronavīruss, tūristi, robeža, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Panākumi Baltijai, neveiksme ES: eksperts novērtēja ekonomikas glābšanas plānu
Sabrukums ir neizbēgams. Kāpēc ES tik kaismīgi strīdējās par palīdzību vājajiem
Atgriezās no ārzemēm: Latvijā pieci jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
Vakcinācija, foto no arhīva

Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19

24
(atjaunots 16:51 03.08.2020)
Speciālisti ir noraizējušies par to, ka laikā, kad pasaules bagātākās valstis jau pilnā gaitā nodarbojas ar vakcīnas pret koronavīrusu devu iepirkšanu, nabadzīgās valstis var kļūt par situācijas ķīlniecēm un palikt bez visa.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Pasaules bagātākās valstis, pie kurām attiecināmas ASV, Lielbritānija, Japāna un Eiropas Savienības valstis, jau ir parakstījušas vienošanās par vairāk nekā 1,3 miljardu vakcīnu pret Covid-19 devu iegādi, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz analītiķiem no kompānijas "Airfinity".

Tāpat tiek ziņots, ka šīs valstis ir gatavas izpirkt vēl 1,5 miljardus vakcīnu piegādēs un darījumos, kuri pagaidām skaitās neslēgti.

Pēc speciālistu domām, šādi masveida iepirkumi var apdraudēt citas valstis, kas šādas "agresīvas izpirkšanas" beigās var palikt vispār bez vakcīnas vai izrādīties pēdējās rindā uz iegādi.

Saskaņā ar aģentūru, ASV un Lielbritānija noslēdza darījumus ar "Sanofi" un "GlaxoSmithKline Plc", Japāna – ar "Pfizer".

Pastāv bažas, ka vakcīnas pret koronavīrusa devu visiem var nepietikt. Savukārt nabadzīgās valstis vispār var kļūt par situācijas ķīlniecēm, kā tas bija 2019. gadā, kad virkne valstu praktiski monopolizēja piegādes.

Atgādināsim, ka dotajā brīdī Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz 18 miljonus.

Visvairāk saslimušo ir ASV – 4,8 miljoni cilvēku. Otrajā vietā seko Brazīlija – 2,7 miljoni cilvēku, trešajā – Indija (1,8 miljoni). Savienotās Valstis ieņem līderpozīcijas arī pēc letālu gadījumu skaita – vairāk nekā 158 tūkstoši mirušo. Tām seko Brazīlija (94 tūkstoši) un Meksika (47 tūkstoši).

Pēc Pasaules Veselības organizācijas domām, pasaulei ir vērts gatavoties ilgstošākai pandēmijai, situācija neizlīdzinās un joprojām paliek ārkārtēja.

24
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Noslēgušies Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā. Kad sāksies masveida ražošana?
COVID-19

Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem

0
(atjaunots 13:27 04.08.2020)
Testēšanu uzsāks ziemā, jo trešā vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumu fāze uz pieaugušajiem aizņems aptuveni piecus mēnešus; tajā piedalīsies aptuveni 2000 pacientu.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Gamaleja vārdā nosauktais Nacionālais pētnieciskais centrs plāno uzsākt vakcīnas pret Covid-19 testēšanu uz bērniem nākamā gada janvārī-februārī, paziņoja RIA Novosti centra direktors Aleksandrs Gincburgs.

"Mēs pašlaik šo dokumentu paketi sākām izstrādāt, jo nekad institūts nav veicis izmēģinājumus uz bērniem. <…> Pediatri zina šīs īpatnības, un kopā ar viņiem mēs šobrīd rakstām dokumentu paketi, kurus prezentēsim Veselības ministrijai, lai to var veikt uz bērniem, taču tikai pēc tam, kad mēs pabeigsim visus pētījumus uz cilvēkiem," pateica Gincburgs.

Pēc viņa sacītā, testēšanu uzsāks ziemā, jo trešā vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumu fāze uz pieaugušajiem aizņems aptuveni piecus mēnešus. Tajā piedalīsies aptuveni 2000 pacientu.

Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi

Iepriekš Krievijas veselības ministrs Mihails Muraško paziņoja par N. Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskā centra izstrādātās vakcīnas pret koronavīrusu klīnisko izmēģinājumu pabeigšanu.

Viņš uzsvēra, ka varasiestādes grasās uzsākt masveida vakcināciju oktobrī. Pirmām kārtām potes veiks īpašo grupu pārstāvjiem: mediķiem un skolotājiem.

Speciālisti izstrādāja preparātu sadarbībā ar Aizsardzības ministriju. Jūlija beigās no militārā hospitāļa izrakstīja otro 20 brīvprātīgo grupu. Katram no viņiem izstrādājās imūnā atbilde, nekādas blaknes vai kontrindikācijas netika atklātas.

Tāpat vakcīnas klīniskos pētījumus uzsācis centrs "Vektor", tas plāno uzsākt ražošanu novembrī.

0
Tagi:
koronavīruss, vakcīna
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Rietumi cieš sakāvi Covid-19 vakcīnas izstrādes sacensībās
PVO Ārkārtējā komiteja tiksies, lai novērtētu situāciju ar Covid-19 pasaulē
Inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju