Darbiniece bibliotēkā. Foto no arhīva

Eksperts: atkārtoti izdota "Mein kampf" atmaskots ļaunums

64
(atjaunots 08:09 07.01.2017)
Ādolfa Hitlera grāmata "Mein Kampf", kas nāca klajā pērn ar kritiskiem komentāriem, kļuvusi par hitu Vācijā.

Pagājis gads, kopš klajā nākusi Hitlera manifesta "Mein Kampf" versija ar anotāciju. Vācijā pārdoti 85 tūkstoši eksemplāru šī izdevuma. Grāmata, kas ilgu laiku bija aizliegta, tagad iekļauta pat skolas programmā. Sputnik Deutschland aprunājās par grāmatu ar Vācijas Filologu savienības prezidentu, ģimnāzijas direktoru Haincu Jurgenu Maidingeru.

Mein Kampf ("Mana cīņa") Ādolfs Hitlers uzrakstīja 1924. gadā, būdams ieslodzījumā. Grāmata tiek uzskatīta par nacionālsociālisma ideoloģisko fundamentu. Hitlera dzīves laikā grāmata tika izdoti miljoniem eksemplāru "Mein Kampf". 2010. gada aprīlī Krievijā izdevums tika iekļauts Federālajā Ekstrēmisko materiālu sarakstā.

2016. gadā Vācijā grāmatu atkārtoti izdeva Minhenes Mūsdienu vēstures institūts. Maidingers pats nopirka eksemplāru (starp citu, tajā ir vairāk nekā 2 tūkstoši lappušu).

"Manuprāt, grāmatā ieguldīts milzīgs darbs. Izsaku cieņu zinātniekiem, kuri veikuši tik lielu darbu," — uzsvēra eksperts.

Kā piemēru Maidingers minēja jaunos biogrāfiskos faktus un paralēles ar pašu izdevumu, kas izstrādātas grāmatas komentāros. Filologs atzīmēja, ka grāmata, protams, nepieder pie tām, ko būtu iespējams "aprīt" vienā vakarā.

"Šī versija ir zinātnisks darbs. Uz katru "Mein Kampf" lappusi pienākas vairākas lappuses komentāru," — paskaidroja eksperts.

Maidingeram nav ne jausmas par to, kas ir tie 85 tūkstoši cilvēku, kuri šo grāmatu nopirkuši. Viņš apliecināja, ka priecāsies, ja Vācijā atradīsies tik daudz cilvēku, kas interesējas par zinātnisko vēsturi.
Taču eksperts uzskata, ka grāmatas panākumi meklējami citviet.

"Ticamākais, ka tas ir kārdinājums: "Ā, tagad tas nav aizliegts," un, protams, ažiotāža, kas veidojās ap grāmatu pirms tās iznākšanas," — uzskata speciālists un atzīmē, ka salīdzinoši nelielā cena — 49 eiro — arī likusi pamatus panākumiem.

Jautāts, vai izspējams, ka grāmatai par labu nācis ļaunuma kārdinājums, Maidingers smaidot saka: "Iespējams. Taču tas ir nevis ļaunums, bet gan atmaskots ļaunums."

Skolēni ir noguruši no nacisma

Nu jau gadu nelieli fragmenti "Mein Kampf" iekļauti vācu valodas skolas programmā. Galvenais mērķis — demonstrēt Hitlera ideoloģiju.

"Pie tam uzmanības centrā ir antisemītisms, kas vai uz soļa rodams grāmatā, kā arī Hitlera rasisms un kāre iegūt varu visā pasaulē, ko grāmatas pirmā izdevuma laikā neviens neņēma nopietni," — skaidro skolotājs.

Viņš piebilst, ka "Mein Kampf" fragmentus skolēni mācījušies jau pirms anotētās versijas izdevuma. Maidingers atzīmēja, ka nav novērojis īpašu reakciju no skolēnu puses.

"Skolēni pat neapzinājās, ka informācijas avots ir "Mein Kampf", — stāstīja eksperts. — Protestu vai provokāciju, piemēram, nacistiskā sveiciena nebija, — drīzāk bija jūtams nogurums no nacisma tēmas."
Maidingers paskaidroja, ka tas saistīts nevis ar grāmatu, bet gan ar mācību plānu. "Gan vēstures, gan vācu valodas nodarbībās 9. un 10. klasē nacismam veltīta liela uzmanība, tāpēc skolēniem tā rada tikai nopūtas," — dalījās iespaidos pedagogs.

64
Tagi:
vacija
Pēc temata
Nariškins: tikai neprāši priecājas par Mein Kampf atkārtotu izdevumu
Skolā Igaunijā uzstādīts SS virsnieka krūšutēls
Aftonbladet: kā Zviedrija atbalstīja "mežabrāļus" Baltijā
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

7
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

7
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

11
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

11
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā