Sputnik

ASV izlūkdienesti daļu ziņojuma par "Krievijas iejaukšanos" veltījuši RT un Sputnik

24
(atjaunots 14:14 07.01.2017)
ASV izlūkdienesti ziņojumā sīki aprakstījuši vairākas RT programmas kopš 2012. gada, tostarp, arī Sīrijas tēmu un Savienoto Valstu pilsoņu masveida izspiegošanu.

RĪGA, 7. janvāris — Sputnik. ASV izlūkdienesti (CIP, NDA un FIB) gandrīz pusi piektdien publicētā ziņojuma par "Krievijas iejaukšanos" vēlēšanās veltījuši RT un Sputnik, informē RIA Novosti.

Pielikums ar nosaukumu "Kremļa TV cenšas ietekmēt politiku un paplašināt neapmierinātību ASV" aizņem 6 no 14 ziņojuma lappusēm. Pielikumu veido nacionālās izlūkošanas direktora aizbildniecībā strādājošā Atklāto avotu centra pētījumi, kas veikti 2012. gadā. Pētījumos izdarīti nelieli grozījumi sakarā ar 2016. gada vēlēšanām.

"RT un Sputnik, vēl viens valdības finansēts plašsaziņas līdzeklis, kas ražo prokremlisku saturu tiešsaitē un internetā dažādās valodās starptautiskai auditorijai, — pastāvīgi informēja, ka ievēlētais prezidents Donalds Tramps kļuvis par ASV tradicionālo mediju negodīgu aprakstu mērķi. Saskaņā ar to (minēto mediju — red.) vārdiem, šie (ASV — red.) mediji ir korumpētās politiskās elites pakalpiņi," — apgalvots ziņojumā.

"Par ASV vēlēšanām paustā RT kritika veido vēl vienu aspektu plašajā un senajā antiamerikāniskajā ziņojumu kampaņā, kuras mērķis, iespējams, ir mazināt skatītāju uzticību demokrātiskajām procedūrām ASV un kaitēt ASV kritikai, kas vērsta pret Krievijas politisko sistēmu," — klāsta ziņojuma autori.

Telekanāls Russia Today. Foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Биятов

Liela ziņojuma porcija veltīta arī aģentūras Sputnik un telekanāla RT galvenajai redaktorei Margaritai Simoņanai un viņas teiktajam, ko pavada vairākas ilustrācijas, tostarp, arī karikatūra, kurā Simoņana attēlota sperot soli pāri Baltajam namam.

ASV izlūkdienesti sīki aprakstījuši vairākas RT programmas kopš 2012. gada, tostarp, ar Sīrijas tēmu un ASV pilsoņu masveida izspiegošanu.

"RT vadība godīgi atzina, ka tā misija ir paplašināt auditoriju ASV un sniegt tai Kremļa ziņojumus," — raksta izlūki.

Ziņojumā publicēts arī liels skaits citātu no blogiem un Simoņanas publiskās uzrunas, kas, pēc ziņojuma autoru domām, apstiprina RT sakarus ar Krievijas valdību.

"Simoņana apgalvo, ka RT America atšķiras no citām Krievijas valsts iestādēm no īpašuma formas, taču ne no finansējuma viedokļa. Lai mazinātu RT asociatīvo saikni ar Krievijas valdību, federālā ziņu aģentūra RIA Novosti dibinājusi autonomu nekomerciālu organizāciju — apakšnodaļu TV-Novosti un izmanto šīs kompānijas formālo neatkarību, lai popularizētu un finansētu RT visā pasaulē," — raksta izlūkdienesti, atsaucoties uz Krievijas telekanāliem.

