Darbiniece bibliotēkā. Foto no arhīva

Eksperts: atkārtoti izdota "Mein kampf" atmaskots ļaunums

58
(atjaunots 08:09 07.01.2017)
Ādolfa Hitlera grāmata "Mein Kampf", kas nāca klajā pērn ar kritiskiem komentāriem, kļuvusi par hitu Vācijā.

Pagājis gads, kopš klajā nākusi Hitlera manifesta "Mein Kampf" versija ar anotāciju. Vācijā pārdoti 85 tūkstoši eksemplāru šī izdevuma. Grāmata, kas ilgu laiku bija aizliegta, tagad iekļauta pat skolas programmā. Sputnik Deutschland aprunājās par grāmatu ar Vācijas Filologu savienības prezidentu, ģimnāzijas direktoru Haincu Jurgenu Maidingeru.

Mein Kampf ("Mana cīņa") Ādolfs Hitlers uzrakstīja 1924. gadā, būdams ieslodzījumā. Grāmata tiek uzskatīta par nacionālsociālisma ideoloģisko fundamentu. Hitlera dzīves laikā grāmata tika izdoti miljoniem eksemplāru "Mein Kampf". 2010. gada aprīlī Krievijā izdevums tika iekļauts Federālajā Ekstrēmisko materiālu sarakstā.

2016. gadā Vācijā grāmatu atkārtoti izdeva Minhenes Mūsdienu vēstures institūts. Maidingers pats nopirka eksemplāru (starp citu, tajā ir vairāk nekā 2 tūkstoši lappušu).

"Manuprāt, grāmatā ieguldīts milzīgs darbs. Izsaku cieņu zinātniekiem, kuri veikuši tik lielu darbu," — uzsvēra eksperts.

Kā piemēru Maidingers minēja jaunos biogrāfiskos faktus un paralēles ar pašu izdevumu, kas izstrādātas grāmatas komentāros. Filologs atzīmēja, ka grāmata, protams, nepieder pie tām, ko būtu iespējams "aprīt" vienā vakarā.

"Šī versija ir zinātnisks darbs. Uz katru "Mein Kampf" lappusi pienākas vairākas lappuses komentāru," — paskaidroja eksperts.

Maidingeram nav ne jausmas par to, kas ir tie 85 tūkstoši cilvēku, kuri šo grāmatu nopirkuši. Viņš apliecināja, ka priecāsies, ja Vācijā atradīsies tik daudz cilvēku, kas interesējas par zinātnisko vēsturi.
Taču eksperts uzskata, ka grāmatas panākumi meklējami citviet.

"Ticamākais, ka tas ir kārdinājums: "Ā, tagad tas nav aizliegts," un, protams, ažiotāža, kas veidojās ap grāmatu pirms tās iznākšanas," — uzskata speciālists un atzīmē, ka salīdzinoši nelielā cena — 49 eiro — arī likusi pamatus panākumiem.

Jautāts, vai izspējams, ka grāmatai par labu nācis ļaunuma kārdinājums, Maidingers smaidot saka: "Iespējams. Taču tas ir nevis ļaunums, bet gan atmaskots ļaunums."

Skolēni ir noguruši no nacisma

Nu jau gadu nelieli fragmenti "Mein Kampf" iekļauti vācu valodas skolas programmā. Galvenais mērķis — demonstrēt Hitlera ideoloģiju.

"Pie tam uzmanības centrā ir antisemītisms, kas vai uz soļa rodams grāmatā, kā arī Hitlera rasisms un kāre iegūt varu visā pasaulē, ko grāmatas pirmā izdevuma laikā neviens neņēma nopietni," — skaidro skolotājs.

Viņš piebilst, ka "Mein Kampf" fragmentus skolēni mācījušies jau pirms anotētās versijas izdevuma. Maidingers atzīmēja, ka nav novērojis īpašu reakciju no skolēnu puses.

"Skolēni pat neapzinājās, ka informācijas avots ir "Mein Kampf", — stāstīja eksperts. — Protestu vai provokāciju, piemēram, nacistiskā sveiciena nebija, — drīzāk bija jūtams nogurums no nacisma tēmas."
Maidingers paskaidroja, ka tas saistīts nevis ar grāmatu, bet gan ar mācību plānu. "Gan vēstures, gan vācu valodas nodarbībās 9. un 10. klasē nacismam veltīta liela uzmanība, tāpēc skolēniem tā rada tikai nopūtas," — dalījās iespaidos pedagogs.

58
Tagi:
vacija
Pēc temata
Nariškins: tikai neprāši priecājas par Mein Kampf atkārtotu izdevumu
Skolā Igaunijā uzstādīts SS virsnieka krūšutēls
Aftonbladet: kā Zviedrija atbalstīja "mežabrāļus" Baltijā
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

4
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

4
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

2
(atjaunots 15:56 20.09.2020)
Fotoizstāde, ko organizē Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar mediju grupu "Rossija segodņa", norisinās projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. KF pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa" atvēra pasaules organizācijas galvenajā mītnē fotoizstādi par Krievijas ārstu un brīvprātīgo cīņu ar Covid-19 pandēmiju. Par to, kā raksta RIA Novosti, paziņoja pastāvīgās pārstāvniecības preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

No 21. līdz 29. septembrim ANO galvenā biroja sienās notiks 75. ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļa. Vēl saglabājošos ar koronavīrusa saistīto risku apstākļos pieņemts rīkot galveno gada politisko pasākumu hibrīdā formātā. Valstu līderu un ministru uzstāšanās tiks translētas Ģenerālās Asamblejas zālē videoierakstu formātā. Telpās tajā laikā būs pa vienam pārstāvim no katras valsts.

"No 18. septembra delegātiem no visām ANO dalībvalstīm, kuri piedalās ANO Ģenerālās Asamblejas "augstā līmeņa" nedēļā, ir iespēja apskatīt galvenajā ēkā fotoizstādi, kuru organizēja Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa". Tā notiek projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros un ir veltīta Krievijas ārstu un brīvprātīgo pūliņiem cīņā ar Covid-19," teic Stržižovskis.

Ekspozīcijā ir pārstāvēti Krievijas fotogrāfu labākie darbi, kas tika uzņemti pandēmijas periodā.

"Turklāt izstādē ir prezentēti foto materiāli un informācija par pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", kas izstrādāta mūsu valstī," uzsvēra Stržižovskis.

"Neraugoties uz to, ka šogad klātienē 75. ANO ĢA sesijas atklāšanās piedalīsies tikai dalībvalstu pastāvīgo pārstāvniecību vadītāji, viņiem visiem būs iespēja novērtēt mūsu medicīnas sasniegumus un mūsu speciālistu pašaizliedzīgo darbu veselības aprūpes nozarē," piebilda viņš.

Ņujorka, kur atrodas ANO galvenais birojs, sākumā izrādījās koronavīrusa epidēmijas centrā ASV. Sliktākajās dienās Ņujorkas štatā diennakts laikā nomira vairāk nekā 700 cilvēku. Šādā epidemioloģiskajā situācijā kļuva skaidrs, ka ikgadējā ANO Ģenerālas Asamblejas augstā sesijas augstā līmeņa nedēļa nenotiks ierastajā formātā.

2
Tagi:
ārsti, Krievija, ANO
Pēc temata
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Kāpēc Rietumi zaudē vakcīnu sacīkstēs: Krievija jau ir atmaskota
Mediji: ES atpaliek no ASV un Lielbritānijas Covid-19 vakcīnas sacensībās