Karogi ES valstu

Eksperts: Baltijas valstis traucē ES atcelt sankcijas pret Krieviju

95
(atjaunots 08:39 02.01.2017)
Polija, kā arī Baltijas un Skandināvijas valstis izdarījušas spiedienu uz ES, kas jau gatavojās apspriesties ar Krieviju un, iespējams, tuvākajā nākotnē atcelt sankcijas, atzinis Valsts Universitātes Milānā ekonomikas profesors Džulio Sapelli.

RĪGA, 1. janvāri — Sputnik. Eiropas Savienība oficiāli pagarināja ekonomiskās sankcijas pret Krieviju līdz 2017. gada 31. jūlijam. Savā komentārā Sputnik Itālija Valsts Universitātes Milānā ekonomikas profesors Džulio Sapelli nosauca notikušo par kļūdu un nepareizu soli. Arī par nepareizu profesors uzskata mēģinājumu saistīt Minskas vienošanos īstenošanu ar Krievijas politiku ģeopolitiskā arēnā, kā arī vēlmi sodīt par to Krieviju.

"Sankcijas — tā ir kļūda, nepareizs solis, kas nenovedīs ne pie kā cita, kā pie pušu pozīciju saasinājuma," — uzsvēra profesors. Pēc viņa teiktā, Krievija un ES "jau bija pietuvinājušās sarunu stadijai, taču, Skandināvijas un Baltijas valstis izdarījušas spiedienu, lai tām nebūtu pozitīva iznākuma." Spēcīgs spiediens bija jūtams no Zviedrijas puses, norāda Sapelli.

"Tās ir vecās amerikāņu diplomātijas pēdējās atskaņas, kā arī reakcija uz jaunu Krievijas tuvināšanos Turcijai Tuvajos Austrumos," — uzskata eksperts.

Sapelli paudis viedokli, ka sankcijas tiks atceltas jau nākamgad.

"ASV vēstnieki, kas darbojas Eiropas valstīs, uzsāks sankciju atcelšanas darbu. Mums ir daudz kas sakāms par Trampa politiku un uzskatiem, bet viņš saprot galveno: kārtība pasaulē būs tikai tad, ja ASV un Krievija sāks sadarboties," — uzsvēra profesors.

Viņš arī atzīmējis, ka Itālija vienmēr iebilst pret sankcijām, taču galu galā tā ir spiesta tās apstiprināt, jo ASV izdara lielu spiedienu uz Vidusjūras valstu ārpolitiku.

"Tā ir kļūda no Itālijas puses, jo patiesībā mūsu galvenā problēma Vidusjūrā ir Francija. Franči ir Itālijas galvenie pretinieki, viņi dara visu iespējamo, lai padzītu mūs no Lībijas. Bija arī tā lieta ar studentu Redženi, kuru nogalinājuši ēģiptieši. Tāpēc Itālijas un Ēģiptes attiecības pasliktinājušās, un tas mūs stipri attālināja politiskajā frontē," — skaidro Sapelli.

Pēc profesora domām, valdība saprot, ka Itālijai ir vitāli nepieciešams veicināt sadarbību ar Krieviju, bet itāļi pieļauj kļūdas ASV spiediena dēļ.

"Ja tā turpināsies, tad Itālijai, kas jau cieš no ekonomiskās krīzes, sekas būs katastrofālas. Itālija spēs iziet no ekonomikas krituma, ja palīdzēs Tuvo Austrumu atjaunošanā. Skaidrs, ka Krievijai būs jāizlemj, kam jāatjauno šis reģions, un tāpēc Itālijai ir nepieciešamas labas attiecības ar Krieviju," — teica eksperts.

Sankcijām pakļautās produkcijas iznīcināšana. Foto no arhīva
Управление Россельхознадзора по Брянской области

"Būtu ļoti labi, ja Džentiloni (Paolo Džentiloni — Itālijas valdības vadītājs — red.), neskatoties uz Francijas, Vācijas un ASV spiedienu, nepagarinātu sankcijas pret Krieviju. Tas būtu labs pirmais solis premjera amatā," — norāda Sapelli.

Viņaprāt, kamēr Francijā un Vācijā notiek vēlēšanas kampaņas un politiķi nav gatavi uzstāties par sankciju atcelšanu, bažoties no sabiedriskā viedokļa, Itālija varētu uzspēlēt nozīmīgu lomu attiecību atjaunošanā starp Krieviju un Eiropu.

"Man šķiet, ka ar Trampa iestāšanos amatā ES ar Krieviju attiecības uzlabosies, sevišķi, ja Francijas prezidenta vēlēšanās uzvarēs Fijons, kas ir noskaņots uzlabot Krievijas-Eiropas attiecības," — sacīja eksperts.

Viņaprāt, ES gaida konflikti un disputi par ierobežojošo pasākumu atcelšanu.

"Īpaši Polija un Baltijas valstis ir noskaņotas pret Krieviju. Domāju, ka ES nākotnē gaidāma ilgstoša diskusija, kas varētu kļūt par pirmo soli ceļā uz ES sabrukumu," — noslēdzis profesors.

95
Pēc temata
Eksperts: sankcijas draudzību nemaitā
Runa nav par zaudējumiem: pret Krieviju vērsto sankciju lielākie atbalstītāji
Krievijas sankciju dēļ ledlauzis Tallinas ostā nes milzu zaudējumus
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Politologs izskaidroja, kāpēc Tramps nolēma lauzt attiecības ar PVO

19
(atjaunots 12:19 09.07.2020)
Trampam neciešas pasludināt PVO par vainīgo Covid-19 katastrofā ASV, lai gan organizācija noteikti izdzīvos pēc attiecību izbeigšanas ar Ameriku, turklāt nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Amerikas līderis Donalds Tramps iepriekš oficiāli informēja ASV Kongresu par izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas. Nesen viņš apsūdzēja PVO par koronavīrusa pandēmijas mēroga slēpšanu Ķīnas interesēs un par atteikšanos rīkot "pieprasītās reformas".

Tramps uzņēmis kursu uz starptautisko attiecību sagraušanu, un tas itin nemaz nenes labumu ASV, paziņoja radio Sputnik ēterā Maskavas Valsts universitātes Rūzvelta ASV pētījumu fonda direktors Jurijs Roguļevs.

"Kā mēs redzam, notiek nevis pārbūve un nevis darba principu izmaiņas – notiek izveidoto sistēmu sagraušana veselā virknē nozaru, sākot no starptautiskajām tiesībām līdz pat PVO. Pasaules Veselības organizācija nav pirmā, ar kuru Vašingtonai ir radušās nopietnas pretrunas: iepriekš ASV izstājās no UNESCO sastāva," atgādināja Roguļevs.

Pēc viņa sacītā, šobrīd ir acīmredzama ASV tieksme lauzt starptautiskas vienošanās, atteikties no sadarbības ar sabiedrotajiem.

"Diez vai šādas darbības nesīs labumu Amerikai. Eiropā jau apšauba ASV pasaules līdera lomu un sāk domāt par jaunām pieejām, turklāt dara to augstākajā līmenī. Šāda ASV uzvedība darbojas pret tām," uzsvēra Roguļevs.

Eksperts norādīja, ka, nebūdams speciālists veselības aprūpes jomā, neņemas spriest par PVO darba efektivitāti.

"Nezinu, cik lielā mērā organizācija ir attaisnojusi savu finansējumu, taču nedomāju, ka uz tās darbības ir jāliek krusts. Pēc ASV izstāšanās tā noteikti izdzīvos, bet nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis," atzīmēja Roguļevs.

Trampa rīcība liecina par to, ka viņš meklē vainīgo situācijā, kas izveidojusies ASV koronavīrusa dēļ, pārliecināts eksperts.

"Pēc ASV domām, PVO kopā ar Ķīnu der šādu vainīgo lomai: Ķīna – tāpēc, ka tur šī pandēmija parādījās, PVO – tāpēc, ka it kā laicīgi nesignalizēja," paskaidroja Roguļevs.

Aprīļa vidū Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu, savukārt maija beigās paziņoja par ASV izstāšanos no organizācijas. Pēc Amerikas līdera domām, PVO neizmeklēja ziņas no Uhaņas un savlaicīgi nesniedza pasaulei informāciju par koronavīrusu, par ko tā būtu jāsauc pie atbildības. PVO vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss noraidīja Trampa apsūdzības, uzsverot, ka organizācija neko neslēpj no ASV un citām valstīm saistībā ar Covid-19 apkarošanu.

PVO martā pasludināja koronavīrusa uzliesmojumu, kurš gada sākuma aizsākās Ķīnā, par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 12,1 miljons Covid-19 gadījumu, no tiem vairāk nekā 552 tūkstoši beidzās ar nāvi, vairāk nekā 7 miljoni – ar izveseļošanos. ASV ir vairāk nekā ceturtā daļa no visiem saslimušajiem un gandrīz ceturtā daļa no visiem mirušajiem Covid-19 dēļ. Otrdien, 7. jūlijā, PVO paziņoja, ka koronavīrusa izplatības tempi pieaug, savukārt pandēmijas pīķis vēl nav sasniegts.

19
Tagi:
koronavīruss, ASV, Pasaules Veselības organizācija, Tramps
Pēc temata
PVO: mēs neko neesam slēpuši no ASV
Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Tramps informējis, ka ASV izmeklēs versijas par koronavīrusa izcelsmi
Sputnik Igaunija vadītāja Jeļena Čeriševa

Eiropas viedokli Sputnik Igaunija jautājumā Čeriševa uzskata par noziedzīgu klusēšanu

17
(atjaunots 15:52 08.07.2020)
Igaunijas varasiestādes joprojām ierobežo aģentūras Sputnik Igaunija darbību, pārkāpjot vārda brīvības principus. Par to izdevuma vadītāja Jeļena Čeriševa pastāstīja starptautiskajā konferencē "Pasaule mediju acīm 2020. gadā".

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Pasākumā piedalījās Sputnik redakciju pārstāvji no Amerikas un Eiropas. Konferencē uzstājās arī Krievijas Ārlietu ministrijas Informācijas un preses departamenta direktore Marija Zaharova, neatkarīgā amerikāņu žurnāliste Eva Bartleta un rakstnieks Gijs Metāns no Šveices.

Par viena no aktuālākajām diskusiju tēmām kļuva sistemātiskais spiediens pret Sputnik pārstāvniecībām Baltijas valstīs. Jeļena Čeriševa pastāstīja, ka Sputnik Igaunija spilgti apliecina, kā Baltijas reģionā cīnās ar citādi domājošajiem.

"Esam izjutuši gan administratīvo spiedienu, gan ekonomisko blokādi, gan politisko cenzūru un, visbeidzot, kriminālvajāšanas draudus, - Čeriševa pastāstīja. – Tikai igauņu policisti var atļauties brīvi interpretēt Eiropas sankcijas, attiecinot ES individuālās sankcijas uz Krievijas valsts mediju."

Piemēram, Jeļena Čeriševa atgādināja, ka jau kopš 2020. gada 1. janvāra Sputnik Igaunija vietne darbojas ārkārtas režīmā. Aģentūras darbinieki bija spiesti lauzt līgumus ar redakciju valsts varasiestāžu spiediena rezultātā. 2019. gada nogalē Igaunijas Policijas un robežsardzes departaments nosūtīja viņiem vēstules ar ultimātu: ja žurnālisti nepārtrauks sadarbību ar Krievijas aģentūru, pret viņiem tiks ierosinātas krimināllietas saskaņā ar pantu "Eiropas sankciju neievērošana". Tā Tallina interpretē ierobežojumus, kas 2014. gadā vērsti pret Kiseļovu. Pie tam pati aģentūra Sputnik nav minēta nevienā sankciju sarakstā.

Čeriševa norādīja, ka viņu biedē Eiropas pozīcija jautājumā par Sputnik Igaunija. "Brisele klusē, un tā ir noziedzīga klusēšana, - teica žurnāliste. – Patiesībā tā dod vaļu citām valstīm, kas sāk pētīt Igaunijas pieredzi Sputnik slēgšanas jomā."

Aģentūras redakcijai izdevās panākt tikai vienu – iesaldēt nodokļu maksājumus. "Tas ir, mēs joprojām maksājam nodokļus Igaunijas valstij, - precizēja Jeļena Čeriševa. – Pie tam Nodokļu departaments pilnībā slēdzis mūsu kompānijai piekļuvi elektroniskajai videi. Es ceru, ka starptautiskā ziņu aģentūra "Rossija segodņa" atradīs izeju, jo ir vitāli nepieciešams pašreiz teikt patiesību vietējās valodās."