Īpaša nodaļa veltīta RT ietekmei sociālajos tīklos. Tiek demonstrēti grafiki, kas apliecina: RT ir daudz plašāka skatītāju auditorija YouTube, nekā citiem starptautiskajiem kanāliem, ieskaitot Al Jazeera English, BBC World un CNN (gandrīz 900 salīdzinājumā ar 700 miljoniem BBC World, 300 miljoniem Al Jazeera English un 100 miljoniem CNN). YouTube kanāla abonentu skaits RT arī ir lielāks (450 miljoni salīdzinājumā ar 425 miljoniem BBC, mazāk nekā 300 miljoniem Al Jazeera English un 125 miljoniem CNN abonentu).

ASV izlūkdienestu ziņojums veltīts apsūdzībām par Krievijas iejaukšanos vēlēšanās ASV, tostarp arī tam, ka šajās darbībās it kā esot izmantoti hakeri un plašsaziņas līdzekļi.

ASV Nacionālā izlūkošanas dienesta vadītājs Džeimss Klepers debatēs Senātā ceturtdien pavēstījis, ka viņu "dziļi satrauc" Krievijas telekanāla RT darbība, kas, pēc viņa domām, vērsta pret Savienotajām valstīm. Telekanāla RT galvenā redaktore Margarita Simoņana, komentējot viņa izteikumus, uzsvēra, ka telekanāls vienkārši stāsta par valstī notiekošo.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, runājot par kiberuzbrukumiem, atgādināja, ka publicētajos datos nav bijis nekā Krievijas interesēs, bet histērija tiek uzpūsta, lai novērstu uzmanību no publikāciju satura.

24
Tagi:
Simoņana, vēlēšanas, Sputnik, RT, ASV
Pēc temata
Ziņas par Krievijas kiberuzbrukumiem Tramps nosaucis par "raganu medībām"
Neprot zaudēt: Tramps piekritis Putina vārdiem par demokrātiem
ASV Nacionālās izlūkošanas vadītājs informēts par Krievijas prezidenta galveno mērķi
 Covid-19

"Padomju brīnums" līdzējis: Krievija pamatoja Covid-19 zemo mirstību bijušajā PSRS

26
(atjaunots 09:36 04.06.2020)
Kāpēc pēcpadomju valstīm izdevies izvairīties no traģiskā mirstības scenārija, kas koronavīrusa pandēmijas laikā vērojams vairākās Eiropas valstīs un ASV.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik, Danara Kurmanova. Pazīstamais televīzijas raidījumu vadītājs, Maskavas Žadkeviča klīniskās slimnīcas galvenais ārsts, koronavīrusa monitoringa informācijas centra pārstāvis Aleksandrs Mjasņikovs Sputnik  videotilta gaitā pastāstīja, kā patiesībā attīstās koronavīruss un kāpēc pēcpadomju valstīs nav atkārtojušies Itālijā, Spānijā un ASV vērotie traģiskie notikumi.

Vai BCG glābs no koronavīrusa?

Daudzi zinātnieki un mediķi ir pārsteigti: mirstība koronavīrusa infekcijas rezultātā lielākajā daļā valstu, kas reiz veidoja PSRS, ir daudz zemāka nekā vidēji pasaulē. Servisa coronavirus-monitor.ru dati periodā līdz 1.jūnijam liecina, ka letālo gadījumu skaits tajās svārstās no 0,4% Uzbekistānā līdz 4,23% Lietuvā. Vienlaikus mirstība Itālijā un Lielbritānijā sasniedz 14%, Francijā – 15%, Beļģijā – 16%. Aleksandrs Mjasņikovs to dēvē par "padomju brīnumu".

"Politiķi un nopietni mediķi pašlaik to izvērtē, skatās uz bijušās PSRS valstīm, - stāstīja doktors Mjasņikovs. – Tas ir padomju brīnums. Smagi slimo un mirušo skaits atspoguļo epidēmijas patieso stāvokli. Savukārt visās bijušās PSRS valstīs mirstība ir daudzkārt zemāka. Jāsaprot, kāpēc tā. Varbūt runa ir par BCG (prettuberkulozes vakcīna, BCG – Bacillus Calmette–Guerin, kas tika plaši pielietota PSRS – red.) un, starp citu, jau ir pētījumi – amerikāņi sākuši vakcinēt BCG nelielām grupām. PVO arī saka: "Varbūt runa ir par imūnsistēmas atbildi uz BCG, taču pagaidām rekomendācijas nedosim."

Mjasņikovs pieļāva, ka pēcpadomju valstu iedzīvotāju imunitātes noturība pret koronavīrusu skaidrojama arī ar visai augsto tuberkulozes līmeni pagātnē.

"Daži zinātnieki piesardzīgi min, ka latentās tuberkulozes plašā izplatība noved pie tādām imūnsistēmas izmaiņām, ka koronavīruss it kā saskaras ar lielu pretestību, - precizēja speciālists. – Tomēr mēs nevaram vienkārši ignorēt faktu: kāpēc krievi, baltkrievi, ukraiņi, kazahi mirst desmitreiz retāk nekā amerikāņi, franči un itāļi? Tas jānoskaidro."

Kāpēc vajadzīga karantīna?

Valda kļūdains viedoklis: karantīna palīdzēs uz visiem laikiem iznīdēt koronavīrusu vai citu slimību.

"Kāpēc mēs organizējam karantīnu? Lai cilvēki nesaslimtu visi uzreiz, citādi viņi acumirklī sagraus veselības aprūpes sistēmu, - paskaidroja doktors Mjasņikovs. – Noslīks slimnīcas un ātrā palīdzība, cilvēki mirs ne tikai no Covid-19, bet arī no infarktiem, insultiem, tāpēc, ka netiks sniegta medicīniskā palīdzība. Tāpēc katra valsts veido modeli, kura apstākļos veselības aprūpes sistēma tiks galā. Karantīna nevar izārstēt, tā var palēnināt izplatības līkni, lai cilvēki saslimtu pakāpeniski un paspētu saņemt palīdzību. Karantīna – tie ir aprēķini un uzvedības modelis."

Baltkrievijas pieredze

Kā zināms, Baltkrievija un Zviedrija ir vienīgās valstis, kas atteicās no karantīnas. Tomēr doktors Mjasņikovs apgalvo, ka Baltkrievijā nekas neparasts nenotiek.

"Katra valsts ņēma vērā matemātisku aprēķinu. Aplēsa scenārijus, labvēlīgu un nelabvēlīgu, apdomāja ekonomiskos zaudējumus un visu pārējo. Baltkrievijā veselības aprūpes sistēma ir tā pati, padomju laiku, ar infekcijas slimībām, ārstiem-infektologiem. Tas ir aprēķinu rezultāts, nevis Aleksandrs Lukašenko vienkārši nolēma: "Ziniet ko? Es riskēšu." Tas nav īstais līmenis. Viss ir aprēķināts. Baltkrievijā aprēķins attaisnojās. Padomju brīnums iedarbojās pie mums visiem."

Kā koronavīruss izplatās patiesībā?

Doktors Mjasņikovs atspēkoja teoriju, saskaņā ar kuru katrs saslimušais inficē trīs cilvēkus, tie – tikpat daudzus. Pēc doktora vārdiem, jebkura vīrusu infekcija mazinās pēc 1,5-2 mēnešus ilgas aktīvas izplatības.

Kā piemēru speciālists minēja spāņu gripu, kuras dēļ 1918.gadā pirmajos mēnešos mira 30 milj. cilvēku.

"Jauns vīruss, pārejot no dzīvniekiem pie cilvēka, ir agresīvs. Tas ir nikns, nepazīstams, nogalina cilvēkus, taču pēc katras pārciestas slimības kļūst vājāks. Jūs ieelpojat vienu vīrusu, bet izelpojat tā mazmazdēlu, desmitkārt vājāku. Tas pāriet pie otra cilvēka, arī viņš to padara vājāku. Ziniet, tāpat vilnis iesit pa krastu, noskalo viesnīcu, kokus, bet tālāk kļūst vājāks un pārvēršas par peļķi. Tāpat infekcija vispirms uzliesmo, bet pēc tam nodziest," viņš skaidroja.