Žurnālists un politologs Armens Gasparjans uzskata: Eiropas struktūru reakcija pēc izdevuma bloķēšanas liecina, ka Baltijas valstīs vārda brīvības nav. "Rietumos par Sputnik Igaunija izskanējušas vien nenozīmīgas balsis, ka tas ir nepieļaujami, - teica Gasparjans. – Tomēr es neredzu plašas akcijas par to."

Eksperts uzskata, ka Eiropas organizācijas nevēlas iejaukties tikai tāpēc, ka runa ir par Krievijas mediju.

"Sputnik vajāšana vairākās valstīs kļuvusi par formalitāti. Varbūt mēs nepareizi izprotam vārda brīvību? Varbūt šis termins ir jāpapildina: vārda brīvība ir jebkādas mūsu teiktas patiesības relatīva ignorēšana?" Gasparjans vaicāja savas runas noslēgumā.

Politologa teikto apstiprina fakts, ka Sputnik redakcija Francijā vēl joprojām nav akreditēta prezidenta administrācijā un nevar apmeklēt Elizejas pili. Par to informēja aģentūras pārstāve Marja Ļipatova.

"Taču pie tam jāatzīmē, ka mēs pirmie no franču valodā runājošajiem medijiem ierunājāmies par koronavīrusu un turpinājām darbu, neskatoties uz pandēmiju, - paziņoja žurnāliste. – Sputnik korespondenta kadrus savām reportāžām pēc tam izmantoja Francijas vadošie nacionālie mediji."

Marja Ļipatova piebilda, ka Sputnik Francija regulāri pārmet nepatiesu ziņu izplatīšanu, lai arī aģentūra publicē Krievijas politiķu vārdus, tulkotus franču valodā. Tomēr aģentūras auditorija pieaug. "Vēl vairāk, mēs izpelnāmies kolēģu uzticību, kuri citē Sputnik Francija," piebilda Ļipatova.

Konference "Pasaule mediju acīm 2020. gadā" veltīta žurnālistikas pašreizējā stāvokļa analīzei Krievijā un pasaulē. Pasākums notika 7. jūlijā Starptautiskajā multivides preses centrā "Rossija segodņa" tiešsaistes formātā, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju.

17
Tagi:
vārda brīvība, Sputnik Igaunija, Sputnik
Pēc temata
Skolēniem Francijā piedāvā "kritiski novērtēt" Sputnik materiālus
EDSO nosauca situāciju ar Sputnik Baltijas valstīs un Francijā par nepieņemamu
Francija ievieš cenzūru. Kāpēc Makrons bīstas no RT un Sputnik
Simoņana atbild uz Makrona ieteikumu franču medijiem nesadarboties ar Sputnik

Unikāli kadri ar Putina tīģeri

0
(atjaunots 10:13 10.07.2020)
Amūras tīģeris, kuru Krievijas prezidents Vladimirs Putins pats personīgi izlaida brīvībā pēc rehabilitācijas, pielāgojās dzīvei savvaļā un kārtējo reizi kļuva par tēvu.

Šajos kadros redzams Amūras tīģeris Boriss, tīģeriene Svetlaja un viņu tīģerēni.

Videoieraksts ar kadriem par to, kā savvaļā dzīvo Amūras tīģeri, pats par sevi ir unikāls. Taču šie kadri ir īpaši arī tāpēc, ka tīģeri Borisu 2014. gadā brīvībā pēc rehabilitācijas palaida Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Tagad Boriss dzīvo savvaļā Krievijas Piejūras novadā, kur jau ir paspējis četras reizes kļūt par tīģerēnu tēvu.

0
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Unikāls notikums: Krimā piedzimuši balti Bengālijas tīģerēni
Mātes maigums: Amūras tīģeriene ar mazuļiem parkā "Tajgans"
Kas te ūsās ņaud: Krimas parkā "Tajgans" piedzimst Amūras tīģerēni
Strīpainie trīnīši: Krimas safari parkā pasaulē nākuši Amūras tīģerēni