Pazīstamais ārsts ir pārliecināts: jo lielāks skaits cilvēku saņem koronavīrusu, jo vairāk tas zaudē savu spēju inficēt. Un otrais vīrusa vilnis nebūs tik stiprs, kā pirmais.

"Katru gadu būs viļņi, - teica Mjasņikovs. – Bija pieci cilvēka koronavīrusi. Tagad ir seši. Ko nu? Būs vēl infekcijas, vīrusi, gripas, neviens tās nav atcēlis. Šodien koronavīruss vairs nav tāds, kāds pie mums atnāca janvārī. Tas jau izgājis caur miljoniem cilvēku, un briesmu līmenis samazinās ar katru jaunu cilvēku."

Kāpēc ir bezjēdzīgi skaitīt saslimušos?

Īpašu uzmanību doktors Mjasņikovs veltīja kopējam milzīgajam pacientu skaitam, kas izskatās visai biedējoši, tomēr patiesībā nav pareizi izdarīt slēdzienus tikai no inficēto skaita, apgalvo ārsts.

"Mēs publiskojam, uzsveram šos skaitļus: pieci miljoni. Tie vienkārši ir cilvēki ar pozitīvu testu. Patiesībā viņu skaits ir desmitiem reižu lielāks. Tad jau vajag skaitīt parasto pneimoniju, no tās pasaulē mirst 3 miljoni cilvēku gadā. Ko mēs skaitām kopš janvāra? Patiešām slimie ir tie, kas saslimuši pirms divām nedēļām. Pārējie sen ir izveseļojušies, atgriezušies pie savām darīšanām, darba. Vajag orientēties uz nāvju skaitu, taču arī te nav kārtības."

Doktors atgādināja, ka tikai Krievijā tiek veikta visu koronavīrusa rezultātā mirušo pacientu sekcija, tāpēc reālie dati pasaulē tik un tā paliek nezināmi. Ir grūti norādīt, cik nāves gadījumi šogad notikuši tieši koronavīrusa dēļ.

"Līdz 21.aprīlim Rietumos neviens neveica sekcijas, lai pasargātu ārstus, - konstatēja mediķis. – Vācijā – 60 sekcijas, Itālijā – 50, uz 17 tūkstošiem cilvēku. ASV līķu sekcija nenotika, tikai datortomogrāfija."

PVO dati liecina, ka līdz 1.jūnijam Covid-19 apstiprināta vairāk nekā 6 miljoniem cilvēku, miruši vairāk nekā 371 tūkstotis cilvēku.

26
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, veselība, PSRS
Pēc temata
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Gripa vai masalas? Akadēmiķis aprakstījis SARS-CoV-2 evolūcijas scenārijus
Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību
Covid-19 hronikas: seši miljoni inficēto pasaulē un otrais vilnis Japānā
Donalds Tramps

Donalds Tramps: Krievijas klātbūtni G7 pieprasa veselais saprāts

13
(atjaunots 08:45 04.06.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps pastāstīja, ka puse sarunu G7 tikšanās laikā veltītas Krievijai un jautājumus būtu vieglāk atrisināt, ja tajās piedalītos Krievijas prezidents.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps no jauna apstiprinājis nodomu uzaicināt Krieviju piedalīties G7 samitā, norādot, ka tas ir veselā saprāta jautājums. Pie tam Tramps pauda cerību, ka "kodolpakts" tomēr tiks noslēgts, jo, pēc viņa domām, tā patlaban ir lielākā problēma pasaulē, vēsta RIA Novosti.

Nesenajā ASV un Krievijas valstu vadītāju tālruņa sarunā Donalds Tramps paziņoja, ka plāno atlikt "Lielā septītnieka" samitu līdz septembrim un uzaicināt tajā piedalīties vēl četras valstis – Krieviju, Indiju, Austrāliju un Koreju.

Vakar intervijā radio Fox Tramps pastāstīja, ka Krievijas klatbūtni G7 pieprasa veselais saprāts. Viņam uzdeva jautājumu, ko paveicis Krievijas vadītājs Vladimirs Putins, lai iekarotu Trampa uzticību un atgrieztos G7.

Tramps atbildēja, ka Krievija un ASV nonākušas pie vienprātības jautājumā par naftas ieguves samazināšanu, tas labvēlīgi ietekmējis cenas un palīdzējis glābt miljoniem darba vietu Teksasas, Ziemeļdakotas, Oklahomas štatos un citviet.

"Taču patiesībā tas nav jautājums par to, ko viņš (Putins – red.) ir izdarījis. Tas ir veselā saprāta jautājums," uzsvēra Tramps.

"Mums ir G7, viņa (Krievijas prezidenta – red.) tajā nav, bet puse tikšanos veltītas Krievijai. Ja viņš tur būtu, tos būtu daudz vieglāk atrisināt," teica Tramps.

Iepriekš Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka ar ielūgumu Vladimiram Putinam pievienoties samitam G7 saistītās nianses tiks apspriestas pa diplomātiskajiem kanāliem. "Mūsu diplomāti sazināsies tālāk ar mērķi saņemt papildu informāciju no amerikāņu partneriem," precizēja Peskovs. 

"Kodolpakts"

Krievijas un ASV prezidentu Vladimira Putina un Donalda Trampa tālruņa sarunā tika apspriesta arī dialoga aktivizācija stratēģiskās stabilitātes jomā un par uzticības pasākumiem militārajā jomā.

Intervijā Fox Tramps paziņoja, ka vēlas "kodolpaktu" ar Krieviju.

"Es vēlos kodolpaktu, drošu atomu, jo tā ir lielākā problēma, kas pastāv pasaulē," teica Tramps.

Komentējot viņa vārdus, Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs atgādināja, ka nepieciešams aktīvāks darbs ar līgumu par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem, jo laiks iet.

"Uzskatām, ka ārlietu ministriem vajadzētu intensificēt darbu, ņemot vērā to, ka līgumam par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem laiks iet uz priekšu," teica Peskovs.

Iepriekš ASV paziņoja, ka pārdomā iespējas pagarināt stratēģisko līgumu NEW START ar Krieviju, kura termiņš beidzas 2021.gadā, taču iesaka attiecināt to uz plašu jaunā bruņojuma loku, kas nav iekļauts tagadējā līgumā, kā arī iekļaut līgumā ĶTR. Ķīna informēja, ka nav ieinteresēta uzsākt tamlīdzīgas pārrunas.

13
Tagi:
Tramps, G7 samits, Krievija
Pēc temata
ASV ultimāts New START jautājumā
ASV cenšas iekļaut Ķīnu pārrunās par NEW START līgumu
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Tramps nosauca iespējamo Krievijas pievienošanos G7 par "lietderīgu"
Kodolbumbas sprādziens, foto no arhīva

Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus

0
(atjaunots 10:12 04.06.2020)
Atvērti poligoni, kodolsprādzienu "sēnes" un jaunas bruņošanās sacīkstes – Vašingtona pavisam nopietni domā atsākt kodolieroču izmēģinājumus pēc gandrīz 30 gadus ilga pārtraukuma.

Kopš 1992. gada kaujas galviņu detonācija tika modelēta tikai datorā. Par to, kādus draudus pasaule nes amerikāņu kārtējā iniciatīva, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Vecā shēma

ASV administrācija un Pentagona ierēdņi uzskata kodolizmēģinājumus par spiediena līdzekli pret Krieviju un Ķīnu pārrunās par bruņojuma kontroli. Kā jau tas gadījies agrāk, par ieganstu izmantotas Savienoto Valstu nekādi nepierādītās apsūdzības pret citām valstīm par starptautisko līgumu pārkāpumiem.

Piemēram, aprīlī Valsts departaments iesniedza Kongresā ikgadējo pārskatu, kurā teikts, ka Krievija it kā ne vienmēr ziņojot Vašingtonai par kodoleksperimentiem, lai arī saskaņā ar PSRS un ASV līgumu par pazemes izmēģinājumu ierobežošanu tās pienākums ir sniegt atbilstoši informāciju. Vienlaikus Valsts departaments apsūdzēja Ķīnu par slepeniem kodolizmēģinājumiem. Amerikāņu analītiķi ir noraizējušies par ĶTR aktīvo darbu Lobnora poligonā.

Krievijas ĀM pieļāva, ka ASV plāno atteikties no Vispārējā līguma par kodolizmēģinājumu aizliegšanu (VLKA).

"Shēma ir skaidra: vispirms skan izdomātas apsūdzības, pēc tam tiek gatavota augsne kaut kādiem acīmredzamiem administrācijas soļiem," paziņojumu komentēja ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Galīgais lēmums vēl nav pieņemts, taču, domājams, diskusija turpināsies. Iniciatīvu jau negatīvi novērtējuši eksperti, turklāt ne tikai Krievijā, bet arī ASV. Piemēram, nekomerciālās Bruņojuma kontroles asociācijas izpilddirektors Derils Kimbals nosauca šo soli par aicinājumu citām kodolvalstīm sekot ASV piemēram un prognozēja nebijušas stratēģiskā bruņojuma sacīkstes. Pēc analītiskā centra "Valdai" militārā eksperta Artjoma Kurejeva domām, ASV kodolizmēģinājumi ne tikai saasinās Krievijas un ASV attiecības, bet arī saskarsies ar ļoti negatīvu attieksmi Eiropā.

"Diezin vai pat uzticamākie ASV partneri – Lielbritānija un Vācija – to atbalstīs, - teica Kurejevs sarunā ar RIA Novosti. – No otras puses tamlīdzīgi izmēģinājumi ļautu Krievijai un Ķīnai mazliet uzlabot savu imidžu pasaules arēnā, labprātīgi atsakoties no jebkādu kodolsprādzienu atsākšanas."

Pakāpeniska sagraušana

Militāro zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Sergejs Sudakovs uzskata, ka šodien neviens nekavē ASV vienpusējā kārtībā izstāties no VLKA.

"Jebkādas starptautiskas vienošanās un organizācijas, kas, pēc Vašingtonas domām, kavē ASV attīstību, tagad tām vienkārši nav vajadzīgas, - viņš norādīja. – ASV izstājās no INF, praktiski lauza NEW START – nevēlas to pagarināt. Pēc tam sekoja Atvērto debesu līgums. Krievija būs spiesta uzskatīt par pašsaprotamu ASV izstāšanos no VLKA. Rietumos ļoti labi saprot, ka pasaule tagad ir iekārtota citādi un var rīkoties patstāvīgi. Domāju, nākamais līgums, no kā izstāsies amerikāņi, būs vienošanās par bruņojuma izvešanu kosmosā."

Sudakovs atzīmēja, ka iespējams ļoti ātri sagatavoties kodolizmēģinājumiem.

"ASV kartē ir divas vietas, kur Krievija nekad netika ielaista Atvērto debesu līguma ietvaros: Aleutu salas un Havajas, - konstatēja eksperts. – Diezin vai ASV spridzinās Havaju salās, bet Aleutu salās viņi to itin labi var darīt. Poligoni nekur nav pazuduši. Nevadā tā vispār nav problēma – to pat nevajag atkonservēt, tas slēgts tīri formāli."

Atgādināsim, ka pēdējos gados ASV nopietni ķērušās pie saviem kodolspēkiem. Viens no šīs programmas posmiem ir raķetes ar tikai piecas kilotonnas spēcīgām kodolgalviņām uz stratēģisko zemūdeņu "Ohio" borta. 14 zemūdenēs amerikāņi plāno izvietot vienu vai divas ballistiskās raķetes ar taktiskajiem lādiņiem. Jaunais ierocis paredzēts, lai izlīdzinātu potenciālu ar Krieviju, kam, saskaņā ar Pentagona vērtējumu, ir liels skaits maza gabarīta kodollādiņu. ASV militārpersonas ir pārliecinātas, ka Maskava var pielietot taktiskos kodolieročus, ja saskarsies ar konvencionālā bruņojuma neveiksmi. Turklāt, pec ekspertu domām, mazās kaujas galviņas paredzētas triecieniem pa valstīm, kuru rīcībā kodolieroču nav.

Eksperti norāda: amerikāņi vēlas paši savām acīm pārliecināties, ka mazāki lādiņi dos lielāku efektu. Jaunās paaudzes aviācijas kodolbumbas B61-12 ar samazinātu jaudu parādīsies arī ASV bāzēs Eiropā. B61-12 galvenā īpatnība salīdzinājumā ar agrākajām modifikācijām – speciāla tēmēšanas sistēma. Tas ir, no nevadāma "bluķa" bumba pārvērtusies par precīzu un koriģējamu lādiņu.

"ASV gatavojas nodemonstrēt pasaulei modificētu aviobumbu, kas pārvērtusies par vadāmu ieroci, - atzīmēja Kurejevs. – Amerikāņi to izmēģināja jau pērn, taču bez kodolgalviņas. Pieņemu, ka runa varētu būt arī par tās pielietošanu mācībās kā ieroci pret bunkuriem vai arī pat par dziļa ieguluma objektu likvidācijai paredzēta bruņojuma atsevišķiem izmēģinājumiem."

Politisks gājiens

Vispārējais līgums par kodolizmēģinājumu aizliegšanu darbojas no 1996. gada. To parakstījušas vairāk nekā 180 valstis. Tomēr visas tās nav to ratificējušas, arī ASV. Tāpēc faktiski Vašingtonai ir brīva vaļa.

"Pats par sevi līgums ir gluži kā dzemdībās miris bērns, - uzskata Kurejevs. – Izraēla un ASV nav to ratificējušas, bet trīs jaunie kodolkluba dalībnieki – Indija, Pakistāna un KTDR – vienkārši neko nav parakstījuši. Tātad drīzāk tas nemaz nav līgums, tikai nodomu deklarācija, labas gribas žests."

RIA Novosti aptaujātie eksperti ir pārliecināti: prezidenta Donalda Trampa komanda var izmantot diskusijas par kodolsprādzieniem priekšvēlēšanu kampaņā.

"Trampa tradicionālais konservatīvais elektorāts "Baltā nama saimnieka apņēmīgo viedokli" uztvers ļoti labi, - uzsvēra Kurejevs. – Tiem, kuri gatavi nobalsot par Trampu, Baltais nams nodemonstrēs, ka rīkojas, neskatoties uz starptautisko spiedienu un par galveno uzskata valsts aizsardzības spēju."

Vēl tikai nav zināms, ko īsti grib izmēģināt Pentagons, lai vienlaikus iespaidotu elektorātu un gūtu praktiskus rezultātus, ko nav iespējams aprēķināt datorā. Acīmredzams, ka kodolsprādzieni Nevadā vai Aļaskā radīs protestu vilni. Savukārt sprādziens Aleutu salās Krievijas robežu tuvumā radīs kārtējo plaisu Krievijas un ASV attiecībās, kas jau tāpat ir pietiekami sarežģītas.

0
Tagi:
kodolieroči, Pentagons, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM komentēja scenāriju par kodoluzbrukumu Baltijai
Politologs: aug kodolkara draudi
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
"Kur nu vēl tuvāk": kurp ASV vēlas pārvest savu kodolarsenālu